صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ** آیا خداوند مراقب انسانها است **

نوشته
    346
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

** آیا خداوند مراقب انسانها است **

بنام اهورامزدا

درود بر دوستان
    سوالی که همیشه در ذهن من وجود داشته و به پاسخی برای آن نرسیده ام این است که آیا خداوند مراقب انسانها است یا آنها را در مقابل خطرات و نشیب ها رها کرده و به حال خود گذاشته است ؟؟؟ انسان اشرف مخلوقات اوست پس بین انسان و دیگر مخلوقات تفاوتهایی وجود دارد آیا این تفاوت باعث شده که خدا بیشتر مراقب انسانها باشد نسبت به دیگر موجودات ؟؟؟ ایا اصلا مراقبتی وجود دارد ؟؟؟

از تمامی دوستان تقاضا دارم در این بحث شرکت کنند

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف قرآن

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۱/۱۱ در ساعت ۱۶:۲۱
    آرزویی ندارم ... از چیزی نمی ترسم ... من آزادم

2.  

نوشته
    1,379
    مورد تشکر
    66 پست
    حضور
    13 روز 19 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام به یزدگرد4 و دیگر دوستان
    خداوند به انواع مختلف مراقب انسانها می باشد.و این مراقبت هم از نظر جسمی برای انسان است و هم از نظر معنوی.
    یک نمونه آن این است که خداوند دو فرشته برای مراقب انسان قرارداده، هميشه همراه انسان هستند و لحظه اي از او جدا نمي شوند؛ مگر پس از مرگ. كارهاي خداوند بر اساس اسباب و مسببات انجام مي گيرد. دو فرشته نيز اسباب الهي هستند.
    شواهد قرآني براي اين مسئله
    الف) آيه ي شريفه ي (اذ يتلقي المتلقيان عن اليمين و عن الشمال قعيد).[1]
    ب) شواهد روايي
    روايات در اين رابطه، خود چند دسته مي باشند: الف) دسته اي از روايات، جايگاهي در بدن انسان، براي فرشتگان معين كرده اند و اين روايات، با توجه به مجرد بودن فرشتگان، نياز به تفسير و تأويل دارند و به طور كلي بيان گر اين نكته هستند كه فرشتگان همراه و مراقب انسان هستند؛ از جمله ي اين روايات، رواياتي است كه مي فرمايند: جاي فرشتگان بر شانه هاي راست و چپ است. و از اين قبيل روايات كه از آن ها استفاده مي شود اين دو فرشته همراه انسان هستند و از او جدا نمي شوند.[2] ب) هم چنين از دسته اي ديگر از روايات نيز استفاده مي شود كه فرشتگان همراه انسان هستند تا پس از مرگ. به عنوان نمونه دو روايت را متذكر مي شويم:
    1 ـ از معصومين-عليهم السلام- نقل شده است كه فرمودند: هنگامي كه انسان مؤمن از دنيا مي رود، آن دو فرشته مي گويند: پروردگارا بنده ات را قبض روح كردي مأموريت ما كجا است؟ جواب مي آيد كه آسمانِ من پُر است از فرشتگاني كه پيوسته مرا عبادت مي كنند و زمين من نيز پر است از مخلوقاتي كه مطيع من هستند. شما به سوي قبر بنده ام برويد و در آن جا ذكر بگوييد تا روز قيامت و آن را در دفتر حسنات بنده ام بنويسيد.[3]
    2 ـ معصوم-عليهم السلام- ديگر مي فرمايد: هنگامي كه مؤمن مي خواهد نماز صبح بخواند، دو فرشته نزد او حاضر مي شوند؛ اين فرشته ها حاضر شدند، فرشتگاني كه مأمور شبانه ي او بوده اند، بالا مي روند و هنگامي كه خورشيد غروب كرد، آن دو فرشته حاضر مي شوند و دو فرشته اي كه مأمور در روز بودند، بالا مي روند و اين ها هميشه جاي خود را با يك ديگر عوض مي كنند تا هنگام مرگ مؤمن فرا برسد. در اين هنگام به او مي گويند: خداوند از طرف ما به تو پاداش خير عطا كند! چه قدر ما شاد شديم كه كارهاي نيك و سخنان خوب و جلسات خيري كه در آن ها شركت كردي و ما را همراه خود بردي! پس ما امروز آن طوري هستيم كه تو دوست داري و نزد پروردگار، تو را شفاعت مي كنيم.[4]

نمونه بعدی آن این می باشد که در انسان نفس لوامه قرار داده است.
    «لا اقسم بیوم القیامه × و لا اقسم بالنفس اللوامه × ا یحسب الانسان الن نجمع عظامه × بلی قادرین علی ان نسوی بنانه × بل یرید الانسان لیفجر امامه × یسئل ایان یوم القیامه; (5)سوگند به روز قیامت، سوگند به نفس ملامت گر، آیا انسان گمان می کند که استخوان هایش را گرد نخواهیم آورد؟ آری قادریم انگشتانش را موزون و مرتب کنیم، بلکه آدمی می خواهد در گناه مداومت داشته باشد، روز قیامت کی خواهد بود؟» انسان به گونه ای آفریده شده که دارای نفس های مختلفی است: اماره، لوامه و مطمئنه. نفس اماره، آدمی را به سوی بدی ها و زشتی ها فرامی خواند. اماره یعنی بسیار امر کننده به بدی. نفس لوامه، همان نفس مومن است که همواره او را در دنیا به خاطر گناهانش وسرپیچی از اطاعتش ملامت می کند و در روز قیامت سودش می رساند.

پاورقی:
    [1]. ق/17
    [2]. نهج الصادقين، ج 9، ص 11
    [3]. مجمع البيان، ج 9، ص 216
    [4]. تفسير نورالثقلين، ج 5، ص 109
    [5]قیامت (75) آیات 61.

.

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

نوشته
    346
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بنام اهورامزدا
    درود بر شما
    سوالی پیش می آید:
    پس این حوادث و نشیب هایی که انسان از آن صدمه میبیند از کجاست ؟؟؟

سوال بعدی اینکه :
    وقتی حادثه ای برایمان رخ نداده چگونه میفهمیم که خدا ما را از آن نجات داده ؟؟؟
    اصلا میشود فهمید چه موقع خدا مارا از حوادث نجات داده ؟؟؟

نوشته
    346
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط یزدگرد 4 نمایش پست

بنام اهورامزدا
    درود بر شما
    سوالی پیش می آید:

سوال بعدی اینکه :
    وقتی حادثه ای برایمان رخ نداده چگونه میفهمیم که خدا ما را از آن نجات داده ؟؟؟
    اصلا میشود فهمید چه موقع خدا مارا از حوادث نجات داده ؟؟؟
    با عرض سلام
    مبحثی را که شما میفرماید بحث خیر و شر است شما میتوانید در این قسمت ان را بخوانید
    http://www.askquran.ir/showthread.php?t=22845&page=11
    http://www.askquran.ir/showthread.php?t=24183&page=5
    ولی بطور خلاصه این حوادث و نشیب هایی که انسان از آن صدمه میبیند از جانب خود انسان است
    منظور از مواظبت خداوند این نیست که نعوذ بالله خداوند مثل یک مادر یا پدر پشت سر بچه راه میرود و مواظب او است منظور شما از مواظبت قیاس مادی دارد و منظور قران از نگهبان بودن خداوند قیاس معنوی البته به واسطه اینکه خداوند به ما روحی داده که ما را داری شعور و عقل میکند اگر از عقل و شعور خود برای مواظبت خود استفاده کنیم مثل این است که خداوند از ما مواظبت کرده و در ان وقت خود شما میتوانید حس کنید که چه وقت خداوند از شما مواظبت کرده و چه وقت نکرده ان وقت که کاری را با تدبیر و عقل انجام دادید چون از نعمتی که خداوند به شما داده استفاده نمودید یعنی خداوند از شما مراقبت کرده
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

نوشته
    1,379
    مورد تشکر
    66 پست
    حضور
    13 روز 19 ساعت 40 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و عرض احترام
    دوست عزیز از اینکه تأخیری در جواب پیش آمد عذر خواهی میکنم.بنده متوجه سوالتان نشده بودم.
    همانطور که دوست عزیزمان جناب بیطرف فرمودند این سوال شما مربوط است به بحث مسئله خیر و شر که این موضوع هم به اندازه کافی در سایت بحث شده است.هرچند که شما باید مشخص کنید منظور از این حوادث آیا آن دسته حوادث طبیعی مثل سیل و زلزله است یا اینکه آنچه مربوط به خود شخص است مثل مریضی ها و بلاهای شخصی.یا اینکه نه منظور هر دو است.به هر حال این بحث رو می توانید در تاپیک هایی که دوستمان لینکشان رو ذکر کرده اند ادامه دهید.
    وقتی حادثه ای برایمان رخ نداده چگونه میفهمیم که خدا ما را از آن نجات داده ؟؟؟ اصلا میشود فهمید چه موقع خدا مارا از حوادث نجات داده ؟؟؟
    خداوند مسبب الاسباب اگر بخواهد بلایی را از کسی دفع نماید و او را از خطر محفوظ دارد، می تواند وسیله نامطبوع و خشونت آمیزی را مقدمه دفع بلا قرار دهد و می تواند از راه پیشامد و رویدادی بسیار مطبوع و لطیف، به آن هدف مقدس جامه تحقق بپوشاند و بلا را بگرداند.اما فهم آن و دانستن آن خیلی از مواقع بر ما مشخص نیست و ما نمی توانیم درک کنیم اما با توجه به نکته ای که در پست قبل عرض کردیم اصل حفظ الهی از مشکلات و بلایا وجود دارد.
    البته در بعضی از مواقع هم می شود کمک و عنایت خدا را فهمید مثلا در میدان فروش میوه و سبزی بمب نیرومندی کار گذارده شده که طبق محاسبه بیست دقیقه دیگر منفجر خواهد شد. مرد محترمی در میدان، کار لازمی دارد و باید به آنجا برود. فاصله منزلش تا میدان به قدر پنج دقیقه پیاده رفتن است. از منزل خارج می شود. اگر در راه با مانعی برخورد ننماید، موقعی به میدان می رسد که چند دقیقه بیشتر به لحظه انفجار باقی نمانده است، اما خداوند اراده فرمود که بلا را از وی دفع نماید. چند قدمی از منزل دور نشده به مردی بر می خورد که با او در امر معامله ای اختلاف حساب دارد. آن دو در رهگذر توقف می کنند، مطلب اختلاف حساب را به میان می آورند، کلماتی را با هم رد و بدل می نمایند و هر یک به نفع خود سخن می گوید و تند می شود. این تبادل کلام چند دقیقه به طول می انجامد که ناگهان صدای مهیب انفجار به گوش می رسد. مردم از پی صدا می روند. خداوند برای حفظ جان آن مرد با ایمان و محترم که عازم میدان بود، مانع ایجاد نمود، با مرد طرف معامله خود مواجه گردید، در رهگذر توقف نمودند، آنقدر با هم سخن گفتد که بمب منفجر شد و بلا از جان آن مرد دفع گردید.
    گاهی همان مرد شریف و با ایمان که عازم میدان است، از منزل خارج می شود، چند قدمی بیشتر نرفته که در راه با یکی از دوستان قدیمی بسیار محترمش بر می خورد، یکدیگر را در آغوش می گیرند و به هم ابراز محبت می کنند. مرد با ایمان از دوست قدیمی خود درخواست می کند به منزلش بیاید تا از وی پذیرایی کند. دوست قدیمی می گوید کار فوت شدنی دارم، باید حتما بروم، اما به احترام دعوت شما به قدر نیم ساعت در منزلتان توقف می کنم. صاحب منزل میوه و شیرینی می آورد. با هم گرم صحبت می گردند که ناگاه صدای انفجار بمب شنیده می شود. گویی خداوند آن دوست قدیمی مرد با ایمان را مامور نموده بود که در موقع معین از آن رهگذر عبور نماید، دعوت صاحبخانه را بپذیرد، در منزلش قدری توقف کنند و در خلال آن ملاقات آمیخته به لطف و رفق، بمب منفجر شود و مرد با ایمان از خطر مرگ رهایی یابد. امام سجاد(ع) در جمله کوتاه دعای خود، از خداوند دو تقاضا می نماید. اول می گوید: «وادرا» عنی». بارالها! مرا مشمول فیض و عنایت خود فرما و بلایا را از من بگردان. دوم عرض می کند: «بلطفک». بارالها! بلایایی را که بر سر راه دارم با لطف و رفق و از من دفع فرما.

.

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

نوشته
    346
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

بنام اهورامزدا

جناب پاسخگو
    مثالی که شما راجع به آن مرد در میدان میوه زدید 100% نیست . یعنی مرد نمیتواند مطمئن باشد که این کار از جانب خداست
    در مورد خیر و شر هم جالب است . خیر از خداست شر از انسان . دقیقا گفتار زرتشت است

نوشته
    56
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نه.خدا به هیچ وجه نقشی ندارد.تمامی عوامل در طبیعت دست به دست هم میدهند تا یک اتفاق بیفتد یا نیفتد.خدا نقشی ندارد.
    در پاسخ به شخصی میخواهم این جمله را بگویم.

خرمشهر را شهیدان ازاد کردند.(نه خدا)

10. تشکر

نوشته
    66
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    24 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط دگراندیش نمایش پست
    نه.خدا به هیچ وجه نقشی ندارد.تمامی عوامل در طبیعت دست به دست هم میدهند تا یک اتفاق بیفتد یا نیفتد.خدا نقشی ندارد.
    در پاسخ به شخصی میخواهم این جمله را بگویم.

خرمشهر را شهیدان ازاد کردند.(نه خدا)
    شالوم به دوستان
    به چیززی که شما تعریف کردن میگن natural theology
    در این شاخه بیشتر افراد pluralism هستن و اعتقاد به هم بستگی ادیان دارن ولی ادی قلیلی که در قرن اخیر شورو به کار کردن اعتقادی به خدا نادران و به طبیعت گرای اعتقاد دارن

نوشته
    346
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط yahova نمایش پست
    شالوم به دوستان به چیززی که شما تعریف کردن میگن natural theology در این شاخه بیشتر افراد pluralism هستن و اعتقاد به هم بستگی ادیان دارن ولی ادی قلیلی که در قرن اخیر شورو به کار کردن اعتقادی به خدا نادران و به طبیعت گرای اعتقاد دارن
    بنام اهورامزدا

درود بر شما
    راستش من نفهمیدم منظورتان چیست
    اگر ممکن است بیشتر توضیح دهید

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری