صفحه 1 از 4 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه کسی شیطان را وسوسه کرد که انسان رو سجده نکنه و از خدا نافرمانی کنه ؟

نوشته
    44
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    5 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مطلب چه کسی شیطان را وسوسه کرد که انسان رو سجده نکنه و از خدا نافرمانی کنه ؟

میدونیم که شیطان عامل وسوسه انسانهاست. و انسان ها به واسطه ی اینکه گول شیطان را میخورند از خدا نافرمانی میکنند و مرتکب گناه می شوند.

سؤالم اینه که چه کسی شیطان را وسوسه کرد که انسان رو سجده نکنه و از خدا نافرمانی کنه ؟

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف قرآن

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۱/۰۵ در ساعت ۱۵:۴۵

2.  

نوشته
    1,382
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    13 روز 20 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    در مورد سوالتون چند نکته عرض می کنم:
    اولاً، شيطان يا ابليس «جن» بوده است نه فرشته که بعضی ها فکر میکنند.«‏فسجدوا إلا إبليس كان من الجن‏رحمهما الله‏ » كهف / 50.«پس سجده كردند جز ابليس كه از جن بود».

ثانياً، براساس آيات قرآن كه طرح تفصيلي و تفسير آن در اين مجال ممكن نيست، جن مانند انسان، موجودي مختار، انتخابگر و صاحب اراده است و هنگامي كه بر سر دو راهي قرار گيرد، يكي را برمي‏گزيند یعنی نفسی دارد که او را به گناه بکشاند.سوره‏هاي: ذاريات / 56 ؛ انعام / 130 ؛ جن، 15، 14 و 11؛ بقره / 24؛ تحريم / 6؛ اعراف / 38. بنابراين، شيطان از آن‏جا كه جن بوده است، موجودي انتخابگر و صاحب اراده بوده و توان سرپيچي از فرمان خداوند را داشته است.

مثل ما انسانها که اگر شیطان هم نبود این نفس اماره ما رو به گناه می کشاند.
    پس ماهيت وجودي‏اش همان «جن» بود كه صاحب اختيار و اراده است و از اين جهت مشمول فرمان الهي براي سجده به حضرت آدم شد.( معارف قرآن، مجلد اول، صص 296 - 295.)

.
    چه کسی شیطان را وسوسه کرد که انسان رو سجده نکنه و از خدا نافرمانی کنه ؟

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

پاسخ به سئوال

نقل قول نوشته اصلی توسط saba89 نمایش پست
    میدونیم که شیطان عامل وسوسه انسانهاست. و انسان ها به واسطه ی اینکه گول شیطان را میخورند از خدا نافرمانی میکنند و مرتکب گناه می شوند.

سؤالم اینه که چه کسی شیطان را وسوسه کرد که انسان رو سجده نکنه و از خدا نافرمانی کنه ؟

شيطان با توجه به آيات قرآن در سوره بقره خلقتش را كه از آتش بود برتر از گل ميدانست و نيز چون با توجه بعبادتش در رده ملائك مقرب پروردگار بود با نور عالين آشنا بر فراز عرش آشنا بود و ميدانست اين پنج نور برترتند از همه مخلوقات اما بي خبر از اين بود كه اينان از فرزندان برگزيده آدم ع بودند لذا بر آنها سجده نكرد و بعد از انباء اسماء الهي كه اهل بيت ص شامل كامل آن اسماء بودند تازه به اشتباه خود پي برد و بقيه ماجرا را هم بهتر از حقير ميدانيد كه از ميوه درخت ملك كه منسوب به نوادگان آقا رسول الله بود آدم ميل كرد براي زنگاني جاويد وپس از آن هبوط و پس از آن توبه با تعليم كلمات الهي كه منسوب به اهل بيت ص بود و بعد ...
    ما بدين جا نه پي حشمت و جاه آمده ايم / از بد حادثه اينجا به پناه آمده ايم
    با عرض پوزش از اينكه وقت شما را گرفتم
    التماس دعا

ویرایش توسط Partofar : ۱۳۸۹/۱۱/۰۷ در ساعت ۰۴:۱۶ دلیل: اصلاح جمله سازي
    اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    174
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

[quote=saba89;403923]میدونیم که شیطان عامل وسوسه انسانهاست. و انسان ها به واسطه ی اینکه گول شیطان را میخورند از خدا نافرمانی میکنند و مرتکب گناه می شوند.

[/quote]

در این مورد هرچه وجود دارد حدس است و واقعا کسی وجود ندارد که بتونه احتمالات را بررسی و واقعیت را بیرون بکشه
    همانطوری که همه دقت کرده ایم اشتباهات انسان توسط نفس اماره اش بوجود میاد و تا حالا رد پایی از شیطان دیده نشده است
    وقتی شما اشتباهات خود را بررسی می کنید ایا میتونید درصدی از این اشتباهات را به شیطان بدهید
    اگر یک قاضی از یک ادم خطاکار سوال کند عوامل افتادن شما به ورطه خطا را بشمار تقریباشیطان تبرئه میشه
    گر چه همیشه در بوق و کرنا کرده اند که شیطان گناه اصلی در خطاهای ادمیان را بعهده دارد ولی من ادمی را سراغ ندارم که گناه اشتباهاتش را به گردن شیطان بیندازه
    به همین جهت شیطان هم توسط فکرهای اشتباه خطاکار شد و ادم نیز توسط شیطان فریب خورد بحث فنی است به همین سادگی ها نیست
    سوال ایا میشه شیطان را مهار کرد تا ما فریب نخوریم گناه معتاد شدن و سایر اشتباهات شیطان است ولی از هر معتادی بپرسی چرا معتاد شدی میگه دوسنت ناباب هیچکس تا حالا نگفته شیطان وسوسه ام کرد

نوشته
    667
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    57

با سلام .
    منكر وساوس شيطاني كه نميتوان شد ولي ميدانيم كه در قيامت هم وقتي انسان ها بخواهند تقصير را به گردن شيطان بيندازند ، شيطان خطاب به آنها خواهد گفت من بر شما تسلطي نداشتم و فقط شما را وسوسه كردم.
    طبق روايات هم عامل اصلي گناه درون انسان و نفس اماره است .
    شيطان به دليل وجود صفتي زشت با عنوان تكبر ، سجده نكرد و نيازي به وسوسه نداشت چه بسا كه بسياري انسان ها نيز ديگر نيازي به وسوسه ي شيطان براي اعمال زشت خود ندارند و خود، نوعي شيطانند.
    وصيت شهدا :
    خواهرم سرخي خونم را به سياهي

چادرت به امانت دادم پس امانت دار باش

اللهم عجل لولیک الفرج

نوشته
    132
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط partofar نمایش پست
    شيطان با توجه به آيات قرآن در سوره بقره خلقتش را كه از آتش بود برتر از گل ميدانست و نيز چون با توجه بعبادتش در رده ملائك مقرب پروردگار بود با نور عالين آشنا بر فراز عرش آشنا بود و ميدانست اين پنج نور برترتند از همه مخلوقات اما بي خبر از اين بود كه اينان از فرزندان برگزيده آدم ع بودند لذا بر آنها سجده نكرد و بعد از انباء اسماء الهي كه اهل بيت ص شامل كامل آن اسماء بودند تازه به اشتباه خود پي برد و بقيه ماجرا را هم بهتر از حقير ميدانيد كه از ميوه درخت ملك كه منسوب به نوادگان آقا رسول الله بود آدم ميل كرد براي زنگاني جاويد وپس از آن هبوط و پس از آن توبه با تعليم كلمات الهي كه منسوب به اهل بيت ص بود و بعد ...
    ما بدين جا نه پي حشمت و جاه آمده ايم / از بد حادثه اينجا به پناه آمده ايم
    با عرض پوزش از اينكه وقت شما را گرفتم
    التماس دعا

مطمئنید تا به حال تورات نخوندید؟

نوشته
    132
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

فرق وسوسه ما و ابلیس این است که ابلیس میدانست کارش اشتباه است و دلش را بهدریا زد و گفت من از آتشم و او از خاک... پس برای کار خود توجیه داشت
    اما وقتی انسانی توسط ابلیس وسوسه میشود این حالت در او به وجود می آید که کاری که دارد انجام میدهد حق است و طبق شهادت قرآن شیطان اعمال زشت را نزد انسان ها زینت میدهد.
    دیدید وقتی کار بدی را به علم و اختیار خود میکنید پیش خود میگویید عجب شیطنتی کردم!! کار ابلیس هم از نوع این شیطنت بود.

ویرایش توسط نوزاد : ۱۳۸۹/۱۱/۰۷ در ساعت ۱۷:۴۷

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

توضيح

نقل قول نوشته اصلی توسط نوزاد نمایش پست
    فرق وسوسه ما و ابلیس این است که ابلیس میدانست کارش اشتباه است و دلش را بهدریا زد و گفت من از آتشم و او از خاک... پس برای کار خود توجیه داشت
    اما وقتی انسانی توسط ابلیس وسوسه میشود این حالت در او به وجود می آید که کاری که دارد انجام میدهد حق است و طبق شهادت قرآن شیطان اعمال زشت را نزد انسان ها زینت میدهد.
    دیدید وقتی کار بدی را به علم و اختیار خود میکنید پیش خود میگویید عجب شیطنتی کردم!! کار ابلیس هم از نوع این شیطنت بود.
    دوست گرامي
    سلام عليكم و رحمة الله و بركاته
    در مورد سئوالتان بايد عرض كنم كه علت فريب خوردن آدم (قوي ترين قول)را خودشان اينطور گفته اند كه من باورم نميشد كه كسي قسم به پروردگار به خورد و دروغ بگويد و در بهشت برزخي كه آدم ع در آن زندگي ميكرد بايد عرض كنم اثرات دوروغ خود را نشان ميداد ولي نيت ها جنس ملكوتي دارند و در عوالم پايين تر نمودي ندارند. آري شيطان راست گفت اما آدم ع از درخت ممنوعه اي (نمود برزخي ملك كه امانت الهي براي : اول ما خلق الله نوري بود و آل الله) كه بواقع جاوداني در آن بود ميل كرد و بسبب تخلفش هبوط كردند نه تنها آدم ع و حوا بلكه تمام ذريه اش بفرمايش پروردگار در قرآن كريم .
    ولي چيزي كه ذهن مرا مشغول نموده اينست كه ما بايد ببينيم كه چه بكنيم كه فريب وسوسه هاي شيطان و تمام اعوان و انصارش چه ازشياطين جن گرفته و چه شياطين از انس را نخوريم و روز بروز خود را از دام هاي كوچك و بزرگ شيطان رجيم آزاد كنيم.
    قرآن كريم: ... تو بر عباد صالح من هيچ تسلطي نخواهي داشت.
    اين عباد صالح چه كساني هستند و چگونه ميتوان عبد صالح پروردگارشد.
    از پروردگار عاجزانه ميخواهم كه همه ما را جزء اين گروه از بندگانش قراردهد!

سپاسگزارم
    التماس دعا

ویرایش توسط Partofar : ۱۳۸۹/۱۱/۰۸ در ساعت ۰۲:۲۱ دلیل: اصلاح جمله سازي و تغيير فونت
    اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

نوشته
    974
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 6 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

1. الله هر آن چه را در آسمانها و زمین بود مسخر انسان ساخت : وَ سَخَّرَ لَكُمْ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ جَميعاً مِنْهُ إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُون.‏

2. جنیان حاکمان پیش از انسان بر روی زمین بودند و البته الان نیز در زمین سکنی دارند. هنگامی که الله از آنها می خواهند که حاکمیت انسانها را بپذیرند اکثریت به فرمان الله گردن می نهند ولی ابلیس از این کار سرباز می زند.

3. علت اخراج انسانهای اولیه از جنت ( صحرای عرفات ) همانا تکامل آنها بوده است و البته از نشانه های تکامل نیز وقوف آنها به ممارست جنسی بوده است که در حالت حیوانیت تنها در یک موعد مشخص از سال به این عمل دست می یازیدند ولی پس از انسان شدن با وسوسه شیطان لباسهای خود را در می آورند و با رویت آلات تناسلی یکدیگر تحریک شده و باهم در می آمیزند : يا بَني‏ آدَمَ لا يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطانُ كَما أَخْرَجَ أَبَوَيْكُمْ مِنَ الْجَنَّةِ يَنْزِعُ عَنْهُما لِباسَهُما لِيُرِيَهُما سَوْآتِهِما إِنَّهُ يَراكُمْ هُوَ وَ قَبيلُهُ مِنْ حَيْثُ لا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّياطينَ أَوْلِياءَ لِلَّذينَ لا يُؤْمِنُون‏.

4. آدم و نوح در قران اسم جمع است و بر یک فرد خاص دلالت نمی کند : إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهيمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمينَ . همانگونه که از این آیه برمی آید الله برای آدم و نوح از پیشوند آل یعنی خاندان استفاده نفرموده اند چرا که منظور از آنها خاندانشان بوده است. همانند شاه و تزار و خاقان که بر مجموعه ای از فرمانروایان دلالت می کنند.

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

توضيح و تشكر

نقل قول نوشته اصلی توسط لاچینی نمایش پست
    1. الله هر آن چه را در آسمانها و زمین بود مسخر انسان ساخت : وَ سَخَّرَ لَكُمْ ما فِي السَّماواتِ وَ ما فِي الْأَرْضِ جَميعاً مِنْهُ إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَتَفَكَّرُون.‏

2. جنیان حاکمان پیش از انسان بر روی زمین بودند و البته الان نیز در زمین سکنی دارند. هنگامی که الله از آنها می خواهند که حاکمیت انسانها را بپذیرند اکثریت به فرمان الله گردن می نهند ولی ابلیس از این کار سرباز می زند.

3. علت اخراج انسانهای اولیه از جنت ( صحرای عرفات ) همانا تکامل آنها بوده است و البته از نشانه های تکامل نیز وقوف آنها به ممارست جنسی بوده است که در حالت حیوانیت تنها در یک موعد مشخص از سال به این عمل دست می یازیدند ولی پس از انسان شدن با وسوسه شیطان لباسهای خود را در می آورند و با رویت آلات تناسلی یکدیگر تحریک شده و باهم در می آمیزند : يا بَني‏ آدَمَ لا يَفْتِنَنَّكُمُ الشَّيْطانُ كَما أَخْرَجَ أَبَوَيْكُمْ مِنَ الْجَنَّةِ يَنْزِعُ عَنْهُما لِباسَهُما لِيُرِيَهُما سَوْآتِهِما إِنَّهُ يَراكُمْ هُوَ وَ قَبيلُهُ مِنْ حَيْثُ لا تَرَوْنَهُمْ إِنَّا جَعَلْنَا الشَّياطينَ أَوْلِياءَ لِلَّذينَ لا يُؤْمِنُون‏.

4. آدم و نوح در قران اسم جمع است و بر یک فرد خاص دلالت نمی کند : إِنَّ اللَّهَ اصْطَفى‏ آدَمَ وَ نُوحاً وَ آلَ إِبْراهيمَ وَ آلَ عِمْرانَ عَلَى الْعالَمينَ . همانگونه که از این آیه برمی آید الله برای آدم و نوح از پیشوند آل یعنی خاندان استفاده نفرموده اند چرا که منظور از آنها خاندانشان بوده است. همانند شاه و تزار و خاقان که بر مجموعه ای از فرمانروایان دلالت می کنند.
    با سلام
    آدم ع پدر اول و نوح ع پدر دوم همه انسانها هستند.
    همانگونه كه عرض كردم بياييد موضوع را كاربردي كنيم كه چه بكنيم كه شيطان و اعوان و انصارش ما فريب نداده يا به غفلت نياندازند كه خداي ناكرده دچار معصيت شويم؟
    تا انشاء الله علاوه بر معلومات بر دينمان نيز ثابت قدم تر شويم!

التماس دعا

ویرایش توسط Partofar : ۱۳۸۹/۱۱/۰۸ در ساعت ۰۲:۱۲ دلیل: بسط موضوع
    اين الفاطميون

ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

12. تشکر

صفحه 1 از 4 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری