جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ▐‍۩~*~۩ ▐صدقه دادن برای سلامتی امام زمان(عج)▐‍۩~*~۩ ▐

نوشته
    12,395
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    12 ساعت 57 دقیقه
    دریافت
    45
    آپلود
    0
    گالری
    593

▐‍۩~*~۩ ▐صدقه دادن برای سلامتی امام زمان(عج)▐‍۩~*~۩ ▐

صدقه دادن برای سلامتی امام زمان(عج)

بعضی از علما گفته اند:
    (صدقه دادن برای سلامتی حضرت مهدی مستحب است).
    ولی نگارنده طی بررسی کوتاهی روایت صریحی در این مورد نیافتم، اما می توان گفت: که عمومیّت روایاتی که صدقه را موجب حفظ از بلا می داند، شامل این مورد نیز خواهد شد، چنان که علاّمه مجلسی در بحارالانوار، و علمای دیگر در کتاب های خود ذکر کرده اند.

نیابت حج از جانب حضرت مهدی
    هم چنین انجام حج به نیابت از حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف استحباب دارد، چنان که قطب راوندی در کتاب الخرائج گوید:
    ابو محمد دِعْلَجی، از اصحاب و شیعیان مورد اطمینان بود، احادیث را می شنید و روایت می کرد، او دو پسر داشت، یکی از آنها انسان سالم و سر به راه با اعتقاد در راه راست حرکت می کرد، ولی دیگری در مسیر باطل بوده، و به فساد و گناه آلوده بود. شخصی مبلغی پول به ابو محمد دِعْلَجی داد تا به نیابت از امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف حج به جا آورد، او آن مبلغ را پذیرفت، واز آن پول مقداری به پسر فاسق داد، و سپس، به مکّه مشرّف شد و حج نیابتی را انجام داد، پس از بازگشت، به دیدارکنندگان گفت: (در مراسم حج، در سرزمین عرفات ایستاده بودم، ناگاه در نزدیک خود جوانی خوش سیما و گندمگون را دیدم که از دو طرف سر، موی سرش آویزان بود، و با حالی گریان با کمال خضوع به راز و نیاز با خدا مشغول بود. وقتی که حرکت مردم، از سرزمین عرفات نزدیک شد، آن جوان به من توجه کرد و فرمود: (ای شیخ، آیا حیا نمی کنی؟)
    عرض کردم: ای آقای من، از چه چیز حیا نمی کنم؟
    فرمود: به تو مبلغی برای حج به نیابت از کسی که می دانی می دهند، و تو مقداری از آن پول را به یک نفر فاسق شراب خوار می دهی؟ ترس آن است که به زودی این چشم تو ـ اشاره به یکی از چشمانم کرد ـ کور گردد. و من تاکنون در این مورد نگران وهراسناک هستم.
    نقل شده چهل روز از این ماجرا نگذشت که در یکی از چشمانش (همان چشمی که امام اشاره کرده بود) زخمی پیدا شد، وآن زخم موجب نابینایی همان چشمش گردید.(1)
    برخاستن هنگام ذکر نام مبارک امام مهدی
    یکی از وظایف مستحبی دیگر این است که وقتی نام مبارک حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف را می شنویم، به احترام او از جا بر خیزیم و بایستیم، شاعر معروف شیعه دِعْبِل خُزاعی وقتی که قصیده تائیّه خود را در محضر حضرت امام رضا علیه السلام خواند، تا به این شعر رسید:
    خُرُوجُ اِمامٍ لا مَحالَةَ واقِعٌ یَقُومُ عَلَی اسمِ اللهِ بِالْبَرَکاتِ

(ناگزیر خروج و قیام امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف تحقّق می یابد، و او به نام خدا، همراه برکت های اِلاهی قیام می کند).
    حضرت رضا علیه السلام برخاست و روی دو پایش ایستاد، و سرش را به زیر افکند، سپس دست راستش را بر سرش نهاد و گفت: (اللهم عَجِّل فَرَجَهُ و مَخْرَجَهُ، وانصُرنا بِهِ نَصْراً عَزیزاً؛(2) خدایا، در فرج خروج حضرت مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف شتاب فرما، و ما را به وسیله او به پیروزی شکست ناپذیر و پرشکوه، یاری فرما).
    این مطلب بیانگر آن است که با شنیدن هر یک از نام های امام مهدی عجل الله تعالی فرجه الشریف، برخاستن و ایستادن مستحب است، واین استحباب، اختصاص به واژه (قائم) ندارد.
    ولی عبدالله سبط محدّث جزائری ذکر کرده که، روایتی را به این مضمون دیده است که (روزی نام قائم عجل الله تعالی فرجه الشریف درمحضر امام صادق علیه السلام ذکر شد، آن حضرت به احترام و تجلیل از این اسم برخاست وایستاد).(3)
    استقامت در راه ولایت و پاداش آن از مهم ترین وظایف، ثبات واستواری در ولایت ودوستی امامان علیهم السلام است، در روایت آمده امام سجّاد علیه السلام فرمود: (کسی که در عصر غیبت قائم ما عجل الله تعالی فرجه الشریف در مسیر ولایت و دوستی ما، ثابت قدم و استوار باشد، خداوند پاداش هزار شهید همانند شهدای بدر وا ُحُد را به او عطا فرماید).(4)

پی نوشت ها:
    1. دو فرقه از شیعیان منحرف، که عقائد انحرافی داشتند، وشیعه دوازده امامی نبودند.
    2. سوره انسان، آیه 30، وتکویر، آیه 29.
    3. غیبة الطّوسی، ص 246؛ منتخب الانوار المضیئه، ص 139.
    4. کشف الغمّه، ج 2، ص 522.

منبع: امام مهدى جلوه جمال الهى،سید محمد حسینى شیرازى

جهان در حسرت آيينه مانده ست
    گرفتار غمي ديرينه مانده ست
    شب سردي ست بي تو بودن ما
    بگو تا صبح چند آدينه مانده ست؟

2.  

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

آنچه در روایات مربوطه از وظایف دوستان و شیعیان در زمان غیبت به چشم می‌خورد، دعا برای‌سلامتی حضرت است. در کتاب من‌لایحضرهْْ ‌‌الفقیه از امام صادق(علیه السلام) در تعقیب نمازهای واجب یومیه دین دعا‌آمده است:
    "‌رضیت بالله ربّاً و بالاسلام دیناً....‌اللهم ولیک الحجته فاحفظه من بین یدیده و من خلفه و عن یمینه و عن‌شماله و من فوقه و من تحته و امدد له فی عمره(منتخب الاثر، ص 646، به نقل از من لایحضرالفقیه. )...؛ خدایا!حضرت حجت را از جوانب مختلف، راست و چپ و‌بالا و پایین و جلو و پشت حفظ کن و عمر او را طولانی نما".

‌بعد از زیارت آل یاسین در دعایی آمده است:
    "اللهم أعذه من شرت کل باغ و طاغ و من شر جمیع خلقک(مفاتیح الجنان، بعد از زیارت آل یاسین. )...؛‌
    خدایا!او را از شر هر یاغی و طاغی حفط کن".

‌در دعای عهد آمده است:
    "و اجعله اللهم ممن حصّنته من بأس المعتدین؛ ‌
    خدایا!او را از غضب متجاوزان و‌دشمنان محافظت کن".

‌در دعای دیگری که از امام رضا
    (علیه السلام) منقول می‌باشد، آمده است:
    "و أعذه من شرّ جمیع ما خلقت و برأت و انشأت‌و صورت و احفظه من بین یدیه و من خلفه و عن یمینه و عن مشاله(مفاتیح الجنان. )

بنابراین یکی از وظایف محبان حضرت در زمان غیبت، دعا کردن برای سلامتی آن وجود شریف است،‌همان‌طور که برای کسانی که آنها را خیلی دوست داریم، دعا می‌کنیم. دعا کردن علامت و نشانه محبت ما نسبت به‌ایشان است. ما با این دعاها ارادت و محبت خودمان را نسبت به آن بزرگوار ابراز می‌کنیم.

صدقه دادن برای‌سلامتی حضرت در جایی از روایات یافت نشد. اگر برخی از علما و بزرگان صدقه دادن برای حضرت را مطرح‌کرده‌اند، چون
    صدقه داده از مصادیق اظهار محبت است. در کتاب مکیال المکارم
    در باب هشتم از تکالیف عباد‌ نسبت به حضرت، و محدث معروف شیخ عباس قمی در اواخر منتهی الآمال، صدقه دادن برای حضرت را مطرح‌کرده‌اند، ولی روایتی و دلیلی بر آن ذکر نکرده‌اند. اما دعا کردن یا صدقه دادن برای سلامتی حضرت با این که‌حضرت نیازی به دعای ما ندارد، از باب اظهار محبت و دوستی نسبت به آن بزرگوار است.

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری