جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوال در خصوص حضرت رضا (ع)

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    17 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش سوال در خصوص حضرت رضا (ع)

با سلام خدمت همه یاران قرآنی و محبان اهل بیت

نقل است تنها معصوم می بایست نماز میت را بر امام بخواند به عبارتی امام بعدی.

با توجه به اینکه حضرت ثامن الحج (ع) در مشهد غریب بودن و امام جواد (ع) نیز در عراق بودن سوال بنده این هست که چه کسی بدن مبارک آن حضرت را غسل داده و نماز میت را بر ایشان خوانده است . آیا حدیث یا مدرک معتبری در این خصوص موجود است/

من ا.. توفیق

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۱/۲۰ در ساعت ۱۸:۴۱

2.  

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

سوال در خصوص حضرت رضا (ع)
    نقل قول نوشته اصلی توسط obama نمایش پست
    با سلام خدمت همه یاران قرآنی و محبان اهل بیت

نقل است تنها معصوم می بایست نماز میت را بر امام بخواند به عبارتی امام بعدی.
    با سلام خدمت شما

از روایات به دست می آید که امام توسط امام غسل داده می شود.

امام صادق
    ـ علیه السلام ـ می‌فرماید:
    «إنّ الامام لایغسله الا الامام» همانا فقط امام، امام را غسل می‌دهد.

اصول كافی، ج 1، ص 384.

همچنین هفت روایت در بحارالانوار جلد 27ص 288وارد شده که بعضى از آن ها دلالت مى کند امام باید توسط امام بعدى غسل داده شود.

ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 4 : ۱۳۸۹/۱۱/۲۰ در ساعت ۲۳:۳۵

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط obama نمایش پست
    با توجه به اینکه حضرت ثامن الحج (ع) در مشهد غریب بودن و امام جواد (ع) نیز در عراق بودن سوال بنده این هست که چه کسی بدن مبارک آن حضرت را غسل داده و نماز میت را بر ایشان خوانده است . آیا حدیث یا مدرک معتبری در این خصوص موجود است/

من ا.. توفیق

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني

در روایات چگونگی به شهادت رسیدن امام رضا
    علیه السلام و همچنین چگونگی غسل و کفن ایشان بیان شده است.از جمله این روایات ، روایت اباصلت است.
    ر.ک : شیخ صدوق ،عیون اخبار الرضا علیه السلام ،ج2، باب 63(باب ما حدث به أبو الصلت الهروي عن ذكر وفاة الرضا ع أنه سم في عنب)

بر اساس روایات امام جواد
    علیه السلام برای غسل پدر، خودشان را از مکه به مشهد مقدس رساندند و مراسم غسل و تدفین را انجام دادند.همچنان که امام رضا علیه السلام که در مدینه بودند برای غسل و دفن پدرش امام کاظم علیه السلام در بغداد حاضر شد و همچنین امام سجاد علیه السلام برای دفن پیکر مطهر امام حسین علیه السلام از شام به کربلا آمدند .

ترجمه قسمتی از عیون اخبار الرضا علیه السلام:

حضرت در بستر خود خوابيد، و من اندكى در صحن خانه با حالتى افسرده و
    اندوهگين ايستاده بودم كه در آن حال چشمم بجوانى نورس، خوشروى، مجعّد
    موى، شبيه‏ ترين مردم به حضرت رضا عليه السّلام افتاد كه داخل خانه شد، من پيشدويدم و سؤال كردم قربان درها كه بسته بود شما از كجا وارد شديد؟ گفت:آنكه مرا از مدينه در اين وقت بدينجا آورد همو مرا از در بسته وارد خانه نمود،
    پرسيدم شما كه باشيد؟ گفت: من حجّت خدا بر تو هستم اى ابا صلت، من
    محمّد بن علىّ ميباشم، سپس بسوى پدرش رفت و وارد اطاق شد و مرا فرمودبا او داخل شوم، چون ديده پدرش رضا عليه السّلام بر او افتاد يك مرتبه از جا جست واو را در بغل گرفت و دست در گردن او كرد و پيشانيش را بوسيد و او را با خود بفراش كشيد و محمّد بن علىّ به رو در افتاد و پدر را ميبوسيد و آهسته باو چيزى گفت كه من نفهميدم، امّا بر لبان حضرت رضا عليه السّلام كفى ديدم كه از برف سفيدتر بود ابو جعفر آن را با زبان برميگرفت، و بعد حضرت دست زير لباس بر سينه برد و چيزى مانند گنجشك بيرون آورد و ابو جعفر عليه السّلام آن را بلعيد، و حضرت از دنيا رفت، و ابو جعفر مرا گفت: اى ابا صلت برخيز از آن پستو و انبار تخته ‏اى كه ميّت را بر آن ميشويند حاضر ساز و آب براى تغسيل بياور،عرض كردم، در انبار و پستو تخته غسل و آب نيست، ولى حضرت فرمود: آنچه بتو امر كردم انجام ده، من داخل انبار شدم و ديدم هر دو آماده است، بيرون آوردم و دامن قبا بر كمر بستم و پاى برهنه نمودم كه آن جناب را غسل دهم، حضرت فرمود: اى ابا صلت كنار رو كه غير از تو كسى با من است كه مرا در تجهيز يارى مى ‏كند، و امام را غسل داده، و بمن فرمود: به پستو رو و جامه ‏دانى كه در آن كفن و حنوط است بياور، من رفتم بقچه‏اى ديدم كه هرگز آن را نديده بودم، آن را برگرفته نزد حضرت آوردم، پس او را كفن كرد و بر او نمازگذارد ........

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

پست جمع بندی

با سلام

obama:نقل است تنها معصوم می بایست نماز میت را بر امام بخواند به عبارتی امام بعدی.
    با توجه به اینکه حضرت ثامن الحج (ع) در مشهد غریب بودن و امام جواد (ع) نیز در عراق بودن سوال بنده این هست که چه کسی بدن مبارک آن حضرت را غسل داده و نماز میت را بر ایشان خوانده است . آیا حدیث یا مدرک معتبری در این خصوص موجود است؟

پاسخگوی معارف دینی:
    1. در روایات آمده است که امام توسط امام غسل داده می شود. از جمله ،امام صادق ـ علیه السلام ـ می‌فرماید:«إنّ الامام لایغسله الا الامام» همانا فقط امام، امام را غسل می‌دهد.(اصول كافی، ج 1، ص 384. )
    همچنین هفت روایت در بحارالانوار جلد 27ص 288وارد شده که بعضى از آن ها دلالت مى کند امام باید توسط امام بعدى غسل داده شود.

2. در روایات چگونگی به شهادت رسیدن امام رضا علیه السلام و همچنین چگونگی غسل و کفن ایشان بیان شده است.از جمله این روایات ، روایت اباصلت است.
    ر.ک : شیخ صدوق ،عیون اخبار الرضا علیه السلام ،ج2، باب 63(باب ما حدث به أبو الصلت الهروي عن ذكر وفاة الرضا ع أنه سم في عنب)

بر اساس روایات امام جواد علیه السلام برای غسل پدر، خودشان را از مکه به مشهد مقدس رساندند و مراسم غسل و تدفین را انجام دادند.همچنان که امام رضا علیه السلام که در مدینه بودند برای غسل و دفن پدرش امام کاظم علیه السلام در بغداد حاضر شد و همچنین امام سجاد علیه السلام برای دفن پیکر مطهر امام حسین علیه السلام از شام به کربلا آمدند .

3. طی الارض (طی نمودن مسافت بدون ابزار و گذر زمان) مسئله ایست ثابت شده که برای کمتر از امامان معصوم ثابت شده است، بنابراین نباید این مسئله را خیلی بعید جلوه داد.

ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 4 : ۱۳۹۰/۰۳/۱۸ در ساعت ۱۷:۳۳

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری