صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيا شيطان ازدواج کرده است ؟

نوشته
    239
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    14 ساعت 3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آيا شيطان ازدواج کرده است ؟

با سلام

دوستي از من سوال کرد که ايا شيطان ازدواج کرده است ؟
    راستش من نميدونستم چه جوابي بهش بدم گفتم سوالم رو اينجا مطرح کنم شايد جواب مستدلي براي اين سوال باشه . ممنون مي شم پاسخ بدين.

کارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۱۲/۲۳ در ساعت ۰۴:۱۷

2.  

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محجوب نمایش پست
    با سلام

راستش من نميدونستم چه جوابي بهش بدم گفتم سوالم رو اينجا مطرح کنم شايد جواب مستدلي براي اين سوال باشه . ممنون مي شم پاسخ بدين.

با عرض سلام
    از آيات قرآن، تنها اين نکته به دست مي آيد که شيطان از گروه جنيان بوده و به دليل سرکشي در برابر دستور الهي از جايگاه والايي که در اين گروه از موجودات داشت رانده شد: «و اذ قلنا للملائکه اسجدوا لادم فسجدوا الا ابليس کان من الجن ففسق عن امر ربه؛ به ياد آوريدزماني را که به فرشتگان گفتيم براي آدم سجده کنيد. آنها همگي سجده کردند، جز ابليس - که از جن بود - و از فرمان پروردگارش بيرون شد» (کهف، آيه 50).
    در اين آيه شريفه و آيات مشابه ديگر، از نظر مؤنث و مذکر بودن جنس شيطان مشخص نشده است.
    2. از آنجا که با توجه به آيه ششم سوره جن که در آن به «رجال من الجن» تعبير شده فهميده مي شود، طايفه جن نيز داراي مرد و زن مي باشند و از طرفي، همه صفات و اسماء نسبت داده شده به شيطان در آيات و روايات مذکر است، و نيز با توجه به اين قاعده زبان عربي که صفت و موصوف از جهات بسياري از جمله در مذکر و مؤنث، لازم است برابر باشند، از اين رو مي توان استنباط کرد که شيطان از جنس مذکر مي باشد. از جمله صفات منسوب به شيطان در قرآن کريم «خناس» و در روايات حارث مي باشد (تفسير نمونه، آيت الله مکارم، ج 7، ص 53، دارالکتب الاسلاميه).
    3. به نظر مي رسد از مجموعه آگاهي هاي ضروري ما درباره شيطان، دليل پناهندگي انسان از او به خدا، دليل خناس بودن وي، نقشه ها، گام ها، دام ها، وسايل گوناگون وسوسه گري او، موانع نفوذ شيطان در انسان و از اين دست موضوعات بوده، از اين رو شايد بهتر باشد موارد ياد شده را در اولويت مبحث شيطان قرار دهيم. انشاءالله خداوند بزرگ ما را از دام هاي پنهان اين پديده خطرناک برهاند.
    راجع به ازدواج ابليس كه چه موقع بوده ، و با چه كسى ازدواج نموده و همسر او چگونه پيدا شده و دختر چه كسى است ؟بنده دقیقا از صحت ان اطلاعی ندارم فقط خواندهای خود را بیان میکنم که شاید درست نباشد ولی به هر حال دو قول نقل شده :
    مجمع البحرين در لغت شيطان مى نويسد: وقتى خداوند متعال ، اراده كرد كه براى ابليس همسر و نسلى قرار دهد غضب را بر وى مستولى ساخت و از غضب او تكه آتشى پيدا شد، از آن آتش براى او همسرى آفريد.
    در نقل ديگرى آمده : ابليس - كه اسم اولى او عزازيل است - از همان اوان جوانى ، در ميان قوم خود مشغول عبادت و بندگى خداوند بود تا بزرگ شد و موقع ازدواج او رسيد. وقتى تصميم به ازدواج گرفت ، با دختر (روحا) به اسم (لهبا) و بعضی ان را (اره)مینامندكه آن هم از طايفه جن بود، ازدواج نمود. بعد از آن كه ايشان با هم ازدواج كردند، فرزندان زيادى از آن ملعون به وجود آمد كه از شمارش ‍ به طورى كه زمين از آنها پر شد.(البته بعضی میگویند داری دوازده پسر است که هر کدام وظیفه در گمراه کردن انسانها دارند یکی مامور نماز یکی حج وعیرهو از ان 12 پسر ولاد زیادی بدست امده) همه آنها مشغول عبادت شدن و مدتى طولانى ، خدا را ستايش نمودند. در ميان ايشان عبادت و بندگى خود ابليس ‍ از همه آنان بيشتر بود. از همين جهت ، بعد از آن كه خداوند اختلاف و خون ريزى را در ميان طايفه جن و نسناس (طايفه اى به جاى انسان فعلى بودند) ديد، هر دو طايفه را هلاك كرد، و از ميان آن طايفه فقط ابليس را نگاه داشت . بعدا فرشتگان او را به آسمان بردند. آن ملعون هم ، در آسمان اول مدتى در ميان ملائكه ، خدا را عبادت كرد بعد به آسمان دوم و سوم تا آسمان هفتم پيش رفت و با ملائكه هر آسمان خدا را ستايش كرد تا وقتى كه خداوند آدم عليه السلام را خلق فرمود، و دستور سجده داد او هم سرپيچى كرد و رانده شد.
    پس زن و فرزندان او هم جزء هلاك شدگان هستند. او بدون زن و فرزند به آسمان رفته و آن جا هم كه احتياج به زن نداشت ، بعد از بيرون آمدن از بهشت هم ، زنى براى او به وجود نيامد ولی بعضی میگویند که خانواده او همجنان وجود دارند و به او کمک میکنند
    البته از درستی یا نا درستی در مورد همسر شیطان اطلاعی ندارم فقط این موضوع را بنده شنیدم و خواندم که عینا نقل کردم ولی در مورد مرد بودن ان مطمعا هستم

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۸۹/۱۲/۲۳ در ساعت ۰۵:۵۰
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط محجوب نمایش پست
    با سلام

با عرض سلام و ادب خدمت دوستان عزیز
    شيطان (ابليس) از جنيان است و جنيان مانند انسان ازدواج و زاد و ولد دارند. در آيات قرآن، در وصف حوريان بهشتي آمده است: "لم يطمثهن انس قبلهم ولاجان؛ حوريان بهشتي را كه قبلاً نه آدمي و نه جن دست زده است".(1)
    اين آيه دلالت دارد جن هم آميزش دارد و تكثير نوع آن به وسيله مقاربت نر و ماده صورت مي‏گيرد.
    در آيه اي ديگر براي شيطان فرزند و ذريه عنوان شده است:
    ".. أفتخذونه و ذريته أولياء مِن دوني؛ آيا او (ابليس) و فرزندانش را به جاي من (خدا) دوستان خود انتخاب مي‏كنيد، در حالي كه دشمن شماهستند؟!".(2)
    امكان دارد مقصود از ذريه و فرزندان شيطان، پيروان و ياران او و كساني كه از وي پيروي مي‏كنند باشد.
    مردي به "شعبي" كه از علماي مشهور زمانش بود گفت: سؤالي دارم كه مي‏خواهم برايم حل كنيد، گفت: چه مي‏گويي؟ گفت: شيطان زن دارد؟ شعبي يادش افتاد كه آيه "هو و ذريته" كه براي شيطان اولاد اثبات مي‏كند، گفت: بچه دارد و چه بسا ازدواج كرده و زن هم داشته باشد. گفت: اسم زنش چيست؟ جواب داد: در مجلس عقدش نبودم كه اسم زنش را بدانم. تو مواظب باش از راهي كه شيطان مي‏خواهد بر تو تسلّط پيدا كند، آن راه را ببندي.(3)

پي نوشت‏ها:
    1. الرّحمن (55) آيه 56.
    2. كهف (18) آيه 50.
    3. عليرضا رجالي تهراني، جن و شيطان، ص 57.

نوشته
    1,324
    صلوات
    17776
    تعداد دلنوشته
    12
    حضور
    21 روز 19 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    19
    آپلود
    0
    گالری
    1

امکانش هست بگویید شیطان زن است یا مرد؟

نوشته
    832
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    23
    آپلود
    0
    گالری
    0

یعنی شیطان از اول از جنس جنیان بوده؟؟؟
    گفتمش

شیرین ترین آواز چیست ؟
    چشم غمگینش به رویم خیره ماند

نوشته
    2,773
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    13 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

نقل قول نوشته اصلی توسط amirreza1373000 نمایش پست
    امکانش هست بگویید شیطان زن است یا مرد؟

نقل قول نوشته اصلی توسط بیطرف منصف نمایش پست
    با عرض سلام
    «و اذ قلنا للملائکه اسجدوا لادم فسجدوا الا ابليس کان من الجن ففسق عن امر ربه؛ به ياد آوريدزماني را که به فرشتگان گفتيم براي آدم سجده کنيد. آنها همگي سجده کردند، جز ابليس - که از جن بود - و از فرمان پروردگارش بيرون شد» (کهف، آيه 50).
    در اين آيه شريفه و آيات مشابه ديگر، از نظر مؤنث و مذکر بودن جنس شيطان مشخص نشده است.
    2. از آنجا که با توجه به آيه ششم سوره جن که در آن به «رجال من الجن» تعبير شده فهميده مي شود، طايفه جن نيز داراي مرد و زن مي باشند و از طرفي، همه صفات و اسماء نسبت داده شده به شيطان در آيات و روايات مذکر است، و نيز با توجه به اين قاعده زبان عربي که صفت و موصوف از جهات بسياري از جمله در مذکر و مؤنث، لازم است برابر باشند، از اين رو مي توان استنباط کرد که شيطان از جنس مذکر مي باشد. از جمله صفات منسوب به شيطان در قرآن کريم «خناس» و در روايات حارث مي باشد (تفسير نمونه، آيت الله مکارم، ج 7، ص 53، دارالکتب الاسلاميه).

مغزهاي بزرگ درباره ايده ها فکر مي کنند

مغزهاي متوسط درباره حوادث

و مغزهاي کوچک درباره مردم !

شايد زندگي آن جشني نباشد که آرزويش را داشتي اما حال که به آن دعوت شدي تا ميتواني زيبا برقص
    .

نوشته
    832
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 ساعت 14 دقیقه
    دریافت
    23
    آپلود
    0
    گالری
    0

مگر شیطان از جنس فرشتگان نبوده؟
    گفتمش

شیرین ترین آواز چیست ؟
    چشم غمگینش به رویم خیره ماند

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سحر نمایش پست
    یعنی شیطان از اول از جنس جنیان بوده؟؟؟
    با عرض سلام واحترام
    در قرآن کریم به این مطلب که شیطان(ابلیس) از جنس جنیان بوده است،تصریح شده است:
    «وَإِذْ قُلْنَا لِلْمَلَائِكَةِ اسْجُدُوا لِآدَمَ فَسَجَدُوا إِلَّا إِبْلِيسَ كَانَ مِنَ الْجِنِّ فَفَسَقَ عَنْ أَمْرِ رَبِّهِ أَفَتَتَّخِذُونَهُ وَذُرِّيتَهُ أَوْلِياءَ مِنْ دُونِي وَهُمْ لَكُمْ عَدُوٌّ بِئْسَ لِلظَّالِمِينَ بَدَلًا(الکهف/50)
    به ياد آريد زماني را که به فرشتگان گفتيم: «براي آدم سجده کنيد!» آنها همگي سجده کردند جز ابليس -که از جن بود- و از فرمان پروردگارش بيرون شد آيا (با اين حال،) او و فرزندانش را به جاي من اولياي خود انتخاب مي‌کنيد، در حالي که آنها دشمن شما هستند؟! (فرمانبرداري از شيطان و فرزندانش به جاي اطاعت خدا،) چه جايگزيني بدي است براي ستمکاران!».

او از فرشتگان نبود ولى به خاطر بندگى و اطاعت و قرب به پروردگار در صف فرشتگان جاى گرفت ، و حتى شايد معلم آنان بود، اما به خاطر يکساعت کبر و غرور آنچنان سقوط کرد که همه سرمايه معنويت خود را از دست ، داد و راندهترين و منفورترين موجود در درگاه خدا شد.
    از امام صادق (ع) در مورد ابليس سؤال شد كه آيا از فرشتگان بود؟حضرت فرمود: «ابليس از جن بود, ولي همراه فرشتگان بود, آن چنان كه آن ها فكر مي كردند از جنس آنان است , ولي خدامي دانست از آن ها نيست»{تفسير نمونه ، ج 12 ص 467}.

ویرایش توسط مقداد : ۱۳۸۹/۱۲/۲۳ در ساعت ۲۲:۱۷

نوشته
    2,082
    مورد تشکر
    84 پست
    حضور
    14 روز 16 ساعت 50 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سحر نمایش پست
    مگر شیطان از جنس فرشتگان نبوده؟
    با سلام
    شیطان از جنس فرشتگان نبوده است به دلایل زیر:
    1- همانگونه که در پست قبلی اشاره کردم در آيه اي از قرآن بر جن بودن ابليس تصريح شده است : "
    فسجدوا الا ابليس كان من الجن ففسق عن امر ربّه ; تمام فرشتگان سجده كردند جز ابليس كه از جنس جن بود...".(1)
    2- دليل ديگر بر جن بودن آن كه فرشتگان پاك و معصوم اند, ولي ابليس معصيت كرد.
    3- قرآن مجيد خلقت جن را از شلعه هاي آتش مي داند.(2) كه ابليس هم جنس آنها است. چنان كه قرآن از او حكايت مي كند كه گفت : "مرا از آتش آفريدي و آدم را از خاك ".(3) اما فرشتگان به بيان پيامبر(ص) از نور آفريده شده اند.(4)
    4- ابليس داراي زن و فرزند است . قرآن مجيد مي فرمايد: "ابليس و فرزندانش را كه دشمنان شمايند, دوستان خود مي گيريد"(5) ولي فرشتگان فرزند ندارند.
    5- از طرفي رواياتي از پيامبر اكرم (ص) و امامان (ع) رسيده است كه بر جن بودن ابليس دلالت دارد. از امام صادق (ع) در مورد ابليس سؤال شد كه آيا از فرشتگان بود؟حضرت فرمود: "ابليس از جن بود, ولي همراه فرشتگان بود, آن چنان كه آن ها فكر مي كردند از جنس آنان است , ولي خدامي دانست از آن ها نيست ".(7)

پي نوشت ها :
    1.سوره كهف , 18 آيهء 50
    2 . سوره الرحمن، 55، آية 15.
    3.سوره اعراف، 7 آيه 12
    4.كنز العمال ، ج 6 ص 136
    5.سوره الرحمن، 55 آيهء 15
    6.سوره كهف، 18 آيه 50
    7.تفسير نمونه ، ج 12 ص 467

نوشته
    1,230
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 23 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    22

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی تاريخي نمایش پست
    - همانگونه که در پست قبلی اشاره کردم در آيه اي از قرآن بر جن بودن ابليس تصريح شده است : "فسجدوا الا ابليس كان من الجن ففسق عن امر ربّه ; تمام فرشتگان سجده كردند جز ابليس كه از جنس جن بود...".(1)
    سلام

با توجه به اینکه ایه گوید همه فرشتگان سجده کردند جزا بلیس کلمه همه شامل ابلیس هم می شود پس ایا نمی توان نتیجه
    گرفت که ا بیس هم فرشته بوده است ؟
    به نام الله.......به یاد الله .......برای الله

بیا تا ما فلک راسقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری