صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا کار در بانک های جمهوری اسلامی مشکل دارد (ازنظر حلال حرامی حقوق کارکنان بانک)

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا کار در بانک های جمهوری اسلامی مشکل دارد (ازنظر حلال حرامی حقوق کارکنان بانک)

آیا کار در بانک های جمهوری اسلامی مشکل دارد (ازنظر حلال حرامی حقوق کارکنان بانک)

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ در ساعت ۱۱:۵۶

2.  

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

به نام خدا و سلام علیکم
    وقت بخیر

اگر موسسه یا بانک ربوی باشد و معاملات ربایی در آن انجام شود یا هرنوع معامله ای صورت گیرد که برخلاف موازین شرع باشد، در آنصورت کار کردن در چنین موسسات یا بانکهایی حرام است. و پولى که از کار کردن در این بانک ها بدست می آید نیز حرام هست، زیرا ربا حرام هست و همکارى در امر حرام نیز جایز نیست.

اما دریافت حقوق از درآمد شعبه بانکى در صورتى که شخص علم به وجود مال حرام در آنچه که دریافت مى شود نداشته باشد، اشکال ندارد.

این پاسخ کلی سوال شماست.

-----------------

اما سوال بعدی این هست که:

آیا معاملات بانکهاى جمهورى اسلامى ایران محکوم به صحت هستند؟

اگر کسی پولی را در بانک به عنوان قرض الحسنه به کسی بدهد یا در بانک بگذارد، اگر شرط کند که اضافه پس بگیرد، ربا و حرام است. اما در بانک نه سپرده های ما نزد بانک به عنوان قرض الحسنه هست که سود گرفتن ما از بانک اشکال داشته باشد، و نه وامی که بانک به ما می دهد به عنوان قرض الحسنه هست که سود گرفتن بانک از ما اشکال داشته باشد.

(البته اگر طبق قانون مصوب مجلس شورای اسلامی که به تایید شورای نگهبان رسیده است، عمل شود.)

در اسلام، آن چیزی که به نام قرض با شرط اضافه باشد، ربا است. و یا خرید و فروش جنس به جنس در جایی که هر دو هم جنس باشند و به صورت وزنی یا پیمانه ای خرید و فروش شوند نیز زیاده گرفتن ربا محسوب می شود. و مبنای بانک ها بر هیچ یک از این دو قسم نیست.

در بانک های کشور ما طبق قانون مصوب
    عملیات بانکی باید بر اساس معاملات اسلامی و شرعی که بر طبق مصوبه شورای نگهبان می باشد، اجرا بشود و اگر بر طبق آن عمل بشود، سود و استفاده هایی که به بانک ها داده می شود و یا از بانک ها گرفته می شود حلال است.

(گرچه در این مساله نظرات مراجع تقلید تا حدی متفاوت هست.)

در واقع بانکها اصلا (قرض الحسنه به شرط اضافه) به کسی نمی دهند. وام هایی که بانک های جمهوری اسلامی پرداخت می کنند به صورت قرارداد مشارکت یا مضاربه یا جعاله با شخص می بندد.

همچنین وقتی شخصی پولی در بانک به عنوان سپرده ثابت کوتاه مدت یا بلند مدت می گذارد، پولش را به بانک قرض نمی دهد تا سود اضافه بگیرد و ربا باشد، بلکه معاملات جعاله یا مضاربه یا مشارکت می بندد.

بنابراین، اگر بر طبق عقود شرعی و قراردادهایی که بین بانک و مردم بسته می شود عمل شود، چون برگرفته از قوانین اسلامی و مورد تایید شورای نگهبان هست، ربا نیست و اشکالی ندارد.

و اگر کسی شک کند که آیا واقعا طبق این قرارداد ها عمل هم می شود یا خیر، عرض شود که: فعل و کار مسلمانان، در صورت شک حمل بر صحّت می شود. مگر اینکه بر خلافش یقین داشته باشیم.

پس وقتی پولی را به عنوان حساب سپرده دراز مدت یا کوتاه مدت بر اساس شرایطی که فعلا در بانک ها هست بگذاریم، استفاده ها و سودهایی که گرفته می شود، حلال است. چون سرمایه گذار به بانک وکالت داده که با پول او به کسب و تجارت بپردازد و مقداری از منافع را به سرمایه گذار بپردازد.

در حقیقت سپرده گذار پولش را به کاسبی می سپارد، نه به قرض الحسنه. معاملات بانکی مانند معاملات با اشخاص اگر بر اساس شرایط مقرّر در شرع و قوانینِ مصوّب مجلس شورای اسلامی که به تأیید فقهای شورای نگهبان رسیده،‌ عمل بشود،‌ صحیح و بدون اشکال است.

----------------------

البته همانطور که عرض شد، در این زمینه فتاوای مراجع تقلید هم متفاوت هست و برخی اشکال می کنند. لذا لازمه به نظر مرجع تقلیدتون هم مراجعه کنید.

در این زمینه نظرات چند تن از مراجع معظم تقلید در پست های بعدی می آید و اگر نظر مرجع خاصی مدنظرتان هست، بفرمایید تا بررسی شده و عرض شود.

.

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

- مقام معظم رهبری:

س 1922: آیا معاملات بانکهاى جمهورى اسلامى ایران محکوم به صحت هستند؟ خرید مسکن و غیره با پولى که از بانکها گرفته مى شود چه حکمى دارد؟ غسل کردن و نماز خواندن در خانه اى که با این قبیل پولها خریدارى شده چه حکمى دارد؟ و آیا گرفتن سود در برابر سپرده هایى که مردم دربانک مى گذارند، حلال است؟

- پاسخ: بطور کلى معاملات بانکى که بانکها بر اساس قوانین مصوب مجلس شوراى اسلامى و مورد تأیید شوراى محترم نگهبان انجام مى دهند،اشکال ندارد و محکوم به صحت است و سود حاصل از بکارگیرى سرمایه بر اساس یکى از عقود صحیحِ اسلامى، شرعا حلال است، لذا در صورتى که گرفتن پول از بانک براى خرید مسکن و مانند آن تحت عنوان یکى از آن عقود باشد، بدون اشکال است ولى اگر به صورت قرض ربوى باشد، هر چند گرفتن آن از نظر حکم تکلیفى حرام است ،ولى اصل قرض از نظر حکم وضعى صحیح است و آن مال، ملک قرض گیرنده مى شود وجایز است در آن و در هر چیزى که با آن مى خرد تصرف نماید.

س 1923: آیا بهره اى که بانکهاى جمهورى اسلامى از مردم در برابر وامهایى که به آنان براى امورى مانند خرید مسکن و دامدارى و کشاورزى و غیره مى دهند، مطالبه مى کنند، حلال است؟

- پاسخ: اگر این مطلب صحیح باشد که آنچه که بانکها براى ساخت یا خرید مسکن و امور دیگر به مردم مى دهند به عنوان قرض است، شکى نیست که گرفتن بهره در برابر آن شرعا حرام است و بانک حق مطالبه آن را ندارد، ولى ظاهر این است که بانکها آن را به عنوان قرض نمى دهند بلکه عملیّات بانکى از باب معامله تحت عنوان یکى از عقود معاملى حلال مثل مضاربه یا شرکت یا جعاله یا اجاره و مانند آن است. بطور مثال بانک با پرداخت قسمتى از هزینه ساخت خانه در ملک آن شریک مى شود و سپس سهم خود را با اقساط مثلا بیست ماهه به شریک خود مى فروشد و یا آن را براى مدت معیّنى و به مبلغ خاصى به او اجاره مى دهد در نتیجه این کار و سودى که بانک از این قبیل معاملات بدست مى آورد، اشکال ندارد و این نوع معاملات ارتباطى با قرض و بهره آن ندارند.

---------------------------------

(منبع)

نوشته
    29
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ممنون ولی پاسختون خیلی کلی بود اگه میشه جزئی تر پاسخ بدید

مثلا اینکه دقیقا تو چه بخشهایی از ستاد و شعبه کار کردن اشکال نداره؟

ممنون میشم
    يَوْمَئِذٍ يَتَّبِعُونَ الدَّاعِيَ لَا عِوَجَ لَهُ وَخَشَعَت الْأَصْوَاتُ لِلرَّحْمَنِ فَلَا تَسْمَعُ إِلَّا هَمْسًا
    در آن روز، [همه مردم‏]، داعى [حق‏] را(كه هيچ انحرافى در او نيست)پيروى مى‏كنند، و صداها در مقابل [خداى‏] رحمان خاشع مى‏گردد، و جز صدايى آهسته نمى‏شنوى.

6. تشکر

نوشته
    29
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آقای پاسخگوی احکام اینکه شما میگید اگه عملیات ربوی در بانک انجام بشه

مگه بانک بدون این عملیات هم امکان داره؟ولی خوب همه جای بانک که این اعمال رو انجام نمیدن چی؟؟؟
    يَوْمَئِذٍ يَتَّبِعُونَ الدَّاعِيَ لَا عِوَجَ لَهُ وَخَشَعَت الْأَصْوَاتُ لِلرَّحْمَنِ فَلَا تَسْمَعُ إِلَّا هَمْسًا
    در آن روز، [همه مردم‏]، داعى [حق‏] را(كه هيچ انحرافى در او نيست)پيروى مى‏كنند، و صداها در مقابل [خداى‏] رحمان خاشع مى‏گردد، و جز صدايى آهسته نمى‏شنوى.

8. تشکر

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط hamsa نمایش پست
    ممنون ولی پاسختون خیلی کلی بود اگه میشه جزئی تر پاسخ بدید

مثلا اینکه دقیقا تو چه بخشهایی از ستاد و شعبه کار کردن اشکال نداره؟

ممنون میشم
    به نام خدا و سلام بر شما
    وقت بخیر

تشخیص جزئیات موضوع مساله بر عهده خود افراد هست و مرجع تقلید فقط حکم مساله را بیان می کند.

فرض بفرمایید در بحث طهارت و نجاست، یا واجبات و مبطلات نماز و روزه و...، مرجع تقلید حکم را بیان می کند و تشخیص اینکه این ظرف یا لباس پاک است یا نجس، و یا این نماز و روزه صحیح است یا خیر، به عهده خود مکلف است. (البته اگر خودش در تشخیص تبحّر نداشت می تواند از خُبره های در آن موضوع کمک و راهنمایی بگیرد.)

در مساله مورد نظر نیز همانطوری که عرض شد حکم این است:

اگر موسسه یا بانک ربوی باشد و معاملات ربایی در آن انجام شود یا هرنوع معامله ای صورت گیرد که برخلاف موازین شرع باشد، در آنصورت کار کردن در چنین موسسات یا بانکهایی حرام است. و پولى که از کار کردن در این بانک ها بدست می آید نیز حرام هست، زیرا ربا حرام هست و همکارى در امر حرام نیز جایز نیست.

دریافت حقوق از درآمد شعبه بانکى نیز در صورتى که شخص علم به وجود مال حرام در آنچه که دریافت مى شود نداشته باشد، اشکال ندارد.

آقای پاسخگوی احکام اینکه شما میگید اگه عملیات ربوی در بانک انجام بشه

مگه بانک بدون این عملیات هم امکان داره؟ولی خوب همه جای بانک که این اعمال رو انجام نمیدن چی؟؟؟
    همانطور که در مطالب پیشین هم عرض شد:

در بانک های کشور ما طبق قانون مصوب عملیات بانکی باید بر اساس معاملات اسلامی و عقود شرعی (مثل مضاربه، مشارکت، جعاله و...) که بر طبق مصوبه شورای نگهبان می باشد، اجرا بشود و اگر بر طبق آن عمل بشود، سود و استفاده هایی که به بانک ها داده می شود و یا از بانک ها گرفته می شود حلال است.

اصل هم بر این است که این قوانین اجرا می شود.

و اگر کسی شک کند که آیا واقعا طبق این قرارداد ها عمل هم می شود یا خیر، عرض شود که: فعل و کار مسلمانان در صورت شک، حمل بر صحّت می شود، مگر اینکه بر خلافش یقین داشته باشیم.

(البته در مسائل جزئی احکام بانک ها لازم است طبق نظر مرجع تقلید خود عمل بفرمایید. مطلبی که عرض شد، حکم کلی مساله بود.)

10. تشکرها 2

نوشته
    29
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

خیلی ممنونم ازتون...راستش من دوست ندارم حتی یک ریال از حقوقی که دریافت میکنم اشکال داشته باشه و برای همین دارم تحقیق میکنم

من حتی برای رفتن در این بانک استخاره هم کردم که خیلی خوب اومد البته نمیدونم اصلا جای استخاره بود یا نه

جناب پاسخگو پس اینطور که من متوجه شدم کار کردن در بانکهای مملکت ما که اسلامی هست مشکلی نداره

چون طبق عقود شرعیه معاملات انجام میشه

12. تشکر

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

خیلی ممنونم ازتون...راستش من دوست ندارم حتی یک ریال از حقوقی که دریافت میکنم اشکال داشته باشه و برای همین دارم تحقیق میکنم

من حتی برای رفتن در این بانک استخاره هم کردم که خیلی خوب اومد البته نمیدونم اصلا جای استخاره بود یا نه

جناب پاسخگو پس اینطور که من متوجه شدم کار کردن در بانکهای مملکت ما که اسلامی هست مشکلی نداره

چون طبق عقود شرعیه معاملات انجام میشه
    سلام مجدد بر شما و سلامت باشید

بله، چون در زمان حاضر اصل بر این هست که موسسات مالی و اعتباری بر اساس قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی که مورد تایید شورای نگهبان نیز رسیده است فعالیت می کنند، لذا کارکردن در این موسسات و دریافت حقوق مشکلی ندارد.

مگر اینکه فرضا فردی خودش متوجه شود در موسسه ای خلاف این قوانین و عقود شرعی عمل می شود که در آن صورت اگر اطمینان به این موضوع داشت لازم است به وظیفه شرعی خودش عمل نماید.

و البته تحقیق و بررسی در این خصوص نیز لازم نیست. چون اصل بر این هست که رفتار این موسسات مطابق با قوانین می باشد.

14. تشکرها 2

نوشته
    29
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

واقعا ازتون ممنونم انشاءالله که خدای بزرگ بهتون خیر بده

16. تشکر

نوشته
    799
    حضور
    46 روز 6 ساعت 9 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    17

سلام به کارشناس محترم.

ببخشید بانکی که در آن اختلاس میشه و رئیسش هم بازداشت میشه اما بعد به دلایلی آزاد میشه. آیا کار کردن توی این بانک درسته؟ و آیا رفتن به سفر تفریحی همراه با خانواده، از قــِــبَــل درآمد این بانک که ظاهرا اسم قرض الحسنه رو داره، به خرج اونجا ،برای روسا و کارمندان اون بانک جایزه؟؟

مرجع تقلید من حضرت آیةالله خامنه‌ای هستند.

ویرایش توسط معین : ۱۳۹۳/۱۲/۱۸ در ساعت ۰۲:۴۶

18. تشکر

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری