جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا حدیث یا روایتی با این مضمون داریم؟

نوشته
    246
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    41 دقیقه
    دریافت
    115
    آپلود
    0
    گالری
    0

آیا حدیث یا روایتی با این مضمون داریم؟

سلام:
    سال نو مبارک
    میخواستم بپرسم حدیث یا روایتی معتبر از پیامبراکرم(ص) با این مضمون داریم؟ منظور از این جمله چیست؟
    (( عمل کنندگان به دین من کسانی اند غیر از امت من)).

کارشناس بحث : پاسخگوي قرآني

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۱/۰۲ در ساعت ۱۸:۳۷

2.  

نوشته
    3,698
    مورد تشکر
    102 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و درود

در جستجویی که انجام دادم روایتی با این بیان نیافتم. البته روایاتی از معصومین علیهم السلام در برتری و جایگاه والای مردم آخرالزمان که معتقد و مؤمن به ظهور حضرت حجت(عج) هستند، وارد شده، از جمله:

پیامبر اکرم (ص) خطاب به اصحاب خود فرمودند:

شما اصحاب من هستید، اما برادران من مردمی هستند که در آخر الزّمان می‌آیند. آنان به نبوت و دین من ایمان می‌آورند، با این که مرا ندیده‌اند… هر یک از آنان اعتقاد و دین خویش را با هر سختی ای نگاه می‌دارد، چنان که گویی درخت خار مغیلان را در شب تاریک با دست پوست می‌کند، یا آتش پردوام چوب تاغ را در دست نگاه می‌دارد. آن مؤمنان مشعل‌های فروزانند در تاریکی‌ها. خداوند آنان را از آشوب‌های تیره و تار (آخر الزّمان) نجات خواهد داد. (بحار الانوار، ج 52، ص 124)

در روایت دیگری آمده که پیامبر اکرم (ص) به اصحاب خود فرمودند:

پس از شما مردمی خواهند آمد، که به یک تن از آنان، اجر پنجاه تن از شما را خواهند داد. اصحاب گفتند: ای پیامبر! ما در جنگ‌های بدر، و احد، و حنین با تو بوده‌ایم، و درباره ما آیاتی از قرآن نازل شده است، این چگونه خواهد بود؟
    پیامبر فرمود: شما اگر در شرایط آنان قرار بگیرید، تحمل و شکیبایی آنان را نخواهید داشت. (بحار الانوار، ج 52، ص 130، حدیث 26)

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط sanaz68 نمایش پست
    سلام:
    سال نو مبارک:rose:
    میخواستم بپرسم حدیث یا روایتی معتبر از پیامبراکرم(ص) با این مضمون داریم؟ منظور از این جمله چیست؟
    (( عمل کنندگان به دین من کسانی اند غیر از امت من)).

کارشناس بحث : پاسخگوي قرآني
    با عرض سلام
    بنده این مطلب را مطرح میکنم شاید در رابطه با سوال شما باشد ولی حدیثی به ان مظون ندیدم
    در ایة سوم از سورة جمعه می‌خوانیم: «پیامبر(ص) نیز رسول، بر گروه دیگری از امیین است که هنوز به عرب نپیوسته‌اند، و خداوند، توانا و آگاه است
    در حدیثی آمده است که پیامبر(ص) این ایه را تلاوت کرد. حاضران پرسیدند: منظور از این «گروه دیگر» کیست؟ پیامبر(ص) در پاسخ آنها، دست بر شانة «سلمان» گذاشت (و به نقلی دست بر سر سلمان گذاشت) و فرمود: « اگر ایمان در ستارة ثریا قرار گیرد، مردانی از این گروه (ایرانیان) به آن دست می‌یابند
    در ایة 38 از سورة محمّد(ص) می‌خوانیم: «‌ای مسلمانان! اگر به نعمت اسلام ارج ننهید و از آن روی‌گردان شوید، خداوند، این مأموریت (پاسداری از اسلام) را به گروهی دیگر می‌سپارد؛ آنان که همانند شما نخواهند بود
    پس از نزول این ایه، جمعی از اصحاب از پیامبر(ص) پرسیدند: «این جمعیتی که خداوند در ایه به آنها اشاره می کند، چه کسانی هستند؟». پیامبر(ص) به سلمان، که در نزدیکش بود، نگاه کرد و دست به زانو (یا شانة) او زد و فرمود: «منظورخداوند، این مرد و قوم اوست. سوگند به آن که جانم در اختیار اوست، اگر ایمان به ستارة ثریا بسته باشد، گروهی از مردان فارس، آن را به چنگ می آورند».
    در ایه 54 از سورة مائده آمده است: «‌ای کسانی که ایمان آورده‌اید، هر کس از شما از ایین خود بازگردد ( به خدا زیانی نمی‌رساند) خداوند، در اینده، جمعیتی را می‌آورد که (دارای این ویژگی‌ها هستند):
    1. خدا آنها را دوست دارد؛ 2 . و آنها (نیز) خدا را دوست دارند؛ 3. در برابر مؤمنان، متواضع و در برابر کافران، سخت و نیرومندند؛ 4. در راه خدا جهاد می‌کنند و از سرزنش ملامتگران، هراسی ندارند
    روایت شده است که شخصی درباره این ایه و مصداق آن، از پیامبر(ص) پرسید. پیامبر(ص) دست بر شانه (یا گردن) سلمان گذاشت و فرمود: «منظور از این ایه، این شخص و قوم او هستند». آن گاه فرمود: « اگر دین در ستارة ثریا باشد و در آسمان‌ها قرار گیرد، مردانی از فارس، آن را به دست خواهند آورد
    در ایة 89 سورة انعام می‌خوانیم: « اگر این قوم، نسبت به آن (هدایت الهی) کفر ورزند، کسانی را نگاهبان آن ساخته‌ایم که نسبت به آن، کافر نیستند
    عمر گفت: «‌ای رسول خدا! منظور از گروه نگهبان دین (در ایه مذکور) کیست؟». پیامبر(ص) فرمود: « سوگند به خدا، این گروه نگهبان، سلمان و قوم او هستند
    در ایة 133 از سورة نساء نیز آمده است: «‌ای مردم! اگر خدا بخواهد، شما را از میان می‌برد و افراد دیگری را (به جای شما) می‌آورد
    در روایت آمده است که هنگامی که این ایه نازل شد، پیامبر(ص) دست خود را بر پشت «سلمان» زد و فرمود: «آن افراد، از قوم این شخص (سلمان) هستند؛ یعنی مردم غیر عرب از فارس
    یا در روایت امده
    در روایت ابوهریره آمده است که پیامبر(ص) فرمود: «‌ای عجم‌ها! نزدیک (قرآن و اسلام) گردید که عرب‌ها از آن، روی گردانده‌اند، و همانا اگر ایمان به عرش الهی بسته باشد، در میان شما کسانی هستند که آن را به دست آورند
    پیغمبر را پرسیدند که چرا همة قرون، چون عاد و ثمود و مانند ایشان هلاک شدند و ملک پارسیان به درازا کشید، با آنکه آتش پرست بودند». پیغمبر فرمود: «از بهر آنکه آبادانی کردند در جهان و داد گستردند میان بندگان خدای – عزّوجل رسول خدا(ص) فرمود: « نام ایرانیان را به زشتی یاد نکنید؛ زیرا آنها از یاران ما هستند و از ما حمایت می‌کنند
    پیامبر(ص) گاهی به فارسی نیز سخن می‌گفت و حتی در برهان قاطع در شرح کلمه «دَری» آمده است که: « بعضی گویند دَری، زبان اهل بهشت است که رسول(ص) فرموده‌اند: زبان اهل بهشت، عربی یا دری است وقتی سلمان بر پیامبر، وارد شد. پیامبر فرمود: «درسته و ساوته» یعنی «اهلاًو مَرحباً» و صحیح این دو کلمه: «درستید و شادید» است؛ یعنی «سالم و خوش باشی
    شاید منظور این عمل کنندگان به دین من کسانی اند غیر از امت من نبوده منظور غیر ملت عرب بوده
    نمیدانم خدا میداند

ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۹۰/۰۱/۰۳ در ساعت ۰۶:۴۱
    خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

نوشته
    150
    حضور
    21 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام

البته به مضمون جمله فوق اخباری داریم من جمله :

ت) أبو هريرة - رضي الله عنه - قال : «ذُكِرَتِ الأعاجمُ عند رسولِ الله -صلى الله عليه وسلم-، فقال : لأنا بِهِمْ أوْ بِبَعضِهِم أوْثَقُ مِني بكم أو ببعضكم» أخرجه الترمذي.

در نزد رسول الله ازاعاجم سخن گفتم ؛ فرمودند: من به آنها يا به بعضي از آنها بيشتر از شما يا به بعضي از شما اطمينان دارم.

که با آیات قرآن وروایاتی نظیر :

فإن يكفربهاهؤلاءفقد وكلنابهاقوماًليسو بها بكافرين

خداوند متعال میفرماید اگر این اعراب واین اصحاب به این قران کافر شوند ما قومی را بر قران موکل گردانیم که مثل شما بان کافر نباشند.

لما نزلت على رسول الله ( صلى الله عليه وآله وسلم ) هذه الآية :وإن تتولو يستبدل قوماً غيركم ثم لا يكونوا أمثالكم. قلنا . قلنا : يارسول الله ، من هؤلاء الذين إن تولينا إستبدلوا بنا . ؟ ـ وسلمان الفارسي إلى جنبه ـ .

... و انتتولو يستبدل قوما غيركم ثم لا يكونوا امثالكم اگر پشت كنيد به جاى شما گروهى ديگرآورد،
    كه آنان مانندشما نباشد.

ازپيامبر(ص ) نقل شده است كه منظور قوم سلمان است ، يعنى ايرانيان .

واحادیث صحیح دراستقامت ایمان فارس :
    صحيح البخاري ومسلم واحمد عن أبي هريرة قال : كنا جلوسا عند النبي صلى الله عليه وسلم إذ نزلت عليه سورة "الجمعة" فلما قرأ {وَآخَرِينَ مِنْهُمْ لَمَّا يَلْحَقُوا بِهِمْ} قال رجل : من هؤلاء يا رسول الله ؟ فلم يراجعه النبي صلى الله عليه وسلم حتى سأله مرة أو مرتين أو ثلاثا. قال وفينا سلمان الفارسي. قال : فوضع النبي صلى الله عليه وسلم يده على سلمان ثم قال : "لو كان الإيمان عند الثريا لناله رجال من هؤلاء". في رواية "لو كان الدين عند الثريا لذهب به رجل من فارس - أو قال - من أبناء فارس حتى يتناوله" لفظ مسلم. وقال عكرمة : هم التابعون. مجاهد : هم الناس كلهم ؛ يعني من بعد العرب الذين بعث فيهم محمد صلى الله عليه وسلم. وقال ابن زيد ومقاتل بن حيان. قالا : هم من دخل في الإسلام بعد النبي صلى الله عليه وسلم إلى يوم القيامة.

تقویت میشوند.

ویرایش توسط خیرالبریه : ۱۳۹۰/۰۱/۰۳ در ساعت ۱۱:۱۶

نوشته
    246
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    41 دقیقه
    دریافت
    115
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام.جناب خیرالبریه لطفا احادیث رو به زبان فارسی بنویسید.

نوشته
    974
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 6 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

احادیثی که در خصوص نژاد پارس آمده است احتمالا ساخته و پرداخته شعوبیه ( ملی گرایان ایرانی ) است. شخصیت سلمان نیز افسانه ای است همچنانکه همسر حضرت امام حسین بن علی نیز دختر یزدگرد نبوده است.

نوشته
    3,698
    مورد تشکر
    102 پست
    حضور
    39 روز 13 ساعت 42 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی و نتیجه گیری

sanaz68: می خواستم بپرسم حدیث یا روایتی معتبر از پیامبراکرم(ص) با این مضمون (عمل کنندگان به دین من کسانی اند غیر از امت من) داریم؟ و منظور از این جمله چیست؟

بیطرف منصف: بنده این مطلب را مطرح می کنم شاید در رابطه با سوال شما باشد ولی حدیثی به ان مظمون ندیدم.
    ـ در ایه سوم از سورة جمعه می‌خوانیم: «پیامبر(ص) نیز رسول، بر گروه دیگری از امیین است که هنوز به عرب نپیوسته‌اند، و خداوند، توانا و آگاه است.
    در حدیثی آمده است که پیامبر(ص) این ایه را تلاوت کرد. حاضران پرسیدند: منظور از این «گروه دیگر» کیست؟ پیامبر(ص) در پاسخ آنها، دست بر شانه «سلمان» گذاشت (و به نقلی دست بر سر سلمان گذاشت) و فرمود: « اگر ایمان در ستاره ثریا قرار گیرد، مردانی از این گروه(ایرانیان) به آن دست می‌یابند.
    ـ در روایات تفسیری در ذیل ایة 38 از سورة محمّد(ص) ؛ ایه 54 از سورة مائده ؛ ایة 89 سورة انعام ؛ ایة 133 از سورة نساء نیز روایاتی به همین مضمون آمده است.
    ....
    شایدمنظور این عمل کنندگان به دین من کسانی اند غیر از امت من، نبوده منظور غیر ملت عرب بوده. نمیدانم خدا میداند.

خیرالبریه: با سلام. البته به مضمون جمله فوق اخباری داریم من جمله :
    ـ أبو هريرة: در نزد رسول الله ازاعاجم سخن گفتم ؛ فرمودند: من به آنها يا به بعضي از آنها بيشتر از شما يا به بعضي از شما اطمينان دارم.
    که با آیات قرآن و روایات تقویت می شوند، نظیر :
    «فإن يكفربها هؤلاء فقد وكلنا بها قوماً ليسو بها بكافرين» خداوند متعال می فرماید اگر این اعراب و این اصحاب به این قران کافر شوند ما قومی را بر قران موکل گردانیم که مثل شما به ان کافر نباشند.
    از پيامبر(ص ) نقل شده است كه منظور قوم سلمان است، يعنى ايرانيان .

پاسخگوی قرآنی: در جستجویی که انجام دادم روایتی با این بیان نیافتم. البته روایاتی از معصومین علیهم السلام در برتری و جایگاه والای مردم آخرالزمان که معتقد و مؤمن به ظهور حضرت حجت(عج) هستند، وارد شده، از جمله:
    پیامبر اکرم (ص) خطاب به اصحاب خود فرمودند:
    شما اصحاب من هستید، اما برادران من مردمی هستند که در آخر الزّمان می‌آیند. آنان به نبوت و دین من ایمان می‌آورند، با این که مرا ندیده‌اند… هر یک از آنان اعتقاد و دین خویش را با هر سختی ای نگاه می‌دارد، چنان که گویی درخت خار مغیلان را در شب تاریک با دست پوست می‌کند، یا آتش پردوام چوب تاغ را در دست نگاه می‌دارد. آن مؤمنان مشعل‌های فروزانند در تاریکی‌ها. خداوند آنان را از آشوب‌های تیره و تار (آخر الزّمان) نجات خواهد داد. (بحار الانوار، ج 52، ص 124)
    در روایت دیگری آمده که پیامبر اکرم (ص) به اصحاب خود فرمودند:
    پس از شما مردمی خواهند آمد، که به یک تن از آنان، اجر پنجاه تن از شما را خواهند داد. اصحاب گفتند: ای پیامبر! ما در جنگ‌های بدر، و احد، و حنین با تو بوده‌ایم، و درباره ما آیاتی از قرآن نازل شده است، این چگونه خواهد بود؟
    پیامبر فرمود: شما اگر در شرایط آنان قرار بگیرید، تحمل و شکیبایی آنان را نخواهید داشت. (بحار الانوار، ج 52، ص 130، حدیث 26)

أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک

خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری