جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایمان چگونه حاصل میشود؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  643
  مورد تشکر
  568 پست
  حضور
  7 روز 16 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  27
  آپلود
  0
  گالری
  0

  ایمان چگونه حاصل میشود؟
  با درود دوستان لطف کنند ایمان و ماهیت ان و چگونگی حصول انرا مورد بررسی قرار دهند. و اینکه ایا همه کسانیکه ایمان نمی اورند از روی لجاجت میباشد؟ نظر قران در این موارد چیست؟ ایا ما حق داریم قیاس به خود بگیریم و انتظار داشته باشیم همه مثل ما فکر کنند و به همان چیزی که ما مومن هستیم انها هم مومن باشند؟ و مهمتر از ان ایا برخوردی که اسلام با کفار میکند منطقیست؟


  کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث کلامي

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۲/۱۱ در ساعت ۱۳:۱۱

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  2,042
  مورد تشکر
  4,138 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط talleb نمایش پست
  با درود دوستان لطف کنند ایمان و ماهیت ان و چگونگی حصول انرا مورد بررسی قرار دهند. و اینکه ایا همه کسانیکه ایمان نمی اورند از روی لجاجت میباشد؟ نظر قران در این موارد چیست؟


  کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث کلامي

  با سلام و عرض ادب

  ايمان- كه امرى كاملًا اختيارى است- عبارت است از معرفت توأم با تسليم قلبى و خضوع و خشوع دل به خداوند متعال و رسول او و آموزه‏هايى كه به بشريت ارائه كرده‏اند. ايمان امرى اختيارى است به دليل آن كه در آيات بسيار به آن، امر شده است و روشن است كه امر به چيزى از سوى حكيم مطلق، دلالت بر مقدور بودن و اختيارى بودن آن چيز دارد( بقره/ 41، 91، 186- نساء/ 136- آل عمران/ 179) و در اين آيه به اختيارى بودن آن تصريح شده است: «إن هذه تذكرة فمن شاء اتخذ إلى ربه سبيلا»( ) مزمل، آيه 91) «قطعاً اين [آيات‏] اندرزى است تا هر كه بخواهد به سوى پروردگار خود راهى در پيش گيرد».

  ايمان در قرآن، گونه‏اى از معرفت وعلم را داراست، ولى تمام هويت آن، از سنخ علم و معرفت نيست بلكه افزون بر آن تسليم و خضوع در برابر حق نيز مى‏باشد( حجرات/ 15- بقره/ 42- توبه/ 110) «إنما المؤمنون الذين آمنوا بالله و رسوله ثم لم‏يرتابوا و جاهدوا بأموالهم و أنفسهم فى سبيل الله أولئك هم‏الصادقون»( حجرات/ 15) «در حقيقت، مؤمنان كسانى‏اند كه به خدا و پيامبر او گرويده و [ديگر] شك نياورده و با مال و جانشان در راه خدا جهاد كرده‏اند. اينانند كه راست‏كردارند». پس اهل ايمان كسانى‏اند كه در ايمان به خدا و رسول ترديدى نداشته، به آنها علم و يقين دارند «ود كثير من أهل الكتاب لويردونكم من بعد إيمانكم كفارا حسدا من عند أنفسهم من بعد ما تبين لهم الحق فاعفوا و اصفحوا حتى يأتى الله بأمره»( بقره/ 109) «بسيارى از اهل كتاب- پس از اين كه حق بر ايشان آشكار شد- از روى حسدى كه در وجودشان بود، آرزو مى‏كردند كه شما را بعد از ايمانتان، كافر گردانند. پس عفو كنيد و درگذريد، تا خدا فرمان خويش را بياورد».

  اين آيه، به روشنى حكايتگر اين حقيقت است كه بسيارى از اهل كتاب على‏رغم روشن شدن حق و علم آنها به آن، آرزو دارند تا مؤمنان را هم از روى حسد به گمراهى افكنند. بنابراين، ايمان تنها معرفت و علم نيست بلكه بايد در برابر حق خاضع و خاشع و قلباً تسليم بود.

  كافر و مؤمن خدا گويند ليك در ميان
  هردو فرقى هست نيك‏آن
  گدا گويد خدا را بهر نان

  متقى گويد خدا از عين جان‏
  گر بدانستى گدا از گفت خويش
  پيش چشم او نه كم ماندى نه بيش‏
  سال‏ها گويد خدا آن نان خواه
  همچو خر، مصحف كشد از بهر كاه‏
  گر به دل درتافتى گفت لبش
  ذره ذره گشته بودى قالبش‏

  نام ديوى ره برد در ساحرى
  تو به نام حق پشيزى مى‏برى‏

  ( مثنوى/ 2/ 502- 497)  ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 3 : ۱۳۸۹/۱۲/۱۱ در ساعت ۱۵:۵۸


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  2,042
  مورد تشکر
  4,138 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  از نظرگاه قرآن، عمل جزء ايمان نيست، چرا كه آيات متعددى وجود دارد كه دلالت دارد عمل منفك از ايمان است،( عصر/ 3- نساء/ 124 و 162- اعراف/ 152- فاطر/ 10) اما عمل لازمه ايمان است و در واقع، ثمره و نتيجه آن تلقى گشته است به صورتى كه از ديدگاه قرآن عمل صالح تنها در كنار ايمان، پايدارى و دوام دارد و ايمان نيز تنها با وجود عمل صالح است كه طراوت و نشاط مى‏يابد.( نساء/ 65- انفال/ 3 و 4- مجادله/ 22- بقره/ 177)

  از منظر قرآن، به هر اندازه كه معرفت آدمى عميقتر و خضوع و خشوع و تسليم قلبى او ژرف‏تر و مستحكم‏تر باشد، ايمان هم افزايش مى‏يابد و هر چه معرفت كم‏تر و سطحى‏تر و خضوع قلبى اندك و كم استقامت باشد، ايمان هم كاهش مى‏يابد. به هر روى، با توجه به درجات دو عنصر اساسى ايمان، يعنى معرفت و تسليم قلبى، ايمان هم امكان كاهش يا افزايش دارد.( آل عمران/ 173- انفاق، 2- نساء/ 136)

  مؤمنى او، مؤمنى تو بى‏گمان

  در بيان هر دو فرقى بيكران‏ 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  2,042
  مورد تشکر
  4,138 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0
  جمع بندي


  پرسش:

  ماهيت ايمان چيست و چگونه حاصل ميشود ؟ ایا همه کسانیکه ایمان نمی اورند از روی لجاجت میباشد؟ نظر قران در این موارد چیست؟

  پاسخ:

  ايمان- كه امرى كاملًا اختيارى است- عبارت است از معرفت توأم با تسليم قلبى و خضوع و خشوع دل به خداوند متعال و رسول او و آموزه‏هايى كه به بشريت ارائه كرده‏اند. ايمان امرى اختيارى است به دليل آن كه در آيات بسيار به آن، امر شده است و روشن است كه امر به چيزى از سوى حكيم مطلق، دلالت بر مقدور بودن و اختيارى بودن آن چيز دارد(1) و در اين آيه به اختيارى بودن آن تصريح شده است: «إن هذه تذكرة فمن شاء اتخذ إلى ربه سبيلا»(2) «قطعاً اين [آيات‏] اندرزى است تا هر كه بخواهد به سوى پروردگار خود راهى در پيش گيرد».

  ايمان در قرآن، گونه‏اى از معرفت وعلم را داراست، ولى تمام هويت آن، از سنخ علم و معرفت نيست بلكه افزون بر آن تسليم و خضوع در برابر حق نيز مى‏باشد(3) «إنما المؤمنون الذين آمنوا بالله و رسوله ثم لم‏يرتابوا و جاهدوا بأموالهم و أنفسهم فى سبيل الله أولئك هم‏الصادقون»(4) «در حقيقت، مؤمنان كسانى‏اند كه به خدا و پيامبر او گرويده و [ديگر] شك نياورده و با مال و جانشان در راه خدا جهاد كرده‏اند. اينانند كه راست‏كردارند». پس اهل ايمان كسانى‏اند كه در ايمان به خدا و رسول ترديدى نداشته، به آنها علم و يقين دارند «ود كثير من أهل الكتاب لويردونكم من بعد إيمانكم كفارا حسدا من عند أنفسهم من بعد ما تبين لهم الحق فاعفوا و اصفحوا حتى يأتى الله بأمره»(5) «بسيارى از اهل كتاب- پس از اين كه حق بر ايشان آشكار شد- از روى حسدى كه در وجودشان بود، آرزو مى‏كردند كه شما را بعد از ايمانتان، كافر گردانند. پس عفو كنيد و درگذريد، تا خدا فرمان خويش را بياورد».

  اين آيه، به روشنى حكايتگر اين حقيقت است كه بسيارى از اهل كتاب على‏رغم روشن شدن حق و علم آنها به آن، آرزو دارند تا مؤمنان را هم از روى حسد به گمراهى افكنند. بنابراين، ايمان تنها معرفت و علم نيست بلكه بايد در برابر حق خاضع و خاشع و قلباً تسليم بود.

  از نظرگاه قرآن، عمل جزء ايمان نيست، چرا كه آيات متعددى وجود دارد كه دلالت دارد عمل منفك از ايمان است،(6) اما عمل لازمه ايمان است و در واقع، ثمره و نتيجه آن تلقى گشته است به صورتى كه از ديدگاه قرآن عمل صالح تنها در كنار ايمان، پايدارى و دوام دارد و ايمان نيز تنها با وجود عمل صالح است كه طراوت و نشاط مي ‏يابد.(7)

  از منظر قرآن، به هر اندازه كه معرفت آدمى عميقتر و خضوع و خشوع و تسليم قلبى او ژرف‏تر و مستحكم‏تر باشد، ايمان هم افزايش مى‏يابد و هر چه معرفت كم‏تر و سطحى‏تر و خضوع قلبى اندك و كم استقامت باشد، ايمان هم كاهش مى‏يابد. به هر روى، با توجه به درجات دو عنصر اساسى ايمان، يعنى معرفت و تسليم قلبى، ايمان هم امكان كاهش يا افزايش دارد.(8)


  1. بقره/ 41، 91، 186- نساء/ 136- آل عمران/ 179
  2. مزمل آيه 19
  3. حجرات/ 15- بقره/ 42- توبه/ 110
  4. حجرات/ 15
  5. بقره/ 109
  6. عصر/ 3- نساء/ 124 و 162- اعراف/ 152- فاطر/ 10
  7. نساء/ 65- انفال/ 3 و 4- مجادله/ 22- بقره/ 177
  8. آل عمران/ 173- انفاق، 2- نساء/ 136  ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 3 : ۱۳۹۰/۰۹/۲۳ در ساعت ۱۵:۰۵
  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی مباحث كلامي

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود