صفحه 1 از 3 123 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: نقدی براثرجاعلانه دکتر انصاری (کوروش کبیر ومحمدبن عبدالله)

نوشته
    65
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

مطلب نقدی براثرجاعلانه دکتر انصاری (کوروش کبیر ومحمدبن عبدالله)

نقدی براثرجاعلانه دکتر انصاری (کوروش کبیر ومحمدبن عبدالله)

نقدی براثری جاعلانه وعامیانه به نام کوروش بزرگ
    ومحمدبن عبدالله نوشته دكتر مسعود انصاري
    ابتدای سخن لازم است از سایتها و وبلاگهایی که
    سعی بر نقد این کتاب داشتند تشكر كنم ، اما از آنجایی
    که کپی انتشار یافته از جملات کتاب در فضای مجازی
    بسیار بیشتر از نقدهای پیرامون آن بود از مدتی
    پیش خرده نقدهایی بر این کتاب را تدریجا در وبلاگم
    آوردم و هنوز در ابتدای راه هستم ...

نویسنده کتاب که لقب دکتر را یدک می کشد
    نوشته ها و تحقیقات و تحصیلاتش ارتباطی
    با کتاب مذکور ندارد .او در صفحه ۱۱ هدف
    خود از نگاشتن این کتاب را بیان می کند و
    مشخص می شود که او از داشتن اندک سوادی
    در زمینه تاریخی بی بهره است و
    صرفا از عناوین خویش در راستای کوبیدن اسلام
    با چماق ناسيوناليسم سوء استفاده کرده است.
    خواننده از روی جلد کتاب نیز خواهد فهمید که
    نویسنده قرار است شخصی را به عرش برده
    و دیگری را به زمین کشیده و لگدمالش کند .

پیامبری که پیامبر رحمت است را با عنوان نه چندان رایج
    در زبان فارسی-در راستاي تحقير-
    "محمد بن عبدالله" مي نامد و برای القای
    وحشیگری دو شمشیر را هم در زیر نام او
    حك مي كند و برای شخصیتی به نام کوروش
    که تا 100 سال پیش هیچ ایرانی نامی از او نشنیده بود
    پسوند "بزرگ" را بر می گزیند و
    در زیر آن گل نبشته ای بابلی منسوب به منشور کوروش
    را گذاشته تا بعنوان نماد حقوق بشر معرفی گردد.
    و حقیقت در این کتاب عامیانه قلب حقیقت است
    به سود کوروش و یهودیان !

در نخستين ادعا او مدعي مي شود که
    کوروش پادشاهی ایرانی و
    محمدبن عبدالله یک پیامبر عرب است
    و ورود اسلام بنیاد ارزشهای فردی و معنوی
    و فرهنگی و اجتماعی و... را(در جهت منفی) !! زیر و رو کرد.

در پاسخ بايد گفت كه کوروش به هیچ وجه ایرانی نبوده
    و هم خودش و هم تورات این موضوع را تایید می کنند
    کوروش در گل نبشته بابلی (منشورش) میگوید:

13 – او ، سرزمین " گوتیان " و تمامی سپاهیان "مند" را به فرمانبرداری از او (کورش) واداشت . او (واداشت تا) "سیاه سران " به دست کورش شکست داده شوند . " ( عبدالمجید ارفعی – فرمان کورش بزرگ – ص 17 )
    می دانیم که گوتیان از طوایف آدریاتیک بوده اند
    "( دهخدا – لغتنامه – ذیل واژه گوتی)
    و اینکه عبارت "سیاه سر" را هم کوروش
    و هم غربی ها اکنون برای مردم خاورمیانه بکار می برند .
    تورات هم ميگويد:
    تورات: "ای بابل ، ای کوه مستحکم ، ای ویران کننده جهان ، اینک من دشمن توام ! ...از تو چیزی جز یک تپه خاکستر باقی نخاوهم گذارد ...شیپور جنگ بنوازید .به سپاهیان آرارات ، اشکناز و میتی بگویید حمله کنند . فرماندهی تعیین کنید تا دستور حمله بدهد ، اسبان زیاد فراهم کنید " ( عهد عتیق – ارمیا – 27-25 : 51 )
    بنابراین هم کوروش و هم حامیانش که خودش گوتیان
    روشن موی و تورات آنها را اشکنازی و آراراتی می خواند
    از جنوب روسیه و قفقاز به ایران مهاجرت کرده اند
    و با ثروت یهود بابل را سرنگون کردند .

او ادعا می کند که کوروش طبق نظر تورات
    پیامبر خدا بود در حالی که خودش چنین لقبی
    به خود نداده بود و برعکس پیامبر خود را چنین لقب داد !
    و در جمله ای میگوید هر دو پادشاه بودند ،
    منتها کوروش شاه-پیامبر بود و محمد پیامبر-شاه!

در پاسخ به این سخن مضحک پس از ذکر
    این نکته که تورات در عصر هخامنشی
    هیچ ربطی به حضرت موسی ندارد و
    توسط برخی یهودیان نگاشته شده است
    و تحریف گشته ، ناچاریم توصیف تورات
    را پیرامون کوروش بیاوریم:
    " این سخنانیست که خداوند علیه بابل و مردم آن به من فرمود : به همه قوم ها اعلام کنید که بابل ویران خواهد شد ! بت مردوک و سایر بت های بابل سرافکنده و رسوا خواهند شد ! زیرا قومی از شمال بر بابل هجوم خواهند آورد . و آنرا ویران خواهند کرد ..."(عهد عتیق –ارمیا – 40-21 : 50
    " من لشکر بزرگی از قوم های نیرومند شمال را برخواهم انگیخت تا بر بابل هجوم آورند و نابودش کنند ....از سرزمینی دور دست به جنگ بابل بیایید ، انبارهای غله اش را خالی کنید خانه هایش را ویران سازید و همه جا را با خاک یکسان کنید ...بنگرید ! سپاهی بزرگ از طرف شمال می آید ! ...
    آنها سلاح های خود را برداشته و برای کشتار آماده اند ، ایشان سنگ دلند و به کسی رحم نمی کنند ، فریاد آنان مانند خروش دریاست ، ای بابل ایشان سوار بر اسب به تاخت به جنگ تو می آیند "(عهد عتیق – ارمیا – 42-41 - 10- 9- 3-1 : 50 )
    تورات علنا می گوید که اینها سنگدل و بیرحم هستند و
    به کسی رحم نمی کنند ! بزرگترین حامی کوروش
    او را وحشی و سنگدل می خواند و
    پیش بینی می کند که بابل را ویران خواهد نمود ،
    ضمن اینکه شمالی بودن آنرا نیز تاکید می کند
    و همین طور غیر ایرانی بودنش را نیز تایید !
    ضمن اینکه ایشان ادعا فرمودند که کوروش
    ادعای پیامبری نداشت ، ولی ما می گوییم داشت!
    چرا ؟! گل نبشته کوروش را می خوانیم :
    12. (مردوک) در میان همه ی سرزمین ها، به جستجو و کاوش پرداخت، به جستن شاهی دادگر، آنگونه که خواسته ی وی (= مردوک) باشد، ‌شاهی که (برای در پذیرفتن او) دستان او به دست خویش گرفت.
    13. او (= مردوک) کورش، پادشاه شهر انشان Anšan را به نام بخواند (برای آشکار کردن دعوت وی) و او را به نام بخواند (از بهر) پادشاهی بر همه ی جهان.
    اینجا کوروش در نخستین سطور بیانیه اش
    توسط یک بت (مردوك=خدای کوروش) برای
    پادشاهی کل جهان انتخاب می شود ،
    و این فراتر از پیامبر بودن و پیامبر خواندن است ،
    چون پیامبران بسیاری در همان عصرها بودند
    که "شاه" نبودند و فقط پیامبر بودند و از
    سوی خداوند برای اصلاح امور برگزیده شدند.

اوج دانش نویسنده در همین چند سطر عیان گشت
    که گویا حتی یکبار گل نبشته بابلی کوروش
    را مطالعه نکرده تا بداند کوروش خود را پیامبر
    و انتخاب شده توسط خدایان بت غیر بومی
    و غیر ایرانی (انیل،مردوک،نبو) می نامد !

اما چرا يهوديان در كتب بعدي او را تقديس كرده اند
    و تا حد پيامبري بالا برده اند ؟
    «...از نظر من دخالت یهود در تاریخ شرق میانه، در مقطع هخامنشیان، نشانی از خردمندی و دور اندیشی بزرگان یهود دارد که در استفاده از آن فرصت تاریخی، برای نجات قوم خود تردید نشان نداده اند... کوشش قابل ملاحظه ای به کار رفته است تا از جهان گشای هخامنشی، تصویر پادشاه صلح دوست و مدارا طلبی بسازد... بنابراین ویژگی «استثنایی» تدابیری که به وسیله کورش به نفع اورشلیم اتخاذ شده است فقط ناشی از دیدگاه به شدت «یهودا مرکزی» منابعی است که در دسترس ما قرار دارند...». (بریان، تاریخ امپراتوری هخامنشیان، ص 136 و 137)

اعتراف از این واضح تر ؟!

نام گذاری خیابانی بزرگ در اسراییل به نام کوروش
    «...او(کورش) توجه خاصی نسبت به یهودی ها داشت...چون این قوم درموقع تسخیر بابل خدماتی کردند، کورش خواست قدر دانی خود را نشان دهد...». پیرنیا،تاریخ ایران باستان،ص397
    اما در قیاس با رفتارهاي ناشايست
    و عوامفريبانه کوروش که اندکی را بازشمرده و بازخواهیم شمرد ،
    شرايط و ويژگي هايي كه قرآن براي حاكمان برمي شمارد:
    دوري از استبداد در امور حكومتي است كه در آيه159 سوره آل عمران به آن اشاره شده است. از ويژگي هاي ديگر دوري از ظلم و ستم (يوسف آيات 78و 79) احسان و نيكي به ملت (يوسف آيه56) عدالت پيشگي و دوري از هواپرستي و گرايش هاي نفساني (ص آيه26) بهره گيري از مشورت مردم و استفاده از انديشه هاي ايشان در مديريت جامعه (آل عمران آيه159) مشاوره با نخبگان و انديشمندان حوزه هاي مختلف علمي و عملي و كارشناسان هر رشته و علم (نمل آيه32) اجراي قاطع تصميمات و برنامه ها و سياست و عدم تعلل و سستي در اجراي مصوبات (آل عمران آيه159) است.
    اين ويژگي ها افزون بر ويژگي هاي فردي چون ايمان به خدا و معاد و حسابرسي (نساء آيه 141 و 144) و مائده آيه55 و يوسف آيه56و 57)، در پيش گرفتن تقواي الهي در همه حوزه هاي عملي و علمي (اعراف آيه128 و يوسف آيه 56و 57)، برخورداري از توانايي علمي (بقره آيه 246و 247 و نيز يوسف آيه55) و توانايي جسمي (بقره آيه246و 147)، انجام كارهاي نيك و پسنديده عقلي و عقلايي و شرعي (نور آيه55) (ahl-ul-bait.com)
    نويسنده در صفحه ۱۲ هدف شوم خود
    را كه تكرار همان ترجيع بند تكراري نابودي تمدن
    پيشرفته ايران پس از ورود اسلام است را به خواننده القا كند !
    و جالب تر اينكه خود را در رسيدن به اين هدف
    كاملا بي طرف مي داند ، البته همانطور كه ديديم
    از جلد كتاب تا انتهاي كتاب كاملا مي توان اوج
    بي طرفي يك نويسنده غير متخصص را مشاهده نمود !

تولد كوروش :
    نويسنده در باره تولد كوروش اعتراف مي كند
    كه هرودوت و گزونفون و كتزياس و...
    اتفاق نظري درباره ولادت كوروش ندارند
    ولي او تنها از هرودوت نقل قول مي كند ،
    طبيعتا خواننده به اين نتيجه خواهد رسيد
    كه اين روايت هيچ آسيبي به شخصيت كوروش
    نخواهد رساند
    بعنوان مثال كتزياس شرحي كاملا متفاوت مي آورد
    كه از همان بن مايه مورد اعتماد نويسنده روايت شده است :
    کتزیاس: کورش پسر چوپانی بود از ایل مرد ها، که از شدت احتیاج مجبور گردید راهزنی پیش گیرد. کورش در ایام جوانی به کارهای پست اشتغال می ورزید و از این جهت مکرر تازیانه خورد. او با آستیاکس، آخرین پادشاه ماد، هیچ گونه قرابتی نداشت و از راه حیله و تزویر به مقام سلطنت رسید. (حسن پیرنیا، ایران باستان، جلد اول، ص 240)

مي خواهند نور خدا را با دهانشان خاموش كنند ...www.shahaab.blogfa.com

2.  

نوشته
    1,054
    حضور
    8 روز 19 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط شهاب* نمایش پست
    در پاسخ بايد گفت كه کوروش به هیچ وجه ایرانی نبوده و هم خودش و هم تورات این موضوع را تایید می کنند کوروش در گل نبشته بابلی (منشورش) میگوید: 13 – او ، سرزمین " گوتیان " و تمامی سپاهیان "مند" را به فرمانبرداری از او (کورش) واداشت . او (واداشت تا) "سیاه سران " به دست کورش شکست داده شوند . " ( عبدالمجید ارفعی – فرمان کورش بزرگ – ص 17 ) می دانیم که گوتیان از طوایف آدریاتیک بوده اند "( دهخدا – لغتنامه – ذیل واژه گوتی) و اینکه عبارت "سیاه سر" را هم کوروش و هم غربی ها اکنون برای مردم خاورمیانه بکار می برند .
    می شود لطف کنید ربط این موضوع (فرمانبردار کردن گوتیان و سیاه سران ) را با هموطن بودنشان با کورش بفرمائید؟

آیا تا بحال چیزی راجع به انشان یا انزان شنیده اید ؟

ناچاریم توصیف تورات را پیرامون کوروش بیاوریم: " این سخنانیست که خداوند علیه بابل و مردم آن به من فرمود : به همه قوم ها اعلام کنید که بابل ویران خواهد شد ! بت مردوک و سایر بت های بابل سرافکنده و رسوا خواهند شد ! زیرا قومی از شمال بر بابل هجوم خواهند آورد . و آنرا ویران خواهند کرد ..."(عهد عتیق –ارمیا – 40-21 : 50 " من لشکر بزرگی از قوم های نیرومند شمال را برخواهم انگیخت تا بر بابل هجوم آورند و نابودش کنند ....از سرزمینی دور دست به جنگ بابل بیایید ، انبارهای غله اش را خالی کنید خانه هایش را ویران سازید و همه جا را با خاک یکسان کنید ...بنگرید ! سپاهی بزرگ از طرف شمال می آید ! ... آنها سلاح های خود را برداشته و برای کشتار آماده اند ، ایشان سنگ دلند و به کسی رحم نمی کنند ، فریاد آنان مانند خروش دریاست ، ای بابل ایشان سوار بر اسب به تاخت به جنگ تو می آیند "(عهد عتیق – ارمیا – 42-41 - 10- 9- 3-1 : 50 )
    در باب 45 از کتاب اشعیای نبی در کتاب مقدس چنین میخوانیم: «خداوند به منجی خویش، کورش (گفت): دست راست او را گرفتم تا بحضور وی امتها را مغلوب سازم و کمرهای پادشاهان را بگشایم، تا درها را به حضور وی مفتوح نمایم و در دروازه ها دیگر بسته نشود. (خداوند) چنین میگوید: من پیش تو خواهم خرامید و جایهای ناهموار را هموار خواهم ساخت و درهای برنجین را شکسته ، پشت بندهای آهنین را خواهم برید و گنجهای ظلمت و خزائن مخفی را به تو خواهم بخشید، تا بدانی من یهوه (هستم) که ترا به نامت خوانده ام، و من خدای اسرائیل هستم». در باب 44 از کتاب اشعیای نبی، درباره کورش کبیر چنین میخوانیم: «خداوند درباره کورش میگوید: او شبان من است و تمامی مسرت مرا به اتمام خواهد رسانید».
    ---------------------

در جاي ديگر كتاب , كوروش را به عقاب شرق تشبيه كرده و گفته است ؛ كه آخر را از ابتدا و چيزهايي كه از ايام قديم واقع نشدند اعلام نموده مي گويم كه تدبير من اثبات خواهد شد و تمام مشيت خود را به جا خواهم آورد. مرغ درنده از مشرق و مرد تدبير مرا از مكان بعيد مي خوانم. هم گفتم و هم به عمل خواهم آورد و آن را مراد كردم و هم به جا خواهم آورد. ( سفر اشعياه – فصل ۴۶ – ۱۰- ۱۱ ) و همچنين در كتاب يرمياه مي خوانيم ؛ در ميان طوايف بيان كرده بشنوانيد و علم را بر پا نموده اصغا كنيد و اخفا ننموده بگوييد كه بابل مسخر شد. به يل شرمنده و مردوك شكسته بتهايش خجل و اصنافش منكسر گرديده اند. زيرا كه بر او از طرف شمال قومي بر مي آمد كه زمينش را به حدي ويران مي گرداند كه احدي در آن ساكن نخواهد ماند و از انسان و بهائم كوچيده خواهند رفت ( سفر يرمياه – فصل ۵۰ – ۱ و ۲ )

عتیق – ارمیا – 42-41 - 10- 9- 3-1 : 50 ) تورات علنا می گوید که اینها سنگدل و بیرحم هستند و به کسی رحم نمی کنند ! بزرگترین حامی کوروش او را وحشی و سنگدل می خواند و پیش بینی می کند که بابل را ویران خواهد نمود ،

رهاننده تو خداوندي كه ترا در رحم مصور ساخت چنين مي فرمايد ؛ به اورشليم مي فرمايد كه معمور و به شهرهاي يهوداء كه بنا كرده خواهيد شد و خرابي هايش را قائم خواهم كرد. ( فصل ۴۴ – ۲۵ و ۲۶ سفر اشعياء ) آنگاه در خصوص كوروش مي گوید كه شبان من اوست و تمامي مشيتم را به اتمام رسانيده به اورشليم خواهد گفت كه بنا كرده خواهي شد و به هيكل كه اساست مبتني كرده خواهد شد ( فصل ۴۴ – ۲۸ سفر اشعياه – ۱ )
    -----------------
    در سال سوم سلطنت بلشصر ملك ، به من كه دانيالم رؤيايي مرئي شد بعد از رؤيائي كه از اين پيش به من مرئي شده بود و در رويا ديدم و هنگام ديدنم چنين شد كه من در قصر شوشان كه در كشور عيلام است بودم و در خواب ديدم كه نزد نهر اولايم و چشمان خود را برداشته نگريستم و اينك قوچي در برابر آن نهر مي ايستاد كه صاحب دو شاخ بود و شاخهايش بلند اما يكي از ديگري بلندتر و بلندترين آخراً برآمد و آن قوچ را به سمت مغربي و شمالي و جنوبي شاخ زنان ديدم و هيچ حيواني در برابرش مقاومت نتوانست كرد و از اين كه احدي نبود كه از دستش رهائي بدهد. لهذا موافق راي خود عمل مي نمود و بزرگ مي شد و حيني كه متفكر بودم اينك بز نري از مغرب بر روي تمامي زمين مي آمد كه زمين را مس نمينمود و آن بز را شاخ خوش منظري در ميان چشمانش بود , و به آن قوچ صاحب شاخي كه در برابر آن نهر ايستاده ديدم مي آمد و بغيط قوتش بر او مي دويد. و او را ديدم كه به نزد آن قوچ رسيد و بر او با شدت غضب آور شده وي را زد و هر دو اخش را شكست و از اينكه در قوچ طاقت ايستادن در برابرش نبود وي را بر زمين انداخته پايمالش كرد و كسي نبود كه آن قوچ را از دستش رهائي دهد.( سفر دانيال۸؛ ۱ )
    آنگاه كتاب مذكور از زبان دانيال مي آورد كه ملك جبرئيل بر او ظاهر شد و روياي وي را بدينسان تشريح كرد ؛

قوچ صاحب دو شاخي را كه ديدي ملوك مادي و فارس است و بز نر مو دار پادشاه يونان است و شاخ بزرگي كه در ميان چشمانش ميباشد ملك اولين است. ( سفر دانيال۸ ؛۲۰ )

------------------

شما مطمئنید که کتاب مذکور را نقد می کنید ؟

برای نقد کردن می بایست کتابهای زیادی را مطالعه و مورد تامل قرار بدهید تا آنگاه بتوانید نقدی را بر کتابی دیگر انجام دهید . و الا نتیجه خوبی از آن نمی گیرید .

پیشنهاد می کنم برای اینکه به ریشه ادیان سامی پی ببرید کتاب : اساطیر خاورمیانه نوشته ساموئل هنری هوک را بخوانید .

و ریشه بسیاری از اعتقادات را در اسطوره های اقوام بین النهرین خواهید یافت و متوجه خواهید شد که بسیاری از باورها از کجا ناشی می شوند .
    ویرایش توسط mmj : ۱۳۹۰/۰۱/۱۷ در ساعت ۲۰:۰۲ دلیل: ترکیب

4. تشکرها 2

نوشته
    1,487
    مورد تشکر
    7 پست
    حضور
    4 روز 12 ساعت 59 دقیقه
    دریافت
    1164
    آپلود
    119
    گالری
    2

با سلام خدمت شما بزرگواران
    امیدوارم حال شما خوب باشه
    من هم با جناب سیف الاسلام موافقم.صرف خواندن یک یا چند کتاب که همه در یک راستا باشد نمیشود تصمیم درستی گرفت.ولی کمی هم با نظرات جناب شهاب موافقم و نباید این چنین در صدد سرکوب دین اسلام برآییم
    موفق باشید
    یا حق
    ویرایش توسط jahangardkocholo : ۱۳۹۰/۰۱/۱۶ در ساعت ۲۲:۰۲
    آفت دين سه چيز است، داناى بد كار و پيشواى ستم كار و مجتهد نادان‏
    حرکت کشتی نجات آدمیان احتیاجی به دریا ندارد.این کشتی روی قطره اشکی مقدس که برای حسین بن علی ریخته می شود می گذرد.علامه جعفری

نوشته
    343
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 دقیقه
    دریافت
    9
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام

دکتر انصاری
    خودش مترجم قران است و قران را به صورت روان ترجمه نموده است .
    بنده ترجمه روان و سلیس ایشان را مطالعه نمودم

و ایشان را به عنوان محققی که کتابی در باب کورش و پیامبر اسلام نوشته قابل تامل است
    باید کتاب را کامل خواند و بعد قضاوت نمود ؟
    ویرایش توسط taslim : ۱۳۹۰/۰۱/۱۷ در ساعت ۱۲:۳۰

7. تشکر

نوشته
    1,002
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    11 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    1
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط taslim نمایش پست
    با سلام

دکتر انصاری
    خودش مترجم قران است و قران را به صورت روان ترجمه نموده است .
    بنده ترجمه روان و سلیس ایشان را مطالعه نمودم

و ایشان را به عنوان محققی که کتابی در باب کورش و پیامبر اسلام نوشته قابل تامل است
    باید کتاب را کامل خواند و بعد قضاوت نمود ؟
    بادرود

من فکر میکنم ان دکتر مسعود انصاری که کتابهایی برضد اسلام نوشته با مسعود انصاری پژوهشگر مترجم قرانی متفاوت است خود من چهارجلد کتاب بررسی تاریخی قصص قران را در اختیار دارم که پیرامون بررسی باستانشناسانه ی قصص قرانی است و مسعود انصاری مترجم دو جلد اخر انست
    ایضا میتوانید اثار مسعود انصاری که پزوهشگر قرانی است را درلینک زیر ببینید
    http://www.adinebook.com/gp/search?s...r=author-exact
    «...او(کورش) توجه خاصی نسبت به یهودی ها داشت...چون این قوم درموقع تسخیر بابل خدماتی کردند، کورش خواست قدر دانی خود را نشان دهد...». پیرنیا،تاریخ ایران باستان،ص397
    پیرنیا در ص317 مینویسد [بدون سانسور] :
    اگرچه کوروش ، چنان که از اسناد بابلی و بیانیه او برمی آید، نسبت به تمام ملل رئوف بود، ولی از تورات دیده میشود که او توجه خاصی نسبت به یهودیا داشته ، این نکتهدقت محققین را بخود جلب کرده وهرکدام جهتی برای ان پنداشتند. بعضی گفته اند که چون این قوم در موقع تسخیر بابل خدماتی کردند کوروش خاست قدردانی خود را نشان دهد. برخی عقیده دارند که جون ملت یهود به حدود مصر نزدیک بود کوروش از نظر سیاسی خواست ملت سپاسگذاری در قرب آن حدود داشته باشد. عده ا دارای این عقیده اند که ملاطفت کوروش را از نزدیک بودن مذهب بنی اسرائیل به مذهب ایرانی های قدیم باید دانست چه مذهب هردو در عالم قدیم برسایر ادیان برتری داشت و یکی به دیگری از حیث پرستش خدای یگانه ، کهمجرد لامکان است ، جاویدان بودن روح و اعتقاد به رستاخیر بی شباهتنبود. ممکن است که تمامی نکات منظور کوروش بوده باشد ولی از انچه در بیانیه بابلی دیده میشود کوروش درباره بنی اسرائیل همان کرد که نسبت به اسرای ملل دیگر نیز مجری داشته ...
    ویرایش توسط mmj : ۱۳۹۰/۰۱/۱۸ در ساعت ۰۰:۲۹
    بارخدایا! به من توفیق تلاش در شکست، صبر در نومیدی، رفتن بی همراه ، جهاد بی سلاح، کار بی پاداش ،فداکاری در سکوت، دین بی دنیا، مذهب بی عوام، عظمت بی نام، خدمت بی نان، ایمان بی ریا، خوبی بی نمود، گستاخی بی خامی، مناعت بی غرور،عشق بی هوس ،تنهایی در انبوه جمعیت،دوست داشتن بی آنکه دوستت بدارند،روزی کن

نوشته
    1,054
    حضور
    8 روز 19 ساعت 58 دقیقه
    دریافت
    10
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط jahangardkocholo نمایش پست
    من هم با جناب سیف الاسلام موافقم.صرف خواندن یک یا چند کتاب که همه در یک راستا باشد نمیشود تصمیم درستی گرفت.ولی کمی هم با نظرات جناب شهاب موافقم و نباید این چنین در صدد سرکوب دین اسلام برآییم موفق باشید
    گر مسلمانی از این است که حافظ دارد
    وای اگر از پی امروز بود فردائی

نوشته
    974
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 6 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام بر جناب taslim

موضوع تاپیک در خصوص کتاب انصاری است که جناب شهاب آن را مطرح فرموده اند ،لذا بهتر است بحث در این خصوص باشد و بحث در خصوص باورهای جناب شهاب در خصوص سید احمد کسروی در تاپیک دیگری مطرح شود چرا که ایشان در این تاپیک سخنی از کسروی به میان نیاورده اند.
    با سپاس

11. تشکرها 2

نوشته
    65
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط سیف الاسلام نمایش پست
    می شود لطف کنید ربط این موضوع (فرمانبردار کردن گوتیان و سیاه سران ) را با هموطن بودنشان با کورش بفرمائید؟

آیا تا بحال چیزی راجع به انشان یا انزان شنیده اید ؟
    .

چون در گذشته بحث زيادي پيرامون اين مبحث شده است
    فقط بطور خلاصه نوشتم ...
    در صورت امكان اين مطالب را بخوانيد
    اگر باز بحثي بود بفرماييد :

مي خواهند نور خدا را با دهانشان خاموش كنند ...www.shahaab.blogfa.com

نوشته
    641
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 4 دقیقه
    دریافت
    84
    آپلود
    9
    گالری
    66

مطلب

با او

عرض سلام و ادب ؛

بنظر مجموع بحث های موافقان و مخالفان کوروش بودنِ ذوالقرنین در این تاپیک قطعا برای مشتاقان این بحث مفید خواهد بود ، تا هر کس با بررسی های منصفانه ی خود به آنچه خود می پندارد و می رسد که حق است ، معتقد شود.

پیوسته متعالی
    طارق

ویرایش توسط طارق : ۱۳۹۰/۰۱/۱۹ در ساعت ۰۵:۵۹
    اي حيوان ناطق بدان:
    برباد فنا تا ندهي گرد خودي را
    هرگز نتوان ديد جمال احدي را
    و بدان فرودگاه شيطان خودبيني و تكبر است براي همين است كه شيطان به عزّت خدا قسم خورد همه را اغوا كند جز مخلَصين را و ويژگي انسان با اخلاص آن است كه آنقدر محو جمال و جلال خداست كه نه در فكر و نه در عمل هيچ توجهي به خويش ندارد.
    رابطه ي عكس ميان توجّه به خدا و تكبر بسيار مهم است در مسير سعادت انسان.

[SIGPIC][/SIGPIC]

نوشته
    1,095
    حضور
    10 ساعت 1 دقیقه
    دریافت
    197
    آپلود
    13
    گالری
    0

چون در گذشته بحث زيادي پيرامون اين مبحث شده است فقط بطور خلاصه نوشتم ... در صورت امكان اين مطالب را بخوانيد اگر باز بحثي بود بفرماييد : * هخامنشیان=قومی بیگانه (1) * هخامنشیان قومی بیگانه از جنوب استپ های روسیه (2) * منشور حقوق بشر يا پروپاگاند ( تبليغ ) سياسي ؟! * آيا يهوديان در بابل اسير بودند ؟! * دروغی دیگر از شاهان هخامنشی * متن كامل گل نبشته بابلي كوروش

سلام علیکم جمیعا

شما همین پاسخ را در سایت اسک دین در پاسخ به همین نقدی که سیف الاسلام داشتند و بنده همین سوال را کردم جواب دادید.

عزیز من 5 تا لینک گذاشتن که پاسخ نمیشود.

شما اگر پاسخی قانع کننده مبنی بر اینکه کوروش ایرانی نبوده داشتید همینجا مطرح میکردید و نه اینکه این مطالب را که کاملا بی ربط با ملیت کوروش است درج کنید.

قبلا هم به شما گفتم این فتنه یهودی ای است که از دهان یک بهائی در آمده در برابر فتنه باید روش مختص آنرا بکار برد.

آنها هم با کوروش هم با ملیت ایرانی و هم با پیامبر اسلام و هم با مسلمانان دشمنند.

از یکی استفاده میکنند تا دیگری را بگوبند شما هر طرف داستان که باشید همکار آنها هستید.

خواه طرف کوروش را بگیرید خواه طرف پیامبر را بگیرید آنها لذت میبند.

لطفا اینهمه با آنها همکاری جاعلانه نداشته باشید.

یاحق
    اَلسَّلامُ عَلَیْکَ یا اَبا عَبْدِ اللَّهِ وَ عَلَى الْاَرْواحِ الَّتى حَلَّتْ بِفِنائکَ عَلَیْکَ مِنّى سَلامُ اللَّهِ اَبَداً ما بَقیتُ وَ بَقِىَ اللَّیْلُ وَالنَّهارُ وَ لا جَعَلَهُ اللَّهُ آخِرَ الْعَهْدِ مِنّى لِزِیارَتِکُمْ
    اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَعلی اولاد الحسین عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ.

صفحه 1 از 3 123 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری