جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دو ندای آسمانی در زمان ظهور امام زمان

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  331
  مورد تشکر
  563 پست
  حضور
  6 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  9

  دو ندای آسمانی در زمان ظهور امام زمان
  سلام
  در مورد دو ندای آسمانی که در زمان ظهور امام زمان رخ میدهد اطلاعاتی می خواهم


  کارشناس بحث : پاسخگوي اعتقادي

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۰/۲۲ در ساعت ۰۸:۰۱


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,775
  مورد تشکر
  6,868 پست
  حضور
  6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  7  با سلام به شما دوست عزیز

  صيحه يا نداي آسماني
  سومين علامت محتوم پيش از ظهور منجي عالم بشريت، صيحه (نداي) آسماني است. اين نشانه از نشانه‌هاي محتوم است و در نامه حضرت ولي عصر(عج) به آخرين نايبخود به نام سمري تصريح شده كه هر كس پيش از وقوع صيحه و خروج سفياني ادّعاي مشاهدهكند، دروغگو است و اين خود دليلي محكم است كه پيش از ظهور، خروج سفياني و نداي آسماني اتّفاق خواهد افتاد.

  نداي آسماني، مقارن ظهور و تفسير آيه شريفه « جزء 26 سوره ق آيه 41 وَاسْتَمِعْيوْمَ ينَادِ الْمُنَادِ مِن مَّكَانٍ قَرِيبٍ يعني و گوش فرا ده و منتظر روزىباش كه منادى از مكانى نزديك ندا مى‏دهد، چنان كه «علي بن ابراهيم» در تفسير آيهشريفه از حضرت صادق عليه السلام روايت كرده كه فرمود: منادي ندا مي‌كند به اسم قائمعليه السلام واسم پدرش«روزي كه مي‌شنوند فرياد را به راستي اين است روز خروج (درتفسير همان آيه که) صيحه (آسماني و از علائم ظهور) قائم عليه السلام است."
  در كمال الدّين روايت شده از امام باقر عليه السلام كه فرمود: "ندا مي‌كند منادي ازآسمان كه فلان بن فلان اوست امام و نام او را مي‌برد."
  و نيز در آنجا روايت است از زراره از امام صادق عليه السلام كه فرمود:
  "ندا مي‌كند منادي به اسم قائم عليه السلام"
  گفت:"پرسيدم خاص است يا عام؟"
  فرمود:"عام است، مي‌شنوند هر قومي به زبان خود."
  روايت شده از اميرالمؤمنين عليه السلام كه فرمود:
  "منادي ندا مي‌كند از آسمان كه: اي گروه مردم! امير شما فلان است و اين،‌آن مهدياست كه پر مي كند زمين را از عدل و داد ، چنانچه پر شده از ظلم و ستم."
  چه هنگام بايد انتظار وقوع صيحه را كشيد؟
  در روايات ما شيعيان از ائمه معصومين نقل گرديده كه چههنگام بايد انتظار وقوع صيحه را كشيد كه ما به برخي از آن‌ها اشاراتي خواهيم داشت.
  امام باقر عليه السلام مي‌فرمايند:
  "مردم شرق و غرب به اختلاف مي گرايند. اهل قبله(مسلمانان) نيز دچار اختلافمي‌شوند. مردم از ناامني به شدّت رنج مي‌برند و اين چنين روزگار سپري مي‌شود تامنادي آسمانيندا سردهد. چون بانگ آسماني را شنيديد بشتابيد."(كتاب الغيبه: نعماني،ص139* الارشاد: شيخ مفيد، ص237* الملاحم و الفتن: سيد بن طاوس، ص 114* بحارالانوار: علّامه مجلسي، ج52:ص235.)
  در روايات ما آمده است كه دو ندا مردم را به خود جلب مي‌كند كه نشانه‌اي از قياممظهر عدل خدا بر بسيط خاك است. يكي ندايي از آسمان كه جبرائيل آن را سر مي‌دهد وديگري ندايي از زمين كه شيطان صاحب آن ندا مي‌باشد، كه گويا اين نداي دوم همان خروجسفياني شيطان صفت است. امام باقر عليه السلام در فرازي از يك روايت بلند بالا دربيان علائم و كيفيت ظهور چنين مي فرمايند:
  "به ناچار اين دو صيحه پيش از قيام قائم(عج) شنيده خواهد شد؛ يكي از آسمان كهصداي جبرئيل امين است و ديگري از زمين كه صداي شيطان لعين است."
  ویرایش توسط صالح : ۱۳۸۹/۱۰/۲۲ در ساعت ۱۶:۵۶


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,775
  مورد تشکر
  6,868 پست
  حضور
  6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  7  علائمي كه پيش از وقوع صيحه، تحقّقمي‌يابد
  در اخبار رسيده از ائمه معصومين اشاره گرديده استكه پيش از ظهور يوسف كنعاني، قائم منتظر(عج) نشانه‌هايي به وقوع مي پيوندد كه خوددلالت بر قريب الوقوع بودن صيحه مي‌كند. در اين باب، رسول گرامي مطلب را به اجمالبرگزار كرده مي فرمايند كه شب دوم از ماه رمضان نشانه‌اي در آسمان پديد مي‌آيد:
  "يظهَرُ في السَّماءِ آيةٌ لِلَيلَتَينِ تَخلوُانِ مِن شَهرِ رَمَضانَ."

  "دو شب گذشته از ماه رمضان نشانه اي در آسمان ظاهر مي‌شود."(الملاحم و الفتن: سيد بن طاوس، ص35)
  اما شايد بتوان به شبيه اين سخن پيامبر خدا را در كلام امام صادق عليه السلامجست و جو نمود كه فرمودند:
  "سالي كه صيحه آسمانيشنيده مي‌شود،‌قبل از آن در ماه رجب نشانه‌اي ديده خواهدشد. سؤال شد آن نشانه چيست؟ فرمود: سيمايي در قرص ماه ديده مي شود و كف دست روشنيدر فضا ظاهر مي شود."(كتاب الغيبه : نعماني، ص134 * بحار الانوار : مجلسي، ج52: ص233* منتخب الاثر: صافي، 441.)
  امام صادق عليه السلام مي‌فرمايند:
  "و وجه و صدر يظهران للناس في عين الشمس."
  "صورت و سينه‌اي در قرص خورشيد براي همگان ظاهر مي‌شود."

  واكنش مردم
  وقوع صيحه آن زمان است كه اختلاف و تشتّت دامنگير جوامع شده باشد و تفرقه و جداييسايه گستر. در آغاز سروشي
  آسمانيگوش نواز مي‌شود و سپس كف دستي پديد مي‌آيد و بعد از اين وقايع صيحه آسماني طنينافكن مي‌گردد.
  امير المؤمنين علي عليه السلام در فرازي از يك روايت كه در باب احوال آخرالزّمان ايراد فرموده‌اند مي‌فرمايند: آنگاه امور مردم هرگز اصلاح نمي‌شود و هرگزنمي‌توانند در اطراف يك محور گرد آيند، تا هنگامي كه منادي از آسمانبانگ برمي‌آورد: به سوي فلاني بشتابيد و از او دور نشويد. سپس كف دستي در آسمان ظاهرمي‌شود و به سوي او اشاره مي‌كند."(الملاحم و الفتن: سيد بن طاوس؛48* بشارةالاسلام: كاظمي، ص79* روز گار رهايي: كامل سليمان، ج2: ص867.)
  حالت و واكنش مردم در قبال صيحه را از زبان به حق ناطق امام صادق عليه السلامبشنويد: "هنگامي كه بانگ آسماني را بشنوند، مانند كسي كه بر سرش مرغ نشسته باشد،خشكشان مي‌زند. تمامي دشمان خدا در برابر صيحه آسماني خاضع و منقاد مي‌شوند. اگر درخبري هم دچار شكّ و ترديد باشند در مورد صيحه آسماني هيچ ترديدي نخواهند داشت، كهبا نام پدر و نام اجداد طاهرين او (عج) ندا خواهند شد."( كتاب الغيبه : نعماني،ص136 و ص150* الزام الناصب: حائري، ص226 و ص176* روزگار رهايي: كامل سليمان،ج2:ص887.)
 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,775
  مورد تشکر
  6,868 پست
  حضور
  6 روز 6 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  8
  آپلود
  0
  گالری
  7  مفاد اين صيحه
  حال که وجود صيحه با مدد از روايت به اثبات رسيد بايد ديدکه مفاد اين صيحه چيست؟ آيا فريادي بي مناسبت؟ يا نه ، ندايي است که پيام و فرمانيدر بر دارد.
  رسول اکرم صلّي الله عليه و آله مي فرمايند: "به هنگام خروج قائم عج منادي آسمانبانگ مي زند: هان اي مردمان! خداوند مهلت ستمگران را پايان بخشيد و بهترين امّتمحمد صلّي الله عليه و آله را به پيشوايي و سرپرستي شما برگزيد، خود را در مکّه بهاو برسانيد"(کتاب الاختصاص: شيخ مفيد* بحار الانوار: علّامه مجلسي، ج 52: ص304.
  امام باقر عليه السّلام در اين باره مي فرمايند: "منادي آسماني در اوّل صبح بانگ بر مي آورد: اي مردمان! آگاه باشيد که حق با علي و شيعيان اوست. شيطان که نفرين خدابر او باد، در آخر همان روز بانگ بر مي آورد: حق با سفياني و پيروان اوست."(کمالالدّين: شيخ صدوق، ج2: ص652* الارشاد: شيخ مفيد، ص 38* کتاب الغيبه: شيخ طوسي،ص266-267* اثبات الهداه: حرّعاملي، ج729* بحار الانوار: علّامه مجلسي، ج52: ص206* منتخب الاثر: صافي، ص457.)

  زمان وقوع صيحه
  به شهادت روايات موجود زمان وقوع اين صيحه در شب جمعه بعداز نماز صبح، بيست و سوم از ماه مبارک رمضان است، که در لحظات آخر روز بيست و سومصداي گريه ابليس بلند مي شود و مردم را به پيوستن به لشکريان سفياني فرا مي خواند.
  در روايت بلند بالايي که ابن عقده از امام باقر عليه السّلام نقل مي کند: نداي آسماني جز در ماه رمضان نخواهد بود که ماه رمضان ماه خدا است و آن بانگ جبرئيل استکه به سوي حق فرا مي خواند... نداي آسماني در ماه رمضان، در شب جمعه، شب بيست و سومرمضان است. هرگز در مورد آن دچار شکّ و ترديد نشويد و گوش فرا دهيد، و اطاعت کنيد. و در پايان روز صداي ابليس لعين بلند مي شود که مي گويد: فلاني مظلوم کشته شد. اينبانگ نا بهنگام گروهي را به شک مي اندازد و گروه کثيري با شکّ و ترديد وارد آتش ميشوند. نشانه بانگ جبرئيل اين است که به نام قائم عج و نام پدرش ندا مي کند. دخترانپرده نشين نيز با شنيدن آن خوشحال مي شوند و پدران و برادرانشان را تشويق مي کنندکه خروج کنند."(کتاب الغيبه: نعماني، ص253* کتاب الغيبه: شيخ طوسي، ص274* بحارالانوار: علامه مجلسي، ج52: ص230و 234و 290و 348و 354* منتخب الاثر: صافي، ص434و448و 449.)

  به نقل از سايت موعود  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن أعدائهم اجمعین
  از دست ندهید
  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی اعتقادی


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود