جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: مسلمان واقعی کیست ؟

نوشته
    667
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    4 ساعت 55 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    57

مسلمان واقعی کیست ؟

سلام
    سوال من اینه :

آیا کسی به صرف اینکه بگوید من خدا را قبول دارم و قرآن را نیز قبول دارم ولی ائمه اطهار ( 12 امام معصوم ) را قبول ندارم ، مسلمان است ؟؟!!!
    اگر مسلمان است ، لطف کنید اسلام را تعریف کنید .

کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث اعتقادي
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۱/۲۶ در ساعت ۱۵:۰۰
    وصيت شهدا :
    خواهرم سرخي خونم را به سياهي

چادرت به امانت دادم پس امانت دار باش

اللهم عجل لولیک الفرج

2. تشکرها 2

3.  

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط kabootare haram نمایش پست
    سلام
    سوال من اینه :

آیا کسی به صرف اینکه بگوید من خدا را قبول دارم و قرآن را نیز قبول دارم ولی ائمه اطهار ( 12 امام معصوم ) را قبول ندارم ، مسلمان است ؟؟!!!

با عرض سلام
    قبول خدا و قران شرط است ولی باید ببینیم ایا شخصی که عبادت میکند در اخر کار ایا میتواند واصل به خداوند شود
    معنی وصول . [ وُ ] (ع مص ) وصلة. صلة. رسیدن . و انچه در رسیدن معنی میدهد زمانی است که قابل وصول باشد یعنی . [ ب ِ ل ِ وُ ] (ص مرکب ) وصول شدنی . دریافت شدنی . آنچه بتوان وصول کرد از طلب و مانند آن .
    پس زمانی که شما به نقطه وصول میرسید مقصود شما باید قابل وصول باشد در عیر اینصورت رسیدن برای چه
    حرکت مخلوقات میتواند سمت و سوی خدایی داشته باشد. ولی خداوند متعال هرگز نمیتواند مقصد مخلوقات باشد زیرا قابل وصول نیست. چون ظرفیت موجودات در حد ان عظیم بی همتا نیست پس بازگشت تمام موجودات به سوی او است و در نقطه وصول قابل مقرب شدن چون موجودات فقط میتوانند مقزب درگاه او شوند نه واصل به او
    پس مومن باید واصل به نقطه وصل که ولیا هستند بشود تا به وسیله ان مقرب شوند
    پس هر چقدر عبادت انجام دهیم چون به نقطه وصول اعتقاد نداریم (ولیا) نمیتوانیم واصل شویم چون خداوند قابل وصول نیست

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۹/۱۱/۲۶ در ساعت ۱۹:۳۴
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

نوشته
    432
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط kabootare haram نمایش پست
    سلام
    سوال من اینه :

به نام خدا
    سلام علیکم

هرچیزی از جمله اسلام، ارکانی دارد و شرایطی و ظاهری و باطنی و ...

مسلمانی یک حد اقل هایی دارد و یک حد اکثرهایی و کمالی.

حد اقل مسلمانی اقرار به وحدانیت خداوند و رسالت نبی اکرم صلی الله علیه و آله است. یعنی هر انسان بالغ عاقلی با این حد اقل ها در زمره مسلمانان محسوب می شود و احکام مسلمان مثل پاک بودن و قابل اعتماد بودن و حرمت جان و مال و عرض او و غیره شامل او می شود.

برای همین پیامبر صلی الله علیه و آله افرادی مثل ابوسفیان و معاویه و امثال آنان را با آنکه هرگز قلباً ایمان نیاوردند بعد از فتح مکه در زمره مسلمانان پذیرفت.

اما این فقط جنبه اجتماعی و دنیوی مسلمانی است. اما از جنبه اخروی و مقبولیت الهی شرایط دیگری لازم است که شرط کمال و قبولی اسلام شخص است.

مثل پایبندی به احکام و اطاعت از رسول خدا و جانشینان او و غیره که آیه قرآن "
    قَالَتِ الْأَعْرَابُ آمَنَّا قُل لَّمْ تُؤْمِنُوا وَ لَكِن قُولُوا أَسْلَمْنَا وَ لَمَّا يَدْخُلِ الْإِيمَانُ فِي قُلُوبِكُمْ وَ إِن تُطِيعُوا اللَّهَ وَ رَسُولَهُ لَا يَلِتْكُم مِّنْ أَعْمَالِكُمْ شَيْئًا إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ" (حجرات 14) (اعراب ادعای ایمان کردند، بگو هنوز ایمان نیاورده اید و ایمان در دل هایتان وارد نشده است، بلکه بگویید اسلام آوردیم ...). اشاره به همین نکته دارد.
    اما اینکه این اسلام در آخرت از او قبول شود و مشمول رحمت خداوند قرار گیرد معلوم نیست. در روایات آمده است که مسلمانان چندین فرقه می شوند اما فقط یک فرقه از آنان اهل نجاتند و آن کسانی هستند که سفارشات پیامبر صلی الله علیه و آله در باره اهل بیت را مراعات کردند.

مرگ را چیزی جز سعادت و زندگی با ستمگران را جز سرشکستگی و رنج نمی دانم. (سیدالشهدا امام حسین علیه السلام)

آخرین پاسخ های این بنده

نوشته
    432
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

به نام خدا

به نظر می رسد پرسشگر محترم پاسخ خود را دریافت کرده اند لذا پاسخ آخر به عنوان جمع بندی بحث است و این تاپیک می تواند توسط همکار محترم مدیر سایت بسته شود.

با تشکر

مرگ را چیزی جز سعادت و زندگی با ستمگران را جز سرشکستگی و رنج نمی دانم. (سیدالشهدا امام حسین علیه السلام)

آخرین پاسخ های این بنده

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری