جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: درس هايي براي انتخاب بهتر همسر

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۷
  نوشته
  17,586
  مورد تشکر
  14,318 پست
  حضور
  4 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  662
  آپلود
  397
  گالری
  32

  مطلب درس هايي براي انتخاب بهتر همسر
  گرايش به تجملات در مراسم ازدواج از مشخصه‌هاي ازدواج سالم نيست...
  1- وقتي قصد ازدواج مي‌کنيد و با کسي وارد چنين رابطه‌اي مي‌شويد بايد در قدم نخست و قبل از اينکه به سمت عواطف شديد برويد و حس دلباخته شدن به شما دست بدهد، بسنجيد که آيا با او در تناسب هستيد يا نه؟ آنچه در دين ما هم تحت عنوان هم‌کفو بودن بيان شده است.گاه ازدواج براي آن با مشکل مواجه مي شودکه دو خانواده در تناسب با هم نبوده اند. سبک تربيتي و فضايي که اين دختر و پسر در آن رشد کرده‌اند متفاوت است و براي همين شکل‌گيري شخصيت‌هاي آنها در تضاد با هم است. چه‌طور مي‌توان انتظار داشت دختري که در فضايي بزرگ شده که به زن اهميت فراوان مي‌داده‌اند با پسري که قدرت مطلق خانه‌شان، مرد بوده است ازدواج خوبي داشته باشند. مصداق دو پادشاهي مي‌شوند که در يک مُلک نمي‌گنجند. بسيارند زن و شوهراني که پس از سال‌ها زندگي تازه مي‌فهمند که ازدواج‌شان اشتباه بوده و تناسبي بين خانواده‌هاي آنها نيست.
  تناسب خانوادگي يکي از چند تناسبي است که بايد وجود داشته باشد. تناسب فرهنگي، يعني ارزش‌گذاري و بايد و نبايدهايي که شما تحت تاثير آن پرورش يافته‌ايد که آن نيز بسيار مهم است. مثلا اگر در خانواده‌‌اي به فرزندان آموخته شود ارزش آدم‌ها به پول و ثروت آنهاست و در خانواده ديگر ارزش افراد را به ميزان تحصيلات آنها بدانند، و يا نحوه روابط خانم و آقا در فرهنگ هاي مختلف ، متفاوت باشد، قطعا عدم ارزش‌گذاري يکسان مشکل‌ساز خواهد شد و تناقض‌هاي ديگري هم بر سر همين فرهنگ‌هاي متفاوت پيش مي‌آيد. در مجموع بايد ارزش هاي خانوادگي با يکديگر از سنخيت قابل قبولي برخوردار باشد .
  چه‌طور مي‌توان انتظار داشت دختري که در فضايي بزرگ شده که به زن اهميت فراوان مي‌داده‌اند با پسري که قدرت مطلق خانه‌شان، مرد بوده است ازدواج خوبي داشته باشند.
  تناسب اعتقادي هم از آنجا که اعتقادات جنس محکمي دارد (هر اعتقادي که فرد داشته باشد خواه مسلمان، مسيحي، بودايي و حتي لائيک) و براي افراد محترم است بايد وجود داشته باشد. تناسب‌هاي ديگري مثل تناسب اقتصادي و اجتماعي نيز ضروري هستند و اگر هر کدام نباشند سلامت ازدواج‌تان به مخاطره مي‌افتد. حضرت علي(ع) و حضرت فاطمه(س) براي ازدواج همه اين تناسب‌ها را در نظر گرفتند و به همين خاطر بود که دختر پيامبر با داشتن خواستگاران ثروتمند و يا کساني از بزرگان مکه و مدينه کسي را انتخاب کردند که در تناسب اقتصادي و خانوادگي (پيامبر در شيوه تربيتي و نوع نگاه حضرت علي (ع) نظارت داشتند و مانند دخترشان به اخلاقيات او واقف بودند) و اعتقادي يکديگر بودند.

  ادامه...


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۷
  نوشته
  17,586
  مورد تشکر
  14,318 پست
  حضور
  4 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  662
  آپلود
  397
  گالری
  32  2- فراموش نکنيد در ازدواج سالم شرايط و مراسم دست و پاگير و تجملاتآن‌چناني جايي ندارد. همه چيز از مراسم گرفته تا خريد در حد معقول انجام مي‌شود. عروس و داماد سعي مي‌کنند خودشان به تنهايي به خريد عروسي و مهيا کردن خانه و زندگي بپردازند. هرگز حرمت‌ها و حريم موجود بين يکديگر را به خاطر مسايلي چون جهيزيه و خريد عروسي و مکان برگزاري آن از بين نمي‌برند و روابط محبت‌آميز و بر پايه احترام را قرباني اين نکات فرعي نمي‌کنند. آقاي داماد مراقب باشد که قرار نيست خريد عروسي را وسيله اي براي محکم کردن نظرات خود در اقتصادي زندگي کردن بداند و عروس خانم هم بداند که خريد عروسي عرصه کامل کردن نياز هاي برآورده نشده مجردي نيست .
  بهتر است خانواده‌ها و حتي خود جوانان بدانند نبايد با فراهم کردن نهايت وسايل رفاهي جلوي انگيزه تلاش و پيشرفت خود را بگيرند.


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۷
  نوشته
  17,586
  مورد تشکر
  14,318 پست
  حضور
  4 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  662
  آپلود
  397
  گالری
  32  3 -از آنجا که خيلي زود داشته‌هاي زندگي‌مان براي ما عادي مي‌شوند؛ حتي اگر اين داشته‌ها در حد بالاترين و لوکس‌ترين مدل ماشين و وسايل خانه باشد، بهتر است خانواده‌ها و حتي خود جوانان بدانند نبايد با فراهم کردن نهايت وسايل رفاهي جلوي انگيزه تلاش و پيشرفت خود را بگيرند. گاهي اوقات والدين و خانواده‌هايي کهتمکن مالي خوبي دارند با دادن جهيزيه غيرعادي و فوق‌العاده و يا برگزاري مراسم خاص و يا دادن هدايايي مثل اتومبيل‌هاي گران‌قيمت هنگام ازدواج فرزندشان انگيزه حرکت و تلاش او را براي ساختن زندگي مي‌‌گيرند و سطح توقع فرزندان‌شان را بالا مي‌برند. براي همين است که جوان‌ها هيچ انگيزه‌اي در خود نمي‌بينند. برنامه‌اي ندارند که با همسرشان تلاش کنند و مثلا بتوانند تا دو سال آينده فلان ماشين يا تلويزيون خاص را بخرند چون همه‌چيز در اختيارشان هست. اينها همان بچه‌هايي هستند که آن‌قدر از والدين خود سرويس‌هاي آن‌چناني دريافت مي‌کردند که هرگز از دريافت يک بسته مدادرنگي در مدرسه خوشحال نمي‌شدند.
  خوب است چنين خانواده‌هايي يا جوان‌هاي آنها خودشان تصميم بگيرند فقط به اندازه کفايت و لزوم خريد کنند يا مراسم بگيرند تا پس از ازدواج نيز انگيزه‌هايي براي کسب آنچه ندارند، داشته باشند.

  - دکتر بهرامي


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  نوشته
  1,826
  مورد تشکر
  4,337 پست
  حضور
  15 روز 15 ساعت 46 دقیقه
  دریافت
  22
  آپلود
  15
  گالری
  0  بسم الله الرحمن الرحیم
  عرض سلام و ادب خدمت دوستان
  چند نکته برای انتخاب همسر را البته با اجازه ی سوگند بزرگوار بیان میکنیم.
  اول اینکه نسبت به کل ماجرا واقع‌بین باشید. تابع احساسات نگردید و به شکل منطقی جوانب کار را بسنجید. در تداوم یک ازدواج، دوست‌داشتن و عشق اگر چه شرط لازم است ولی کافی نیست. پس به سایر مسایل مهم نیز بپردازید.

  شریک احتمالی زندگی خود را بشناسید.در چارچوب آنچه در دین و فرهنگ مجاز می‌باشد، قبل از تصمیم‌گیری برای ازدواج شریک احتمالی زندگی خود را بیشتر بشناسید. این شناخت یا به واسطه رفت و آمد و پرسش‌های مستقیم حاصل می‌گردد و یا از طریق دیگر آشنایان.

  برای شناخت افراد کافی است نگاهی به اطرافیان و دوستان شخص مورد نظر داشته باشید.
  دقت کنید که دوستان فرد، گاه برخی حقایق را پنهان می‌کنند. پس شاید بهتر باشد در بعضی مواقع بطورغیرمستقیم به پاسخ برسید در مجموع شما بایستی در مورد خلق و خو، افکار، عقاید، خواسته‌ها، عادات، دیدگاه‌ها، حساسیت‌ها، نوع برخوردها، توانائی‌های ارتباطی و غیره شناخت پیدا کنید. طرز برخورد فرد را در موقعیت‌های بحرانی و در برابر مادیات بشناسید.

  اعتقادات و باورهای مذهبی طرف مقابل را جویا شوید. عقاید و باورهای همسر احتمالی خود را در مورد آئین و مذهب جویا شوید و ببینید که آیا برداشت او از دین با برداشت شما سازگار است یا خیر. چرا که اگر نقطه نظرات این فرد برای شما قابل قبول نباشد احتمال وقوع مشکلات شدیدی پیش‌بینی می‌‌‌شود.

  برخوردهای همسر احتمالی خود را در موقعیت‌های مختلف بررسی کنید. هر چه بیشتر در شرایط متفاوت و متعددی همسر احتمالی خود را ملاقات کرده و مورد مشاهده قرار دهید، نشانه‌های بیشتری از طرز برخورد او با مردم در موقعیت‌های مختلف خواهید یافت.

  Bu dünyanın gidişine
  Bir çare bulsam ...
  Güneş olsam her karanlık
  Yüreğe doğsam 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۹۵
  نوشته
  10
  صلوات
  100
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  18 پست
  حضور
  6 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  توصیه من به شما

  دین داره باشه غیبت دروغ ....
  دوس پسر نداشته باشه عفیف با حیا باشه
  با حجاب باشه
  خوش اخلاق باشه یعنی خوش رفتار
  نظر قبلیم که داده کامله اون بخونید

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. پاسخ: 116
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۶/۲۷, ۱۷:۳۱
 2. جن و فرشته چه تفاوتهايي دارند ؟
  توسط ║★║فاطمی║★║ در انجمن سایر مباحث اعتقادی در قرآن
  پاسخ: 2
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۶/۲۱, ۱۶:۰۶
 3. زيبايي و اصل و نصب بدون اخلاق ارزش ندارد!
  توسط غريب در انجمن عرفان ناب
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۶/۲۰, ۱۹:۱۵
 4. گفتگوبين صدف وعروس دريايي
  توسط نجم الثاقب در انجمن حجاب و پوشش اسلامي
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۶/۰۶, ۰۷:۳۲
 5. بررسي روايي مساله فتنه و امتحان الهي
  توسط theological در انجمن سایر مباحث اعتقادی در قرآن
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۱۱/۱۸, ۱۵:۴۲

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود