صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا قرآن کتاب کاملی است؟ و همه مباحث در آن آمده است؟

نوشته
    30
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    2 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    2

آیا قرآن کتاب کاملی است؟ و همه مباحث در آن آمده است؟

نقل قول نوشته اصلی توسط taslim نمایش پست
    ...افرادي كوشيدند تا قرآن را ناكافي، فاقد جزئيات و ناقص نشان دهند و ادعا كردند كه قرآن نياز به توضيح و تفصيل بوسيله كتابهاي ديگر دارد...
    به نام خدا و سلام علیکم
    وقت همگی بخیر

قرآن کتاب کاملی است و شکی در این مطلب نیست اما نه برای همه، بلکه برای کسانی که بتوانند به درستی مفاهیم آن را بفهمند و درک کرده و برای دیگران بیان کنند.

1) اگر قرآن برای همه انسان ها کامل و قابل درک بود و نیازی به مفسّر نداشت، پس چرا اینهمه اختلاف در درک از قرآن وجود دارد؟ (اختلافاتی که از همان زمان رحلت وجود نازنین پیامبر صلوات الله علیه و آله به وجود آمد.)

2) اگر قرآن به تنهایی کتاب کاملی برای همگان هست و نیاز به مفسّر ندارد، اینهمه آیات متشابه را چه کسی باید تاویل کرده و توضیح دهد؟

3) اگر قرآن به تنهایی کافیست، پس منظور از این آیه چیست؟

وَمَا أَنْزَلْنَا عَلَیكَ الْكِتَابَ إِلَّا لِتُبَینَ لَهُمُ الَّذِی اخْتَلَفُوا فِیهِ وَهُدًى وَرَحْمَةً لِقَوْمٍ یؤْمِنُونَ

ما قرآن را بر تو نازل نکردیم مگر برای اینکه آنچه را در آن اختلاف دارند، برای آنها روشن کنی؛ و (این قرآن) مایه هدایت و رحمت است برای قومی که ایمان می‌آورند!

«النحل/64»

4) اگر قرآن به تنهایی کافیست، پس منظور از «راسخون» در این آیه چیست؟

هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ عَلَیكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آیاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ زَیغٌ فَیتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِیلِهِ وَمَا یعْلَمُ تَأْوِیلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ یقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا وَمَا یذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ

«آل عمران/7»

.
    کارشناس بحث : پاسخگوي قرآني
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۱/۱۳ در ساعت ۱۶:۱۹

منم آن تشنه دانش که گر دانش شود آتش
    مرا اندر دل آتش همي باشد نشيمن ها

2.  

نوشته
    132
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط yaser نمایش پست
    به نام خدا و سلام علیکم
    وقت همگی بخیر

قرآن کتاب کاملی است و شکی در این مطلب نیست اما نه برای همه، بلکه برای کسانی که بتوانند به درستی مفاهیم آن را بفهمند و درک کرده و برای دیگران بیان کنند.

1) اگر قرآن برای همه انسان ها کامل و قابل درک بود و نیازی به مفسّر نداشت، پس چرا اینهمه اختلاف در درک از قرآن وجود دارد؟ (اختلافاتی که از همان زمان رحلت وجود نازنین پیامبر صلوات الله علیه و آله به وجود آمد.)

2) اگر قرآن به تنهایی کتاب کاملی برای همگان هست و نیاز به مفسّر ندارد، اینهمه آیات متشابه را چه کسی باید تاویل کرده و توضیح دهد؟

3) اگر قرآن به تنهایی کافیست، پس منظور از این آیه چیست؟

وَمَا أَنْزَلْنَا عَلَیكَ الْكِتَابَ إِلَّا لِتُبَینَ لَهُمُ الَّذِی اخْتَلَفُوا فِیهِ وَهُدًى وَرَحْمَةً لِقَوْمٍ یؤْمِنُونَ

ما قرآن را بر تو نازل نکردیم مگر برای اینکه آنچه را در آن اختلاف دارند، برای آنها روشن کنی؛ و (این قرآن) مایه هدایت و رحمت است برای قومی که ایمان می‌آورند!

«النحل/64»

4) اگر قرآن به تنهایی کافیست، پس منظور از «راسخون» در این آیه چیست؟

هُوَ الَّذِی أَنْزَلَ عَلَیكَ الْكِتَابَ مِنْهُ آیاتٌ مُحْكَمَاتٌ هُنَّ أُمُّ الْكِتَابِ وَأُخَرُ مُتَشَابِهَاتٌ فَأَمَّا الَّذِینَ فِی قُلُوبِهِمْ زَیغٌ فَیتَّبِعُونَ مَا تَشَابَهَ مِنْهُ ابْتِغَاءَ الْفِتْنَةِ وَابْتِغَاءَ تَأْوِیلِهِ وَمَا یعْلَمُ تَأْوِیلَهُ إِلَّا اللَّهُ وَالرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ یقُولُونَ آمَنَّا بِهِ كُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنَا وَمَا یذَّكَّرُ إِلَّا أُولُو الْأَلْبَابِ

«آل عمران/7»

.
    با سلام و تشکر از تسلیم عزیز و دیگر دوستان. اگر مجال باشد من هم از این پس دوست دارم در این بحث شرکت کنم. اما زیاد وقت ندارم تا همه پست ها را بخوانم پس بنده را ببخشید.
    یاسر عزیز شما اقرار دارید که قرآن کتابی کامل است و شما نمیدانید که چرا با وجود این تکامل این همه تفسیر برای آیات آن وجود دارد. فکر کنم شما هم موافق باشی که دلیل این همه تفسیر، روایات رنگارنگ است. در مورد یک آیه به خاطر یک روایت یک گونه برداشت میشود و در زمان دیگری مفسر دیگری با استناد به روایاتی دیگر تفسیری دیگر مینویسد و این در حالی است که اگر تنها قرآن با دیگر آیاتش تفسیر شود چنین اختلافی بوجود نمی آید
    .
    باید دید آیات متشابه چگونه آیاتی هستند. متاسفانه برداشت اهل تشیع از ایات متشابه باعث شده که آنها دور بیش از نیمی از قرآن را خط بکشند و آن را دور از دسترس تصور کنند و هر گونه تلاش برای فهم آن را تاویل بدانند. این در حالی است که هر کسی میتواند راسخ در علم باشد. آیات متشابه تنها یم فرق با دیگر آیات دارند که آن هم فهمیدن در طول زمان است. یعنی آیاتی وجود دارند که باید علم انسان ها به آن دست یابد و آن را تاویل کند. پس تلاش برای فهمیدن آیات متشابه جهاد در راه خدا است. مثلا شخصی که به خاطر فهمیدن آیات مربوط به جنین شناسی همه عمر خود را صرف میکند. این یک تلاش ستوده است و باید از او تقدیر شود.
    دوست من آیات متشابه برای هر کسی که تلاش کند قابل فهم است و تنها مخصوص 12 نفر نیست ...
    آیه ای که نوشتید خطاب خاص به پیامبر و عام به همه انسان ها است. همه ما باید برای چیزی که در آن اختلاف داریم به قرآن مراجعه کنیم . مفهوم آن بسیار روشن است

4. تشکر

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

پاسخ

نقل قول نوشته اصلی توسط نوزاد نمایش پست
    با سلام و تشکر از تسلیم عزیز و دیگر دوستان. اگر مجال باشد من هم از این پس دوست دارم در این بحث شرکت کنم. اما زیاد وقت ندارم تا همه پست ها را بخوانم پس بنده را ببخشید.
    یاسر عزیز شما اقرار دارید که قرآن کتابی کامل است و شما نمیدانید که چرا با وجود این تکامل این همه تفسیر برای آیات آن وجود دارد. فکر کنم شما هم موافق باشی که دلیل این همه تفسیر، روایات رنگارنگ است. در مورد یک آیه به خاطر یک روایت یک گونه برداشت میشود و در زمان دیگری مفسر دیگری با استناد به روایاتی دیگر تفسیری دیگر مینویسد و این در حالی است که اگر تنها قرآن با دیگر آیاتش تفسیر شود چنین اختلافی بوجود نمی آید
    .
    باید دید آیات متشابه چگونه آیاتی هستند. متاسفانه برداشت اهل تشیع از ایات متشابه باعث شده که آنها دور بیش از نیمی از قرآن را خط بکشند و آن را دور از دسترس تصور کنند و هر گونه تلاش برای فهم آن را تاویل بدانند. این در حالی است که هر کسی میتواند راسخ در علم باشد. آیات متشابه تنها یم فرق با دیگر آیات دارند که آن هم فهمیدن در طول زمان است. یعنی آیاتی وجود دارند که باید علم انسان ها به آن دست یابد و آن را تاویل کند. پس تلاش برای فهمیدن آیات متشابه جهاد در راه خدا است. مثلا شخصی که به خاطر فهمیدن آیات مربوط به جنین شناسی همه عمر خود را صرف میکند. این یک تلاش ستوده است و باید از او تقدیر شود.
    دوست من آیات متشابه برای هر کسی که تلاش کند قابل فهم است و تنها مخصوص 12 نفر نیست ...
    آیه ای که نوشتید خطاب خاص به پیامبر و عام به همه انسان ها است. همه ما باید برای چیزی که در آن اختلاف داریم به قرآن مراجعه کنیم . مفهوم آن بسیار روشن است
    با سلام و عرض احترام من به نوشته هاي شما در قسمتهاي مختلف نگاه كرده ام و بايد بعرض برسانم كه آقا رسول الله(ص) به ما 2گنجينه جدا نشدني داده است ولي ما حرمت خود قرآن را نمي توانيم نگهداريم واي به حال عترت كه در تمام تايپك ها حتي يك مورد از آن ارج نهاده نشده است. قرآن فقط براي متقين هدايت دارد و براي كافران خسران و ما آيا زمينه متق شدن را نداريم چرا داريم فطرت پاك در درون ما همگي هست اگر آنرا بيهود به بغي نسپرده باشيم. آري كافي نيست ما به عترت ع نيز نياز هم نياز مبرم داريم. آري برداشت از كلام هميشه صحيح نيست لذا بايد به كلام و احاديث عترت ع رجوع كنيم و قول امام زمان عج را بخاطر داشته باشيم: ... روات احاديثنا... چگونه ما بخود اجازه مي دهيم به علما و مفسرين زحمت كش ما كه هر كدام از جنبه اي به قرآن تفكر كرده و با تمام علم و عملي كه داشته اند تفاسير براي ما بجاي گذاشته اند نام تفاسير رنگارنگ بلا استفاده بگذاريم كه اين جفاي در حق علمايي است كه براي ما تفسير روايي يا كلامي يا اخلاقي ويا آيه به آيه و يا تدبري و تفكري است و... آيا ما بدون اين تفاسير قرآن و احاديث تنها آن دسته رد است كه متناقض با قرآن باشد در مورد احاديث اين فرموده خود اهل بيت ع است و در مورد تفاسير نظريه امام (ره) است. ما فرصتي نداريم تا تمام علوم را از جمله عربي - رجال - احكام -فقه اصول و... را بطور كامل فرا بگيريم و حتي بايد حتماً در مورد احكام مقلد يكي از همين علما كه شرايطش هم معلوم هست رجوع كنيم ولي افسوس كه ما قدردان تلاشها و عمري كه در راه خدا سپري نموده اند نمي تونيم باشيم. ما خوب بلديم با سن كم و علم كم كه ما را به اين فكر مياندازد كه عقلمان كامل است( العقل ما عبد به الرحمن و اكتسب به الجنان و...) خود را از همه چيز بي نياز مي بينيم انشاءالله پروردگار همه ما را مورد هدايت و الطاف خويش بيش از پيش قرار دهد... باتشكر فراوان التماس دعا
    اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

6. تشکر

نوشته
    4,903
    صلوات
    1700
    تعداد دلنوشته
    1
    مورد تشکر
    18 پست
    حضور
    57 روز 11 ساعت نامشخص
    دریافت
    214
    آپلود
    104
    گالری
    16

با سلام
    قرآن تفصيل لكل شئ است و همه چيز در قرآن آمده است ولي اين ما را از وجود هادي الهي امام عج بي نياز نميكند كه قرآن و دين مجسم ما شيعيان است.
    التماس دعا
    اين الفاطميون
    مدعي گويد كه با يك گل نميگردد بهار

من گلي دارم كه عالم را گلستان ميكند
    مینوی من مینای من پیدا و ناپیدای من
    ای منجی گیتی بیا
    مهدی بیا مهدی بیا

8. تشکر

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و درود

همه چیز در قرآن هست، ولی ما همه آن همه چیز را بطور مستقیم از قرآن نمی فهمیم و باید به اهل بیت رجوع کرد.

به همین خاطر پیامبر اکرم(ص) در حدیث ثقلین، عترت را در کنار قرآن مطرح کرده اند.

لذا ادعای فهم همه مراد واقعی خداوند بدون مراجعه به مفسران واقعی قرآن (اهلبیت عصمت و طهارت)، ادعایی گزاف و باطل است.

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

قال: سمعت أبا عبدالله (عليه السلام) يقول: «قد ولدني رسول الله (صلى الله عليه و آله) و أنا أعلم كتاب الله، و فيه بدء الخلق و ما هو كائن إلى يوم القيامة، و فيه خبر السماء و خبر الأرض، و خبر الجنة و خبر النار، و خبر ما كان و خبر ما هو كائن، أعلم ذلك كما أنظر إلى كفي، إن الله عز و جل يقول: فيه تبيان كل شي‏ء».

راوی می گوید: من از امام صادق(ع) شنيدم كه مى‏فرمود: ما متولد شده از رسول خدائيم و در همان حال تولد كتاب خدا را مى‏دانيم، و در آن كتاب است آغاز خلقت و آنچه كه تا روز قيامت خواهد شد، و در آن خبر آسمان و زمين است، خبر بهشت و خبر آتش است، و خبر آنچه تا كنون شده و آنچه كه خواهد شد، همه در آن است و من همه را مى‏دانم، همانطور كه كف دست خودم را مى‏بينم، زيرا خداى تعالى فرموده: در آن كتاب تبيان هر چيزى هست.

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط نوزاد نمایش پست
    با سلام
    ...
    آیات متشابه تنها یک فرق با دیگر آیات دارند که آن هم فهمیدن در طول زمان است. یعنی آیاتی وجود دارند که باید علم انسان ها به آن دست یابد و آن را تاویل کند.

با سلام و درود

این نظر شخصی شما است یا مدرک و مستندی دارد؟

اگر مستند است لطفا آدرس آن را بیان نمایید.

نوشته
    1,097
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا اگر کامل بود نیازی به حدیث ، روایت ، تفسیر ، مبلغ مذهبی و و و رو داشت ؟
    monthly quotes :
    حقیقت نیازمند نقد است ، نه ستایش. فردریش نیچه

Energy is everything and everything is energy

I dont understand why there is so much hate between Human Races and Religions

Become Übermensch

نوشته
    174
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط Enerji نمایش پست
    آیا اگر کامل بود نیازی به حدیث ، روایت ، تفسیر ، مبلغ مذهبی و و و رو داشت ؟
    قران کتاب کاملی است منتها نه ساده کامل

مثلا شما ببین یک کارخانه یک وسیله ای را درست می کند که بر اساس یک علم است یک مهندس میتونه وایسا کنار این ماشین همه علم به کار رفته در این ماشین را توضیح بده گرچه این ماشین علمی را در خود نهفته است و سیتم کاملی است اما با نگاه کردن با به ان نمیتوان این علم را خواند

قران نیز کامل است منتها مانند یک پیچ گوشتی نیست که دسته ای و سری داشته باشد یک سیستم پیچیده به هم فشرده است که تنها عالمان می توانند ان را بفهمند و توضیح دهند
    در حالی که هر کس که حرف میزند ممکن است نظری از ایات بدهد ولی یک مکانیک ساده نمیتونه جزئیات علمی بحث را بیان کند

مانند رایانه که همه استفاده می کنیم ولی ارتباط علمی بین اجزا را نمیتوان درک کرد مگر مهندس مربوطه

قران بدلیل کلمه بودند هرکس ان را میخونه چیزی ازش میفهمه بر خلاف علم فیزیک و غیره که افراد هیچ نمی فهمند البته بعضی از افراد باسواد هستند که از قران واقعا هیچی نمی فهمند چون فقط می خوانند

14. تشکر

نوشته
    1,097
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 44 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

قران نیز کامل است منتها مانند یک پیچ گوشتی نیست که دسته ای و سری داشته باشد یک سیستم پیچیده به هم فشرده است که تنها عالمان می توانند ان را بفهمند و توضیح دهند
    در حالی که هر کس که حرف میزند ممکن است نظری از ایات بدهد ولی یک مکانیک ساده نمیتونه جزئیات علمی بحث را بیان کند
    خود خدا میگه این کتاب را ساده و روان فرستادیم ..

مانند رایانه که همه استفاده می کنیم ولی ارتباط علمی بین اجزا را نمیتوان درک کرد مگر مهندس مربوطه
    خوب این چه به درد من میخوره ؟

خدا یعنی نمیدونسته خوانندگان این کتاب بی سواد هم هست ؟!! چرا به تکنیکی ترین شکل نوشته که به هزار تا کتاب دیگر محتاج باشه ؟
    ویرایش توسط Moamma : ۱۳۹۰/۰۳/۰۶ در ساعت ۱۱:۵۲ دلیل: ویرایش مطالب اهانت
    monthly quotes :
    حقیقت نیازمند نقد است ، نه ستایش. فردریش نیچه

Energy is everything and everything is energy

I dont understand why there is so much hate between Human Races and Religions

Become Übermensch

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری