صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: <¤><اهميت و آداب مهماني در كلام معصومين><¤>

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72

  <¤><اهميت و آداب مهماني در كلام معصومين><¤>

  دين‌ اسلام‌ در همه‌ موارد فردي، اجتماعي، سياسي‌ و اقتصادي‌ برنامه‌هاي‌ مهمي‌ دارد. جامعه‌ كنوني‌ ما در زمينه‌ مهماني‌ها با معضلاتي‌ در گير است‌ كه‌ با تأملي‌ در نكات‌ سفارش‌ شده‌ از سوي‌ اسلام‌ مي‌توان‌ به‌ راحتي‌ آن‌ها را حل‌ كرد.
  ‌‌بر اساس‌ روايت‌ها، پذيرايي‌ از مهمان‌ اهميت‌ ويژه‌اي‌ دارد.
  ‌‌رسول‌ خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) مي‌فرمايد: هنگامي‌ كه‌ خدا اراده‌ نيكي‌ به‌ جمعيتي‌ كند، هديهِ‌ گران‌ بهايي‌ براي‌ آنان‌ مي‌فرستد. عرض‌ كردند: اي‌ پيامبر خدا! چه‌ هديه‌اي؟ فرمود: مهمان‌ كه‌ با روزي‌ خويش‌ وارد مي‌شود و گناهان‌ خانواده‌ را با خود مي‌برد و گناهان‌ بخشوده‌ مي‌شوند.(1)
  ‌‌
  ‌آثار مهمان‌ نوازي‌
  ‌‌1. افزايش‌ روزي‌
  ‌‌رسيدگي‌ به‌ مهمانان‌ كاري‌ پسنديده‌ است‌ و آثار وبركات‌ فراواني‌ به‌ همراه‌ دارد. در پرتو اين‌ كارشايسته، عنايت‌هاي‌ ويژه‌ حق‌ تعالي‌ نصيب‌ انسان‌ مي‌شود و روزي‌ ميزبان‌ افزايش‌ مي‌يابد. در عرف‌ جامعه‌ نيز مشهور است‌ كه مهمان، روزي‌اش‌ را با خود مي‌آورد. به‌ گفته‌ صائب:
  ‌‌رزق‌ ما آيد به‌ پاي‌ مهمان‌ از خوان‌ غيب‌‌‌‌‌‌‌‌
  ميزبان‌ ماست‌ هر كس‌ مي‌شود مهمان‌ ما
  2. آمرزش‌ گناهان‌
  ‌‌گرامي‌ داشتن‌ مهمان‌ موجب‌ آمرزش‌ گناهان‌ انسان‌ نيز مي‌شود. امام‌ صادق‌ (ع) مي‌فرمايد: هر كه‌ مسلمان‌ را خوراك‌ دهد، خدا او را بيامرزد.(3) 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72  3. صله‌ رحم‌
  ‌‌به‌ بركت‌ مهماني، زمينهِ‌ ايجاد دوستي‌ها و رفت‌ و آمدها فراهم‌ مي‌شود. در يك‌ مهماني‌ صميمي، حضور دوستان‌ و آشنايان‌ و رابطه‌ گرم‌ آنان‌ با يكديگر صفابخش‌ خواهد بود و سبب‌ تحقق‌ سنت‌ زيباي‌ صله‌ رحم‌ مي‌شود؛ سنتي‌ كه‌ بسيار به‌ آن‌ سفارش‌ شده‌ است‌ و انجام‌ دادن‌ آن‌ آثار مثبت‌ فراواني‌ به‌ همراه‌ دارد.


 3. تشکرها 3


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72
  4. كاهش‌ بيماري‌هاي‌ روحي‌
  ‌‌حضور در مراسم مهماني، سبب‌ ايجاد صميميت‌ و مهر و محبت‌ بين‌ افراد مي‌شود و آنان‌ را از دل‌زدگي‌ و تنهايي‌ رهايي‌ مي‌بخشد. اين‌ كار پسنديده‌ تأثير بسيار خوبي‌ در شادابي‌ و طراوت‌ روحي‌ انسان‌ها و افزايش‌ اجتماع‌ گرايي‌ آن‌ها دارد و آنان‌ را از ابتلا به‌ بيماري‌ها روحي‌ حفظ‌ مي‌كند. نبود رفت‌ و آمدها و مهماني‌هاي‌ دوستانه، آثار منفي‌ جبران‌ ناپذيري‌ به‌ همراه‌ دارد؛ بنابر اين‌ براي‌ ايجاد فضاي‌ نشاط‌آميز در بين‌ افراد خانواده‌ و نيز جامعه، بايد روابط‌ گرم‌ و صميمي‌ فرد با دوستان‌ و آشنايان‌ را حفظ‌ و از ايجاد فضاي‌ افسرده‌ در ميان‌ يكديگر جلوگيري‌ كنيم.
  ‌‌خانهِ‌ من‌ چون‌ كمان‌ پاك‌ است‌ از اسباب‌ عيش
  پَر در آرد ميهمان‌ چون‌ تير در كاشانه‌ام‌
  5. تبادل‌ افكار و تجارب‌
  ‌‌مراسم‌ مهماني، فرصت‌ بسيار مناسبي‌ براي‌ تبادل‌ افكار و انديشه‌ها و تجربه‌هاي‌ افراد به‌ يكديگر است. به‌ دليل‌ حضور دسته‌ جمعي‌ افراد در اين‌ مراسم‌ مي‌توان‌ در زمينه‌هاي‌ گوناگون‌ بحث‌ كرد واز ديدگاه‌هاي‌ يكديگر بهره‌ برد. در زمان‌هاي‌ ديگر معمولاً ايجاد چنين‌ فضاي‌ دوستانه‌ و انديشمندانه‌ كم‌تر اتفاق‌ مي‌افتد. بنابر اين، بايد از اين‌ فرصت‌ها بيش‌ترين‌ بهره‌ را برد. همچنين‌ در مهماني‌ها افراد از مشكلات‌ يكديگر با خبر مي‌شوند و درصدد حل‌ آن‌ بر مي‌آيند.


 5. تشکرها 2


 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72
  ‌آداب‌ مهماني‌ اسلامي‌
  1. سادگي‌ و پرهيز از تكلّف‌
  ‌‌بايد كوشيد تا مراسم‌ مهماني، رنگ‌ خدايي‌ ومعنوي‌ داشته‌ باشد. يكي‌ از مواردي‌ كه‌ به‌ اين‌ مراسم‌ رنگ‌ و بوي‌ الهي‌ مي‌بخشد، سادگي‌ و پرهيز از‌ تجمل‌ گرايي‌ است.
  ‌‌امام‌ صادق‌ (علیه السلام) مي‌فرمايد: افراد با ايمان‌ از برادر مؤ‌من‌ خود خجالت‌ نمي‌كشند و من‌ نمي‌دانم‌ كدام‌ يك‌ از اين دو شگفت‌تر است: كسي‌ كه‌ هنگام‌ ورود برادر خود او را به‌ تكلّف‌ مي‌اندازد و يا كسي‌ كه‌ خود به‌ سراغ‌ تكلف‌ براي‌ مهمان‌ مي‌رود؟!


 7. تشکرها 2


 8. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72
  2. اعتدال‌ و پرهيز از اسراف‌
  ‌‌معمولاً عادت‌ داريم‌ در مهماني‌ها غذاهاي‌ متنوع‌ و بيش‌ از نياز افراد فراهم‌ و سفره‌اي‌ رنگين‌ را آماده‌ سازيم؛ بايد بكوشيم‌ از اين‌ ويژگي‌ زشت‌ بپرهيزيم‌ و آن‌ را به‌ صفت‌ پسنديده‌ اعتدال‌ نزديك‌ كنيم. با رعايت‌ اعتدال‌ در مراسم‌ اطعام، مي‌توان‌ جلوي‌ بسياري‌ از اسراف‌ها را گرفت‌ و آن‌ را براي‌ نيازمندان‌ صرف‌ كرد. امام‌ رضا(علیه السلام) مي‌فرمايد: مردي، اميرالمؤ‌منين(علیه السلام) را به‌ خانه‌ خود دعوت‌ كرد، حضرت‌ فرمود: مي‌آيم‌ در صورتي‌ كه‌ سه‌ كار را به‌ عهده‌ بگيري‌ و بپذيري. پرسيد: آن‌ سه‌ كار چيست؟ فرمود: از خارج‌ منزل‌ چيزي‌ برايم‌ نياوري، در منزل‌ چيزي‌ از من‌ پنهان‌ نكني‌ و بر خانواده‌ خود تنگ‌ نگيري‌ و سهم‌ خوراك‌ آنان‌ را كم‌ نكني. او قبول‌ كرد علي(علیه السلام) هم‌ دعوتش‌ را پذيرفت.(5) رسول‌ خدا(صلّی الله علیه و آله و سلّم) مي‌فرمايد: هيچ‌ كس‌ نبايد بيش‌ از توانش‌ خود را براي‌ مهماني‌ به‌ زحمت‌ اندازد.(6) 9. تشکرها 2


 10. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72
  3. حضور نيازمندان‌
  بي‌گمان‌ يكي‌ از موارد نيكوي‌ اطعام‌ و افطاري‌دادن‌ كمك‌ به‌ نيازمندان‌ و مستمندان‌ است؛ بايد كوشيد تا اين‌ هدف‌ مقدس‌ در همه‌ مهماني‌ها تحقق‌ يابد و مجلس‌ اطعام‌ با حضور محرومان، معنوي‌ و روحاني‌ شود. اگر ما در مراسم‌ اطعام‌ به‌ ويژه‌ افطاري‌ها، نيازمندان‌ را فراموش‌ كنيم، ارزش‌ اخروي‌ آن‌ كاهش‌ مي‌يابد.
  ‌‌متأسفانه‌ در مجالس‌ اطعام‌ و افطاري‌ها، نيازمندان‌ حضور كم‌تري‌ دارند، در حالي‌ كه‌ پاداش‌ اطعام‌ نيازمندان‌ از بهترين‌ و زيباترين‌ ثواب‌هاي‌ اخروي‌ به‌ شمار مي‌آيد.
  ‌‌ضيافتي‌ كه‌ در آن‌ توانگران‌ باشند‌‌‌‌
  شكنجه‌اي‌ است‌ فقيران‌ بي‌بضاعت‌ را
  ‌‌امام‌ علي(علیه السلام) در نامه‌ خود به‌ عثمان‌ بن‌ حنيف، كارگزار خويش‌ در بصره، نوشت: گمان‌ نمي‌بردم‌ تودعوت‌ كساني‌ را بپذيري‌ كه‌ نيازمندان‌ را مي‌رانند و توانگران‌ را دعوت‌ مي‌كنند.(7)


 11. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72  4. شكر نعمت‌
  ‌‌دارايي‌ انسان‌ها وسيله‌ خوبي‌ براي‌ كسب‌ پاداش‌هاي‌ الهي‌ است. در صورت داشتن‌ ثروت‌ كافي‌ مي‌توان‌ با برپايي‌ مراسم‌ مهماني‌ و اطعام، درِ خانه‌ را به‌ روي‌ انسان‌هاي‌ نيازمند بگشاييم‌ و خدا را به‌ جهت‌ نعمتش‌ شكر گزار باشيم.
  ‌‌امام‌ علي(علیه السلام) هنگامي‌ كه‌ خانه‌ بزرگ‌ علاء بن‌ زياد را ديد، به‌ او فرمود: اين‌ خانه‌ بزرگ‌ در دنيا به‌ چه‌ كار تو مي‌آيد، وقتي‌ در آخرت‌ به‌ آن‌ محتاج‌تري؟ آري! اگر بخواهي‌ مي‌تواني‌ به‌ وسيله‌ چنين‌ خانه‌اي‌ به‌ آخرت‌ دست‌يابي‌ به‌ شرط‌ آن‌ كه‌ در اين‌ خانه‌ از مهماني‌ پذيرايي‌ كني، به‌ خويشاوندانت‌ رسيدگي‌ نمايي‌ و حقوق‌ آنان‌ را ادا كني. در اين‌ صورت، به‌ وسيله‌ اين‌ خانه‌ به‌ آخرت‌ دست‌ يافته‌اي،(8) آن‌ حضرت‌ در جاي‌ ديگر مي‌فرمايد: هر كه‌ خداوند به‌ او ثروتي‌ دهد، بايد با آن‌ به‌ خويشان‌ خود رسيدگي‌ كند و مهمانداري‌ نمايد.(9)
  پی نوشت :
  1. بحار الانوار، ج‌ 75، ص‌ 461.
  2. همان، ص‌ 460.
  3. بحار الانوار، ج‌ 74، ص‌ 367.
  4. مستدرك‌ الوسائل، ج‌ 16، ص‌ 257.
  5. بحار الانوار، ج‌ 75، ص‌ 451.
  6. كنز العمال، ج‌ 9، ص‌ 110؛ ميزان‌ الحكمه، ج‌ 7، ص‌ 3277.
  7. نهج‌ البلاغه، نامه‌ 45.
  8. نهج‌ البلاغه، خطبه‌ 209.
  9. همان، خطبه‌ 142.اغه، خطبه‌ 209.

 12. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  3,679
  صلوات
  13000
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  5,172 پست
  حضور
  23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  باسمه تعالی
  با سلام:

  اسلام اهمیت خاصی برای مساله مهمان و مهمانداری و مهمان نوازی قائل گردیده است. هم از کلمات معصومین علیهم السلام و هم در سیره ایشان می توان به نحوه برخورد با مهمان و همچنین نحوه برخورد با میزبان پی برد. اینکه چگونه مهمانی باشیم و اگر برایمان مهمان آمد میزبان خوبی باشیم.

  مهمان‏داری و میهمان نوازی از صفات شایسته انسانی و امری بسیار پسندیده به شمار می آید. رزاق همه مخلوقات خداوند است در نتیجه همه خلق مهمان ضیافت الله می باشند و بر سر خوان حضرت حق از ارزاق مادی و معنوی بهره مند می شوند.

  حضرت نوح علیه‌السلام هنگامی که سوار بر کشتی شد با خدا چنین سخن گفت:« رَبِّ أَنْزِلْنِی مُنْزَلاً مُبَارَكا وَ أَنْتَ خَیْرُ الْمُنْزِلِینَ.» [1]
  پروردگارا، مرا در جایى پربركت فرود آور (كه)] تو نیكترین مهمان نوازانى


  پی نوشت:
  [1].مومنون، 29

  ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۲/۱۲/۰۵ در ساعت ۱۲:۴۸

 13. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  3,679
  صلوات
  13000
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  5,172 پست
  حضور
  23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  پیشوایان دینی ما هم ارزش و احترام فراوانی را برای میهمان خود قایل می شدند یکی از وصیت‏های پیامبر گرامی اسلام ‏صلی الله علیه و آله به حضرت علی ‏علیه السلام این بود: تو را وصیت می‏کنم به خوب همسایه‏داری و اکرام کردن مهمان و پذیرایی ‏از آنها.[1]

  حضرت رسول خدا فرمود: هر كس مهمان‏ را گرامى دارد گویا هفتاد پیامبر را گرامى داشته و هر كس درهمى به مهمان انفاق كند گویا یك میلیون دینار در راه خدا انفاق كرده‏ است. [2]

  پیامبر اسلام صلی الله علیه و اله نیز می فرمایند: زكات خانه، مهمانخانه است.[3]

  در حدیث دیگر از آن حضرت نقل شده: الضیف دلیل الجنة[4]، میهمان راهنمای راه بهشت است

  پی نوشت:
  [1].بحارالانوار، ج 74 ، ص 411 ، ح 22
  [2].ارشاد القلوب، ج‏1، ص 333
  [3].ميزان‌الحكمه، ح15220
  [4].بحارالانوارف ج75، ص460، ح14

  ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۲/۱۲/۰۵ در ساعت ۱۲:۵۴

 14. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  3,679
  صلوات
  13000
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  5,172 پست
  حضور
  23 روز 19 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  اما در باره حقوق مهمان


  مهمان از نظر اسلام يك هديه آسماني است و بايد نهايت احترام را درباره او انجام داد، در حدیثی حضرت علی علیه السلام از پیامبرصلی الله علیه و اله و سلم چنین فرمودند:
  من حق الضیف ان تمشی معه فتخرجه من حریمك الی البر[1]، از حقوق میهمان آنست كه او را تا در خانه بدرقه كنی .

  باید وسایل آسایش و راحتی مهمان را فراهم کرد، پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند:
  ان من حق الضیف ان یعد له الخلال[2]، یکی از حقوق مهمان این است که حتی خلال را برای او فراهم سازند.

  امام صادق علیه السلام فرمودند: هنگامی که برادرت برتو وارد شود از او سوال نکن آیا امروز غذا خورده ای یا نه؟ آنچه داری برای او حاضر کن چرا که سخاوتمند واقعی کسی است که از بذل آنچه حاضر دارد مضایقه نکند.[3]

  در حديثي از امام صادق ـ عليه السلام ـ مي خوانيم:
  هلك امروءً احتقر لاخيه ما يحضره و هلك امروء احتقر من اخيه ما قدم إليه[4]، ميزباني كه آنچه را براي برادرش آماده ساخته كوچك بشمرد هلاك (و گمراه) شده است، همچنين ميهماني كه آنچه را كه نزد او حاضر كرده اند كوچك بشمرد گمراه است.

  امام جعفر صادق علیه السلام فرمودند: هر کس گرسنه ای را سیر گرداند، خداوند برای وی خانه ی دربهشت ترتیب می دهد که همه خلایق جن و انس از سر آن سفره سیر برخیزند.[5]

  پی نوشت:
  [1].بحارالانوار، ج75، ص451
  [2].همان، ص455
  [3].همان
  [4].محجة البیضاء، ج3ف ص30
  [5].ثواب الاعمال، ص 206


  ویرایش توسط سمیع : ۱۳۹۲/۱۲/۰۵ در ساعت ۱۴:۳۲

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود