صفحه 1 از 10 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا خدارا بندگی کنیم؟

نوشته
    264
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش چرا خدارا بندگی کنیم؟

با سلام به دوست گرامی جناب ذهن آزاد
    دریکی از تاپیکها سوال درزمینه بندگی کردن از خدا نموده بودید این بحث رو به صورت تاپیک مستقل دراینجا باز میکنم.و سوالهای شما، و پاسخها را ذکر میکنم. با امید به شرکت سائر دوستان عزیز
    بابابزرگ مهربان سلام.
    چرا خدا مي خواهد بنده او باشيم؟ چرا بندگي خدا در رفتارهايي ظاهر مي شود كه تفكر و تعمقي در آن نيست و مهم نيست فرد دليل رفتار خود را بداند؟ چرا چنين امر مهمي ناديده گرفته مي شود؟ چرا با گرفتن قرآن بر سر گناهان بخشيده مي شود اما با شك و جستجو و تحقيق و تفكر انسان منحرف؟!
    با سلام به جناب ذهن آزد (بخش 1)
    سوال بسیار اساسی و خوبی رامطرح نمودید: پس بنده بحکم نیازمندی محتاج بندگی مافوق خود هست. اما چرا خدا میخواهد بنده او باشیم؟
    1- از آنجا که خداوند خالق انسانهاست و واقف به تمام مصالح گذشته – حال و آینده انسانها.
    2- و از طرفی هدف از خلقت انسانها را رسیدن به کمال تعریف نموده .
    3- از طرفی انسان ترکیبی از خوی فرشته ای و حیوانی دارد.
    4- لذا خداوند تنها راه رسیدن انسان به کمال مطلق را در بندگی و پرستش از خود ترسیم نموده.
    اما چگونگی بندگی خدا دررفتار بعضیها. هیچ ارتباطی با آن تعریفی که خدا از بندگی نمودن انسان میخواهد ندارد.چون تعریف بندگی خدا درکتاب راهنمایش(قرآن ) توسط راهنمایخود(پیامبر) تعریف میشود. نه درنوع رفتاری که ازدیگران ظاهر میشود!
    با شما موافق هستم كه هر عذابي نتيجه عمل انسان و ناآگاهي انسان است و خداوند نيز خير محض است.
    به خردمندی شما هدیه تحسین میفرستم. که قبول دارید خداوند خیر محض است و از خیر شر و بدی صادر نمیشود پس ترس ندارد. پس ترس زائیده عمل انسان است.
    به همين دليل درصدد افزايش آگاهي خود با پرسش و جستجو هستم. چه بسا در محضر خداوند در برابر اين پرسش قرار بگيرم كه چرا بدون مطالعه از حرف اين و آن پيروي كردي و از خود نپرسيدي كه چرا خداوند بايد كساني را بفرستد و به آنها حكم دهد كه با مخالفينش مبارزه كنند و مردم را از من كه خير محضم بترساند و بجاي افزايش درك و دانششان به رفتارهاي پرستش گونه (بندگي) وادار سازند؟
    دوست ارجمند م: دراین قسمت بنظرم پاسخهای جناب حسین تبار به سوال شما در‌(تاپیک دیدگاه جدید دکتر سروش ) منطقی بود .حال خلاصه آن را بیان میکنم:
    1- قطعا شما خداوند راقبول دارید.
    2- قطعا خداوند جهان از جمله انسان را بیهوده خلق نکرده .
    3- قطعا برای به کمال رسیدن انسان دستوراتی را باید صادرکند(کلی و جزئی)
    4- قطعا دستورات کلی را با عقل درمی یابیم.(مانند اینکه بحکم نیازمندی انسان باید از خالق خود تقدیرکند.) چون عقل فقط مدرک کلیات است. نه جزئیات.
    5- قطعا نوع و چگونگی تقدیر را عقل نمیتواند تشخیص دهد (مثل اینکه نماز خواندن و روزه گرفتن و.. نوعی تشکر ازخداست وهمچنین چرا 4 رکعت یا 3 رکعت یا 2 رکعت یا چرا دروقتهای خاص نماز میخوانیم اینها را دیگر عقل عاجز از تشخیص هست.)
    6- قطعا برای فهم چگونه پرسش کردن (درقسمت جزی که عقل توان درک آن راندارد) نیاز به پیامبری از جانب خداست تا ریز دستورات خدا رابرای انسانها بیان کند.
    7- قطعا باید آن پیامبر دارای ویژگیهایی از قبیل عصمت- عالم تر از همه – غیب گو و..باشد تا سخنانش قابل اطمینان برای انسان باشد.
    8- قطعا درمقابل این پیامبر عده ای ستمگر بدنبال منافع شخصی خود و استثمار وبردگی مردم با پیامبر خدا مخالفت میکنند.
    9- قطعا پیامبر خدا باید برای حفظ مصالح عمومی خلقت (پرستش خدا) با استثمارگران ومنفعت طلبا ن بمبارزه برخیزد تا بردگی انسانها از همدیگر را به بندگی آنها از خدا (آزادی) برگرداند.
    10- قطعا آنچه که پیامبر مردم را از آن میترساند از خدانیست که خدا ترس ندارد( وشما هم پذیرفتید خداوند خیر محض است ) بلکه از عواقب گناهان و اعمال زشت خود انسانهاست پرهیز میدهد.
    11- قطعا تنها راه پرهیزنمودن انساناز ظلم و ستم به خویش یا دیگران دربندگی خدا وجود دارد. (زیرا اساس ظلم و ستم در حس منفعت طلبی انسان است که با بندگی خدا انسان به دنبال مصالح ماندگار خود میرود نه منافع زودگذر دنیوی.

2. تشکر

3.  

نوشته
    264
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا خدارابندگی کنیم؟2

نقل قول : ذهن آزاد
    پدر من چرا شما رفتارهاي بي خردانه انسانها را نقد نمي كنيد؟ مثلا" با آنهايي كه در بوسيدن حجرالسود از سر و كول هم بالا مي روند. نمي گوييد كمي بيشتر فكر كنيد....
    پدر من بت پرستي مگر چيست؟ بت پرست ها هم براي حقانيت خود آسمان و رسيمان مي بافتند؟ چه چيز روح خفته ما را بيدار مي كند. شك يا سرگرفتن قرآن؟!
    دوست بزرگوارم جناب ذهن آزاد (بخش 2)
    : مانه تنهارفتار بیخردانه انسانهای بی خرد را نقد میکنیم بلکه از شما بالاتر چنین رفتار بیخردانه رانفی میکنیم!! بت پرستی پرستش هر آنچه غیر خداست. واتفاقا چرا بت پرستان برای حقانیت خود آسمان و ریسمان میبفتند؟ آیا دلیلش جز نیازمندی آنان به نیروی مافوق خود بود تا برایشان واسطه حق گردند لکن و لکن ولکن آنان در دستیابی به حق بیراهه جهل و خطارا پیمودند. (راهیکه به جز راه انبیاءاست )
    وبالاخره آنچه روح خفته بشر را بیدار میکند نه شک است ونه صرفا سر گرفتن قرآن! بلکه رسیدن به یقین است به لطف عقل سلیم. دراین صورت چه قرآن رابه سر گیری یا سرزیر قرآن گیری . به سعادت میرسی.
    نتیجه:
    1- از آنجا که خداوند خالق انسانهاست و واقف به تمام مصالح گذشته – حال و آینده انسانها.
    4- لذا خداوند تنها راه رسیدن انسان به کمال مطلق را در بندگی و پرستش از خود ترسیم نموده.
    5- رفتارهای خود درآوردی که انسانها به اسم بندگی خدا بروز میدهند هیچ ربطی به آنچه خداوند از آنها میخواهد ندارد.
    در پیروی از حق سرفرازباشید.

5. تشکرها 2

نوشته
    5
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

sss
    نقل قول نوشته اصلی توسط bababozorg نمایش پست
    نقل قول : ذهن آزاد
    پدر من چرا شما رفتارهاي بي خردانه انسانها را نقد نمي كنيد؟ مثلا" با آنهايي كه در بوسيدن حجرالسود از سر و كول هم بالا مي روند. نمي گوييد كمي بيشتر فكر كنيد....
    پدر من بت پرستي مگر چيست؟ بت پرست ها هم براي حقانيت خود آسمان و رسيمان مي بافتند؟ چه چيز روح خفته ما را بيدار مي كند. شك يا سرگرفتن قرآن؟!
    دوست بزرگوارم جناب ذهن آزاد (بخش 2)
    : مانه تنهارفتار بیخردانه انسانهای بی خرد را نقد میکنیم بلکه از شما بالاتر چنین رفتار بیخردانه رانفی میکنیم!! بت پرستی پرستش هر آنچه غیر خداست. واتفاقا چرا بت پرستان برای حقانیت خود آسمان و ریسمان میبفتند؟ آیا دلیلش جز نیازمندی آنان به نیروی مافوق خود بود تا برایشان واسطه حق گردند لکن و لکن ولکن آنان در دستیابی به حق بیراهه جهل و خطارا پیمودند. (راهیکه به جز راه انبیاءاست )
    وبالاخره آنچه روح خفته بشر را بیدار میکند نه شک است ونه صرفا سر گرفتن قرآن! بلکه رسیدن به یقین است به لطف عقل سلیم. دراین صورت چه قرآن رابه سر گیری یا سرزیر قرآن گیری . به سعادت میرسی.
    نتیجه:
    5- رفتارهای خود درآوردی که انسانها به اسم بندگی خدا بروز میدهند هیچ ربطی به آنچه خداوند از آنها میخواهد ندارد.
    در پیروی از حق سرفرازباشید.
    سلام لطفا ذکر بفرمائید که وجود لایزال خداوند از کی بوده ما میگوئیم از ازل این ازل کی بوده است
    ویرایش توسط sara.m : ۱۳۸۷/۰۲/۳۰ در ساعت ۱۵:۴۳ دلیل: ارسال نقل قول و سوال در دو پست مختلف

7. تشکر

نوشته
    1,183
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط sepehr نمایش پست
    سلام بابا بزرگ ایا بوسیدن حجر الاسود به نیت نزدیکی به خدا اشتباه است لطفا جواب دهید
    تا بابابزرگ تشریف بیارن من اون چیزی که در این زمینه به ذهنم می رسه خدمتتون عرض می کنم
    روایت داریم لمس کردن سنگ حجر الاسود مستحب است و اعمال مستحبی هم خب بالطبع انسان رو به خدا نزدیک می کنه

مهدیا کعبه شد از تاب تو بی تاب بتاب

9. تشکرها 3

نوشته
    331
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نتیجه:

1- از آنجایی خود خدا اثبات نمی شود
    2- و خلقت انسان به دست خدا اثبات نمی شود.
    3- و هدفی نیز برای آفرینش اثبات نمی شود
    4- و پرستش به کل در تضاد با خرد است (پرستش = باور یا ایمان = پذیرفتن بی چون وچرا و بدون تردید چیزی = از بین رفتن شک یعنی بیکار شدن خرد ) و هیچ کمالی به انسان نمی دهد، بلکه خرد است که موجب کمال انسان می شود
    5- و دلایل ارایه شده من در آوردی و بی منطق است.

از این رو سخنان گفته شده برای منبر خوب است، نه برای پاسخ به کسی که خود را آزاد اندیش می نامدد!

11. تشکرها 3

نوشته
    264
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط sepehr نمایش پست
    sssسلام لطفا ذکر بفرمائید که وجود لایزال خداوند از کی بوده ما میگوئیم از ازل این ازل کی بوده است.
    ‌با درود به مستر سپهر گرامی: اگه اشکال نداره این سوال مربوط به (آیا خدا وجود دارد میباشد) اونو در همین بخش عقائد در تاپیک(آیا خدا وجود دارد ) مطرح بفرمائید بابابزرگ و همه نوه های گل در خدمت شما هستند.

13. تشکر

نوشته
    264
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

لطفا دربخش هستی شناسی- (آیا هستی تصادفی بوجود آمد؟)بنویسید.

نقل قول نوشته اصلی توسط سنبلعلی نمایش پست
    1- از آنجایی خود خدا اثبات نمی شود
    .....از این رو سخنان گفته شده برای منبر خوب است، نه برای پاسخ به کسی که خود را آزاد اندیش می نامدد.
    جناب سنبلعلی : خوش آمد بعد از چند روز تاخیر ومرخصی .!
    1- پاسخ ما برای جناب ذهن آزاد بود و ایشون از درون دین سخن میگویند. یعنی خداراقبول دارند وفقط دراینجا از پرستش او سوال دارند. نه برای شما که از بیرون دین سخن میگوئید یعنی خدا راقبول ندارید .
    2- دوست گرامی: از شما خیلی بعید بود که با اونهمه علم ودانش! بصورت قطعی بگوئید(خود خدا اثبات نمیشود و خلقت هدفی ندارد و...) درحالی میتونید بگوئید من دلیلی برای اثبات خدا پیدا نکردم. نه این که با قاطعیت انکار کنید. با حساب شما پس حدود 000/000/000/ 6 میلیا رد انسانی که به خدا معتقدند همه ول معطلند و فقط جناب سنبلعلی به راه مسقیم هست.!!
    3- ارجمندا: بچه هااز شما درباره ادعای (تصادفی بودن خلقت ) دلیل خواستند. البته در بخش هستی شناسی و تاپیک (آیا هستی تصادفی پدید آمد) و شما هنوز پاسخ ندادید.!!
    لطفا اگه سخن منطقی درباب تصادفی خلقت و بی هدفی آن و انکار خدا دارید فقط درآن بخش بنویسید. ((موضوع را عوض نکنید}}خردورز باشید.
    ویرایش توسط hoseintabar : ۱۳۸۷/۰۲/۳۱ در ساعت ۰۶:۴۶

15. تشکرها 2

نوشته
    331
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من با قاطعیت می گویم که هیچ دلیل منطقی ای برای اثبات خدا نیست و این اگر بفهمید با این که من با قطعیت اثبات کنم که خدایی نیست متفاوت است.

ارجمندا: بچه هااز شما درباره ادعای (تصادفی بودن خلقت ) دلیل خواستند. البته در بخش هستی شناسی و تاپیک (آیا هستی تصادفی پدید آمد) و شما هنوز پاسخ ندادید.!!
    در این باره هم گویا باید صد بار تکرار کنم که هستی پدید نیامده است که تصادفی باشد یا نباشد.
    یعنی هستی همواره بوده است، چرا که نیستی ممکن نیست و چیزی هم از نیستی پدید نمی آید.

پس صورت مساله را درست کنید تا پاسخ بگیرید.
    همچنین این گفتگو در جستار "آیا خدا وجود دارد" در جریان است.

ویرایش توسط tabatabay : ۱۳۸۷/۰۳/۰۵ در ساعت ۱۸:۲۷

نوشته
    44
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سنبلعلی نمایش پست
    از آمار کیلویی 6 میلیارد خداشناستان روشن است که دیگر گفته هایتان چقدر ارزش منطقی دارد.
    من با قاطعیت می گویم که هیچ دلیل منطقی ای برای اثبات خدا نیست و این اگر بفهمید با این که من با قطعیت اثبات کنم که خدایی نیست متفاوت است.

در این باره هم گویا باید صد بار تکرار کنم که هستی پدید نیامده است که تصادفی باشد یا نباشد.
    یعنی هستی همواره بوده است، چرا که نیستی ممکن نیست و چیزی هم از نیستی پدید نمی آید.

پس صورت مساله را درست کنید تا پاسخ بگیرید.
    یعنی صورت مسئله رو پاک کنن ، چرا ؟چون شما بلد نیستی
    یا صورت مسئله رو عوض کنن چرا؟؟؟
    هنوز خودتون هم مشکل دارین، هر وقت مشکلتون رو با عقیدتون یک سو کردین بعد بیاین عقیدتون رو به خورد ما بدین
    ویرایش توسط نیکان : ۱۳۸۷/۰۲/۳۰ در ساعت ۲۱:۰۶

18. تشکرها 2

نوشته
    1,183
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

جناب نیکان شما خودتو ناراحت نکن ، کم کم به این پست های بی پایه جناب سنبل عادت می کنین ، حالا این که خوبه ، برو پست های قبلی رو بخون ، کلی .....
    مهدیا کعبه شد از تاب تو بی تاب بتاب

صفحه 1 از 10 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری