صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: «مـدیــریت ذهـــن»

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  صلوات
  500
  تعداد دلنوشته
  8
  مورد تشکر
  25,770 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281

  «مـدیــریت ذهـــن»
  «مـدیــریت ذهـــن»
  «مـدیــریت ذهـــن»
  سلام علیکم

  سوال : مدیریت ذهن چیست؟ تا چه حد قابل قبول است ؟  «مـدیــریت ذهـــن»


  «مـدیــریت ذهـــن»
  کارشناس بحث : پاسخگوي علوم قرآن

  ویرایش توسط *عرفانی* : ۱۳۸۹/۱۱/۲۳ در ساعت ۰۸:۰۴


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  بسم الله الرحمن الرحيم
  با سلام و تشكر از همكار محترم جهت پرسش بسيار با اهميتي كه جاي اون در بحثهاي سايت بسيار خالي بود
  بحث مديريت ذهن ، بحثي بسيار مهم در حوزه انساني و اجتماعي است كه بصورت كلي عليرغم اهميت فوق العاده اون ، بسيار كم به آن پرداخته شده است .
  قدرت ذهن بشر فوق العاده بوده و ذهن داراي ويژگيهايي است من جمله اينكه ذهن سلامت ميان وجود خارجي كيفيتها و اشياء و پديده ها و آنچه باور انسان است تعادل برقرار ميكند عليرغم اينكه همين ذهن قدرت كم و زياد نمودن كيفيتهاي خارجي را در خود دارد و گاه اين كم و زياد نمودنها بشكل بيمارگونه اي بروز مينمايد .
  ذهن ما يك ماشين و سيستمي است كه هزاران فعاليت ارزنده مي شود به كمك آن انجام داد . ما مي توانيم به كمك ذهنمان بشناسيم مي توانيم خلاقيت و نوآوري داشته باشيم به كمك ذهنمان مي توانيم ثروت داشته باشيم يك خاصيتي ذهن دارد اگر فكر منفي داديم و فكررا منفي كرديم
  يك انديشه اي در ذهنت هست كه اين جذب مي كند كه شرايطي به وجود بياورد كه وجود انسان يك محركي بشود كه يك محرك منفي را به شكلي بگيرد و بالعكس اگر مثبت انديشيديم ذهن شرايطي بوجود مي آورد كه انسان محركي مي شود كه محرك مثبت را بگيرد .
  موضوعي وجود دارد به نام زبان ذهن همانطور كه ما وقتي زبان كامپيوتر را بدانيم بلد هستيم كه بهتر از آن استفاده كنيم بايد همه ما ياد بگيريم كه ذهن چگونه جواب مي دهد يكي از قوانين كه ذهن به هدفهاي مثبت جواب مي دهد اين است كه ذهن اگر تمركزش بر هدفهاي مثبت باشد آن را دنبال مي كند اشكالي كه در چيزهاي بد اغلب عنوان مي شود يك چيز كثيف كثيفي را به خودش جذب مي كند شما وقتي چيزي كثيف را جايي مي گذاري مدام اين چيز كثيف جذب مي شود فكر هم همينطور است وقتي فكري زشت است فكري سياه است دائم در ذهن فرد هست به طرف جستجوي اين كه آن چيزهاي منفي را به طرف خودش بكشد مي رود ولي مواقعي كه اين فكر بعدمثبت دارد مي رود به سمت اين كه اين مثبتها را جمع كند
  ذهن ما يكي از خاصيتهايي كه در آن هست اين است كه فكرهايي كه به هر شكلي در ذهن ما مي آيند قدرت جاذبه دارند
  لذا چند نكته را در مورد مديريت ذهن و دوري از فكر منفي يا بد فكر كردن بايد بدانيم :
  اول اهميت كلي ذهن و فكر است
  دوم اين كه اهداف بايد روي طرح مثبت نوشته شود
  سوم اين است كه در خاصيت قوه جاذبه كه روي فكر مي آيد هر فكري مي كنيد فكر شبيه اش را مي گيرد.1
  بحث مديريت ذهن در حوزه آموزه هاي ديني ما از اهميت فوق العاده اي برخوردار است به نحوي كه بررسي توصيه ها و دستورات ديني بخوبي گوياي راهكارهاي تاثير گذار و عملي در مديريت برتر ذهن مي باشند كه ان شالله در پستهاي آتي بدانها خواهيم پرداخت .
  پي نوشت
  1- بر گرفته از بحث مديريت ذهن دكتر عيسي جلالي ، روانشناس


  ویرایش توسط هدی : ۱۳۸۹/۱۱/۲۰ در ساعت ۲۳:۰۳
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14  متشکر از استاد پاسخگو به جهت مورد ارئه شده والبته دکتر جلالی به قدری مسلط بر مطالب از این دست هستند که مورد کامل مفهوم ست و

  مطلب زیر را که بیشتر وارد حیطه ی کاربردی موضوع میشود:

  ترکیب ذهن ومدیریت آگاهی و موفقیت را در پی دارد.اگر،برای لحظه ای بتوانیم باور داشته باشیم که ۱۰۰ درصد مدیریت ذهن امکان پذیر می باشد،آنگاه حاصل آن بایستی ۱۰۰ درصد موفقیت باشد.اکنون به خودتان بنگرید و دریابید که قبلا” چه مقدار مدیریت ذهن داشته اید! برای کمک به این روند ما به بعضی از عادت های سوء مدیریت می نگریم.
  ۱/ اگر به خود شک داشته باشید، آیا این مدیریت ذهن خوبی است؟ نه
  ۲/ اگر احساسات داشته باشید که شما را از انجام دادن کارهایی که دوست دارید انجام دهید بازدارند، آیا مدیریت ذهن خوبی است؟ نه۳/ اگر نگران باشید ، آیا مدیریت ذهن خوبی دارید؟ نه
  ۴/ اگر تاسف بخورید ، سرزنش کنید ، قضاوت کنید ، احساس گناه کنید و … آیا مدیریت ذهن خوبی دارید؟ نه
  اکنون از خودتان سؤال کنید چقدر خوب ذهنتان را مدیرت کنید و پاسخ را به درصد بدهید، چه مقدار؟

  اگر۵۰ درصد ذهنتان را خوب مدیریت کنید اکنون می دانید موفقیت شما نیز ۵۰ درصد است.این نشان می دهد که چقدر موفق هستید! آیا این مقدار موفقیت برای شما کافی است؟

  با توجه به مشغله‌های مختلف روزمره برای افراد وشرایطی که پیرامون اکثریت ما وجود دارد وبهداشت روانی ما را با مشکلات فراوانی رو به رو می‌کند، اهمیت مدیریت کردن بر ذهن بیش از پیش نمایان می‌شود. از بهترین راهکارهایی که در این زمینه پیشنهاد می‌شود، صافی ذهن است. بدین منظور لازم است یک صافی را در ذهن تصور کنیم که از ورودی بعضی از افکار جلوگیری می کند. در واقع ما باید برخی از افکار آزار دهنده ومخرب را پشت این صافی نگه داریم .


  بنابر این با یک مدیریت خوب بر ذهن و جلوگیری از ورود افکار مخرب که موجب به وجود آمدن احساس غیر مناسب در ما می گردد جلوگیری به عمل آوریم . پس :
  برای آنکه انسان موفقی باشید و در زندگی به اهداف خود برسید باید کنترل فکر و ذهن خود را در دست بگیرید : 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۸
  نوشته
  2,352
  مورد تشکر
  7,529 پست
  حضور
  28 روز 17 ساعت 16 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  14  1-/ خود ر ا بشناسید

  یعنی قوانین ذهن خود را بشناس اینکه چه می خواهد و چه توانایی اعجاب انگیزی دارد
  ( قوانین ذهن : درمورد اهداف آرزوها و اتفاقات اطرافات مثبت فکر کن .این مطلب ثابت شده که ذهن همه انسانها امواجی را به اطراف می پراکند و امواجی را از محیط می گیرد در نتیجه منفی بافی و فکر بد که در دین زرتشت به پندار بد معروف است اثر بد روی محیط و خود فرد می گذارد (افسرده دل افسرده کند انجمنی را )اساسا این قانون ذهن بشر است که به افعال و افکار مثبت پاسخ مثبت و به افعال و افکار منفی پاسخ منفی می دهد .
  مغز خاصیتی دارد که هر گاه چیزی را که دوست دارید به شکل من می خواهم دنبال کنید وتجسم نمائید به آن میرسید ولی افکار سلبی مثل من نمی توانم -ای کاش -اگرو یا حسرت کشیدن سبب اندوه و شکست شما می شود )

  ۲/آنچه را می خواهید آرزو کنید

  جهان غول چراغی است که از ذهن و آرزوهای شما دستور می گیرد در واقع شما با ذهن خود به کیهان سفارش می دهید در واقع آنطور که شما فکر می کنید خداوند در هنگام خلقت رسالت خاصی بر عهده ای شما نگذاشته بلکه خلق شده اید تا او را در خوشی و نا خوشی زندگیتان بیابید و از هستی لذت ببرید خلق شده اید تا آنچه که می خواهید باشید پس فقط از میان همه خوبیها آرزوهای خود را انتخاب کنید.

  ۳/ من قادرم انجام دهم


  استفاده از محرکاتی برای فرار از بحران و رسیدن به مرحله‌ای که آن را موفقیت می‌نامیم، مهم‌ترین قسمت کار هر فرد است.یکی از این محرکات بیان جملاتی همچون « می‌توانم ، پس حتماً می‌توانم انجام دهم » دارای اعجاز نهفته‌ای هستند که هر فرد را در هر مرحله از خود دگرگون کرده و بیش از پیش مصمم می‌سازد .

  ۴/همیشه برای رسیدن به خواسته هایم پیگیری و تلاش خواهم کرد


  ممکن است شما در راه رسیدن به خواسته ها و آرزو های خود با موانعی مواجه شوید ؛ پس اعتقاد به جمله « هرگزخواسته ام را رها و فراموش نمی‌کنم » می‌تواند سرآغاز محکمی برای بازگشت به چرخه تلاش و آزمایش دوباره امور باشد

  ۵/ ازخود ودیگران یاد بگیریم


  این یادگیری می‌تواند شامل ۲ بخش عمده باشد :
  الف) یادگیری و به‌نوعی عبرت از خطاهای خود و دیگران.
  ب)یادگیری و الگوبرداری از موفقیت‌های خود و دیگران.
  *همیشه در شکست ها نکات راهنما‌ گونه‌ای برای هدایت شما به سوی موفقیت وجود داشته باشد. الگوبرداری از موفقیت ها نیز می‌تواند سوق‌دهنده شما به سکوهای برتر زندگی تلقی شود.*

  ۶/ می‌پذیرم که گاه اشتباهاتی رخ می دهد


  خیلی جالب است وقتی قبول می‌کنید که اشتباهاتی در زندگی داشته‌اید. بیشتر از هرکسی به خود کمک کرده‌اید که در کمترین مدت قدم در راه اصلاح اشتباهات و رسیدن به کامیابی بردارید .
  (اوشو می گوید هر چه می خواهید اشتباه کنید ولی اشتباهی را هرگز دوبار تکرار نکنید، بدنبال دل خود بروید، اگر خطا رفتید اشکالی ندارد به رشد شما منجر خواهد شد. )

  ۷/ همیشه شکرگزار نعمت های بیکران خداوند باشید


  شکر نعمت ، نعمتت افزون کند کفر ، نعمت از کفت بیرون کند

  بر اساس این نوشته با چنین مدیریتی بر ذهن میتوانیم به مرور زمان از حال بد به حال خوب واز اضطراب به آرامش برسیم،به یاد داشته باشید ما باید مدیر ذهن خویش باشیم نه ذهن ما مدیر ما.
  گردآورنده: مریم نعماوی زاده از life.etime.ir 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  صلوات
  500
  تعداد دلنوشته
  8
  مورد تشکر
  25,770 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281


  «مـدیــریت ذهـــن»
  خواننده و بیننده راز می خواهد چاره ای برای حل مشکلات و مسائل خودپیدا کند و با اطمینان و اعتماد به آرزو ها و اهدافش در زندگی برسد و کائنات را درخدمت خود در آورد.  به نظر می آید افراد سرآمد و موفق با استفاده از قوانین هستیو هماهنگی با طبیعت به آرزو های خود رسیده اند. قابل مشاهده است که آنان با استفادهاز قوانین هستی، فیزیک و علوم توانسته اند زندگی مطلوب خود را از کائنات بگیریند.


  شما هم می توانید به آرزوهایتان برسید، در صورتی که قوانین طبیعت رابشناسید و از آن ها اطاعت کنید. به نظر می آید برای عملی شدن موضوعات راز بایدبیشتر از این ها، مطالعه کرد و زحمت کشید. به نظر من اجرای توصیه های راز و تداوماین کار مسئله اساسی راز است.  ملت ما به خاطر بعضی عوامل، به طور بالقوه وبالفعل در خصوص موضوعات مطرح شده در کتاب و فیلم راز از نقاط قوت فراوانی برخورداراست و چه بسا بیش از خیلی از کشور ها سابقه افتخار آمیز آشنایی با آن و آمادگی برایپذیرشش را داشته باشد. این عوامل عبارتند از:  - دین اسلام
  - ادبیات غنی ما
  - هوشمندی ایرانی
  - دانشمندان آشنا با دانش غربی
  - آشنایی باموضوعات راز از طریق منابع قبلی دیگر و آمادگی برای پذیرش آن ها


  برخی از مثال های راز در ادبیات غنی ما:


  گر در طلب گوهر کانی، کانی ور زندهبه بوی وصل جانی، جانی
  القصه حدیث مطلق از من بشنو هر چیز که درجستن آنی، آنی
  (شیخ ابو سعیدابی الخیر)
  ای برادر تو همه اندیشه ایما بقی خود استخوان و ریشه ای
  گر گل است اندیشه توگلشنیور بود خاری تو هیمه گلخنی
  (مولوی)
  ذره ذره کاندرین ارض و سماستجنس خود را هر یکی چون کهرباست
  (مولوی)
  در محفل خود راه مده همچو منی راافسرده دل افسرده کند انجمنی را
  (قائم مقام فراهانی)
  چشمان خود را ببندید و در ذهن و قلب خود به خداوند توجه کنید؛ خدایی که رحمان و رحیم و مطلق دانایی و عشق و ستار العیوب است، طبق قانون جذب، جهان الهی به ما نزدیک می شود و ما الهی می شویم و قطره ما به اقیانوس (بیکران) می پیوندد.

  این بالا ترین سعادت و رستگاری انسان است.  در فرهنگ ما به ما یاد داده اند که شنونده باید عاقل باشد. می توان اضافه کرد بیننده هم باید عاقل باشد، خواننده هم باید عاقل باشد. بنابر این برای خواندن و شنیدن و دیدن راز لازم است عاقل، متفکر و خردمند باشیم.


  آموزه های اسلامی در نهایت به ما توصیه کرده است که با عقل خود مشورت کنیم "(عقل رسول باطنی است)" بنابر این هنگام مطالعه و استفاده از هر چیزی، از جمله کتاب راز، شما را به مطابقت آن عقل و منطق و شرع و عرف توصیه می کنم. هر مطلبی از راز که می خوانیم بدانید نسبی است و در جغرافیای خود مطرح است. در غیر این صورت دچار خطای شناختی می شوید.


  اجرای توصیه های راز نیاز به مراقبه، نظم، تمرکز، تمرین، پیگیری و مطالعه مداوم دارد و موضوع به این سادگی هم نیست آن چنان که بزرگان تاریخ نیز بسیار سخت کوش بوده اند. تصور نشود که تنها با خواستن و بدون زحمت به نتیجه می رسد. (رفتن این اطلاعات در ناخود آگاه کمی مشکل است)
  انسان منفی نگر که به شناخت قدرت های بیکران خود در زمینه ی اخلاق و زندگی نپرداخته، متأسفانه به زندگی محدود خود عادت کرده و شرطی شده است. این عادت ها و شرطی شدگی ها آفت رستگاری و موفقیت اوست.  تا زمانیکه روش هایی برای تغییر این عادت ها نداشته باشیم، نمی توانیم به اهداف راز برسیم در نتیجه دچار توهم و گمراهی می شویم.  نکات کلیدی راز را می توان این گونه خلاصه کرد:


  راز اصلی، قانون جذب است، افکار مانند آهنربا شبیه خود را جذب می کنند، منفی، منفی را و مثبت، مثبت را. می دانیم که اندیشه تبدیل به نیروی مادی و انرژی می شود؛ خوب و بد، سالم و ناسالم، زیبا و زشت، اهورایی و اهریمنی و ...


  در راز بر اساس اصل علت و معلول، اندیشه را علت و امور دیگر را معلول فرض می کنند. در واقع ذهن علت و اوضاع و احوال معلول است. یکی از موضوعات مهم در راز این است که ما می توانیم بدبختی را به خوشبختی، تهدید ها را به فرصت ها، به قول ظریفی اگر "م" را از مشکلات برداریم تبدیل به شکلات می شود بسیار شیرین و خوشمزه!


  (به نظر دکتر جلالی تنها دانستن قضیه راز نمی تواند تأثیر چندانی در کیفیت زندگی ما داشته باشد و این قضیه باید تبدیل به تفکر مثبت شود و چون ذهن نا خود آگاه ما مسئول ایجاد افکار نا خود آگاه ماست، از این رو باید با تمرین و ممارست تفکر خود را کنترل کنیم، و یکی از راه های برنامه ریزی ضمیر ناخود آگاه استفاده از تکنیک های مدیریت ذهن است. )
  «مـدیــریت ذهـــن»
 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  صلوات
  500
  تعداد دلنوشته
  8
  مورد تشکر
  25,770 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281  دیدگاه دکتر علیرضا آزمندیان:

  «مـدیــریت ذهـــن»  «مـدیــریت ذهـــن»
  برای هر هدفی سه مرحله اتفاق می افتد:
  1. اندیشه «طلب»
  2. پاسخ کائنات
  3. پروسه جذب و خلق هدف

  سؤالی که درباره این فیلم مطرح است، این است که مگر می شود مثلا به یک دوچرخه فکر کرد تصویر آن را نقاشی کرد و بعد آن دوچرخه را در درب خانه به شما تحویل می دهند، نه این گونه نیست!


  در فیلم راز یک حلقه مفقوده وجود دارد، که آن را بیان می کنم.

  زمانی که شما اندیشه ای می کنید و به طور مثال می گویید، اتومبیلی می خواهم، در همین حال آن اتومبیل در کائنات خدا برای شما مارک (علامت) زده می شود و پاسخ کائنات به شما این است که "فرمانبردارم سرورم".  حال مسئله ای که باقی می ماند این است که انسان بتواند با استفاده از قانونمندی های جهان هستی، پروسه جذب و خلق هدف را اجرا کند.
  برای این کار شما باید معادله زیر را حل کنید:


  «مـدیــریت ذهـــن»
  «مـدیــریت ذهـــن»


  باید پارامتر هایی به این معادله بدهید، باید به A و B و C و ... عدد بدهیم. تا مجموع طرف چپ معادله به طور مثال به 100 برسد تا x بدست آید.
  به عبارت دیگر اگر x را به عنوان خلق هر پدیده ای در دنیا قشنگ تو بدانیم، باید این طرف معادله اسباب و وسایل آماده شود تا پدیده مورد نظر شما خلق شود.  اینک به معادله هستی توجه کنید:

  «مـدیــریت ذهـــن»  حال سخن اینست که این معادله را چگونه حل کنیم؟


  «مـدیــریت ذهـــن»  وقتی شما اندیشه ای «طلب» می کنید، مطمئن باشید که آن طلب شما در کائنات وجود دارد و مال شماست پس با باوری قوی به سمت آن حر کت کنید.  «مـدیــریت ذهـــن»
 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت مرداد ۱۳۸۸
  نوشته
  7,387
  صلوات
  500
  تعداد دلنوشته
  8
  مورد تشکر
  25,770 پست
  حضور
  60 روز 13 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  43
  آپلود
  0
  گالری
  281

  دیدگاه دکتر علیرضا آزمندیان:


  «مـدیــریت ذهـــن»


  امام صادق (ع) می فرماید:

  وقتی چیزی را از خدا در خواست کردی، حاجت تو پشت در است.  روند پروسه جذب و خلق هدف:
  1) سفارش به کائنات («اندیشه» یا «طلب»)
  2) تعامل با کائنات «فکر، احساس، روحیه، باور، انگیزه، تلاش و ...»

  «کائنات خود راه را نشان می دهد و اسباب و وسایل را فراهم می کند»
  3) مرحله دریافت  حالا دیگر به آن بستگی دارد که چقدر آن را باور داری، چه روحیه ای داری، امیدواری یا نا امیدی، چه انگیزه ای داری و چقدر برای رسیدن به هدف تلاش می کنی، حال دوباره به معادله هستی نگاهی می اندازیم.

  «مـدیــریت ذهـــن»  حال شما با این کارهایی که گفته شده باید عدد را به 100 برسانید.

  (نکته جالب آن است که بعضی اوقات اندیشه آنقدر قوی است که به تنهایی عددی بالاتر از 100 می آورد، و باعث خلق هدف می شود)

  روحیه از اهمیت زیادی برخوردار است، روحیه طیف وسیعی را شامل می شود که بالاترین سطح آن امید و پایین ترین سطح آن یأس می باشد.


  لذا آنچه را که دانشمندان کشف کردند، از میان این پارامتر ها، پارامتر روحیه و احساس از اهمیت بالایی برخوردار است.


  یک نکته بسیار زیبا اینجا وجود دارد، شما می خواهید کاری را شروع کنید ولی نمی دانید چگونه، از کجا شروع کنید، منابع و سرمایه اش را ندارید. تکنولوژی و طرح اولیه آن را ندارید و ...


  اینجا قانون خداوند می گوید، اگر تو رسیدن به هدفت را باور کنی و با روحیه و احساسی عالی به آن بیندیشی؛ کائنات منابع و ... را به سمت تو می فرستد.


  از لحظه طلب تا لحظه دریافت، پدیده ای است به نام تعامل با کائنات خدا پس یک احساس عالی، یک راه حل، یک باور عالی، یک مسیر جدید و ... به همین گونه راه را به شما نشان می دهد.
  برای سرعت بخشیدن به فرآیند جذب، استفاده از قدرت احساسی انسان می باشد.


  هر چیزی را که دوست داشته باشی و با احساس به آن عشق بورزی، به زندگیت جذب خواهی کرد و در واقع احساس پشت اندیشه خیلی مهمتر از اندیشه است، چون بدون احساس، اندیشه قدرت کمی دارد.


  سیستم هدایت احساس:


  باید همواره در پروسه جذب خوشحال باشیم، عاشق باشیم و احساس خوبیداشته باشیم، اجازه نداریم مأیوس شویم، ناراحت شویم و ...


  خواست خدا:
  پارامتری که در فیلم راز به آن اشاره نشده بود و برای ما خیلی مهم است، پارامتر خواست خدا می باشد. دوباره به معادله ی هستی نگاهی می اندازیم.


  «مـدیــریت ذهـــن»  در این معادله پارامتر I را درخواست و عنایت خداوند می باشد. خداوند قانون را خلق کرده است، به طور مثال اگر اسید و باز را با هم ترکیب کنیم، حتماً آب و نمک می دهد، نمی توانیم بگوییم اگر خدا بخواهد می شود، اگر خدا نخواهد نمی شود چون خداوند قانونمندی ها را وضع کرده است و همان گونه عمل خواهد شد.


  پس تا زمانی که از خداوند نخواهید، خداوند نیز وارد دایره زندگیتان نمی شود به شما پیشنهاد می کنیم، پس از انتخاب هدفتان در پایان از خدا بخواهید اگر به صلاح من است، آن هدف را به مرحله ظهور برسان.  پس از آن اگر در خلق هدف، آن هدف به صلاح شما باشد، خداوند (I) عددی مثبت را به معادله می افزاید تا به شما کمک کند تا به آن سریعتر برسید. ولی اگر هدف به ضرر شما باشد عددی منفی و بزرگ را قرار می دهد که هرچه تلاش هم کنید (و هرچه باقی کمیت ها بزرگ باشد) اثر نمی کند و شما به آن هدف نخواهید رسید، چون از خداوند کمک خواسته اید. و او نمی گذارد شما هیچ گاه ضرر و زیانی ببینید.

  به طور کلی این کار همان توکل به خداوند است.  حال سؤال این است که از کجا متوجه شویم هدف به صلاح ما هست یا نه، ما می گوییم، شما برای رسیدن به هدف تلاش کنید و اگر خداوند آن هدف را از شما دور کند به خاطر تلاشی که کرده اید، هدفی عالی تر را جایگزین می کند.


  خدا گر ز حکمت ببندد دری ز رحمت گشاید در بهتری  پس بدان یا به هدف خودت می رسی و یا به هدفی بهتر، پس هیچ گاه مأیوس نشو، و برای رسیدن به هدفت تلاش کن.
  «مـدیــریت ذهـــن»
 8. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  به نام خدا
  با تشكر از دوستان كه مطالب بسيار عالي و خوب و كاملا مرتبطي قرار دادند .
  البته ما در اين سايت بايد بحث را از جنبه آموزه هاي ديني مورد بررسي قرار دهيم لذا همين مطالب بسيار خوبي كه دوستان در بحث مديريت ذهن از اساتيد فن - مانند دكتر جلالي و دكتر آزمنديان- قرار دادند را با آموزه هاي ديني ، قراني و روايي پي ميگيريم تا ببينيم آيا در آموزه هاي ديني نيز به فاكتورها و عوامل مهم مديريت ذهن اشاره ، تاكيد يا تصريح شده است يا خير ؟
  انديشه :
  در خبر است حضرت عيسي از كنار ساختمان سفيدي مي گذشتند و آتشي در كنار آن روشن بود كه آن را سياه مي كرد. ايشان به همراهان فرمودند: فكر گناه مانند دود اين آتش است. درست است كه خانه نمي سوزد اما موجب سياهي آن مي شود.
  همچنين در حديث است كه فكر بد موجب عمل بد مي شود و بايد از آن احتراز كرد.
  در خصوص انديشه مثبت در قران كريم همين بس كه در نمازها هر روز موظف به تكرار ده بار اين آيات هستيم :
  اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِيمَ
  صِرَاطَ الَّذِينَ أَنعَمتَ عَلَيهِمْ...
  كه دقيقا بر درخواست مثبت تصريح دارد
  يا در جريان مهاجرت حضرت موسي (ع) از مصر به مدين آن حضرت (ع) در اوج سختي و بي كسي و نا امني ، با اين عبارات از خداوند طلب خير ميكنند :
  فقال رب اني لما انزلت الي من خير فقير
  همچنين آياتي چون :
  واسالوا الله من فضله
  لذا در آموزه هاي قراني و روايي بر درخواست نعمتها و بعبارتي بر انديشه مثبت تصريح و تاكيد شده است .


  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 9. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  باور
  در آموزه هاي قراني و روايي بر باور و حسن ظن به اجابت درخواست و دعا تاكيد شده است بويژه در آياتي از قران كريم تاكيد مينمايد و با بياني سخت اطمينان آور نه تنها بر اجابت خواسته بندگان از خداوند ذو الفضل و الامتنان تاكيد مينمايد بلكه بالاتر آنكه تصريح مينمايد كه هيچ كس نميتواند خيري را كه خداوند براي بنده اش در نظر گرفته از او منع كند يا مانع رسيدن آن به بنده اش شود و بدين ترتيب باور بر استجابت دعا و درخواست را در بندگان تقويت ميكند :
  و من يتوكل علي الله
  فهو حسبه
  وان يردك بخير فلا راد لفضله يصيب به من يشاء من عباده وهو الغفور الرحيم ( يونس / 107)
  و اگر براى تو خيرى بخواهد بخشش او را ردكننده‏اى نيست آن را به هر كس از بندگانش كه بخواهد مى‏رساند و او آمرزنده مهربان است
  وان يمسسك بخير فهو علي كل شيء قدير
  و اگر خيرى به تو برساند پس او بر هر چيزى تواناست ( انعام / 17)
  وَإِذَا سَأَلَكَ عِبَادِي عَنِّي فَإِنِّي قَرِيبٌ
  أُجِيبُ دَعْوَةَ الدَّاعِ إِذَا دَعَانِ فَلْيَسْتَجِيبُواْ لِي وَلْيُؤْمِنُواْ بِي لَعَلَّهُمْ يَرْشُدُونَ(بقره/ 186)
  هرگاه بندگان من از تو در باره من بپرسند [بگو] من نزديكم و دعاى دعاكننده را به هنگامى كه مرا بخواند اجابت مى‏كنم پس [آنان] بايد فرمان مرا گردن نهند و به من ايمان آورند باشد كه راه يابند
  از امام صادق(ع) آمده است وقتي چيزي از خدا خواستيد، «اذا دَعَوْتَ فَظَنَّ أنَّ حاجَتَكَ بِالباب»، تصورت اين باشد كه حاجت تو پشت در است
  بنابراين ، باور به استجابت درخواست و دعا و يا همان انديشه مثبت و طلب ما ، در ايات و روايات بوضوح مورد تاكيد قرار گرفته است .


  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 10. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,196
  مورد تشکر
  8,365 پست
  حضور
  42 روز 3 ساعت 57 دقیقه
  دریافت
  130
  آپلود
  0
  گالری
  13  روحيه
  بعد از انديشه مثبت و باور به رسيدن به آن ، فرد بايد با روحيه مضاعف و بدون راه يابي نا اميدي و شكست در روحيه به سير رسيدن به طلب و خواسته اش ادامه دهد ، از افات اين مسير ، وجود نا اميدي و عدم روحيه لازم براي نيل به مقصود است .
  از جمله آياتي كه در قران كريم باب نا اميدي را براي طلب درخواست مي بندد آيه ي 87 سوره مباركه يوسف است :
  يا بني اذهبوا فتحسسوا من يوسف واخيه ولا تياسوا من روح الله انه لا يياس من روح الله الا القوم الكافرون
  اى پسران من برويد و از يوسف و برادرش جستجو كنيد و از رحمت‏خدا نوميد مباشيد زيرا جز گروه كافران كسى از رحمت‏خدا نوميد نمى‏شود
  همچنين در برانگيزاندن روحيه ي مومنين مي فرمايد :
  وَاللّهُ يُؤَيِّدُ بِنَصْرِهِ مَن يَشَاءُ
  همچنين در جريان جنگ بدر مي فرمايد :
  بلي ان تصبروا وتتقوا وياتوكم من فورهم هذا يمددكم ربكم بخمسه آلاف من الملايكه مسومين
  آرى اگر صبر كنيد و پرهيزگارى نماييد و با همين جوش [و خروش] بر شما بتازند همانگاه پروردگارتان شما را با پنج هزار فرشته نشاندار يارى خواهد كرد
  وان تصبروا وتتقوا فان ذلك من عزم الامور
  اينگونه تعابير در بالابردن روحيه افراد براي نيل به مقصود بسيار موثر است .


  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود