جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیات قران در مورد عزت نفس

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش آیات قران در مورد عزت نفس

چه آیاتی در قرآن در مورد عزت نفس نازل شده است؟

کارشناس بحث : پاسخگوي قرآني
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۱/۱۹ در ساعت ۰۱:۴۴

2. تشکر

3.  

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 14 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیات مرتبط با این موضوع:

«فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَميعاً» (نساء، 139)

«إِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَميعاً» (یونس، 65)

«مَنْ كانَ يُريدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ الْعِزَّةُ جَميعاً» (فاطر، 10)

«وَ لِلَّهِ الْعِزَّةُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنينَ» (منافقون، 8)

«وَ تُعِزُّ مَنْ تَشاءُ وَ تُذِلُّ مَنْ تَشاءُ» (آل عمران، 26)

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 14 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و درود

"عزت" در اصل آن حالتى است كه انسان را مقاوم و شكست ناپذير مى‏سازد، به زمينهاى صلب و محكم نيز به همين جهت عزاز (بر وزن اساس) مى‏گويند.

از آن جا كه تنها ذات پاك اوست كه شكست ناپذير است، و گر نه همه مخلوقات به حكم محدوديتشان قابل شكستند، لذا تمام عزت از آن اوست، و هر كس عزتى كسب مى‏كند از بركت درياى بى‏انتهاى اوست.

در حديثى از انس نقل شده كه پيامبر (ص) فرمود: "ان ربكم يقول كل يوم: أنا العزيز، فمن أراد عز الدارين فليطع العزيز": پروردگار شما همه روز مى‏گويد: منم عزيز؛ و هر كس عزت دو جهان خواهد بايد اطاعت عزيز كند. (تفسير نور الثقلين، ج‏4، ص 352)

در حالات امام حسن(ع) آمده كه در ساعات آخر عمرشان هنگامى كه يكى از ياران به نام "جنادة بن ابى سفيان" از ایشان اندرز خواست نصايح ارزنده و مؤثرى براى او بيان فرمودند كه از جمله اين بود: "و اذا اردت عزا بلا عشيرة، و هيبة بلا سلطان، فاخرج من ذل معصية اللَّه الى عز طاعة اللَّه"؛ هر گاه بخواهى بدون داشتن قبيله، عزيز باشى، و بدون قدرت حكومت، هيبت داشته باشى، از سايه ذلت معصيت خدا بدر آى و در پناه عزت اطاعت او قرار گير! ("بحار الانوار" جلد 44، صفحه 139)

و اگر مى‏بينيم در بعضى از آيات قرآن "عزت" را علاوه بر خداوند، براى پيامبر(ص) و مؤمنان قرار مى‏دهد "وَ لِلَّهِ الْعِزَّةُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ" (منافقون، 8) به خاطر آن است كه آنها نيز از پرتو عزت پروردگار كسب عزت كرده‏اند، و در مسير طاعت او گام بر مى‏دارند.

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 14 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

در روايات اسلامى روى مساله عزت مؤمن، تاكيد شده كه مؤمن نبايد وسائل ذلت خود را فراهم سازد، خدا خواسته او عزيز باشد او هم براى حفظ اين عزت بايد بكوشد.

در حديثى از امام صادق(ع) در تفسير آيه شریفه (وَ لِلَّهِ الْعِزَّةُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ) آمده:

"فالمؤمن يكون عزيزا و لا يكون ذليلا ...؛ المؤمن اعز من الجبل ان الجبل يستفل منه بالمعاول، و المؤمن لا يستفل من دينه شى‏ء"؛مؤمن عزيز است و ذليل نخواهد بود. مؤمن از كوه محكمتر و پر صلابت‏تر است چرا كه كوه را با كلنگها ممكن است سوراخ كرد ولى چيزى از دين مؤمن هرگز كنده نمى‏شود.(نورالثقلين جلد 5 صفحه 336)

در حديث ديگرى از همان امام آمده:

"لا ينبغى للمؤمن ان يذل نفسه. قيل له: و كيف يذل نفسه؟ قال: يتعرض لما لا يطيق"؛سزاوار نيست مؤمن خود را ذليل كند، سؤال شد چگونه خود را ذليل مى‏كند! فرمود: به سراغ كارى مى‏رود كه از او ساخته نيست.(نورالثقلين جلد 5 صفحه 336)

و نیز روایت شده:

"ان اللَّه تبارك و تعالى فوض الى المؤمن اموره كلها و لم يفوض اليه ان يذل نفسه، ا لم تر قول اللَّه سبحانه و تعالى هاهنا «وَ لِلَّهِ الْعِزَّةُ وَ لِرَسُولِهِ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ» و المؤمن ينبغى ان يكون عزيزا و لا يكون ذليلا"؛خداوند همه كارهاى مؤمن را به او واگذار كرده‏ جز اينكه به او اجازه نداده است كه خود را ذليل و خوار كند، مگر نمى‏بينى خداوند در اين باره فرموده: عزت مخصوص خدا و رسول او و مؤمنان است. سزاوار است مؤمن هميشه عزيز باشد، و ذليل نباشد. (همان)

7. تشکرها 2

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 14 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

شهید مطهری در کتاب انسان کامل:

قرآن می فرماید: «و لله العزة و لرسوله و للمؤمنین»؛ عزت از آن خدا و از آن رسول او و از آن مؤمنان است. (منافقون، 8) نمی گوید عزت نفس، خودپرستی است، نه، عزت نفس غیر از این حرفهاست.

پیغمبر فرمود: "اطلبوا الحوائج بعزة الأنفس"؛ (طبیعتا) بشر، به بشر حاجت پیدا می کند. فرمود: اگر حاجتی دارید هیچ وقت پیش کسی، با ذلت حاجت نخواهید، با عزت نفس بخواهید، یعنی عزت خودتان را لکه دار نکنید. نگوئید از نظر جهاد نفس و مبارزه با هوای نفس بهتر است که به شکل یک گدا از کسی چیزی بخواهم، نه، اسلام اجازه نمی دهد. اگر حاجتی پیش کسی داری، با عزت نفس حاجت خود را از او بخواه و بگیر.

امام حسین (ع) می فرماید: "موت فی عز خیر من حیاة فی ذل"؛ مردن در سایه عزت بهتر است از زندگی با ذلت.

امام حسین (ع) نمی گوید جهاد با نفس حکم می کند که ما تن به حکم یزید و ابن زیاد بدهیم، چون بیشتر با نفس خودمان مجاهده کرده ایم. می فرماید: "... هیهات منا الذلة، یأبی الله ذلک لنا ..."؛ ما کجا و تن به ذلت دادن کجا! خدا راضی نمی شود تن به ذلت بدهیم.

یعنی می خواست بفرماید نه این که احساسات شخصی من است، مکتب من به من اجازه نمی دهد، خدای من به من اجازه نمی دهد، پیغمبر من به من اجازه نمی دهد، تربیت من به من اجازه نمی دهد.
    ویرایش توسط میقات : ۱۳۸۹/۱۱/۲۳ در ساعت ۲۱:۵۱

9. تشکرها 2

نوشته
    3,699
    مورد تشکر
    103 پست
    حضور
    39 روز 14 ساعت 46 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    چه آیاتی از قرآن در مورد عزت نفس نازل شده اند؟

پاسخ:

از نظر لغوی عزّت، در مقابل ذلّت، به معناى توانایى است.(1)
    راغب می گوید: عزّت حالتى است كه از مغلوب بودن انسان مانع می شود.(2)
    در قرآن کریم بطور خاص و این گونه که عزت نفس، در عرف، مشهور است آیه نداریم. البته همان طور که معیار ایمان و کفر، و برتری ایمان بر کفر، در سراسر قرآن مطرح و مشهود است، عزت نفس نیز در همین راستا مورد اشاره قرار گرفته و می فرماید، عزت و بزرگی، همه از آنِ خداوند و در سایه ایمان است: «الَّذينَ يَتَّخِذُونَ الْكافِرينَ أَوْلِياءَ مِنْ دُونِ الْمُؤْمِنينَ أَ يَبْتَغُونَ عِنْدَهُمُ الْعِزَّةَ فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَميعا»؛ (همان) كسانى كه به جاى مؤمنان، كافران را دوستان [خود] مى‏گيرند؛ آيا عزّت را نزد آنان مى‏ جويند؟ پس (اين خيالى خام است) چرا كه عزّت، همه از آنِ خداست.(3)
    طبق این آیه، مؤمنان باید عزت نفس و بزرگی خود را حفظ کرده و بدانند عزت و بزرگی از آنِ خداوند است و مبادا برای کسب عزت، به سمت کافران بروند.
    و نیز می فرماید: «مَنْ كانَ يُرِيدُ الْعِزَّةَ فَلِلَّهِ‏ الْعِزَّةُ جَمِيعاً» هر كس طالب عزّت باشد بايد از خدا بخواهد؛ عزّت همه دست خدا است.(4)
    هم چنین قرآن کریم با تعبیر «علو» برتری و بزرگی را در سایه ایمان و متعلق به مؤمنان دانسته و می فرماید: «وَ لا تَهِنُوا وَ لا تَحْزَنُوا وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ‏ إِنْ كُنْتُمْ مُؤْمِنينَ»؛ و سست نشويد! و غمگين نگرديد! و شما برتريد اگر ايمان داشته باشيد.(5)
    و نیز در آیه ای دیگر آمده: «فَلا تَهِنُوا وَ تَدْعُوا إِلَى السَّلْمِ وَ أَنْتُمُ الْأَعْلَوْنَ‏ وَ اللَّهُ مَعَكُمْ وَ لَنْ يَتِرَكُمْ أَعْمالَكُم‏»؛ پس هرگز سست نشويد و (دشمنان را) به صلح (ذلّت‏بار) دعوت نكنيد در حالى كه شما برتريد، و خداوند با شماست و چيزى از (ثواب) اعمالتان را كم نمى‏ كند.(6)
    بنابر این:
    ایمان، موجب عزت و بزرگی است و مؤمنان در سایه ایمان به خداوند، دارای عزت نفس و بزرگی هستند و هرگز نباید در جای دیگری به دنبال عزت و بزرگی باشند، زیرا «فَإِنَّ الْعِزَّةَ لِلَّهِ جَميعاً»؛ عزّت، همه از آنِ خداست‏.(8)

_________
    (1) قاموس قرآن، ج ‏4، ص 338.
    (2) مفردات ألفاظ القرآن، ص 563.
    (3) نساء/ 139.
    (4) فاطر/ 10.
    (5) آل عمران/ 139.
    (6) محمد/ 35.
    (7) نساء/ 139.

ویرایش توسط میقات : ۱۳۹۶/۰۱/۲۴ در ساعت ۲۲:۴۹

11. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری