جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مکه

نوشته
    117
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    130

مکه

ایادرست است که میگویند مکه از تهامه است وتهامه از یمن؟جواب معتبرباذکرمنبع

كارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۱/۲۴ در ساعت ۱۲:۳۳

2. تشکرها 3

3.  

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط یسنا20 نمایش پست
    ایادرست است که میگویند مکه از تهامه است وتهامه از یمن؟جواب معتبرباذکرمنبع

كارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
    با سلام
    در این رابطه روایت و روایاتی با همین مضمون در منابع روایی ما آمده است:
    -رسول خدا(ص) فرمود : همانا ايمان در مکّه ظهور کرد و مکّه در تهامه و تهامه در سرزمين يمن است و به همين سبب کعبه را "کعبهء يمانيه" می گويند . {بحار الأنوار ج22 ص137}.
    - مولى محمد صالح مازندرانى در شرح كافى گفت : ( ... لأن مكة من تهامة وتهامة من أرض اليمن ... ) شرح أصول الكافي ج11 ص 428.
    - از علامه مجلسى از جزرى نقل شده : ( في الحديث الايمان يمان والحكمة يمانية إنما قال ( صلى الله عليه وآله ) ذلك لأن الايمان بدأ من مكة وهي من تهامة وتهامة من أرض اليمن ولهذا يقال : الكعبة اليمانية ) بحار الأنوار 22 / 137.
    اینکه مراد از یمن در این روایات واقعاً سرزمین یمن است یا چیز دیگر،نیاز به تحقیق و بررسی بیشتری دارد،چرا که این بحث بیشتر در مورد علائم ظهور امام زمان (عج) و حوادث مربوط به ظهور مطرح می شود،چرا که بعضيها معتقدند كه يمانى از يمن ميآيد، طبق بعضى از احاديث وروايات كه باعث توهم شده، حديثى نيست كه نشان دهنده خروج يمانى از يمن باشد، كسى كه پى گير احاديث وروايات باشد كه همشان قبل از قيام امام مهدى (ع) هست ، ميخوانيد كه كشوريمن خالى از احاديث وروايات ميباشد ، يعنى اين كشور در احاديث ذكر نشده است ، در احاديث فقط صحبت از سه كشور است كه عبارتند از : عراق ، ايران وشام . در بعضى از احاديث ذكر شده كه اولين انصار امام مهدى(ع) (أول المؤمنين) از عراق بخصوص از بصره ميايد .
    در ادامه مناسب است در مورد موقعیت جغرافیایی تهامه مقداری توضیح بدهم:
    تهامه زمینی است مشهور که سرزمین مکّه متصل به آن می باشد. آن را غور نیز نامیده اند. تهامه سرزمینی است هموار و ساحلی که از سمت شمال از شبه جزیره سینا تا نواحی یمن جنوبی امتداد دارد.
    شهرهای مکه، نجران، جدّه، صفا در این منطقه واقع است. به مکه معظمه به همین دلیل، تهامه نیز گفته می شود.
    در این سرزمین قبائلی نیز پیش از اسلام زندگی می کردند. درباره رسول خدا(ص) نیز در کنار اوصاف قریشی، ابطحی، مکی و مدنی، تهامی نیز ذکر شده است.کوهی نیز در این ناحیه وجود دارد که به کوه تهامه معروف است.{لغت نامه دهخدا}
    ياقوت در مورد حجاز مي گويد: حجاز عبارت است از رشته کوههايي که ميان تهامه و نجد کشيده شده است. و سپس از اصمعي نقل مي کند که مکه، تهامي است و مدينه و طايف حجازي.
    در مورد ظهور یمانی به این لینک مراجعه کنید:
    http://www.ghadir.ca/forum/index.php?topic=127.0

ویرایش توسط مقداد : ۱۳۸۹/۱۱/۲۴ در ساعت ۲۰:۴۸

نوشته
    117
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    7 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    130

سلام. بابت راهنمایی خیلیییییییییییییی ممنونم

نوشته
    2,081
    مورد تشکر
    82 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 32 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:

آیادرست است که میگویند مکه از تهامه است وتهامه از یمن؟جواب معتبرباذکرمنبع

پاسخ:

با سلام
    در این رابطه روایت و روایاتی با همین مضمون در منابع روایی ما آمده است:

-رسول خدا(ص) فرمود : همانا ايمان در مکّه ظهور کرد و مکّه در تهامه و تهامه در سرزمين يمن است و به همين سبب کعبه را "کعبهء يمانيه" می گويند(1)

- مولى محمد صالح مازندرانى در شرح كافى گفت :«... لأن مكة من تهامة وتهامة من أرض اليمن ...»(2)

- از علامه مجلسى از جزرى نقل شده :« في الحديث الايمان يمان والحكمة يمانية إنما قال ( صلى الله عليه وآله ) ذلك لأن الايمان بدأ من مكة وهي من تهامة وتهامة من أرض اليمن ولهذا يقال : الكعبة اليمانية » (3)

در ادامه مناسب است در مورد موقعیت جغرافیایی تهامه مقداری توضیح بدهم:

تهامه زمینی است مشهور که سرزمین مکّه متصل به آن می باشد. آن را غور نیز نامیده اند. تهامه سرزمینی است هموار و ساحلی که از سمت شمال از شبه جزیره سینا تا نواحی یمن جنوبی امتداد دارد.

شهرهای مکه، نجران، جدّه، صفا در این منطقه واقع است. به مکه معظمه به همین دلیل، تهامه نیز گفته می شود.
    در این سرزمین قبائلی نیز پیش از اسلام زندگی می کردند. درباره رسول خدا(ص) نیز در کنار اوصاف قریشی، ابطحی، مکی و مدنی، تهامی نیز ذکر شده است.کوهی نیز در این ناحیه وجود دارد که به کوه تهامه معروف است.(4)

ياقوت در مورد حجاز مي گويد: حجاز عبارت است از رشته کوههايي که ميان تهامه و نجد کشيده شده است. و سپس از اصمعي نقل مي کند که مکه، تهامي است و مدينه و طايف حجازي.

پی نوشتها:

1.
    بحار الأنوار ج22 ص137.

2.
    شرح أصول الكافي ج11 ص 428.

3.
    بحار الأنوار،ج 22 ،ص 137.

4.
    لغت نامه دهخدا.
    ویرایش توسط مقداد : ۱۳۹۰/۰۸/۲۰ در ساعت ۲۱:۳۸

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری