صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دلیل نبودن پیامبر زن در بین 124000 پیامبر؟! عدل خدا

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  نوشته
  28
  مورد تشکر
  15 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  تعجب دلیل نبودن پیامبر زن در بین 124000 پیامبر؟! عدل خدا
  با درود یه مدتی است که سوالی ذهن منو مشغول کرده اگر خدا عادله چرا بین 124000 پیامبر یک پیامبر زن نفرستاده؟!مگر انسان ها در مقابل او یکی نیستند ؟!خوشحال میشم منطقی پاسخ بدین  کارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۲/۱۷ در ساعت ۰۲:۲۳
  خرافات کاهنان قبایل باستانی را رها کن و علم و منطق و بشرمحوری را سرلوحه قرار بده !
  انسانها هرگز به اندازه ای که با مفاهیم دینی توجیه شده باشند.شرارت روبه کمال ولذت انجام نمی دهند! بلز پاسکال


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,856
  مورد تشکر
  2,945 پست
  حضور
  2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط ali69ms نمایش پست
  با درود یه مدتی است که سوالی ذهن منو مشغول کرده اگر خدا عادله چرا بین 124000 پیامبر یک پیامبر زن نفرستاده؟!مگر انسان ها در مقابل او یکی نیستند ؟!خوشحال میشم منطقی پاسخ بدین  کارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
  با عرض سلام البته جواب شما خیلی مفصل است من فقط تفاوتهای بین زن و مرد را بیان میکنم بعد خود قضاوت کنید چرا البته میبخشید مطلب کمی زیاد است ولی خواندش هم برای اقایان شیرین است و هم برای خانمها البته موضوع این کتاب که قسمتی از ان را اوردم در مورد اخلاق خانواده است ولی برای این سوال مناسب میباشد
  ادراک شنوایی
  دارند که از هر صد محرک صوتی تقریباً تمامی آنها را می شنوند. در این زمینه تحقیقی در یک سالن بزرگ ارکستر صورت گرفت که در حدود دویست و پنجاه نفر سازهای مختلف می نواختند و خانم ها صدای اکثر آنها را تشخیص دادند ؛ در حالی که آقایانی که رهبر ارکستر بودند صداهای تعدادی از سازها را نمی شنیدند. این نشنیدن آقایان به علت ضعف دستگاه شنوایی نیست بلکه بدین علت است که انسان در مغز یک پالایه یا صافی دارد که تمام صداها از آن صافی رد می شود و صدای مطبوع از آن پالایه عبور می کند و ما آن را می شنویم، گویا این پالایه در مغز خانم ها به خوبی کار نمی کند از این رو خانم ها تقریباً تمام صداها را می شنوند و آقایان تنها صداهای انتخاب شده را می شنوند.
  شنیدن زیاد انسان را خسته می کند، به خاطر همین می گویند زن موجودی است عصبی، زیرا همه صداها و محرکه های صوتی را می شنود و در بسیاری از مواقع توان پاسخگویی به همه آنها را ندارد . آقایان کمتر می شنوند لذا کمتر انرژی مصرف می کنند ، پس کمتر خسته می شوند.
  قدرت بینایی
  زنهاست که همانند قدرت شنوایی ، از مردها بیشتر است و این امر به خاطر این است که زنان ادراک جزئی دارند و مردها ادراک کلی .خانم ها تمام جزئیات را می بینند و آقایان فقط کلیات را می بینند. از این لحاظ سرعت ادراک در زن ها بیشتر است. منظور از سرعت درک این است که فرد با سرعت و دقت متوجه جزئیات امری شود و سپس توجه خویش را معطوف به مرحله دیگری از درک کند . آزمون های این توانایی زمانی بوده، و شخص باید در فاصله زمانی خاصی دو رشته عدد و یا حرف را با یکدیگر مقایسه کرده و به جواب های مورد نظر برسد . براساس رویکرد «فرا تحلیلی» کارایی زنان بیشتر از مردان بوده و مقدار 32/- = d است این میزان نشانگر تفاوت جزئی تا متوسط است.
  در تحقیق دیگری هزار نفر زن و مرد را وارد یک سالن کردند که سن تمام این افراد نزدیک به هم بود و سواد و فرهنگ آنها نیز مشابه بود. از آنها خواسته شد هر آنچه در سالن می بینند بنویسند . سپس اطلاعات به دست آمده را مقایسه کردند. نتیجه به دست آمده بسیار جالب بود : خانم ها چندین صفحه نوشته بودند و آقایان فقط چند خط .از طرف دیگر مردها در چهره شناسی و بازشناسی چهره ها از زن ها موفق ترند . می توان گفت زن ها در تشخیص رنگ ها و ادراک اندازه ها برتری قابل ملاحظه ای نسبت به مردها دارند.امروزه جای تردید باقی نمانده است که کور رنگی جنبه ارثی دارد و از صفات وابسته به جنس است، زیرا تعداد مردان کور رنگ شانزده برابر تعداد زنان کور رنگ است . حتی اگر افراد کور رنگ را کنار بگذاریم باز هم برتری زن ها بر مردها از نظر ادراک رنگ به راحتی تأیید می شود. برای مثال زن ها بین رنگ صورتی تا بنفش طیف گسترده ای از رنگ ها از قبیل صورتی ، سرخابی، یاسی ، بادمجانی، پوست پیازی و نهایتاً بنفش را شناسایی می کنند و اختلاف بسیار ظریف رنگ ها را بهتر درک می کنند، در صورتی که این تنوع رنگ با جزئیات در مردها نیست.
  احساس و ادارک بویایی
  نیز نتیجه به نفع خانمهاست، و این قدرت بویایی در زنان زن باردار قوی تر از افراد عادی است و یکی از دلایل ویار خانم ها نیز قدرت بویایی قوی آنهاست . علت این امر آن است که حس بویایی به میزان استروژن بستگی دارد و استروژن در این دوران افزایش می یابد . اصلاً قدرت بویایی ، سنگ بنای رابطه احساسی بین مادر و کودک است . در تحقیقی چشم های تعدادی از مادران را بستند و سپس آنها را تک تک در مقابل عده ای نوزاد قرار دادند و مادران از طریق حس بویایی نوزاد خود را تشخیص دادند.
  از لحاظ
  قدرت چشایی
  ، زنان از قدرت بالایی نسبت به مردان برخوردارند. گاهی اوقات زنان شکایت می کنند که شوهرانشان در اوایل ازدواج از کیفیت غذای پخته شده توسط آنها تعریف می کنند ولی بعداً بی تفاوت می شوند. این امر مربوط به چشایی ضعیف مردان است.
  از نظر
  حساسیت نسبت به درد
  ، بعضی از تحقیقات نشان می دهد آستانه درد زن ها پائین است . قدرت تحملشان هم کم است یعنی با کمترین ضربه ، احساس درد می کنند . در مقابل ، آستانه درد مردها بسیار بالاست و قدرت تحملشان نیز بیشتر است و شاید یکی از علل آن ضعف نیروی ماهیچه ای در زن باشد. البته بعضی از یافته ها نیز عکس مطالب فوق را نشان می دهد.
  از تحقیقات فوق چنین استنباط می شود که به طور کلیقدرت ادراک در زن ها بالاتر از مردهاست.
  یکی دیگر از جنبه های شناختی،
  تفکر
  است.
  از یک دیدگاه ، تفکر را به چند مرحله تقسیم بندی کرده اند:
  تفکر ابتدایی
  که ویژه کودکان است . گفته شده است به طور کلی دختران کوچک بیشتر از پسران کوچک می اندیشند، حرف زدن و خواب دیدن علامتی از تفکر ابتدایی است . در بسیاری از مواقع خانم ها خواب های طولانی می بینند.
  تفکر انتزاعی
  . انتزاعی کردن به معنای بیرون کشیدن است. این نوع تفکر بدین معناست که شما قادر باشید معنای صحیح را از یک موقعیت استنتاج کنید. این تفکر یک پیشرفت و گسترش همیشگی دارد.خانم ها در تفکر انتزاعی جزیی گرا هستند و آقایان کلی گرا. به همین خاطر حرف زدن با خانم ها مشکل است. رابطه و مباحثه با ایشان سخت است. یک خانم تا مباحثه را به مجادله نکشاند، از پا نمی نشیند؛ ولی آقایان در مباحثه و مجادله به سرعت موضوع را ختم می کنند.
  گاهی وقت ها مشکلات خانواده ها بر سر همین ادراک کلی و جزئی است. خانم ها وقایع را با جزئیات کامل و به صورت نمایشی تعریف می کنند ولی آقایان کلیات را مطرح می نمایند. به همین خاطر اگر برای مثال آقایی به تنهایی در یک مهمانی شرکت کند وقتی برمی گردد خانم دائماً از کیفیت مهمانی، تعداد افراد و وقایعی که گذشته است سؤال می کند، اما آقا به خاطر ادارک کلی توضیح زیادی ندارد که بدهد؛ دائم می گوید خوب بود، بد نبود ولی باز هم خانم سؤال می کند. در این شرایط آقایی که از روان شناسی و نوع ادراک زن ها اطلاعی ندارد، عصبانی می شود و فکر می کند خانم می خواهد استیضاحش کند و خانمی هم که از نوع ادراک مردها بی اطلاع باشد، می پندارد همسرش می خواهد چیزی را از او پنهان نماید.
  از جمله اشکالات یک تفکر انتزاعی گسترده این است که خانم ها عصبانی هستند و مردها که این گستردگی تفکر انتزاعی را ندارند آرام اند.
  نوع دیگر تفکر،
  تفکر حل مسئله
  ای است که از طریق آن می توانیم براساس معلومات به دسته ای از مجهولات پی ببریم. در این نوع تفکر مردها از زن ها جلوترند. مردها برای حل کردن یک مسئله زمان کمتری می طلبند. کیفیت سرعت در حل مسائل در مردها بهتر است. تفکر حل مسئله ای در زن ها تحت تأثیر تفکر انتزاعی آنها به کندی پیش می رود. حافظه زنان مانند بایگانی، پرونده های قطور دارد و بسیار گسترده است ، به همین خاطر دیر به جواب می رسند. جزئی نگریستن در زن ها و توجه و حساسیت بیش از حد به مسائل جزئی ، آنها را از پرداختن به مسائل مهم و با ارزش باز می دارد.
  تفکر فیلسوفانه
  که عالی ترین نوع تفکر است، تفکری که به متافیزیک و به جهان ماوراء طبیعت می پردازد مردها جلوترند، حقیقت این است که زن فیلسوف در دنیا نادر است. یک زن در طول عمر خود، وقتش را چنان صرف امور ناچیز و یا کارهای مختلفی که به وی محول کرده اند می کند که فرصت تفکر فیلسوفانه پیدا نمی کند.
  از لحاظ
  هوش
  - هوش مکانیکی پسران بهتر از دختران است . در فهم مطالب نیز پسران راحت تر از دختران مطالب را می فهمند. از طرفی پژوهش های انجام شده در زمینه توانایی فضایی حاکی است که سه نوع توانایی فضایی وجود دارد و هر کدام در میان دو جنس تفاوت های محسوسی دارد.
  یکی از توانایی ها،
  توانمندی تجسم فضایی
  است. در این آزمایش شخص باید شی ء پنهان شده در میان اشکال پیچیده را پیدا کند. نمره اختلاف دو جنس در این بررسی 3/0 - = d است . این میزان گرچه اندک می باشد با این وجود نشان دهنده برتری جنس مذکر است . دومین نوع توانایی فضایی، درک فضایی است. در این آزمون شخص باید در برابر اطلاعات گمراه کننده خط عمودی و یا خط افقی را تشخیص دهد. در این آزمون نیز مردان موفق تر از زنان بوده اند و میزان 44/0 =d بود. سومین نوع آزمون چرخش ذهنی است. در این آزمون ، فرد مورد آزمایش باید شیئی را در ذهن خویش گردانده تا به جواب درست برسد در این آزمون تفاوت دو جنس کاملاً چشمگیر و مقدار اختلاف دو جنس ، مساوی با 73/0 بود.بعضی از مشاغل همچون مهندسی به توانایی فضایی نوع سوم ( چرخش ذهنی) نیازمندند.
  توانایی ریاضیات
  . در میان تفاوت های شناختی مرد و زن، توانایی دریافت ریاضیات بیشترین توجه اندیشمندان را به خود جلب کرده است. پژوهش ها در بعضی از موارد همانندی و در مواردی دیگر ، ناهمانندی را نشان می دهد. براساس بررسی های «مک کوبی» و «جاکلین» ، پسران و دختران تا پایان دوره کودکی از نظر توانایی دریافت ریاضیات همانند یکدیگرند. از آغاز 12 سالگی پسران در مقایسه با دختران نمره های بالاتری از درس ریاضی می گیرند. اما تفاوت های پایدار و معنی دار آنها در حدود 15 سالگی آشکار می شود. پژوهشگران علت این امر را چنین می پندارند که پسران در مقایسه با دختران، بیشتر به بازی های ریاضی و فضایی می پردازند و این خود انگیزه آنان را برای یادگیری بهتر و بیشتر افزایش می دهد.
  بینش و بصیرت نسبت به خود
  خانم ها از وضعیت ظاهری و از حالات روانی و درونی خود از آقایان آگاهترند، و به خاطر همین برتری با کوچکترین نشانه بیماری به پزشک مراجعه می کنند، تعداد مراجعین زن به پزشک بیشتر از مردان است، اما آقایان گاهی چنان از جسم و روان خود بی خبر می شوند که گاهی جان خود را از دست می دهند و پس از مرگ مشخص می شود که به بیماری های مزمن مبتلا بوده اند. آقایان بیش از خانم ها به روان خود تسلط دارند و به خاطر همین توان سازگاری و انطباق بیشتری نیز دارند.
  منبع : مقدمه ای بر روان شناسی ازدواج
  تألیف : زهره رئیسی

  ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۹/۱۲/۱۷ در ساعت ۰۶:۰۹
  خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
  ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
  رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
  ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
  بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
  اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

  التماس دعا بزمئ

 3. تشکرها 2


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  نوشته
  1,230
  مورد تشکر
  2,313 پست
  حضور
  1 روز 23 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  34
  آپلود
  0
  گالری
  22  نقل قول نوشته اصلی توسط ali69ms نمایش پست
  با درود یه مدتی است که سوالی ذهن منو مشغول کرده اگر خدا عادله چرا بین 124000 پیامبر یک پیامبر زن نفرستاده؟!مگر انسان ها در مقابل او یکی نیستند ؟!خوشحال میشم منطقی پاسخ بدین
  با سلام خدمت همه دوستان و جناب بیطرف

  میدانیم تعداد پیامبران خیلی زیاد بوده است که می گویند 124000
  اما فقط در حدود 20 پیامبر نامشان درقران امده است .
  و در هیچ کجای قران هم اشاره ای نشده است که پیامبر زن وجود نداشته است .
  پس ایا نمی توان گفت این سوال بر حسب حدس و گمان است و درست نیست ؟
  از طرفی میدانیم یهو دیان اعتقاد بداشتن چندین پیامبر زن دارند و حتی اسامی انها را در منابعشان نام برده اند .
  پس می توان نتیجه گرفت که به احتمال زیاد پیامبران زن هم وجود داشته اند .
  ویرایش توسط اشک خدا : ۱۳۸۹/۱۲/۱۷ در ساعت ۰۸:۱۰
  به نام الله.......به یاد الله .......برای الله

  بیا تا ما فلک راسقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  2,302
  صلوات
  10
  تعداد دلنوشته
  1
  مورد تشکر
  8,334 پست
  حضور
  45 روز 13 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  30
  آپلود
  0
  گالری
  2  جناب بی طرف منصف نوشته های شما مفید و قابل تامل است
  ولی ربطش با سوال جناب ali69ms چی بود؟؟؟
     

  (هم چنان منتظر جواب منطقی هستیم)

  ویرایش توسط ابدیت : ۱۳۸۹/۱۲/۱۷ در ساعت ۰۸:۲۴
  روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
  گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

  گفتا که اگر علاج دردت خواهی
  بشتاب به دربار شه طوس رضا


 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,856
  مورد تشکر
  2,945 پست
  حضور
  2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط ابدیت نمایش پست
  جناب بی طرف منصف نوشته های شما مفید و قابل تامل است
  ولی ربطش با سوال جناب ali69ms چی بود؟؟؟
     

  (هم چنان منتظر جواب منطقی هستیم)
  با عرض سلام و ادب خدمت شما
  ربطه این مقاله در این بود که با اینکه خانومها در بعضی از ادراکات بالا تر و بر تر از اقایان هستند همین ظرافت در ریز بینی انان باعث میشود که نتوانند بر روی مسائل فلسفی به مانند اقایان تمرکز کنند و به همین دلیل و موارد دیگر که در ان مطلب بود خانمها نمیتوانند رسولان خوبی برای خداوند باشند این موضوع تاره در بهترین حالت ان است چون اگر شما طول زمان و مرد سالاری اقایان را در نظر بگیرید بعد متوجه میشوید که در چنین محیطی که زن را به عنوان کالا یا حتی زنده بگور میکردند ایا کسی حرف زن را میخواند تازه پیامبران مرد را ارج نمیگذاشتند حال با ان مرد سالاری که حاکم بود چکونه به زن ارج بنهند پس چون خداوند میداند زن را رسول نکرد
  ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۹/۱۲/۱۷ در ساعت ۰۸:۳۹
  خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
  ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
  رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
  ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
  بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
  اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

  التماس دعا بزمئ

 7. تشکرها 2


 8. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,113
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط ali69ms نمایش پست
  با درود یه مدتی است که سوالی ذهن منو مشغول کرده اگر خدا عادله چرا بین 124000 پیامبر یک پیامبر زن نفرستاده؟!مگر انسان ها در مقابل او یکی نیستند ؟!خوشحال میشم منطقی پاسخ بدین


  کارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
  با عرض سلام وادب خدمت دوستان عزیز
  دیدگاه قرآن، افراد انسان (چه مرد و چه زن) از نظر حقیقت انسانیت و مسائل ارزشى یک سانند و هیچ یک بر دیگرى جز به تقوا و عمل صالح بیشتر، برترى ندارد: «
  إِنَّ أَکْرَمَکُمْ عِندَ اللَّهِ أَتْقَیـکُمْ»[1] «مَنْ عَمِلَ صَــلِحًا مِّن ذَکَر أَوْ أُنثَى وَ هُوَ مُؤْمِنٌ فَلَنُحْیِیَنَّهُ حَیَوةً طَیِّبَةً وَ لَنَجْزِیَنَّهُمْ أَجْرَهُم بِأَحْسَنِ مَا کَانُواْ یَعْمَلُونَ»;[2] هر کس، مرد یا زن، کار شایسته کند و مؤمن باشد، قطعاً او را با زندگى پاکیزه ]و نیکو[یى و حیات ]واقعى[ مى بخشیم و به یقین بهتر از آن چه انجام داده اند به آنان پاداش مى دهیم.
  قرآن، اگر در جایى از مردان شایسته اى هم چون لقمان حکیم سخن مى گوید، در جاى دیگر نیز از زنان شایسته نام مى برد; مانند: حضرت مریم(علیها السلام)[3]، همسر فرعون[4] و... .
  همان گونه که مردان، داراى اندیشه، اراده و اختیارند و براى رسیدن به تکامل و قرب الهى، وظایف و تکالیفى بر عهده آنهاست، زنان نیز همین گونه اند و در این جهت، هیچ امتیازى بین زن و مرد وجود ندارد، ولى در بعضى احکام و وظایف با یک دیگر متفاوتند. وظایفى، به عهده مردان است و بر عهده زنان نیست و بر عکس و این تفاوت براى این است که طبیعت و آفرینش زن و مرد متفاوت است.
  خداى متعال، به مقتضاى حکمت بالغه خود و مصالح و مفاسدى که پشتوانه احکام اوست، وظایفى براى مرد و وظایفى براى زن معین کرده است; همان طور که مرد نمى تواند فرزندى به دنیا بیاورد، زن هم نمى تواند برخى از کارهاى طاقت فرسا، چون: امامت، رهبرى، سیاست و کشوردارى را به عهده بگیرد. (هر کسى را بهر کارى ساختند.) در زندگى زنان، «احساس» و در حیات مردان تعقّل غلبه دارد (البته متوسط زنان و مردان این گونه هستند) و براى همین تفاوتى که در آفرینش زن و مرد وجود دارد، قوانین اسلام هم با آفرینش انسان سازگار است. اسلام، وظایف و تکالیفى را که به صلابت بیشترى نیاز دارد و احساسات بیش از اندازه در انجام آنها مانع است; مانند: حکومت، امامت، قضاوت، جهاد ابتدایى و... به عهده مردان قرار داده است و وظایفى را که ارتباطش با احساس، بیشتر از تعقّل است و زن، بهتر از مرد مى تواند از عهده آن برآید; مانند: پرورش و تربیت اولاد و آشنا کردن آنها به وظایف اجتماعى، تدبیر منزل و... مخصوص زنان قرار داده است.
  از جهت دیگر، براى این که عفت و عصمت زن اهمیت ویژه اى دارد، خداوند متعال، بعضى از کارهاى اجرائى، مانند: امامت، قضاوت و... را ـ که سرکار انسان با نامحرمان است ـ به عهده مردان گذاشته. به هر حال، این طور مسائل و تفاوت در وظایف، دلیل برترى مرد بر زن نیست، زیرا از نظر اسلام کمال هر انسان در چهره وظایف محوّله به او ظهور مى کند و خوبى و برترى هر یک از زن و مرد، در گرو این است که در قبال مسئولیتى که دارد، متعهد و پرهیزگارتر باشد و خلاصه، معیار برترى، ایمان، عمل صالح، اخلاص و... کوشا بودن در عمل و تقوا و پرهیزگارى است و فضیلت و مقامى که زن با گرم نگه داشتن محیط خانواده و تربیت فرزندان و خوب شوهردارى مى تواند به دست آورد، کم تر از فضیلت جهاد در راه خدا نیست.
  نکته اى که این جا شایان تذکر است این که یک مقام معنوى داریم و یک سمت اجرایى. در رسیدن به مقامات معنوى میان مرد و زن تفاوتى نیست. یک زن مى تواند به مقامات والاى معنوى برسد و از بسیارى از مقامات معنوى پیامبران بالاتر باشد; همان گونه حضرت فاطمه(علیها السلام) این چنین بود. ولى سمت اجرائى نبوت و امامت به جهت تفاوت ساختار جسمانى زن و مرد، به مردان سپرده شده است و داشتن چنین سمتى دلیل بر عدم امکان رسیدن زنان به مقام معنوى پیامبران نیست.[5]
  بعبارتی دیگر زن و مرد هر دو انسان‏اند و از نظر انسانيت همانند هم و متساوي و متشابه‏اند؛ اما به دليل تفاوت‏هاي جسمي و روحي، داراي احكام متفاوتي هستند. اگر ما تفاوت‏هاي جسمي و روحي زن و مرد را در نظر نگيريم و حكمي متشابه براي آنان وضع كنيم، ظلم نموده‏ايم، بنابراين اگر مي‏بينيد برخي از مسؤوليت‏هاي اجرايي مثل نبوت يا مرجعيت براي زنان نيست نه به خاطر آن است كه نمي‏تواند به درجه عالي قرب همانند مردان برسد؛ بلكه نبوت يا مرجعيت يك مسؤوليت اجرايي اجتماعي و عمومي است كه خداوند به دليل ظرافت‏هاي جسمي و روحي زن، آن را به دوش مردان نهاده است و این عین عدالت خداوند متعال است. به علاوه، همه مردان نيز داراي نبوت نيستند؛ بلكه تعداد اندكي اين مسؤوليت را داشته‏ اند.

  پی نوشتها:
  [1]. حجرات، آیه 13.
  [2]. نحل، آیه 97.
  [3]. آل عمران، 42
  [4]. تحریم، آیه 11.
  [5]. ر.ک: جعفر سبحانى، مبانى حکومت اسلامى، ص 239 ـ 244; المیزان، ج 2، ص 271 ـ 276 و عبدالله جوادى آملى، زن در آینه جلال و جمال،ص 413. 9. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,113
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط اشک خدا نمایش پست
  با سلام خدمت همه دوستان و جناب بیطرف

  میدانیم تعداد پیامبران خیلی زیاد بوده است که می گویند 124000
  اما فقط در حدود 20 پیامبر نامشان درقران امده است .
  و در هیچ کجای قران هم اشاره ای نشده است که پیامبر زن وجود نداشته است .
  پس ایا نمی توان گفت این سوال بر حسب حدس و گمان است و درست نیست ؟
  از طرفی میدانیم یهو دیان اعتقاد بداشتن چندین پیامبر زن دارند و حتی اسامی انها را در منابعشان نام برده اند .
  پس می توان نتیجه گرفت که به احتمال زیاد پیامبران زن هم وجود داشته اند .
  با عرض سلام واحترام خدمت دوستان بزرگوار
  در مورد تعدا پیامبرانی که نام آنها در قرآن کریم آمده است باید عرض کنم:
  در مجموع‌، نام 26 پيامبر در آيات قرآن‌، ديده مي‌شود:
  "وَتِلْكَ حُجَّتُنَآ ءَاتَيْنَـَهَآ إِبْرَ َهِيم‌َ عَلَي‌َ قَوْمِه‌ِي نَرْفَع‌ُ دَرَجَـَت‌ٍ مَّن نَّشَآءُ إِن‌َّ رَبَّكَ حَكِيم‌ٌ عَلِيم‌ٌ # وَوَهَبْنَا لَه‌ُوَّ إِسْحَـَق‌َ وَيَعْقُوب‌َ كُلاًّ هَدَيْنَا وَنُوحًا هَدَيْنَا مِن قَبْل‌ُ وَمِن ذُرِّيَّتِه‌ِي دَاوُودَ وَسُلَيْمَـَن‌َ وَأَيُّوب‌َ وَيُوسُف‌َ وَمُوسَي‌َ وَ هَـَرُون‌َ وَكَذَ َلِكَ نَجْزِي الْمُحْسِنِين‌َ # وَزَكَرِيَّا وَيَحْيَي‌َ وَعِيسَي‌َ وَإِلْيَاس‌َ كُل‌ُّ مِّن‌َ الصَّـَـلِحِين‌َ # وَإِسْمَـَعِيل‌َ وَالْيَسَع‌َ وَيُونُس‌َ وَلُوطًا وَكُلاًّ فَضَّلْنَا عَلَي الْعَـَـلَمِين‌َ"(1) كه در اين آيات شريفه‌، نام هيجده نفر از پيامبران آمده است‌.
  نام ديگر پيامبران به شرح زير است‌:
  حضرت ادريس و ذالكفل‌(انبيا، 85);
  هود و صالح‌(هود، 89);
  عزير(ع)‌(توبه‌، 30);
  شعيب‌(ع)‌(عنكبوت‌، 36);
  محمد(ص)(فتح‌، 29);
  آدم‌(ع)‌(آل‌عمران‌، 33);
  خضر(ع)‌(كهف‌، 65).
  در عين حال پيامبران ديگري نيز بوده اند كه نام آنها در قرآن بيان نشده است.
  خداوند مي فرمايد: و پيش از تو پيامبراني را فرستاديم. سرگذشت بعضي از آنها را براي تو بيان كرديم و سرگذشت برخي ديگر را بيان نكرديم . (2)
  بنابراين پيامبران منحصر در آناني نيست كه نام شان در قرآن بيان شده است. در برخي از آيات اشاره مي شود كه براي قوم بني اسرائيل پيامبران بسياري بوده اند.
  روايات واخبار در منابع شيعه وجود دارد كه تعداد پيامبران الهي را تا يكصد و بيست و چهارهزار نفر ذكر مي كنند كه به عنوان نمونه روايتي را از كتاب بحارالأنوار مطرح مي كنيم :
  در باب وصاياي پيامبر(ص) به أبي ذر آمده است كه أبي ذر غفاري مي گويد: روزي بر پيامبر گرامي اسلام (ص) وارد شدم در حاليكه پيامبر به تنهايي در مسجد نشسته بودند, من خلوتي مسجد را غنيمت شمردم تا اين كه وصايايي را از پيامبر(ص) بشنوم . اتفاقاً از پيامبر(ص) سوال كردم كه : يا رسول الله , أنبياي الهي قبل ازشما چند نفر بودند؟ پيامبر فرمود: يكصد وبيست و چهار هزار نبي(ع) . البته اين روايت طولاني است كه از ادامه آن خودداري مي كنيم .(3)
  اما در مورد اعتقاد یهودیان به پیامبر زن،باید عرض کنم:
  در قوم یهود پیامبرى منحصر به مردان نبوده ، بلكه زنان نیز مقام نبوت داشته اند و همان گونه كه انبیاء مرد بنى اسرائیل پدر خوانده مى شدند، زنان نیز كه به پیامبرى مى رسیده اند، مادر خوانده مى شدند، پدر اسرائیل و مادر اسرائیل . تعداد پیامبران زن اسرائیل هفت نفر بوده است :
  در "تورات " اشاره اى به نبوت زنان نیست ، اما "تلمود یهود" به نبوت ایشان اشاره كرده است .
  عهد جدید (انجیل ) نیز از چند زن یاد مى كند كه پیامبر بوده اند. در انجیل لوقا آمده است كه در هنگام ظهور عیسى ، "حنّا" دختر فنوئیل و چهار دختر فیلیپس نبوت مى كرده اند.(4)
  1- ساره
  همسر ابراهیم ، مادر اسحاق بود كه مادر اسرائیل هم خوانده شده است . او نیز مانند ابراهیم صاحب مواعید بسیار شد و بركت یافت . ولى نبوتش با آنچه تورات نقل مى كند، سازگار نیست گفته اند ساره مانند ابراهیم كه مردان را به توحید دعوت مى كرد، او نیز زنان را به خداوند یكتا فرا مى خواند.(5) ساره 127 سال زندگى كرد.( 6)
  2- مریم (میریام ) به معناى:
  بیننده یا سرور یا ستاره دریائى است . او دختر عمران (عمرام ) و خواهر موسى و هارون است كه احتمالا به هنگام در آب انداختن موسى در كودكى همراه او بوده است و به دختر فرعون پیشنهاد كرده كه زنى شیرده براى وى بیاورد. وقتى كه موسى بنى اسرائیل را از رود نیل گذراند، او در جلوى قوم بسیار مسرور، مردم را به ستایش یهوه فراخواند. وقتى موسى زنى حبشى گرفت ، مریم و هارون او را سرزنش كردند. مریم مورد غضب خداوند قرار گرفت و به بیمارى برص مبتلا شد. موسى براى او طلب شفا كرد. مریم در مقامى بود كه یهوه او را در عرض موسى و هارون بر بنى اسرائیل منت گذاشت. مریم در قارش درگذشت و در همان مكان دفن شد.(7)
  3- دبوره.
  یعنى (زنبور عسل) كه مادر اسرائیل نامیده شده است . او همسر (لفیدت) بود. این زن در زیر درخت (دبوره) مى نشست و براى قوم بنى اسرائیل قضاوت و داورى مى كرد.(8)
  محققان معتقدند كه بنى اسرائیل زنان را به قضاوت قبول داشتند. دبوره یكى از همین زنان قاضى است كه در میان بنى اسرائیل به قضاوت مشغول بود.(9)
  در عصر این زن ، پادشاه كنعان (یابین) بر اسرائیل حكومت مى كرد. دبوره از میان قوم خود، مردى به نام (بالاق ) را برانگیخت تا به همراهى او، ده هزار سپاهى گرد آورد و بر سیسرا فرمانده لشكر (یابین) حمله برد. او بر شاه پیروز شد.(10)
  4- حنّا؛ به معناى (فضیلت) است .
  او همسر (القانه) و مادر (سموئیل) نبى و سه پسر و دختر دیگر بود. او در ابتدا نازا بود و از خداوند تقاضاى اولاد نمود و دعاى او مورد اجابت قرار گرفت . او به هنگام زائیدن، سرودى به شكرانه این نعمت سرود كه یكى از زیباترین سرودهاى مذهبى بنى اسرائیل است (لوقا) مى گوید: این سرود مانند سرود مریم است.(11)
  5- ابى جایل؛ یعنى: پدر شادی. او زنى زیبا و با هوش بود كه قبلا همسر (ناتال) بود، بعد همسر (داود) شد. او در جنگ همراه داود بود. در "صقلع" به اسیرى رفت و داود او را باز پس ‍ گرفت. براى داود دو فرزند به دنیا آورد.(12)
  6- حلده ؛ زن بدشكل و روسپى را در عبرى گویند.
  او زن "شلوم "بود كه در محله دوم اورشلیم زندگى مى كرده است . این زن پیامبرى مشهور بود كه در زمان یوشا پادشاه اسرائیل (اورشلیم ) مورد مشورت پادشاه و كاهنان قرار مى گرفت .(13)
  7- استر،
  به زبان آكدى : ایشتار، یا ستاره به زبان فارسى و عبرى . این پیامبر، دختر ابیجایل است و پس از مرگ پدرش ، پسر عمویش (مُرْدَخاى) او را سرپرستى مى كرد. این زن از یهودیانى بود كه جلاى وطن كرده و در شوش (ایران ) زندگى مى كرد. چون (خشایارشا) از ملكه خود جدا شد، او را به همسرى برگزید. اگر چه به نبوت او اشاره نشده ، ولى صحیفه استر در میان قوم یهود مشهور است . و اگر چه نویسنده این كتاب روشن نیست ، اما به (عزرا) و (یهویاقیم ) كاهن و به خود (مردخاى) نسبت داده مى شود. بر سر این كتاب بین علماء یهود اختلاف بوده است كه آیا این صحیفه را جزء كتاب مقدّس بیاورند یا نه؟ سرانجام پذیرفته شده كه صحیفه استر به قوه روح القدس نوشته شده است .
  البته موارد فوق، دیدگاه برخی از یهودیان و مسیحیان است و نظر اسلام این نیست.
  منبع:
  http://www.tahoordanesh.com/page.php?pid=12099
  برای آگاهی بیشتر در این مورد مراجعه کنید به:
  - آشنایی با ادیان بزرگ، حسین توفیقی، بخش یهودیت
  - تاریخ ادیان و مذاهب جهان، عبدالله مبلغی آبادانی، ج 2
  در مورد اینکه چگونه می توان ثابت کرد،هیچ زنی به پیامبری نرسیده است،انشاءالله در آینده مطالبی خدمت شما عرض خواهم کرد.
  پي نوشت ها :
  1 - انعام‌، 83 ـ 86
  2 - غافر (40) آيه (78) .
  3 - محمد باقر مجلسي، بحارالانوار ت ج74، ص 7071.
  4- گنجینه تلمود 141، اعمال رسولان باب 21 / آیه 9.
  5- نبوت اسرائیلى و مسیحى 102، تكوین ، باب 3/21.
  6- پیدایش 22/1.
  7- سفر خروج 2/4-10 ، سفر اعداد 12/1-15، سفر تثنیه 24/9، سفر اعداد 2/1. به نقل از: نبوت اسرائیلى 104.
  8- سفر اعداد 12/1-15.
  9- خلاصة الادیان 126.
  10- سفر داوران 5/2-21.
  11- سفر داوران 5/2-21، به نقل از نبوت اسرائیلى 105.
  12 - كتاب دوم تواریخ ایام 24/20-38.
  13- ن .ك : كتاب دوم تواریخ ایام 24/20-28. 10. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  نوشته
  1,230
  مورد تشکر
  2,313 پست
  حضور
  1 روز 23 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  34
  آپلود
  0
  گالری
  22  نقل قول نوشته اصلی توسط بیطرف منصف نمایش پست
  با عرض سلام و ادب خدمت شما ربطه این مقاله در این بود که با اینکه خانومها در بعضی از ادراکات بالا تر و بر تر از اقایان هستند همین ظرافت در ریز بینی انان باعث میشود که نتوانند بر روی مسائل فلسفی به مانند اقایان تمرکز کنند و به همین دلیل و موارد دیگر که در ان مطلب بود خانمها نمیتوانند رسولان خوبی برای خداوند باشند این موضوع تاره در بهترین حالت ان است چون اگر شما طول زمان و مرد سالاری اقایان را در نظر بگیرید بعد متوجه میشوید که در چنین محیطی که زن را به عنوان کالا یا حتی زنده بگور میکردند ایا کسی حرف زن را میخواند تازه پیامبران مرد را ارج نمیگذاشتند حال با ان مرد سالاری که حاکم بود چکونه به زن ارج بنهند پس چون خداوند میداند زن را رسول نکرد
  با سلام

  مقاله مورد نظر هیچ ارتباطی به نبودن پیامبر زن ( اگر بر فرض پیامبر زن نداشته باشیم ) نمی تواند داشته باشد بدلیل اینکه

  دریک تحقیق علمی نتایج بصورت اماری بیان میشود یعنی اینکه نظریه توانایی مردان در مباحث فلسفی بیشتر از زنان است دریک جامعه اماری مثلا 1000نفر این نتیجه بدست می اید .یعنی مردانی که درفلسفه قوی ترهسند ازتعداد زنان بیشتر است
  واین به معنی این نمیباشد که هیچ زنی پیدا نشود که از مردان در فلسفه سرامد تر باشد.و یا می توان گفت
  این به معنی این نیست که تمام مردان ازنظر فلسفه ازتمام زنان بهتر باشند . بلکه همانطور که همه می دانند زنان فیلسوف
  یازنان دانشمند درعلوم محض بسیاری در جهان وجود دارند که ازبسیاری از مردان متبحر تر میباشند .

  پس نظر جناب بیطرف مردود است .

  اشکال دیگر این است که مگر خداوند پیامبران را از میان فیلسو فان بر گزیده است ؟
  در ضمن همچنان که جناب پاسخگو فرمودند پیامبران زن هم وجود داشته اند .
  به نام الله.......به یاد الله .......برای الله

  بیا تا ما فلک راسقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم


 11. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,113
  مورد تشکر
  5,120 پست
  حضور
  15 روز 12 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط اشک خدا نمایش پست
  با سلام

  مقاله مورد نظر هیچ ارتباطی به نبودن پیامبر زن ( اگر بر فرض پیامبر زن نداشته باشیم ) نمی تواند داشته باشد بدلیل اینکه

  دریک تحقیق علمی نتایج بصورت اماری بیان میشود یعنی اینکه نظریه توانایی مردان در مباحث فلسفی بیشتر از زنان است دریک جامعه اماری مثلا 1000نفر این نتیجه بدست می اید .یعنی مردانی که درفلسفه قوی ترهسند ازتعداد زنان بیشتر است
  واین به معنی این نمیباشد که هیچ زنی پیدا نشود که از مردان در فلسفه سرامد تر باشد.و یا می توان گفت
  این به معنی این نیست که تمام مردان ازنظر فلسفه ازتمام زنان بهتر باشند . بلکه همانطور که همه می دانند زنان فیلسوف
  یازنان دانشمند درعلوم محض بسیاری در جهان وجود دارند که ازبسیاری از مردان متبحر تر میباشند .

  پس نظر جناب بیطرف مردود است .

  اشکال دیگر این است که مگر خداوند پیامبران را از میان فیلسو فان بر گزیده است ؟
  در ضمن همچنان که جناب پاسخگو فرمودند پیامبران زن هم وجود داشته اند .
  با سلام خدمت شما دوست بزرگوار
  جناب اشک خدا،اولاً سعی کنید در رابطه با موضوع تاپیک بحث کنید و از طرح مباحث دیگه خودداری کنید.
  ثانیاً در نقل قول مطالب دیگران،امانت داری را رعایت فرمایید و برداشت شخصی خود را بیان نکنید،اگر در مطالب بنده کمی دقت کرده بودید،متوجه می شدید که بنده عرض کرده،یکی از اعتقادات یهودیان این است که پیامبر زن هم هست،ولی اسلام این عقیده را نمی پذیرد.


 12. تشکرها 2


 13. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۹
  نوشته
  1,230
  مورد تشکر
  2,313 پست
  حضور
  1 روز 23 ساعت 10 دقیقه
  دریافت
  34
  آپلود
  0
  گالری
  22  نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی تاريخي نمایش پست
  با سلام خدمت شما دوست بزرگوار جناب اشک خدا،اولاً سعی کنید در رابطه با موضوع تاپیک بحث کنید و از طرح مباحث دیگه خودداری کنید. ثانیاً در نقل قول مطالب دیگران،امانت داری را رعایت فرمایید و برداشت شخصی خود را بیان نکنید،اگر در مطالب بنده کمی دقت کرده بودید،متوجه می شدید که بنده عرض کرده،یکی از اعتقادات یهودیان این است که پیامبر زن هم هست،ولی اسلام این عقیده را نمی پذیرد

  باسلام خدمت جناب پاسخگو
  جناب توضیح من درموردمقاله ای بودکه دوست گرامی گذاشته بودند و با استناد به ان پیامبری زنان راردمی کردند و خارج از تایپیک نبود
  اما درمورددوم حق باشماست من دقت نکردم شمافرمود ه بودید قوم یهود این اعتقاد را دارد. عذر می خواهم
  اما مطلب مهم این است که ما هیچ اطلاعی ازاینکه پیامبرزن وجود نداشته است نداریم حداقل درقوم یهود میدانیم وجود داشته است وا ین کلیت سوال رابرهم می زند.  به نام الله.......به یاد الله .......برای الله

  بیا تا ما فلک راسقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم


صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. 124000 پیامبر کجایی بودن؟اسماشون چی بوده؟و...
  توسط حقیقت در انجمن سایر موارد
  پاسخ: 10
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۱۲/۱۷, ۲۱:۵۶

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود