صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: صدقه چه آثار و بركاتي در زندگي شما داشته

نوشته
    348
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    8 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    9

صدقه چه آثار و بركاتي در زندگي شما داشته

لطف كنين آثار و بركاتي كه بواسطه دادن صدقه شامل حالتون شده را بنويسيد.
    حدیث قدسی
    عبدی اطعنی اجعلک مثلی
    بنده من تو مرا عبادت کن من تو را مثل خودم قرار می دهم.
    عبد وافعی شدی قدرت خدایی پیدا می کنی

آي دي من در ياهو مسنجر unas120@yahoo.com

2.  

نوشته
    513
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

به نام خدا
    با عرض سلام
    در قرآن كريم آياتى كه بر انفاق مال و صدقه دلالت دارد ، فراوان است ; از جمله : سوره ابراهیم آیه 31 ، سوره بقره آیه 3 و ....برای نمونه آیه شریفه فوق دلالت دارد بر اين كه مردم پرهيزگار نه تنها از اموال خود ، بلكه از علم ، عقل ، دانش ، نيروهاى جسمانى ، مقام و موقعيت اجتماعى خود و خلاصه از تمام سرمايه هاى خويش به آنها كه نياز دارند مى بخشند بدون آن كه انتظار پاداشى داشته باشند .
    اما در مورد خاطره ای که فرموده بودید : تقریبا یکی دو ماه بود که ازدواج کرده بودم و تصمیم داشتم هیچ گونه کمکی از اطرافیان چه خانواده خودم و چه خانواده همسرم نگیرم لذا مشکلات مالی اوایل ازدواج ، هزینه مسکن و .... واقعا کمر شکن بود و اسایش رو ازم گرفته بود در همین روزها یک روز که از درب مدرسه فیضیه بیرون می امدم یک بنده خدایی جلوم رو گرفت گفت حاج اقا همه پولهامو دزدیدند موندم چکار کنم گفتم اهل کجا هستی و ... اولش من فکر می کردم که این بنده خدا هم مثل بقیه که چند بار جلوم رو گرفته بودند که تو راه موندیم و ... شغلش همینه چون قبلی ها رو یک مدت بعد دیده بودم که جلوی یکی دیگه رو گرفته و باز می گه تو راه موندم و .... لذا در ذهن خودم گفتم الان وضع مالی خودم هم خوب نیست لذا برگشتم بهش گفتم آقا ببخشید شرمندتون هستم و ...
    بعد چند قدم برگشتم نگاه کردم دیدم نه خیلی ناراحته فکر کردم این به احتمال قوی راست می گه و قضیش جدیه در همین حین این روایت یادم امد که هر کس صدقه ای رو در راه خدا بده خدا 10 برابرشو بهش می رسونه لذا برگشتم بهش گفتم چقدر بهتون تقدیم کنم می تونید باهاش به خونتون برسید مبلغی رو گفت که اگه من اون مبلغ رو می دادم تنها 100 یا 200 تومن برای خودم می موند که فقط می تونستم باهاش به خونه برم با اعتقاد قطعی که خدا علاوه بر ثوابی که بهم می ده 10 برابرپولی رو هم که دادم بهم می رسونه اون مبلغ رو بهش دادم و حرکت کردم 50 متری دور نشده بودم که یکی از دوستان قدیمیمو دیدم که امده بود قم زیارت بعد از احوال پرسی گفت فلانی یادته من یکبار از شما قرض گرفتم گفتم کی گفت برمی گرده به 5 یا 6 سال پیش گفتم نه یادم نیست گفت چرا من یادمه و درست 10 برابر اون مبلغی که من به اون اقا داده بودم رو به من داد یعنی خدا درست 10 برابر اون پول رو از یک جایی رسوند که اصلا فکرشو هم نمی کردم که تا اخر ماه همون کفایت کرد
    و این نکته که خدا روزی انسان رو من حیث لا یحتسب می رسونه و فقط کافیه ما یک حرکتی از خودمون به طرفش نشون بدیم برای من بیشتر ثابت شد
    یا حق

نوشته
    147
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آثار و نتايج صدقه و شرايط آن

پاسخ :
    صدقه نتايج و آثار دنيوىو اخروى بسيارى دارد.
    صدقه دادن و به طور كلى انجام كارهاى خوب, بلا و گرفتارى را از انسان دور مى‏نمايد
    . البته بعضى امور تقدير حتمى است و قابل پيشگيرى و دور نمودن نيست.
    در اين صورت صدقه و كار نيك نمى‏تواند آن را دفع نمايد.
    اما ثواب و نتيجه صدقه و كار نيك براى شخص محفوظ است و هم ‏چنين با صدقه دادن و انجام كارهاى خوب بعضى بلايا تخفيف مى‏يابد و يا تغيير جهت و موضوع مى‏دهد.
    مثلاً چه بسا در آن مسافرت حادثه‏اى به مراتب سنگين‏تر و بدتر از اين در انتظار شما بوده كه با دادن صدقه تنزل يافته و در اين ميان تنها كيف پول و مدارك شما مفقود گرديده است. صدقه دادن مطمئناً موثر است اما اين اثر صورت‏هاى گوناگون دارد. صورتى از آن دفع و رفع بلا است و
    صورت ديگر آن تخفيف بلا و يا تغيير جهت دادن آن است

در روايت است امام صادق(ع) از پيامبر اكرم(ص) نقل كرده كه فرمودند:
    انّ الصدقة تدفع ميتة السوء عن الانسان‏؛صدقه مرگ بد را از انسان دور مى‏سازد»،(بحارالانوار، ج 18، ص 21). هم‏چنين امامكاظم(ع) از پيامبر(ص) نقل مى‏كنند كه
    : الصدقة فى السر تطفى غضب الرب‏؛صدقه در پنهانى خشم پروردگار را خاموش مى‏گرداند». (بحارالانوار، ج 74، ص 103)
    صدقه بايد با نيت خالص و بدون منت گذارى انجام گيرد و بهمستحق واقعى برسد. كسانى كه گدايى مى‏كنند، وضعيت‏هاى كاملاً متفاوتى دارند: برخىواقعاً نيازمند مى‏باشند، برخى هيچ نيازى نداشته و گدايى برايشان نوعى عادت است. برخى نيز گرفتار اعتياد و بزهكارى بوده و كمك‏هاى مردم را در طريق نامشروع مصرفمى‏كنند. بنابراين در كمك به آنان بايد با دقت و توجه به جهات مختلف عملكرد.

ویرایش توسط hajkhanom : ۱۳۸۷/۰۴/۳۰ در ساعت ۱۱:۳۲

نظرات شخصی نگارنده به صورت *نظرشخصی*درج میشوند .
    سایر جوابیه ها رونوشتی است از بانک سوالات نشریه الکترونیکی "پرسمان" به آدرس:

http://porseman.org/q/

نوشته
    147
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آيا با صدقه مى‏شود جلو مرگ را گرفت؟
    پاسخ :همه موجودات و حوادث و پديده‏هاى جهان، مطابق اراده ازلى و قضا و قدر الهى انجام مى‏شود. قضا و قدر الهى نيز به اين تعلق گرفته كه هر موجود و پديده‏اى از راه علل و اسباب خاص خودش به وجود بيايد يا از بين برود و مسأله مرگ و ميرها نيز طبق ناموس خلقت و نظام علّى و معلولى پديد آيد. به طور كلى مرگ و مير دو نوع است: يكى اجل مسمّى، و دوّم اجل معلّق يا غير مسمّى. نوع اوّل همان اجل طبيعى است كه مطابق با نطام خلقت هر موجود زنده‏اى پس از يك دوره زندگى عوامل زيستى او رو به كاهش و زوال مى‏گذارد تا روزى كه عمر او به سر رسد، و اجل معلق، مرگ‏هاى زودرس هستند كه بر اثر تصادف يا بيمارى‏ها و... پديد مى‏آيند و هر دو اجل به اراده و مشيت الهى و بر طبق قضا و قدر الهى انجام مى‏شود، ولى نكته‏اى كه در اينجا قابل توجه است اين كه اعمال و رفتار ارادى و اختيارى انسان نيز، خود يكى از اسباب و مشيات اين عالم و جزئى از قضا و قدر الهى است كه در بسيارى از حوادث و پديده‏هاى عالم، نقش فاعلى به خود مى‏گيرد. پس انسان مى‏تواند با اعمال و رفتار خود، سرنوشت خويش را تعيين كند و يكى از امورى كه رفتار انسان در تعيين آن مؤثر است، مرگ مى‏باشد.
    انسان مى‏تواند با رعايت اصول بهداشتى و... عمر خود را به حد طبيعى و واقعى برساند. علاوه بر اين بعضى از گناهان يا كارهاى خير مانند قطع رحم يا ظلم و احسان وصله رحم و صدقات و... نيز در تأخير و تقديم مرگ‏ها مؤثر است. در هر صورت بايد توجه داشت كه هر دو اجل از ناحيه خدا تعيين مى‏شود. يكى به طور مطلق و ديگرى به عنوان مشروط و يا معلق، با توجه به اين دو اجل، بسيارى از مطالب روشن مى‏شود؛ از جمله اين كه در روايات آمده است صله‏رحم عمر را زياد و يا قطع رحم عمر را كم مى‏كند، منظور از عمر و اجل در اين موارد اجل غيرحتمى (متعلق و مشروط) است.
    براى آگاهى بيشتر ر.ك: حيات جاودانه، پژوهشى در قلمرو معادشناسى، امير ديوانى

نوشته
    147
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سفارشات اسلام در مورد صدقه
    پاسخ :لفظ صدقه در قرآن بسيار آمده است. صدقه نيز همانند زكات، در اصطلاح متشرعه، مفهوم خاصي پيدا كرده و تنها بر كمكهاي مالي مستحبي، كه شخص وظيفه شناس و متعبد، علاوه بر تكليف واجب خود، به فقرا مي دهد، اطلاق مي شود كه نقطه مقابل زكات واجب مالي است؛
    اما در قرآن، صدقه نيز همانند زكات، مفهومي بسيار گسترده دارد و علاوه بر صدقات مستحب، بر زكات واجب هم اطلاق مي شود؛ چنان كه در اين آيه آمده است: «انما الصدقات للفقراء و المساكين و العاملين عليها و المؤلفة قلوبهم و في الرقاب والغارمين و في سبيل الله و ابن السبيل فريضة من الله و الله عليم حكيم؛ (1) صدقات تنها براي نيازمندان، مساكين، كارگزاران آن، كساني كه بايد دلها شان را به دست آورد، در راه آزاد شدن بردگان، وامداران، در راه خدا و براي در راه ماندگان بايد صرف شود و اين فريضه اي است از سوي خداوند و خداوند دانا و حكيم است».
    در اين آيه، واژه صدقه در مورد زكات واجب به كار رفته و راه هاي مصرف آن را نيز بر مي شمارد.
    صدقه در قرآن، در موارد مستحبي نيز به كار رفته و حتي در مواردي مثل مهريه ازدواج نيز از مشتقات همين ماده استفاده شده است: «و آتوا النساء صدقاتهن نحلة» (2).
    در اين جا »صدقه« به ضم دال، كه هم ريشه با صدقه است، بر مهريه زن اطلاق شده است.
    مي توان گفت كه در مجموع بيش از بيست مورد در قرآن از واژه صدقه و مشتقات آن مانند: تصدق، صدْقه، مصدقين، مصدقات، متصدقين و متصدقات استفاده شده است
    در قرآن در باره صدقه، تعابير زيبايي آورده شده و يا نتايج جالبي بر آن بار شده كه افراد را به آن ترغيب مي كند؛ مثل آن كه مي فرمايد: »اگر صدقه خود را مخفي بداريد، بهتر است و گناهان شما را جبران مي كند و در هر حال، خداوند از كارهاي شما آگاه است.«(3)
    و »با گرفتن صدقه، آنان را پاكيزه گردان«(4) و »چندين برابر آن را پس خواهند گرفت«(5) و »خدا آنان را پاداش مي دهد«(6) و »خداوند برايشان زمينه بخشش و پاداش عظيم فراهم كرده است«(7).

پی نوشت ها:
    1: توبه 60.
    2: نساء 4.
    3: بقره 271.
    4: توبه 103.
    5: حديد 18.
    6: يوسف 88.
    7: احزاب 35.
    اخلاق در قرآن, ج3،آيت الله مصباح يزدي
    به نقل از سايت تبيان

نوشته
    147
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط unas120 نمایش پست
    لطف كنين آثار و بركاتي كه بواسطه دادن صدقه شامل حالتون شده را بنويسيد.

برکت مالم زیاد شده
    آرامش به دلم افتاده
    بیشتر یاد خدا میافتم
    و....

نوشته
    1,245
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

باسمه تعالي

از امام صادق(ع) نقل شده كه فرمودند:« هر كس صبح صدقه دهد، خداوند نحسي آن روز را از او بر طرف مي كند.»

(وسائل الشيعه،ج6،ص226،ح2)
    علم و عمل اي دوست به مايي و مني نيست

هر كس به بَرَش خرقه، اويس قرني نيست

هر شيشه ي گلرنگ عقيق يمني نيست

خوبي به خوش اندامي و سيمين زَقَني نيست

حُسن آيت روح است، به نازك بدني نيست

نوشته
    513
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    شاید در این موضوع این سوال مطرح باشد که آيا مقدار صدقه در اثر آن نقش دارد; يعنى كسى كه مقدار بيشترى صدقه مى دهد. اثر بيشترى دارد و كسى كه مقدار كم ترى صدقه مى دهد اثر كم ترى دارد؟ پاسخ این است که براى سنجش و مقايسه يك گونه عمل كه دو نفر انجام مى دهند، بايد به مقدار سعى، اخلاص و تقواى آن دو نفر توجّه نمود. سعى يعنى مقدار دارايى كه خداوند به انسان داده به علاوه مقدار عمل. نبايد به مقدارى كه دو نفر صدقه مى دهند نگاه كرد، بايد به مقدار دارايى دو نفر توجه داشت. اگر كسى كه هزار تومان سرمايه دارد، صد تومان صدقه بدهد، يعنى ده درصد از دارايى خودش را صدقه داده است و اگر كسى كه ده هزار تومان سرمايه دارد، صد تومان صدقه بدهد، يعنى يك درصد از دارايى اش را صدقه داده است. در صورتى نفر دوم با اولى برابر است كه ده درصد از دارائيش را ـ هزار تومان ـ صدقه بدهد. مضافاً بر اين كه شرط قبولى و پذيرش اعمال اخلاص و تقوا است. اگر كسى همه دارائيش را هم صدقه بدهد، ولى اخلاص و تقوا نداشته باشد، كارش هيچ اثرى ندارد; چون، «...اِنَّما يَتَقَبَّلُ اللّهُ مِنَ المُتَّقين»(مائده،27) تنها خدا از پرهيزگاران مى پذيرد.»
    اين نكته هم شايان توجه است كه اگر انسان بتواند مقدارى را كه مى خواهد صدقه بدهد، به افراد متعدد بدهد، اثرش بيشتر است.

10. تشکرها 2

نوشته
    1,389
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    15 روز 8 ساعت 24 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    2
    گالری
    107

میتونم بگم تا به حالا خیلی از بلاهایی که با چشم خود دیدم که اگر اتفاق میفتاد ......
    مثلا یکیش تصادفی که به اصطلاح (از بیخ گوشم گذشت) اگر اتفاق افتاده بود ....
    یه حادثه عجیب بود که فکر کنم به واسطه فرشتگانی این حادثه بخیر گذشت

نوشته
    3,519
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    36 روز 23 ساعت 45 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    0

بلاشک صدقه دفع کننده امراض و بلاهاست و در آن شکی نیست

اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها والسر المستودع فیها بعدد ما احاط به علمک

یک آدرس مهم : آدرس عکسهای متحرک و زیبا برای وبلاگها

http://www.askquran.ir/group225-discussion2066.html

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری