صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: جنگ نرم توسط چه کساني ايجاد مي شود و چه هدفي را دنبال مي کند ؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  437
  مورد تشکر
  928 پست
  حضور
  1 روز 18 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جنگ نرم توسط چه کساني ايجاد مي شود و چه هدفي را دنبال مي کند ؟
  باسلام

  چند سوال :

  جنگ نرم توسط چه کساني و با چه اهدافي ايجاد شده است ؟
  چه راهکارهايي براي خنثي کردن نقشه هاي شوم ايجاد کنندگان جنگ نرم براي محو دين و باورهاي ديني پيشنهاد مي کنيد ؟
  آيا تبليغات مجازي توسط مبلغان ديني مي تواند در خنثي کردن اين نقشه ها و ارائه اسلام ناب محمدي به شکل حقيقي ( نه آنچه که غربي ها از دين در باور ديگران ايجاد کرده اند ) اثر گذار باشد ؟

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۱/۱۹ در ساعت ۲۱:۰۵ دلیل: اصلاح فونت


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,097
  مورد تشکر
  961 پست
  حضور
  3 ساعت 44 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط همدم نمایش پست
  باسلام

  چند سوال :

  جنگ نرم توسط چه کساني و با چه اهدافي ايجاد شده است ؟
  چه راهکارهايي براي خنثي کردن نقشه هاي شوم ايجاد کنندگان جنگ نرم براي محو دين و باورهاي ديني پيشنهاد مي کنيد ؟
  آيا تبليغات مجازي توسط مبلغان ديني مي تواند در خنثي کردن اين نقشه ها و ارائه اسلام ناب محمدي به شکل حقيقي ( نه آنچه که غربي ها از دين در باور ديگران ايجاد کرده اند ) اثر گذار باشد ؟
  آنکس یا دینی یا حکومتی یا انسانی که حساب پاک است ، از محاسبه ، دشمنی و ... چه باک است ؟؟
  monthly quotes :
  حقیقت نیازمند نقد است ، نه ستایش. فردریش نیچه

  Energy is everything and everything is energy

  I dont understand why there is so much hate between Human Races and Religions

  Become Übermensch

 3. تشکرها 2


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  437
  مورد تشکر
  928 پست
  حضور
  1 روز 18 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط enerji نمایش پست
  آنکس یا دینی یا حکومتی یا انسانی که حساب پاک است ، از محاسبه ، دشمنی و ... چه باک است ؟؟

  خسته نباشيد اقاي انرژي . عجب جواب کامل و جامعي !!! همه اطلاعاتتون از جنگ نرم همين بود ؟؟!!!!

  ویرایش توسط همدم : ۱۳۸۹/۱۱/۲۰ در ساعت ۰۰:۱۱

 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14  "قدرت نرم؛ ابزاري براي موفقيت در سياست جهاني "

  بله حال باید دید در سیاست جهانی چه کشور یا کشور هایی اهداف خود را به کرسی می نشانند.

  یقینا" رژیم صهیونیستی پر کارترین در این زمینه میباشد و از هیج ابزراری فروگذار نیست.

  و پدافند ان هم در این تاپیک:http://www.askquran.ir/showthread.ph...316#post360316

  بخش سوم هم که اساتید محترم پاسخ بدهند بهتر است.
 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14

  اتاق فکر های جنگ نرم

  اتاق فکر “بنیاد راکفلر”  در آمریکا سرمایه سالارانی وجود دارند که با پوشش بنیادهای مختلف درصدد هستند تا با نفوذ در بدنه سیاسی و تصمیم گیری کاخ سفید، راهبردها و سیاست های آمریکا را در جهت اهداف و منافع خود قرار دهند. یکی از این بنیادها، راکفلر است که گفته می شود نقش قابل ملاحظه ای در حوزه تصمیم سازی آمریکا دارد. از این رو در این نوشتار تلاش می شود با بررسی پیشینه تأسیس این بنیاد، اهم فعالیت ها و عملکرد تاریخی بنیاد راکفلر در تدوین و طراحی سیاست های کاخ سفید مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.


  پیشینه تأسیس


  خانواده راکفلر، قدرتمندترین، ثروتمندترین و با نفوذترین خانواده یا امپراتوری مالی و سیاسی آمریکا در یکصد سال گذشته بوده است. به منظور پیشبرد اهداف و منافع خود، خانواده راکفلر به دو اقدام مهم و تعیین کننده دست زد که تأسیس «بیناد راکفلر» در سال ۱۹۱۳ و نقش اصلی در راه اندازی «شورای روابط خارجی» در سال ۱۹۲۱ این دو اقدام مهم را تشکیل می داد.

  بنیاد راکفلر یکی از مهم ترین ، مراکز قدرتمند سیاسی و اقتصادی آمریکا است که از زمان تأسیس تاکنون در جهت گیری های سیاست داخلی و خارجی آمریکا و حتی جهان نقش قابل ملاحظه ای داشته است؛ به طوری که در راستای منافع سران خود و همچنین شبکه های تجاری خزنده تحت پوشش خود، نفوذ چشمگیری در حوزه تصمیم سازی سیاست ها بین المللی کاخ سفید داشته است.

  اهم فعالیت ها

  بنیاد سرمایه داری «راکفلر» که در ظاهر درخصوص امور مربوط به بهداشت و امور آموزشی آن هم در سطح جهانی فعالیت دارد، در واقع یک شرکت تجاری جهانی است که به همراه شبکه های زنجیره ای مالی و اقتصادی خود، به دنبال تصاحب بازارهای بین المللی است.

  بنیاد راکفلر دارای صدها بنیاد، موسسه و تشکیلات مشابه است که هر کدام، بخشی از بدنه اجرایی نظام سیاسی آمریکا و مراکز حساس این کشور را احاطه دارد.

  بنیاد راکفلر نفوذ جدی و قطعی در روابط و سیاست های خارجی و مناسبات اجتماعی ایالات متحده دارد و عنداللزوم در تحول آداب، رسوم و ارزش ها و افکار و نهادهای جامعه آمریکا نقشی حساس و حیاتی ایفا می کند.

  از سال ۱۹۴۵ تاکنون، هیچ شخصیت آمریکایی که مشاغل و پست های مهم سیاسی را عهده دار شده است وجود ندارد که مدتی در این بنیاد فعالیت نداشته و از مزایای این بیناد استفاده نکرده باشد. در واقع بنیاد راکفلر به منزله اتاق رخت کن! برای ورود مقامات عالی این بنیاد به کاخ سفید است. به عنوان مثال، «دین راسک» و «جان فاستر دالس» ، «رالف بانچ» از وزرای خارجه اسبق آمریکا هر کدام مدت ها در بنیاد راکفلر فعالیت داشته وحتی ریاست آن را برعهده داشته اند.

  یکی از سیاست های بنیاد راکفلر، تأسیس مراکز عمده فرهنگی و پژوهشی در آمریکا است که درخصوص تدوین و طراحی سیاست های جهانی آمریکا و بنگاه های تجاری خانواده راکفلر فعالیت می کنند. حتی گفته می شود، برخی از دانشگاه های بلندآوازه آمریکا نظیر «هاروارد» ، «برکلی»، «استانفورد» و … با حمایت مالی این بنیاد اداره می شوند.

  بخشی از فعالیت های پوششی بنیاد راکفلر که در زمینه بهداشت و تغذیه جهانی انجام می شود، در راستای بت سازی از آمریکا در داخل و خارج آمریکا انجام می شود.

  بنیاد راکفلر همچنین بخشی از کارخانجات بزرگ اسلحه سازی آمریکا را تحت سیطره خود دارد. به عنوان مثال؛ بخش های مطالعات نظامی این بیناد، از ابداع سیستم پرتاب انواع موشک و در مدار قرار دادن ایستگاه های فضایی و تکمیل موشک های بالستیک گرفته تا بررسی روابط نظامی با کشورهای مختلف را در دستور کاری خود قرار داده است.

  بنیاد راکفلر دارای بخش مطالعاتی پیشرفته ای است که درخصوص چالش های آمریکا و تدوین راهبردها و سیاست های جهانی و اقتصادی آمریکا فعالیت می کند. در بخش پژوهش و مطالعاتی این بنیاد، ادارات مطالعاتی منطقه ای طراحی شده است که یکی از این ادارات، اداره منطقه ای آفریقا است که درخصوص توسعه نفوذ آمریکا در قاره سیاه و همچنین بررسی ظرفیت های اقتصادی و صنعتی آفریقا فعالیت می کند. این اداره همچنین در حوزه تدوین راهبردهای آمریکا در این قاره فعالیت مطالعاتی جدی دارد.

  دومین اداره مطالعاتی منطقه ای، اداره منطقه ای آسیا است که درخصوص توسعه سیستم بازار آزاد در منطقه آسیا فعالیت می کند. این اداره به دنبال همگرایی اقتصادی کشورهای آسیایی با شرکت ها و موسسات تجاری و صنعتی آمریکایی می باشد. اداره منطقه ای آسیا، همچنین در جهت شناسایی کشورهای مخالف سیاست های آمریکا فعالیت مطالعاتی می کند.

  یکی از کارکردهای مهم بنیاد راکفلر، ترویج دموکراسی در کشورهای مختلف دنیا خصوصاً مناطقی که برای نظام سرمایه داری ارزش فراوانی دارد، می باشد. در این راستا، با تأسیس بنیادهای مختلف سیاسی و تجاری، بنیاد راکفلر تلاش کرده تا در کشورهای مختلف، گروه های فعالان سیاسی و مدنی مختلف را راه اندازی نماید.

  بخش مطالعاتی بنیاد راکفلر همچنین در زمینه انرژی و محیط زیست فعالیت می کند. البته در این حوزه، پژوهش های گسترده در مناطق انرژی زای جهان خصوصاً مناطق نفت خیز در دستور کار تحقیقاتی آن قرار گرفته است.

  امنیت اقتصادی و اجتماعی از دیگر برنامه های مطالعاتی بنیاد راکفلر است که در زمینه تدوین راهبردهای جهانی اقتصادی آمریکا تمرکز مطالعاتی دارد. همچنین در این برنامه، درخصوص ترویج ارزش ها و نمادهای آمریکا (لیبرال دموکراسی) در کشورهای مختلف جهان فعالیت مطالعاتی دارد.

  جهانی سازی و جهانی شدن یکی از برنامه های اصلی بنیاد سرمایه داری راکفلر است که در جهت نوسازی اجتماعی و توسعه اقتصادی برمبنای بازار آزاد در کشورها مختلف دنیا فعالیت می کند. «جهانی شدن هوشمند» از جدیدترین طرح های این برنامه است که در زمینه سازماندهی گروه های اجتماعی و هدایت جوامع مدنی کشورها در راستای سیاست ها و ارزش های آمریکایی فعالیت می کند. طرح «جهانی سازی هوشمند»، نفوذ در دانشگاه ها و مراکز سیاسی، فرهنگی، علمی و اقتصادی کشورهای مختلف جهان، از عمده فعالیت های اجرایی این طرح است. با توجه به ماهیت این طرح که وظیفه اصلی آن پاسداری و حفاظت از نظام سرمایه داری است، هم اینک بخشی از بنیادها، شرکت و موسسات زیرمجموعه بنیاد راکفلر حول محور اسلام زدایی در جهان، خصوصاً در میان کشورهای اسلامی فعالیت می کنند.

  به طور کلی، حجم عمده فعالیت های بنیاد راکفلر، حول فعالیت های بازرگانی و روابط اقتصادی آمریکا با سایر کشورها تمرکزیافته است؛ شرکت های چند ملیتی از مهم ترین بازوان اجرایی اقتصادی بنیاد سرمایه داری راکفلر هستند.

  بنیاد راکفلر همچنین نفوذ گسترده ای در بانک های آمریکا و حتی نظام بانکداری جهانی دارد. به طوری که گفته می شود، بخش بزرگی از بانک های آمریکا متعلق به بنیاد راکفلر است که «چیس مانهاتان بانک» یکی از جمله آنهاست.

  همچنین این بنیاد، از برخی سازمان های غیردولتی در آمریکا نیز حمایت می کند. سازمان دیده بان حقوق بشر (هیومن راتیز واچ) که در سال ۱۹۸۷ تأسیس شد، یکی از این سازمان ها است که در ورای الفاظ و شعارهای به ظاهر بشردوستانه، نقش موثری در پیشبرد منافع نظام سرمایه داری و صدور ترویج ایدئولوژی لیبرالیزم دارد.

  یکی از فعالیت های مهم بنیاد سرمایه داری راکفلر، تربیت جوانان و اندیشمندان سکولار در جهان سوم است، به طوری که بخشی از راهبردهای سیاست خارجی کاخ سفید و حتی نهادهای جاسوسی و امنیتی آمریکا نظیر، «اف بی آی» و سازمان «سیا» در حول محور این برنامه بنیاد راکفلر قرار گرفته است. تلاش در جهت تأثیرگذاری بر زندگی مردم آسیا، آفریقا و آمریکا لاتین، اعطای کمک هزینه های تحصیلی به اتباع خارجی و حمایت از پژوهشگرانی که دارای افکار مشابه به ارزش های آمریکایی دارند، انتشار نشریات خاص، مشاوره با دولت و ارائه خدمات به شرکت های چند ملیتی و هزاران طرح و برنامه دیگر در امر تولیدات فرهنگی و … از جمله اقدامات و برنامه های این طرح است.

  مراکز مطالعاتی وابسته

  بنیاد سرمایه داری راکفلر دارای مجموعه بزرگی از موسسات و بنیادهای خیریه، دانشگاه های بزرگ، مراکز پژوهشی و تحقیقی و … می باشد که به برخی از آنان اشاره می کنیم:

  - «کمیسیون سه جانبه» این مرکز یکی از مراکز مطالعاتی رسمی بنیاد راکفلر است که درخصوص توسعه روابط آمریکا، اروپا و ژاپن فعالیت دارد. در واقع «کمیسیون سه جانبه» از به هم پیوستگی شرکت های بزرگ بین المللی درست شده که نقش مهمی در اتخاذ سیاست های خارجی مشترک در کشورهای متبوعات شان دارند.

  - «صندوق برادران راکفلر» این صندوق از دیگر مراکز رسمی وابسته به این بنیاد است که از شبکه بسیار گسترده ای از مراکز مطالعاتی و تحقیقی در آمریکا، حمایت مالی می کند. حتی گفته می شود بسیاری از پروژه های تحقیقاتی دانشگاه های معتبر آمریکا توسط این صندوق تعریف و حمایت می شود.

  - «شرکت تحقیقات زیست شناسی اجتماعی» از دیگر مراکز مطالعاتی وابسته به بنیاد راکفلر است که در زمینه عقیم سازی مردم کشورهای جهان سوم تمرکز مطالعاتی دارد.
  عملکرد تاریخی بنیاد راکفلر

  تأسیس «شورای روابط خارجی آمریکا» در سال ۱۹۲۱ یکی از اقدامات اساسی بنیاد راکفلر بود که توانست نقش جدی در تدوین سیاست ها و راهبردهای جهانی کاخ سفید داشته باشد. بیناد راکفلر به عنوان معمار تجاری آمریکا، بیشتر سیاست ها و طرح اقتصادی آمریکا را تدوین و طرح ریزی کرده است. به طور مثال این شورا، نقش اساسی در طرح مارشال در اروپا در طی بحران های اقتصادی ۱۹۳۰ را برعهده داشت.

  همچنین در سال ۲۰۰۴، صندوق برادران راکفلر از پروژه های «گری سیک» درخصوص حمایت از جریان اصلاح طلب و نافرمانی های مدنی در ایران حمایت مالی نموده است که گفته می شود این رقم به ۴۰ هزار دلار رسیده است.

  در یکی از آخرین فعالیت های این بنیاد در زمینه مسائل ایران، برنامه «آمریکا و اتحادیه اروپا برای جلوگیری از انتخاب مجدد دکتر «احمدی نژاد» و رشد جریان اصولگرایی در انتخابات دهم ریاست جمهوری ایران بوده که با شکست مواجه شد.


  http://www.psyop.ir/?p=3374


 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14  اتاق فکر “بنیاد فورد”
  مقدمه:

  برخی از مراکزفکری و بنیادهای به ظاهر بشردوستانه در آمریکا در راستای پیشبرد سیاست های خارجی آمریکا گام برداشته و حتی به عنوان عامل نفوذی،نقش بازوی اطلاعاتی سیستم جاسوسی آمریکا بر عهده دارند؛ یکی از این مراکز، بیناد فورد است. در این نوشتار تلاش می شود تا با بررسی پیشینه تأسیس این بنیاد و همچنین اهم فعالیت های آن، نقش و عملکرد بنیاد فورد در حوزه تصمیم سازی کاخ سفید تحلیل بررسی شود.
  جنگ نرم توسط چه کساني ايجاد مي شود و چه هدفي را دنبال مي کند ؟اتاق فکر "بنیاد فورد"

  پیشینه تأسیس بنیاد فورد

  بنیاد فورد با کمک مالی بالغ بر ۲۵۰۰۰ دلار در ۱۵ ژانویه ۱۹۳۶، توسط «ارسل فورد» تأسیس شد. «ارسل» پسر «هنری فورد» معروف بود که کمپانی بزرگ اتومبیل سازی فورد را ایجاد کرده بود.
  پس از ارسل در (۱۹۴۳) و پدرش هنری فورد (۱۹۴۷)، بنیاد فورد به بنیادی خیرخواهانه با گستره فعالیتی جهان تبدیل شد. این دوران که با ریاست «هنری فورد دوم» بر بنیاد فورد متقارن بود، نقطه عطف برجسته ای در تاریخ این بنیاد تجاری و سیاسی بود. به طوری که تشکیل کمیته مطالعاتی گایزر (gaither study committee) توسط اچ روان گایزر (H-Rowan gaither) از مهم ترین تغییرات فعالیتی بنیاد فورد بود. این کمیته مطالعاتی درخصوص نفوذ روابط خارجی آمریکا در سطح بین المللی و همچنین مناسبات اجتماعی ایالات متحده و ضرورتاً در ترویج و گسترش ارزش های نهادهای لیبرال دموکراسی در جهان تمرکز مطالعاتی داشت.
  به هر حال، بنیاد به ظاهر بشردوستانه فورد تأسیس شد تا سناریویی جهانی ترسیم کند که در آن غرب را در لوای شعارهای حقوق بشری قادر سازد تا با فراهم کردن موقعیت های استقرار نیروهای نظامی آمریکا و جهان غرب در مناطق غنی و با ارزش جهان، فرایند نفوذ و استثمار قدرت سخت افزاری و نرم افزاری غرب به رهبری آمریکا را فراهم آورد.
  اهم فعالیت های بیناد فورد

  بنیاد فورد یک سازمان بزرگ غیردولتی و مستقل با یک هیئت مدیره جدا از شرکت اتومبیل سازی فورد می باشد.
  بنیاد فورد به ظاهر یک بنیاد خیریه است که با اعطای کمک های بلاعوض و وام های بلندمدت به کشورها و گروه های غیردولتی مختلف همواره در جهت بسترسازی فرهنگی ، سیاسی و اقتصادی نفوذ نرم و گسترده آمریکا در عرصه بین المللی تلاش کرده است. در این راستا، بنیاد فورد با بیش از ۵۰ نمایندگی در ایالت آمریکا و راه اندازی ۱۰ دفتر منطقه ای در سراسر جهان گام برداشته است. از این رو، فعالیت های بنیاد فورد نسبت به سایر نهادها و اتاق های فکر در آمریکا متنوع تر است. همانطور که گفته شد، بنیاد فورد دارای ۱۰ دفتر منطقه ای است که فعالیت های برون مرزی آن را انجام می دهند؛ فعالیت های برون مرزی بنیاد فورد از سال ۱۹۷۳ با مساعدت ۸۵۰ نفر برنامه ریز در داخل آمریکا و ۹۲۰ نفر کادر متخصص در خارج از این کشور انجام گرفته که تأسیس دانشگاه ها و بیمارستان ها و درمانگاه های متعدد و صحرایی در کشورهایی نظیر هندوستان، برزیل، اندوزی و … از جمله فعالیت های پوشش دار بنیاد فورد بوده است.به طوری که گفته می شود این بنیاد و مراکز و موسسات تحت پوشش آن در سراسر دنیا در لوای اقدامات به ظاهر بشردوستانه، بازویی مهم و راهبردی برای سیستم جاسوسی آمریکا(سیا) بوده و بخشی از فعالبت های سازمان جاسوسی سیا از طریق این بنیاد انجام می شود !
  در حقیقت بنیاد فورد با شناسایی و گردهم آوردن نخبگان سیاسی، رهبران تجاری، حقوقدانان، مدیران بخش های خصوصی و مدنی و … از سراسر دنیا درجهت هم راستاسازی جهانی در زمینه سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی حقوقی با سیاست های کاخ سفید و سرمایه سالاران غرب گام برداشته است. از این رو، تربیت رهبران غربگرا و اندیشمندان اصلاح طلب در جهان سوم یکی از مهم ترین فعالیت های مهم این بنیاد می باشد.
  بنیاد فورد به عنوان بازوی دیپلماسی عمومی کاخ سفید، همواره تلاش کرده تا در زیر لوای کمک های بشردوستانه و ارائه خدمات پوششی عمومی به مردم آفریقا، آسیا، آمریکای لاتین و … افکار عمومی این مناطق را تحت تأثیر نیات به ظاهر بشردوستانه آمریکا قرار داده تا از این طریق بستر نفوذ سیاسی و فرهنگی مقامات صهیونیستی کاخ سفید، را در این مناطق فراهم آورد. همچنین از طرفی با اعطای کمک هزینه های تحصیلی به اتباع خارجی و حمایت از دانشمندان و پژوهشگرانی که دارای افکار مشابه با آمریکا و غرب هستند و نیز حمایت از موسسات غیردولتی و شبکه های مدنی در پیشبرد اهداف سیاست خارجی کاخ سفید گام برداشته است.
  همچنین بنیاد فورد، با ارائه منشورها و گزارش های راهبردی توسط کمیته مطالعاتی گایزر، نقش حیاتی در حل چالش های بین المللی آمریکا و همچنین طراحی و تدوین سیاست های بین المللی کاخ سفید دارد.
  از این رو، مأموریت و وظایف اصلی بنیاد فورد در توسعه شبکه های مدنی در مناطق مختلف دنیا، شناسایی فرصت های اقتصادی و زمینه سازی اجرای سیاست های خارجی آمریکا خلاصه می شود که از طریق خدمات عمومی و به ظاهر بشردوستانه تجلی پیدا می کند.
  براساس این مأموریت ها، بنیاد فورد برنامه مطالعاتی خود را در سه محور فرصت های اقتصادی، تقویت دموکراسی و قدرت نرم و ترویج الگو آموزش غربی وآزادی بیان قرار داده است.
  در برنامه فرصت های اقتصادی، بنیاد فورد توان مطالعاتی خود را بر روی توسعه طرح های ابتکاری در مناطق مختلف جهان و همچنین گسترش اقتصاد آزاد متمرکز نموده است تا از این طریق فرصت های اقتصادی برای مشارکت کمپانی های غربی و آمریکا در مناطق مختلف جهان خصوصاً مناطق نفت خیز و زرخیز فراهم گردد.
  بنیاد فورد در برنامه قدرت نرم و تقویت دموکراسی ، به دنبال راهبردهایی درخصوص ترویج نهادهای دموکراتیک، ایجاد شبکه های مدنی با مدل غربی و همچنین توسعه جنبش های سیاسی غربگرا در مناطق دنیا خصوصاً جهان اسلام می باشد. بخش مطالعاتی بنیاد فورد، در این برنامه با ترویج سیستم های انتخاباتی غربی (دموکراتیک) در کشورهای مختلف، از طرفی به دنبال مهره چینی سیاسی بوده و از طرفی، به دنبال تحت فشار قرار دادن دولت های مخالف و متضاد با سیاست های آمریکا است که پیگیری انقلابات رنگین در برخی مناطق از جمله اروپای شرقی و آسیای مرکزی از مهم ترین طرح های این برنامه راهبردی بنیاد فورد می باشد.
  ترویج الگو آموزش غربی و آزادی بیان یکی دیگر از برنامه های مهم بنیاد فورد می باشد بخش مطالعاتی بنیاد فورد در این برنامه با ایجاد سیستم های آموزشی مدرن و ترویج آن درصدد هستند تا نوسازی آموزشی در کشورهای مختلف خصوصاً مناطق هدف صورت گیرد تا از این طریق بستر توسعه سیاسی و ایجاد شبکه های مدنی و گروه های سیاسی غرب محور فراهم گردد. همانطور که گفته شد، آزادی بیان یکی دیگر از موارد مهم این برنامه است که در راستای جنجال سازی سیاسی و همچنین تحت فشار قرار دادن دولت های متضاد با منافع آمریکا صورت می گیرد.
  همانطور که در ابتدا این بخش گفته شد، بنیاد نفوذی فورد دارای ۱۰ دفتر منطقه ای می باشد که سیاست ها و راهبردهای کاخ سفید و همچنین سیستم جاسوسی آمریکا را در مناطق مختلف جهان دنبال می کنند. از این رو، بنیاد فورد دارای بخش های مطالعاتی منطقه ای است که به طور مستمر تحولات را رصد کرده و راهبردها و سیاست های بین المللی کاخ سفید را در این مناطق طراحی و تدوین می کنند. در ادامه به مهم ترین بخش های مطالعات منطقه ای بنیاد نفوذی فورد اشاره می شود.
  بخش مطالعات شرق آفریقا یکی از بخش های مطالعاتی بنیاد فورد می باشد. در این بخش بررسی ایجاد و گسترش نهادهای دموکراتیک در شرق آمریکا، افزایش مشارکت سیاسی و مدنی با الگوی غربی و هم راستاسازی با سیاست های آمریکا، تغییر تدریجی در سیاست های اقتصاد شرق آفریقا، بررسی نقش و مشارکت آمریکا در درگیری های شرق آفریقا، اصلاحات سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و آموزشی در این منطقه، راه اندازی شبکه های مختلف رسانه ای … از جمله فعالیت های مهم مطالعاتی این بخش می باشد.
  بخش مطالعاتی آمریکا که در زمینه بررسی چالش های اجتماعی و فرهنگی جامعه آمریکا، تنظیم سیستم آموزشی و پژوهشی، هدایت فکری رسانه های جمعی، تنظیم سیستم مالی و اقتصادی داخلی آمریکا، تولید و استمرار انسجام اجتماعی و … تمرکز مطالعاتی دارد.
  بخش خاورمیانه و شمال آفریقا بنیاد فورد که دارای یک دفتر مرکزی منطقه ای در قاهره است، تکثر فرهنگی از طریق ابتکارات مدرن فرهنگی (سینمای خانگی، اینترنت، فضای مجازی و …)، حمایت از اصلاحات آموزشی، راه اندازی شبکه های پژوهشی، بررسی جریانات فرهنگی، اجتماعی و مذهبی کشورهای منطقه (خاورمیانه و شمال آفریقا)، حمایت از شبکه ها و گروه های مدنی سکولار، تقویت سیستم بازار آزاد و توسعه فعالیت های اقتصادی بخش های خصوصی و … را دنبال می کند.
  بخش مطالعاتی آسیا که محور آن کشور چین می باشد. در این بخش تحقیق و بررسی نهادهای اجتماعی، سیاسی، اقتصادی چین، بررسی تحولات و ظرفیت های اقتصادی چین، بررسی و شناسایی چالش های اجتماعی، سیاسی و اقتصادی چین، حمایت از گروه های مخالف و غربگرا، نفوذ زنجیره ای در نهادهای فرهنگی و اجتماعی از طریق ارتباط گیری با جوامع فقیر، مهاجران، اقلیت ها و موسسات غیردولتی چین، دامن زدن به چالش های اجتماعی نظیر، کارگران مهاجر، حقوق زنان … تمرکز مطالعاتی دارد.
  موسسات وابسته

  بنیاد فورد دارای شبکه گسترده ای از موسسات و مراکز مطالعاتی در آمریکا و حتی در سایر مناطق جهان است که به طور غیر رسمی و بعضاً رسمی و با پوشش بشر دوستانه فعالیت می کنند. در این بخش به برخی از موسسات و مراکز وابسته به بنیاد فورد که به صورت رسمی با این بنیاد همکاری می کنند اشاره می کنیم .
  کنسرسیوم خیرخواهانه آسیا : اقیانوسیه که در زمینه تقویت زیر ساخت های اجتماعی بر اساس الگوی لیبرال دموکراسی در مناطق آسیا و اقیانوسیه فعالیت دارد.انجمن بنیادهای کوچک که در زمینه ایجاد نوسازی و اصلاحات آموزشی در مناطق مورد هدف با بنیاد فورد همکاری می کند .بنیاد خیریه کرنیکل که به عنوان منبعی برای انتشار و توزیع اخبار و آخرین تحلیل ها از تحولات جهانی به صورت آنلاین برای سیاستمداران، رهبران اقتصادی،
  اساتید و… فعالیت می کند. انجمن موسسات و بنیادها که وظیفه اصلی آن ایجاد همکاری و مشارکت بین شورای بنیادها و موسسسات با بنیاد فورد در آمریکا است.صندوق پیوند آمریکا که در زمینه مدیریت خدمات عمومی و اعطای کمک های مالی در مناطق مختلف جهان با بنیاد فورد همکاری می کند. شورای بنیادها که در زمینه رشد و رونق فعالیت موسسات و بنیادهای آمریکایی در راستای راهبردها و اهداف بین المللی کاخ سفید فعالیت می کند بنیاد اروپای مرکزی که در جهت تقویت همکاری میان موسسات و مراکز اروپای با بنیادهای آمریکایی فعالیت می کند. بنیاد خیرخواهانه گوگل که در زمینه مدیریت کاربری و ایجاد و ترویج برنامه های مختلف در اینترنت همگام با اهداف سیاسی آمریکا فعلیت می کند. مرکز ستاره راهنما که در زمینه فراهم کردن اطلاعات لازم به مراکز و موسسات مختلف و همچنین مدیریت فکری و عملکردی آنها فعالیت دارد.
  بررسی عملکرد بنیاد فورد در روند تاریخی

  بنیاد فورد در سال ۱۹۴۸ به بازتعریف اهداف خود دست زد، به طوری که به دنبال نفوذ خود در منافع ملی کاخ سفید از طریق کمک های مالی و ایجاد مراکز و بنیادهای مطالعاتی بود. به عنوان مثال روان گایزر، رئیس کمیسیون مطالعات بنیاد فورد در راستای این باز تعریف «مرکز مطالعاتی رند» را با استفاده از ضمنانت های بانکی بنیاد فورد تأسیس کرد.
  در سال ۱۹۵۱، شورای اجرایی بنیاد فورد با پیشنهاد کمیته مطالعاتی گایزر اقدام به تغییر سمت «پاول جی هافمن» از سرپرستی طرح مارشال به عنوان، رئیس بنیاد فورد نمود، انتصاب «هافمن» به عنوان رئیس بنیاد باعث گسترش جهانی و داخلی این بنیاد گردید.
  به طوری که بنیاد فورد با کمک های اقتصادی بستر نفوذ سیاسی خود را در بدنه تصمیم سازی کاخ سفید گستراند. به عنوان مثال طی سال های ۱۹۵۱ تا ۱۹۶۰ ، ۶/۳۲ میلیون دلار در برنامه های آموزشی، ۷۵ میلیون دلار در فعالیت های آموزش مدیریت و نزدیک به ۳۰۰۰ میلیون دلار در بیمارستان ها و مدارس آموزش پزشکی هزینه کرد. از این پس اعضای ارشد بنیاد تصمیم گرفت تا فعالیت های بنیاد را در عرصه بین المللی وارد کنند. اولین تلاش ها برای توسعه جهانی بنیادفورد به تأسیس «صندوق روسیه آزاد» برمی گردد که مدیریت آن بر عهده جنرال کنان بود.
  بنیاد فورد طراح اصلی تغییر روش های نظامی و استفاده از روشهای دیپلماتیک و اجتماعی علیه شوروی و جهان کمونیسم در دوران جنگ سرد بود.همچنین این بنیاد نفوذی در برنامه های نظامی آمریکا از جمله پروژه «مانهاتان» مشارکت داشته است حتی گفته می شود هزینه مالی بسیاری از پروژه های نظامی پنتاگون خصوصاً در زمینه موشکی توسط بنیاد فورد تأمین می گردد.
  تشکیل «کمیته آمریکاییان متحد اروپا» و یا همانAcue که به عنوان خط مقدم سیا برای حمایت از ساخت یک اروپای فدرال مطابق با منافع واشنگتن بود یکی دیگر از فعالیت های مهم بنیاد فورد است که با کمک مستقیم این بنیاد صورت گرفت.
  کنگره آزادی فرهنگی و همچنین «تزریق قراردادهای جدید به نظام اصلاح طلبی» از مهم ترین اقدامات سیاسی بنیاد فورد بعد از فروپاشی کمونیسم بود که در راستای اصلاحات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی در اروپای شرقی و کشورهای تازه استقلال یافته اتحادیه جماهیر شوروی صورت گرفت. به طوری که طرح انقلابات رنگین در اروپای شرقی و آسیای مرکزی مستقیماً از سوی بنیاد فورد و با حمایت گسترده مالی آن صورت گرفت.
  بنیاد فورد همچنین با حمایت از بنیاد سوروس روند اصلاح طلبی در ایران را از اوایل دهه هفتاد شمسی پیگیری می کند .به طوری که زمینه ارتباط گیری ها و هزینه مالی سوروس جهت ارتباط برخی از افراد سکولار و اصلاح طلب مانند »رامین جهانبگلو» توسط بنیاد فورد صورت می گرفت .حتی گفته می شود موسسات و ان . جی. او های غیردولتی و وابسته به جریان اصلاح طلبی مستقیماً منابع مالی خود را از بنیاد فورد تأمین می‌کردند.


 8. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  1,054
  مورد تشکر
  1,442 پست
  حضور
  8 روز 19 ساعت 58 دقیقه
  دریافت
  10
  آپلود
  0
  گالری
  1
  اگر آنها بنیادفورد و راکفلر ساختند ما نیز سازمان تبلیغات اسلامی داریم ، حوزه های علمیه قم و نجف و مشهد و الازهر ...

  داریم اگر آنها با تلویزیونها مختلف و ماهواره به جنگ رسانه ای می پردازند ، ما نیز مشابهش را داریم و با برنامه هایمان

  مشت محکمی به دهان ایشان می زنیم و زده ایم .

  پس دوستان اصلاً نگران جنگ نرم دشمنان نباشند که استدلالات محکم و اعتقادات راسخ ما همه را نقش بر آب کرده است

  اصلاً جای نگرانی نیست

  جنگ نرم زاییده تفکر کسانیست که قدرت اعتقاد و استدلال مارا نمی دانند

  اصلاً جنگ نرمی وجود ندارد 9. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۸
  نوشته
  66
  مورد تشکر
  33 پست
  حضور
  24 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  خجالت
  نقل قول نوشته اصلی توسط سیف الاسلام نمایش پست
  اگر آنها بنیادفورد و راکفلر ساختند ما نیز سازمان تبلیغات اسلامی داریم ، حوزه های علمیه قم و نجف و مشهد و الازهر ...

  داریم اگر آنها با تلویزیونها مختلف و ماهواره به جنگ رسانه ای می پردازند ، ما نیز مشابهش را داریم و با برنامه هایمان

  مشت محکمی به دهان ایشان می زنیم و زده ایم .

  پس دوستان اصلاً نگران جنگ نرم دشمنان نباشند که استدلالات محکم و اعتقادات راسخ ما همه را نقش بر آب کرده است

  اصلاً جای نگرانی نیست

  جنگ نرم زاییده تفکر کسانیست که قدرت اعتقاد و استدلال مارا نمی دانند

  اصلاً جنگ نرمی وجود ندارد

  شالوم به شما دوست عزیز
  من خیلی خوشال شدم از اینکه یک نظر منطقی را شنیدم
  ۱-درسته هر گروهی از نرم افزار های خودش برای تبلیغات ستفاده میکنه به این نمیگن جنگ بلکه میگن تبلیغه دیدگاه و گذاشتن تصمیم گیری به احدی افراد
  ۲- اگر مسلمون ها از جنگ نرم متنفرن خودشان هم دارای این جنگ هستن
  ۳- این یک اشتباه انتخاب اسم هاست به نظر من جنگی وجود نداره و اینها زائدی افکار قدیمه که دیگران در هاله جنگیدن با من و ما فقط دفع میکنیم خیر باید گفت که جوابه :های میشه هوی و این چیزه بادی نیست نوه تبادله افکار هاست در جو رسانه
  وقان نظر قابل قبلی بود دوست عزیز ولی بهتر میشود اگه کمی از دیدگاه دیکته نگاه نکنیم و بزاریم که برنده و بازنده در آخره داستان به دست دیدگاه مردم مشخس شوند نه با رای ما پیش از اقدام مردم .
  برکاته پدر با شما باشد+++amin


 10. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14

  قدرت نرم ایران در مصاحبه با جوزف نای
  نقل قول نوشته اصلی توسط سیف الاسلام نمایش پست
  اگر آنها بنیادفورد و راکفلر ساختند ما نیز سازمان تبلیغات اسلامی داریم ، حوزه های علمیه قم و نجف و مشهد و الازهر ...

  داریم اگر آنها با تلویزیونها مختلف و ماهواره به جنگ رسانه ای می پردازند ، ما نیز مشابهش را داریم و با برنامه هایمان

  مشت محکمی به دهان ایشان می زنیم و زده ایم .

  پس دوستان اصلاً نگران جنگ نرم دشمنان نباشند که استدلالات محکم و اعتقادات راسخ ما همه را نقش بر آب کرده است

  اصلاً جای نگرانی نیست

  جنگ نرم زاییده تفکر کسانیست که قدرت اعتقاد و استدلال مارا نمی دانند

  اصلاً جنگ نرمی وجود ندارد

  با سلام خدمت شما جناب سیف الاسلام

  تصور میکنم به جای هر گونه پاسخی متن مصاحبه زیر رو تقدیم کنم کفایت میکند:

  قدرت نرم ایران در مصاحبه با جوزف نای  جنگ نرم توسط چه کساني ايجاد مي شود و چه هدفي را دنبال مي کند ؟

  “جوزف ساموئل نای ” مبتکر تئوری قدرت نرم و استاد دانشگاه هاروارد در گفت‌وگو با خبرنگار دیپلماسی عمومی خبرگزاری فارس به سئوالاتی درباره قدرت نرم ایران و آمریکا و شکل استفاده ایالات متحده از این قدرت برای تاثیر گذاری بر سایر کشورها پاسخ گفت.

  طبعا وی از جمله افراد موثر و نظریه پرداز قدرت نرم آمریکا است و دیدگاههای وی نیز متاثر از فضای داخلی این کشور است. با این حال این مصاحبه می تواند نوع نگاه این افراد را به مسایل جهانی و ایران روشن نماید.


  جوزف نای، قدرت نرم

  فارس: سلام.

  ج.ن.: سلام. “جوزف نای ” هستم.

  فارس: بله. از ایران تماس می‌گیرم. حالتون چطوره؟

  ج.ن.: خوبم. ممنون. منتظر تماس شما بودم.

  فارس: بله ممنون.

  ج.ن.: الان در ایران ساعت چنده؟

  فارس: ۶:۳۰ عصر.

  ج.ن.: پس خیلی زمان بدی نیست.

  فارس:: بله همینطوره.

  ج.ن.: ما این‌جا وسط برف و بوران هستیم، در “نیو همپشِر ” جایی که الآن هستم.

  فارس: پس باید هوا خیلی سرد باشه.

  ج.ن.: بله. حدود نیم متر برف روی زمین نشسته.

  فارس: خوبه! شاید این برف کار را برای بابا نوئل آسون بکنه و بتونه راحت‌تر هدیه سال نو را براتون بیاره.

  ج.ن.: درسته!

  فارس: قرار شد مصاحبه‌ نیم ساعت باشه، درسته؟

  ج.ن.: بله یا یه مقدار کم‌تر؛ چون من باید تا کم‌تر از نیم ساعت دیگر با وزارت خارجه در واشنگتن برای یک موضوع دیگری تماس بگیرم.

  فارس: پس اگر موافقید مصاحبه را شروع کنیم.

  ج.ن.: شروع کنیم.

  م.ا.: آقای نای شما قرار است یک کتاب جدید منتشر کنید.

  ج.ن.: درسته.

  * قدرت در قرن بیست و یکم از غرب به شرق «منتقل» می‌شود

  م.ا.: چه زمانی قراره این کتاب چاپ بشه و موضوع آن چیست؟

  ج.ن.: کتاب در روز اول ماه فوریه چاپ خواهد شد و نام آن “آینده‌ قدرت ” است. من به طرز خاصی علاقه‌مند به بررسی این موضوع هستم که چگونه قدرت در قرن بیست و یکم در حال «جابجایی» است. این کتاب در مورد انتقال تعیین‌کننده‌ قدرت در این قرن است و این که این جابه‌جایی چگونه قدرت نظامی، قدرت اقتصادی و قدرت نرم را تحت تأثیر قرار داده است.

  آن‌چه من در این کتاب مطرح کرده‌ام این است که در حال حاضر دو انتقال بزرگ قدرت در حال وقوع است:

  یکی انتقال قدرت از غرب به شرق است؛ اساساً از نیمه‌ غربی جهان به نیمه‌ آسیایی جهان و این نشان‌دهنده‌ بازگشت آسیا به مکان اصلی خود، پیش از انقلاب صنعتی است.

  * این روند تنها با چین صورت نمی‌گیرد

  پیش از انقلاب صنعتی، آسیا بیش از نیمی از جمعیت جهان و بیش از نیمی از محصولات تولیدی جهان را تشکیل می‌داد. تا سال ۱۹۰۰ آسیا هنوز بیش از نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می‌داد؛ اما سهم آن‌ها در محصولات تولیدی جهان به دلیل انقلاب صنعتی در غرب به %۲۰ کاهش یافت. به نظر من، ما در قرن بیست و یکم شاهد آن خواهیم بود که سهم آسیا در تولید محصولات جهانی با سهم آن در جمعیت جهان برابر شود. این یک انتقال بزرگ قدرت است که در حاصل روی دادن است. در برخی از مواقع مردم آن را به پاخاستن چین می‌نامند؛ اما این موضوع فراتر از چین است. هند را هم در برمی‌گیرد و ابتدا این روند به وسیله‌ ژاپن رهبری شد.

  * انتقال قدرت از دولت‌ها به صحنه‌گردانان غیر دولتی شکل دیگر انتقال قدرت است

  انتقال بزرگ دیگری که در قدرت در حال صورت گرفتن است، انتقال قدرت از دولت‌ها به صحنه‌گردانان غیر دولتی است که هم غرب و شرق را تحت تأثیر قرار داده است. این موضوع، نتیجه‌ فناوری‌های در حال تغییر است که به معنای این است که صحنه‌گردان غیر دولتی در حال حاضر ظرفیت‌های بیشتری از دوره‌های گذشته دارند. مدت زیادی است که بازیگران غیردولتی وجود دارند؛ اما این موضوع که فناوری اطلاعات بسیاری از موانع ورود آنان را به صحنه و ایفای نقش در سیاست بین‌الملل برطرف کرده است و این موضوع بازیگران مختلف از گروه‌های خیریه گرفته تا گروه‌های تروریستی مانند القاعده تا شخصیت‌های دارای قدرتی مانند جولیان آسانژ گرداننده سایت ویکی‌لیکس را تحت تأثیر قرار داده است. این به معنی این نیست که این قدرت های جایگزین دولت ها می‌شوند بلکه صحنه جهانی قدرت را پر از مدعیان قدرت می کند و این نیز هم شرق و هم غرب را تحت تأثیر قرار داده است. این دو، تغییرات اساسی در قدرت در قرن بیست و یکم هستند و کتاب، اساساً هر یک از این دو تغییر را با جزئیات بیشتر توضیح می‌دهد.

  فارس: سهم ایران در این روند چقدر است؟

  ج.ن.: من در این کتاب در مورد ایران به عنوان بخشی از آسیا نتیجه‌گیری می‌کنم. من در مورد آسیا به عنوان یک منطقه‌ وسیع جغرافیایی صحبت می‌کنم و این مطلب حتی فراتر از آسیا است. کشورهای نوظهور دیگری نیز مانند برزیل در آمریکای جنوبی هستند که نقش مهم‌تری را از پیش بازی خواهد کرد؛ اما اگر با دید وسیع‌تری به آن نگاه کنید، بزرگ‌ترین انتقال، از غرب به شرق است.

  * حادثه‌ ویکی‌لیکس صحبت صادقانه با مردم سایر کشورها را برای دیپلمات‌های آمریکایی مشکل‌تر کرد

  فارس: هر چند نمی‌خواستم سؤال متفرقه بپرسم اما مایلم نظر شما را در مورد ویکی‌لیکس بدانم. عده‌ای تصور می‌کنند که این افشاگری‌ها حقیقی ‌اند اما بسیاری دیگر معتقدند که این، بخشی از جنگ نرم آمریکا است که تلاش می‌کند به طور غیر مستقیم حرف خود را مطرح کند. نظر شما چیست؟

  ج.ن.: نه. من فکر نمی‌کنم که دولت آمریکا از کاری که ویکی‌لیکس انجام داد رضایت داشته باشد. اگر با افرادی که در دولت آمریکا حضور دارند صحبت کنید، در مورد ویکی‌لیکس بسیار عصبانی هستند. به نظر من وقوع حادثه‌ ویکی‌لیکس صحبت صادقانه با مردم سایر کشورها را برای دیپلمات‌های آمریکایی مشکل‌تر کرد چراکه خطر پخش شدن این خبر وجود داشت. من فکر می‌کنم این نظریه که ویکی‌لیکس دسیسه‌ای است که آمریکایی‌ها پشت صحنه‌ آن هستند، بسیار خنده‌دار است چرا که اگر با افرادی که در دولت آمریکا هستند صحبت کنید، در مورد ویکی‌لیکس بسیار عصبانی هستند.

  * «ویکی لیکس» تنها برای ایالات متحده اتفاق نخواهد افتاد

  با این حال به نظر من آن‌چه در مورد ویکی‌لیکس جالب است این است که چگونه نه تنها یک فرد مانند «جولیان آسانژ» می‌تواند چنین کاری بکند؛ بلکه در عصر جدید اطلاعات، هر کسی می‌تواند مقادیر بسیاری از اطلاعات را افشا کند. این موضوع به این معنی است که امنیت اطلاعاتی که دوره‌های گذشته در میان دولت‌ها وجود داشت، در حال کم‌رنگ شدن است. این اتفاق تنها برای ایالات متحده نخواهد افتاد؛ بلکه برای دولت‌های دیگر و شرکت‌های خصوصی دیگر نیز اتفاق خواهد افتاد. به نظر من این به این معنی است که در عصر سایبر مردم باید یاد بگیرند که در مورد اطلاعاتشان به شیوه‌ای جدید فکر کنند. به همین دلیل است که من در کتابم یک فصل کامل را به آن‌چه من آن را “قدرت سایبری ” می‌نامم اختصاص داده‌ام.

  * درباره بیانیه ۱۰ هزار مهندس معمار آمریکایی درباره ساختگی بودن واقعه ۱۱سپتامبر

  فارس: شما گفتید که دولت آمریکا از موضوع ویکی‌لیکس راضی نبود اما دولت آمریکا از موضوع ۱۱ سپتامبر هم ناراضی بود. با این حال امروزه شواهد بسیاری وجود دارد مبنی بر این‌که ۱۱ سپتامبر یک واقعه‌ ساختگی بوده است. منظورم این است که که آیا ویکی‌لیکس ۱۱ سپتامبر دیگری نیست؟

  ج.ن.: من فکر نمی‌کنم ۱۱ سپتامبر یک قضیه‌ ساختگی بوده است. به نظر من یک حمله‌ کاملاً واقعی بود. من هیچ دلیل قانع‌کننده‌ای مبنی بر این‌که ۱۱ سپتامبر واقعه‌ای ساختگی بوده است نمی‌بینم. به نظر شما چه شواهدی مبنی بر این وجود دارد؟

  فارس: ۱۰ هزار مهندس معمار در ایالات متحده اظهار کرده‌اند که شواهدی مبنی بر ساختگی بودن ۱۱ سپتامبر در دست دارند. آنان گفته‌اند که ریزش برج‌ها بر اثر برخورد هواپیماها نبوده است بلکه به خاطر دینامیت های بسیار قوی بوده که قبل از برخورد هواپیماها به برج های دوقلو زیر ساختمان کار گذاشته شده بودند.

  ج.ن.: به نظر من این افراد اشتباه می‌کنند. همواره دسیسه‌هایی در مورد همه چیز وجود داشته است و این انکارناپذیر است اما نمی‌دانم آیا مقام مسئولی این موضوع را قبول دارد یا خیر.

  * ایران هم مانند دیگر کشورها از قدرت نرم خود برای جذب دیگران استفاده می‌کند

  فارس: اجازه بدهید به سؤالاتی بپردازیم که مردم ایران می‌خواهند جواب آن را از زبان شما بشنوند. به عنوان یک متفکر در زمینه‌ قدرت نرم، شما قدرت نرم ایالات متحده علیه ایران را چگونه ارزیابی می‌کنید؟ ایالات متحده از چه ابزارهایی برای تغییر فضا علیه ایران استفاده می‌کند؟

  ج.ن.: اجازه بدهید ابتدا یادآوری کنیم که اساسا قدرت نرم چیست. قدرت نرم توانایی وادار کردن دیگران به انجام کاری است که شما آن را می خواهید از طریق جذب و ترغیب به جای تحمیل و تهدید.

  هر شخص یا دولتی می‌تواند از قدرت نرم استفاده کند. ایران هم به عنوان رهبر شیعیان تلاش می‌کند از قدرت نرم برای جذب دیگران استفاده می‌کند. ایالات متحده به عنوان رهبر دموکراسی از قدرت نرم برای جذب دیگران استفاده می‌کند.

  * قدرت نرم مستقیم، قدرت نرم غیر مستقیم

  قدرت نرم می‌تواند وجود داشته باشد؛ چه دولتی از آن استفاده کند و چه نکند. به عنوان مثال، اگر کسی به دلیل موقعیت ایران در انقلاب اسلامی جذب این کشور شود، این لزوماً به این معنی نیست که ایران این افراد را از طریق رسانه یا دادن پیغام جذب کرده است. ممکن است افرادی صرفاً جذب ایران شوند. به همین شکل ممکن است افرادی جذب ایالات متحده شوند، تنها به دلیل عملکردهای ایالات متحده در راستای دموکراسی و نه از طریق رسانه و یا “صدای آمریکا “.

  بنابراین قدرت نرم هر دو تأثیر مسقیم و غیر مستقیم را دارد. تأثیر غیر مستقیم زمانی اتفاق می‌افتد که دیگران بدون توجه به آن‌چه انجام می‌دهید جذب شما می‌شوند. تأثیر مستقیم زمانی است که شما تلاش می‌کنید جذب شدن دیگران را از طریق رسانه یا راه‌های گوناگون دیگر افزایش دهید.

  * آمریکا تلاش‌های عمده‌ای انجام می‌دهد تا از طریق رسانه ایرانیان را جذب کند

  به نظر من اگر بخواهید به نقش قدرت نرم ایالات متحده در ایران پی ببرید، بخشی از این قدرت از طریق رسانه به وجود آمده است و بخش دیگر آن از این سؤال که آیا مردم در ایران جذب دموکراسی در ایالات متحده شده‌اند. این تأثیر توسط یکی از بنیان‌گزاران اولیه‌ آمریکا، “جان وینترِپ ” “تأثیر شهری درخشنده بر یک تپه ” نامیده شده است؛ به این معنی که اگر دیگران به وسیله‌ زندگی شما به طرف شما جذب بشوند، نیازی نیست که خودتان کار خاصی انجام بدهید. این تأثیر غیر مستقیم قدرت نرم است.

  فارس: آیا دولت ایالات متحده به طور ویژه اقداماتی در جهت جذب افکار ایرانیان انجام نمی‌دهد؟

  ج.ن.: مسلماً! البته. ایالات متحده تلاش‌های عمده‌ای انجام می‌دهد تا از طریق رسانه ایرانیان را جذب کند. آن‌چه من می‌گویم این است که گاهی اوقات این تلاش، خیلی زیاد نیست. این اقدامات دولت هستند که به عنوان تأثیرات غیر مستقیم، شاید مهم‌تر باشند.

  * ایران، به نماد استقلال تبدیل شده است و ارزش‌های مردم خود را ترویج می‌کند که مورد احترام بقیه قرار می‌گیرد

  فارس: همان‌طورکه شما گفتید ایران می تواند مانند همه‌ کشورها قدرت نرم داشته باشد و افراد دیگر را جذب کند. نظر شما در مورد قدرت نرم ایران چیست؟ ایران چه فاکتوری دارد که بتواند مردم دیگر مثلاً مردم آمریکا یا اروپا را جذب کند؟

  ج.ن.: به نظر من زمانی که ایران، به نماد استقلال تبدیل شده است و ارزش‌های مردم خود را ترویج می‌کند که مورد احترام بقیه قرار می‌گیرد. به نظر من زمانی که ایران مواضعی می‌گیرد که دیگران با آن‌ها مخالف هستند، این مواضع قدرت نرم ایران را تضعیف می‌کنند، همانند زمانی که ایالات متحده اقداماتی نظیر حمله به عراق را انجام می‌دهد که قدرت نرم ایالات متحده را کاهش می‌دهند. بنابراین اگر ارزش‌های یک دولت برای افراد دیگر جذاب باشند، قدرت نرم را به وجود می‌آورند و اگر جذاب نباشند، چنین قدرتی نیز به وجود نمی‌آورند. قدرت نرم به فردی بستگی دارد که باید جذب این ارزش‌ها شود و مانند قدرت سخت نیست که فرد استفاده کننده از آن اهمیتی نمی‌دهد که عقیده‌ فرد مورد نظر چیست. در قدرت نرم، این مساله اهمیت زیادی دارد. بنابراین مثلاً اگر من می‌خواهم پول شما را بگیرم، اگر اسلحه‌ای در بیاورم و به شما شلیک کنم، می‌توانم پول شما را با استفاده از قدرت سخت بدزدم و اهمیتی ندارد که شما چه فکری می‌کنید. اما اگر بخواهم پول شما را با قدرت نرم از شما بگیرم، باید شما را متقاعد کنم که این شما هستید که می‌خواهید پولتان را به من بدهید و این کاملاً به آن‌چه شما فکر می‌کنید بستگی دارد.

  * احمدی‌نژاد قدرت نرم ایران در بخش‌های دیگر جهان اسلام را گسترش داده است

  فارس: در مورد دیپلماسی عمومی ایران چه‌طور؟ آقای احمدی‌نژاد طرفداران زیادی در منطقه، خاورمیانه و در میان کشورهای عربی دارد. نظر شما در مورد این موضوع چیست؟

  ج.ن.: به نظر من احمدی‌نژاد توانسته است قدرت نرم ایران را در بخش‌های دیگر جهان اسلام گسترش دهد و این اغلب در نتیجه‌ انتقادات و حمله‌های او به اسرائیل است اما افراط‌گرایی او در حمله به اسرائیل موجب تضعیف قدرت نرم ایران در اروپا و ایالات متحده شده است. لازم دانستن از بین بردن اسرائیل، شاید در بخش‌هایی از جهان اسلام قدرت نرم ایران را افزایش دهد اما قدرت نرم ایران را در اروپا و ایالات متحده از بین می‌برد، در حالی که به نظر می‌رسد ایران به دنبال قدرت نرم در این مناطق است.

  * مواضع احمدی نژاد درباره اسراییل قدرت نرم ایران در آمرکا و اروپا را کاهش داده است

  فارس: اگر شما مشاور رئیس جمهور ایران بودید، برای تقویت قدرت نرم ایران در اروپا و ایالات متحده چه پیشنهادی به او می‌دادید؟

  ج.ن.: ممکن است رعایت اعتدال در مواضعی که احمدی‌نژاد می‌گیرد، به افزایش این قدرت کمک کند. وقتی مردم در اروپا و ایالات متحده می‌شنوند که احمدی‌نژاد قصد دارد اسرائیل را نابود کند و اعتقاد دارند که ایران در حال ساخت سلاح‌های هسته‌ای است، این را تهدیدآمیز و بسیار “غیر جذاب ” می‌دانند. بنابراین به نظر من اگر احمدی‌نژاد می‌خواهد جذابیت ایران را در اروپا ایالات متحده افزایش دهد، باید این موضوع را روشن کند که ایران به دنبال سلاح هسته‌ای نیست و نمی‌خواهد اسرائیل را از بین ببرد.

  * پیشینه آمریکا در دیپلماسی عمومی دهها سال است

  فارس: اما الان متقاعد کردن و همکاری با آژانس به این معنی است که هرچه آنها(حتی غیر قانونی) می‌گوید رفتار کنید. می‌دانم که وقت زیادی ندارید اما به عنوان سؤال آخر. چندی پیش در مقاله‌ای عنوان شده بود که ایالات متحده در حال فعالیت شدید در زمینه‌ دیپلماسی عمومی است و دلیل آن این است که ایالات متحده در حال از دست دادن وجهه‌ خوب خود است. به همین خاطر این کشور تلاش می‌کند آن را بازسازی کند. آیا این مطلب صحت دارد؟

  ج.ن.: ده‌ها سال است که ایالات متحده در حال کار کردن روی دیپلماسی عمومی است. این مطلب جدیدی نیست. در واقع اغلب کشورها در زمینه‌ دیپلماسی عمومی فعالیت می‌کنند. دیلماسی عمومی در اواخر سده‌ ۱۹ شروع به ایفای نقشی مهم در دیپلماسی کرد و فرانسه و بعدها بریتانیا در این دیپلماسی پیش‌گام بودند. اما ایالات متحده در طول جنگ جهانی دوم و همچنین جنگ سرد از دیپلماسی عمومی استفاده کرد و امروزه نیز از این دیلماسی استفاده می‌کند.

  در این برنامه، دیپلماسی عمومی به گونه‌ای طرح‌ریزی شده است که در افزایش قدرت نرم ایالات متحده مؤثر باشد. اما خوب است به یاد داشته باشیم که دیپلماسی عمومی اگر با اقدامات کشوری هم‌خوانی نداشته باشد، به نتیجه نخواهد رسید. به عنوان مثال، رییس جمهور چین اخیراً از ایالات متحده بازدید کرد و دولت چین یک تابلوی تبلیغاتی بسیار بزرگ را در میدان تایمز در قلب نیویورک خریداری کرد تا بر روی آن برای چین تبلیغ کند. این نیز گونه‌ای از دیپلماسی عمومی است که چین تلاش می‌کند با تصاویری که بر یک تابلوی تبلیغاتی در میدان تایمز رسم می‌کند چین را در چشمان مردم آمریکا جذاب‌تر جلوه دهد که به نظر من این اقدام خوبی بود؛ اما این اقدام، زمانی که چین لیو شیائوبو را حبس و از شرکت در مراسم جایزه‌ی صلح نوبل منع می‌کند، متقاعد کننده نیست.

  * حمله‌ آمریکا به عراق قدرت نرم آمریکا در جهان و به خصوص جهان اسلام را کاهش داد

  بنابراین کشورها می‌توانند از دیپلماسی عمومی استفاده کنند؛ اما تأثیرگذاری آن وابسته به اقدامات کشورها است نه تنها سخنان آن‌ها. به همین دلیل است که حمله‌ ایالات متحده به عراق تأثیر بسیار بدی بر قدرت نرم این کشور می‌گذارد و من فکر می‌کنم که این حمله مطمئناً قدرت نرم آمریکا در جهان و به خصوص در جهان اسلام را کاهش داد. به نظر من اگر به قطب‌ها نگاه کنید که [تنها، قطب‌های جهان هستند] با روی کار آمدن اوباما، وجهه‌ ایالات متحده در مناطق بسیاری از جهان به شکل قابل توجهی بازسازی شده است؛ هر چند این موضوع صحت دارد که حتی بهترین دیپلماسی عمومی نیز نمی‌تواند بر سیاست مردمی غلبه کند.

  * از تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی توسط آمریکایی‌ها اطلاعی ندارم

  فارس: ایالات متحده به کمک تعدادی از کشورهای عربی تلاش کردند تا با تغییر نام “خلیج فارس ” به “خلیج عربی ” دولت ایران را از این طریق تحت فشار قرار دهد و خبرهای زیادی در این زمینه منتشر می‌شد. برخی از تحلیل‌گران معتقدند که این کار وجهه‌ی آمریکا را تا حدود زیادی در اذهان مردم ایران تخریب کرده است. آیا با شما این عقیده موافق هستید؟

  ج.ن.: من از تغییر نام خلیج فارس به خلیج عربی توسط آمریکایی‌ها اطلاعی ندارم. من خودم از اصطلاح خلیج فارس استفاده می‌کنم و زمانی که شما روزنامه‌های آمریکایی مثل نیویورک تایمز را می‌خوانید نام این خلیج را خلیج فارس می‌نویسند. بنابراین من تصور می‌کنم؛ اغلب آمریکایی‌ها هنوز از اصطلاح خلیج فارس استفاده می‌کنند.

  فارس: اما مردم در ایران، حتی افرادی که طرف‌دار دولت نیستند، از این تغییر نام-از خلیج فارس به خلیج عربی-که معتقدند توسط ایالات متحده انجام گرفته است، ناراضی هستند.

  ج.ن.: من تصور نمی‌کنم که ایالات متحده چنین تغییری را انجام داده باشد. وقتی که من این‌جا روزنامه‌ای مطالعه می‌کنم و یا تلویزیون تماشا می‌کنم، همه از کلمه «خلیج فارس» استفاده می‌کنند.

  فارس: از وقتی که گذاشتید ممنونم.

  ج.ن.: خواهش می‌کنم. من هم ممنونم.


  جوزف نای مبتکر تئوری این مورده پس انکار چه معنایی میدهد وقتی خود انها اقرار دارند؟ 11. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14

  اتاق فکر “مرکز مطالعات راهبردی و بین‌الملل (csis)”
  اتاق فکر، "مرکز مطالعات راهبردی و بین‌الملل (CSIS)"

  عمده فعالیت های مراکز مطالعاتی و اتاق های فکری آمریکا درتدوین و پی ریزی سیاست خارجی و نظامی آمریکا در عرصه بین المللی متمرکزاست.مرکز مطالعات راهبردی بین الملل از جمله مهم ترین و موثرترین اتاق های فکری آمریکا است که به طور جدی برروی تعیین راهبردهای سیاست خارجی آمریکا فعالیت پژهشی دارد.لذا در همین نوشتار تلاش شده تا با تبیین پیشینه تاریخی این مرکز راهبردی، اهم فعالیت های آن مورد بررسی و نقش آن در تدوین سیاست های خارجی کاخ سفید مورد کنکاش و تحلیل قرار گیرد.
  * پیشینه تأسیس مرکز مطالعات راهبردی

  در اوج جنگ سرد در سال ۲۶۹۱، دریاسالار آرلی بورک (Arleigh Burk) و دیوید ابشر (David Abshire) ، مرکز مطالعات استراتژیک را در دانشگاه جورج تون در واشنگتن تأسیس کردند. این مرکز در ابتدا به دنبال پیدا کردن راهبردهای کاربردی جهت مصون ماندن ایالات متحده از چالش و بحران ها و حفظ و تداوم و توسعه قدرت آمریکا به عنوان یک قدرت برتر جهانی در دوران جنگ سرد بود.

  مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی آمریکا (CSIS) از همان اوایل تأسیس توانست با تشکیل میزهای پژوهشی تخصصی و ارائه راهبردهاو راهکارهای موثر در حل مشکلات و چالش های امنیت ملی وسیاست خارجی، در صف مقدم اتاق ها ی فکر ایالات متحده قرار گیرد. به طوری که در حال حاضر این مرکز مطالعاتی به عنوان یکی از اتاق های فکری تأثیرگذار در حوزه تصمیم سازی کاخ سفید، مهم ترین و کارآمدترین راهبردها و راهکارها را درحوزه های سیاست خارجی ، نظامی و امنیتی و همچنین بحران های جهانی به سیاستمداران آمریکا و رهبران جهانی ارائه می کند.
  * اهم فعالیت های مرکز مطالعات و استراتژیک و بین الملل آمریکا

  مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل آمریکا(CSIS) حدود نیم قرن است که ارائه راهبردهای کلان و راه حل های سیاسی به تصمیم سازی کاخ سفید را در اولویت کاری خود قرار داده است. به طوری که این مرکز محلی برای تبادل نظر آرای سناتورهای کنگره، کاخ سفید و کارگزاران مافیای تجارت جهانی جهت تدوین سیاست ها و راهبردهای سودجویانه سردمداران جهانی می باشد.

  کفته می شود این مرکز راهبردی در آمریکا به عنوان «قوه فکری کنگره» مشهور است و عمده سناتورهای دموکرات و جهوریخواه کنگره ، نومحافظه کاران صهیونیست و شخصیت های منتفذ صهیونیستی عضو این مرکز فکری می باشند. همچنین گفته می شود این مرکز روابط عمیق و گسترده ای با لابی صهیونیستی داشته و نقش تعیین کننده ای در تدوین سیاست های حمایتی آمریکا از رژیم صهیونیستی در منطقه دارد.

  این مرکز با بهره گیری از دانش و تجربیات متفکرین و سیاستمداران کهنه کار آمریکایی همچون «زیبگینو برجیسنگی» ، «هنری کسینجر»،«زلمای خلیل زاد»، «ژان وارنر»، «سام نون»، «هارولد برون» و …، برنامه ها و طرح های راهبردی و بلند مدت خود را در سه حوزه مطالعاتی سیاست خارجی و دفاعی، بحران های جهانی و دگرگونی های سیاسی و اجتماعی در مناطق مورد هدف آمریکا قرار داده است. به طوری که با تقسیم بندی مطالعاتی جهان به شمال آمریکا، آمریکای لاتین، اروپای مرکزی و شرقی ، شمال آفریقا، جنوب و جنوب شرقی آسیا، آسیای مرکزی، خاورمیانه و خلیج فارس ، پروژه های تحقیقاتی خود را در راستای سیاست های بین المللی و منطقه ای کاخ سفید متمرکز کرده است.

  بر این اساس، مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل ،طرح ها و پروژه های مطالعاتی بلند مدت و کوتاه مدتی را در دستور کاری خود قرار داده که مهم ترین این طرح ها عبارتند: «برنامه امنیت ملی و دفاعی آمریکا» ، در این طرح که سناتورهای کنگره، سیاستمداران کاخ سفید، فرماندهان نظامی ارتش، مدیران پنتاگون و مراکز اطلاعاتی و امنیتی آمریکا حضور دارند، راهبردها و تحلیل هایی در خصوص سیاست های نظامی، خارجی ، اقتصادی و.. .به حوزه تصمیم سازی آمریکا ارائه می گردد؛ طرح «منطقه گرایی آسیایی» که این طرح در دموکراسی سازی منطقه آسیا، تقویت اتحادیه های سیاسی و اقتصادی در راستای راهبردهای آمریکا، تحلیل تحولات و بحران های آسیا، حمایت از اقتصاد آزاد و موسسات اقتصادی غیردولتی و … تمرکز مطالعاتی دارد؛ «برنامه روسیه و اروسیا» ، در این طرح مطالعاتی موضوعاتی چون بررسی تحولات سیاسی ، اقتصادی و نظامی روسیه، گسترش روابط با کشورهای تازه استقلال یافته از شوروی، ترویج گفتمان دموکراتیک در کشورای تازه استقلال یافته جهت همگام سازی با سیاست های آمریکا و….مورد پژوهش قرار می گیرد؛ «برنامه امنیت سرزمینی و مقابله با تروریسم» در این برنامه، مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل در راستای بالا بردن ظرفیت های امنیتی آمریکا در قرن ۱۲ و با بهانه مبارزه با تروریسم و افراط گرایی تمرکز جدی برروی خاورمیانه (قلب جهان اسلام ) کرده و در این راستا به مطالعه و ارائه راهکارهای عملی در جهت تدوین و طراحی راهبردهای آمریکا در کشورهای اسلامی از جمله عراق، افغانستان، پاکستان، یمن و… می پردازد؛«برنامه مطالعاتی آفریقا» ، در این طرح پژوهشی توسعه سیاسی و اقتصادی آمریکا در قاره سیاه، تقویت روند روابط دوجانبه آمریکا با کشورهای آفریقایی، استمرار دموکراسی و.. مورد بررسی و پژوهش قرار می گیرد؛ «برنامه مطالعاتی آمریکا»، در برنامه پژوهشی فوق راهکارها و راهبردهای عملی آمریکا در مدیریت منطقه ای کاخ سفید در حوزه های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و علمی و …مورد بررسی و تحلیل قرار می گیرد؛ «برنامه اروپا»، در این برنامه موضوعاتی چون راهبردهای بلند مدت آمریکا و اروپا در روابط فراآتلانتیک، همسان سازی سیاست های اروپا با راهبردهای بین المللی کاخ سفید، تقویت ناتو ، تقویت روابط اقتصادی آمریکا و اروپا و… مورد بررسی قرار گرفته و در اختیار سیاستگذاران کاخ سفید گذاشته می شود؛ «برنامه امنیت بین المللی» ، در این طرح پژوهشی و تحلیلی پروژه های مطالعاتی در راستای تقویت جایگاه بین المللی آمریکا و تبدیل تهدیدات جهانی به فرصت در راستای منافع ملی و امنیت کاخ سفید صورت می گیرد که پروژه دموکراسی در راهبردهای آمریکا از جمله مهم ترین آنهاست.

  طرح «تحقیقاتی رویکردهای جدید دفاعی»، از دیگر برنامه های مطالعاتی مرکز مطالعات استراتژیک و بین الملل آمریکا است که در حوزه سیاست خارجی و دفاعی ، راهبردهایی را درجهت تدوین طرح های بلند مدت نظامی و امنیتی و همچنین تطبیق و یکپارچه کردن راهبردهای نظامی و امنیتی با سیاست های خارجی و بین المللی کاخ سفید ارائه می دهد؛ . «برنامه موضوعاتی اتمی» که در آن مجموعه ای از دانشمندان اتمی، نظامیان، احزاب پر نفوذ سیاسی، مدیران شرکت های بزرگ اتمی، سناتورهای کنگره و کاخ سفید حضور دارند و سیاست های اتمی و پیشرفت ها و ظرفیت های اتمی آمریکا و تحولات آینده آن را مورد بررسی قرار می دهند.گفت وگوهای سه جانبه میان آمریکا، فرانسه و انگلیس از مهم ترین برنامه های مطالعاتی این طرح است که در خصوص خط مشی و سیاست های مشترک اتمی این سه کشور تمرکز پژهشی دارد؛ «طرح قدرت هوشمند»، از دیگر پروژه های تحقیقاتی مهم مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل است که به بررسی چالش های روز آمریکا ، تدوین راهکارهای عملی در جهت تقویت وجهه بین المللی آمریکا ، توسعه اتحادیه های سیاسی بین المللی در راستای منافع کاخ سفید و همچنین بررسی ابزارهاو مولفه های موثر در تولید و افزایش قدرت هوشمند و نرم آمریکا ازجمله دموکراسی و دیپلماسی عمومی در عرصه بین المللی می پردازد.

  «برنامه پیری و فرسودگی جهانی» که طرح ها و پروژه های تحقیقاتی را بر روی اقتصاد جهانی با محوریت آمریکا، روندهای دموکراسی سازی آمریکایی، بررسی تحولات و چالش های بین المللی و ارائه راهکارهایی در جهت نقش فعال آمریکا در بحران های بین المللی و … متمرکز کرده است. همچنین در این طرح هفت مرکز مطالعاتی در آسیا ، آمریکای لاتین و آمریکا راه اندازی شده است که تحولات سیاسی ، اقتصادی و اجتماعی کشورهای هدف را مورد بررسی قرار می دهند.

  «برنامه مطالعاتی خاورمیانه» ، یکی از کانون های مهم و با اهمیت مرکز مطالعات راهبردی بین المللی است که سیاستمداران کاخ سفید از راهبردها و تحلیل آن به عنوان منشور سیاست خارجی آمریکا در منطقه خاورمیانه استفاده می کنند. در این برنامه، علاوه بر اینکه محور تحقیقاتی آن بر روی ایجاد شرایط و فرصت های مناسب و عملی در منطقه در راستای راهبردهای کاخ سفید تمرکز یافته است، از طرفی پروژه هایی چون ایجاد تغییرات مثبت و سازنده سیاسی و اجتماعی منطبق با منافع آمریکا، ایجاد همکاری های آکادمیک، سیاسی و اقتصادی میان آمریکا و اروپا و دولت های خاورمیانه جهت شکل دادن به معادلات سیاسی منطقه،مدیریت بحران های منطقه، هدایت رسانه ای و ارتباطی منطقه ای، بررسی تحولات سیاسی و اقتصادی کشورهای منطقه خصوصاً بر روی چهار کشور ایران، مصر، عربستان و عراق، برررسی راهکارهای عملی جهت مدیریت روند صلح خاورمیانه و مناقشه فلسطین- اسرائیل در راستای اهداف سران صهیونیستی، اجماع منطقه ای علیه ساختار سیاسی، اقتصادی ایران و … در دستور کا این برنامه قرار دارد.

  «برنامه دموکراسی های جدید اروپایی»، مهم ترین کارکرد این طرح ارائه راهبردهایی در راستای توسعه دموکراسی و تقویت اتحادیه های اقتصادی و سیاسی میان آمریکا و کشورهای اروپای مرکزی و شرقی جهت همراه کردن آنها با سیاست های کلان کاخ سفید می باشد؛ «برنامه مطالعاتی آسیا و اقیانویسه» که در این برنامه راهبردها و تحلیل های در جهت توسعه و تقویت منافع آمریکا در این مناطق به حوزه تصمیم گیری کاخ سفید ارائه می شود.

  گفتنی است مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل، در تدوین سیاست های عمومی آمریکا در حوزه های اقتصادی، اجتماعی ، فرهنگی و رسانه ای نقش تأثیرگذاری دارد..همچنین گفته می شود این مرکز راهبردی، سیاست های نظامی و برنامه های بین المللی ناتو تدوین و طراحی می کند.

  این مرکز مطالعاتی، فصلنامه ای را با عنوان «TheWashington Quarterly » منتشر می کند که تحلیل ها و توصیه های راهبردی را در خصوص سیاست خارجی آمریکا در اختیار سناتورهای کنگره و مقامات کاخ سفید قرار می دهد.
  * مرکز مطالعاتی وابسته

  مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی(CSIS) ، با وجودی که با موسسات و مراکز مطالعاتی و فکری در آمریکا ارتباط داشته و بعضاً از آنها حمایت مالی و فکری می نماید، اما فاقد موسسات رسمی وابسته به خود می باشد. ولی دارای کارگروهها و میزهای تخصصی مطالعاتی است که در حکم مراکز مطالعاتی عمل می کند، این میزها و کارگروههای مطالعاتی تخصصی عبارتند از: میز مطالعاتی کیسنجر(kissinjer chair)، که در موضوعات سیاست بین المللی آمریکا، دموکراسی و سیاست امنیت ملی تمرکز مطالعاتی داشته و تعدادی قابل توجه پروژه پژوهشی و راهبردی را با همکاری مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل درخصوص مسائل سیاست خارجی، تعمیق روابط منطقه ای و اتحادیه ای آمریکا، تطبیق سیاست های کاخ سفید با ناتو، تدوین و طراحی برنامه ها و راهبردهای ناتو و همچنین آینده آن، دستورالعمل های جدید در روابط آمریکا- اروپا، استفاده از قدرت هوشمند (نرم) در مناطق کلیدی و حساس جهان و … در دستور کار دارد؛ میز مطالعات استراتژی بورک (Burke Chair in Strategy) که توسط «آنتونی کردزمن» مدیریت شده و راهبردها و تحلیل های کاربردی در حوزه های سیاسی و نظامی به کنگره و کاخ سفید ارائه می دهد. پروژ ه های امنیتی این میز در موضوعاتی چون خاورمیانه، توسعه نظامی چین، بحران در افغانستان و پاکستان، تحلیل جنگ ها، بررسی جنگ های نامتقارن، بررسی و رصد فناوریها و تحولات نظامی ایران، راهبردهای نظامی و دفاعی آمریکا در خاورمیانه، عبرت ها و تجربیات از جنگ ها و … تمرکز مطالعاتی دارد؛ میز مطالعات برجینسکی(Brzezinski Chair in Global Security and Geostrategy) در امنیت جهانی و جغرافیایی سیاسی که تحقیقات و پروژه های مطالعاتی گسترده ای را در زمینه های جغرافیای سیاسی، امنیت بین المللی، امور اروپا و سیاست جهانی داشته و در موضوعاتی چون نزدیکی و پیوند میان اتحادیه اروپا و آمریکا جهت پیشبرد بهتر سیاست های جهانی، بازسازی و مدیریت نقاط ضعف در حوزه سیاست خارجی، ترسیم چالش های جدی آمریکا در مناطق فرا آتلانیک، راهبردهای ناتو در قرن بیست و یکم، ترسیم جغرافیای سیاسی در راهبردهای بلند مدت آمریکا و … تمرکز مطالعاتی دارد؛ دانشکده گفت وگوهای شیفر- سی اس آی اس (CSIS- Schieffer School Dialogues) که جلساتی را به طور ماهنامه با حضور مشاوران برجسته مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی و همچنین کارشناسان برجسته سیاسی و اساتید دانشگاه درخصوص سیاست عمومی و رسانه ای آمریکا با کمک موسسه تکنولوژی های ایالتی (united Technologies corporation) برگزار می نماید. میزگرد آزاد در حوزه مطالعات چین (free men chair in china studies) که فعالیت مطالعاتی خود را در ارائه توصیه های راهبردی در موضوعاتی چون بررسی رویکرد راهبردهای آینده آمریکا در شرق آسیا و چین، ارزیابی اقتصادی در روابط چین : آمریکا ، بررسی بحران های داخلی چین و تأثیر آن بر روابط آمریکا : چین، بررسی مدرن سازی نظامی چین و … متمرکز است؛ میز ژاپن(Japan Chair) که در موضوعاتی چون نقش روابط دو جانبه آمریکا : چین، نقش ژاپن در آسیا و رشد جهانی آن، همراهی سیاست ژاپن با آمریکا در عرصه جهانی و … تمرکز مطالعاتی دارد؛ میز تجارت جهانی(global trad chair) که در موضوعاتی چون سیاست جهانی اقتصادی ، تجارت بین المللی و افزایش رقابت ها، تطبیق ساختار اقتصادی کشورها با آمریکا و… تمرکز مطالعاتی دارد؛میز سیمون در حوزه مطالعاتی سیاست اقتصادی (Simon chair impolitical Economic) که درترسیم سیاست های اقتصادی آمریکا، خصوصی کردن تجارت جهانی، افزایش سرمایه گذاری های داخلی و خارجی آمریکا و … مطالعه دارد؛گروه طرح های صنعتی دفاعی(Defense-Industrial Initiatives Group) که در آن پروژه های پژوهشی در خصوص مدیریت و سازماندهی سیستم های نظامی جهانی،صنایع نظامی آمریکا، بهداشت و درمان ارتش،تحقیقات صنعتی ارتش و… صورت می گیرد.
  * روند تاریخی عملکرد مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی

  این موسسه در ۱۹۷۸، اولین جلسه عمومی در کنگره را در خصوص نسل کشی کامبوج تشکیل داد. این مرکزهمچنین در سال ۱۹۸۶، براساس قانون بازسازی نیروهای مسلح به نام «گلدواتر- نیکولز» ،طرح ستاد مشترک ارتش را ارائه کرد که به موجب آن ستاد مشترک به عنوان کانون هماهنگی و مشاوره نظامی و راهبردی به وزیر دفاع و رئیس جمهور تعیین شد و اختیارات فرماندهی عملیات از آن سلب گردید و مستقیماً از طریق پنتاگون به فرماندهان نظامی مناطق پنجگانه جغرافیایی تفویض شد.

  مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل در زمان ریاست جمهوری «رونالد ریگان» نقش تعیین کننده ای در ترسیم سیاست های دفاعی ایالات متحده در قبال شوروی داشت. همچنین این مرکز راهبردی ،در پی ریزی سیاست های نظامی و خارجی دولت «کلینتون» فعا ل بود ، بطوریکه درراهبرد «آمریکای جدیددر قرن۲۱» که در اواسط دهه نود موردتصویب قرار گرفت ، عمده سیاست های نظامی این راهبرد توسط این مرکز طراحی و تدوین گردید.در زمان ریاست جهوری «جرج بوش» ، این مرکز با تاسی از مدیران نومحافظه کار خود ، رویکرد «القای شوک و هیمنه» به نظام بین الملل و به ویژه به منطقه راهبردی خاورمیانه و جهان اسلام را بعنوان محور سیاست خارجی دولت بوش قرار داد وبا تنظیم سند راهبرد امنیت ملی ۲۰۰۲، دولت آمریکا عملاً وارد کارزار نظامی ، سیاسی ، آقتصادی، اطلاعاتی و تبلیغاتی در عرصه بین المللی در آغاز قرن ۲۱شد، که حمله به افغانستان و عراق نتیجه اجرایی شدن سند راهبرد امنیت ملی۲۰۰۲ بود .

  همچنین این مرکز در سال ۲۰۰۷ ، طرح اتخاذ «قدرت هوشمند» به عنوان محور سیاست خارجی آمریکا را به کنگره ارائه کرد و پس از تصویب ، محور اساسی رویکرد سیاست خارجی دولت اوباما در نقاط حساس و استراتژیک جهان گردید.

  این مرکز همچنین تمرکز جدی بر روی مسائل ایران داشته به طوری با تشکیل میز مطالعات ایران به سرپرستی «فریبررز قدر» پروژه های پژوهشی گسترده ای را در موضوعاتی چون پرونده هسته ای ایران، مسایل نظامی ایران، نوسازی سیاسی و سکولاریسم ، تحولات اقتصادی، دگرگونی اجتماعی و فرهنگی و… در دستورکار خود قرار داده است.
  [/COLOR]
  ویرایش توسط مریم : ۱۳۸۹/۱۲/۰۲ در ساعت ۲۱:۰۱


صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود