صفحه 1 از 5 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ثبت نام در شرکت های هرمی و كسب درآمد از طريق سایت اشکالی دارد؟

 1. #1
  عزیزی
  شروع کننده موضوع

  ثبت نام در شرکت های هرمی و كسب درآمد از طريق سایت اشکالی دارد؟
  سلام . با تشکر از سایت خوب شما . فکر می کنم بتوانم سوال خود را در اینجا مطرح کنم . می خواستم بدانم چه اشکالی که دارد که در سایت های هرمی مثل ای گلد و امثال آن عضو شویم . قرآن که در این باره چیزی نگفته است پس چرا جمهوری اسلامی آن را ممنوع کرده است ؟ من یک وبلاگی را دیدم که در این باره آموزش های مفصلی را هم داده بود . چرا از این امکانی که آنها برایمان قرار داده اند استفاده نکنیم . آیا استفاده از سایت هایی که با یک کلیک مقداری پول به ما می دهند هم اشکال دارد ؟

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۶
  نوشته
  74
  مورد تشکر
  71 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : ثبت نام در شرکت های هرمی چه اشکالی دارد؟
  سلام
  خوش آمدید
  اولا تا آنجا که من می دانم ای گلد بیشتر یک بانک است. استفاده از امکانات بانکی آن اشکالی ندارد ( تا آنجا که من می دانم ) اما می دانید که همین ای گلد موجودی حسابهای ایرانی ها را بالا کشیده.

  شرکتهای هرمی مثل گلد کوئیست، گلد ماین و امثالهم دو اشکال دارند. در اینباره یک کتاب اینترنتی آماده شده که در لینک زیر در دسترس است:
  اما در مورد پولهایی که شرکتهای خارجی به خاطر کاری به غیر از فرستادن پول به مسلمانان پول می دهند باید از مرجع تقلیدتان استفتا کنید. اما التفات داشته باشید قبل از دریافت پاسخ استفتا وارد نشود. " الفقه ثم المتجر" ( امام علی علیه السلام) یعنی اول حکم اسلام را درباره کارتان بپرسید بعد با آن شیوه تجارت کنید.
  اما به صورت خلاصه جوابی را در همینجا می آوردم: ( از سایت آیة الله مکارم شیرازی )


  در پي سؤال عده كثيري از مقلدين معظم له راجع به حكم شرعي فعاليت شركتهاي گلد كوئيست ، گلد ماين، الماس، بيزينس، كارگشا و غيره و همچنين طرح شايعاتي راجع به حليت فعاليت اين شركتها از سوي برخي از افراد، ايشان طي فتوايي حكم به حرمت فعاليت كليه شركتهايي كه به طور زنجيره اي بازاريابي ميكنند دادند.
  متن استفتاء بدين شرح است:  سلام عليكم:
  1-به نظر حضرت عالي حكم شرعي فعاليتهاي شركتهايي كه به صورت زنجيره اي بازاريابي ميكنند چگونه است؟
  2- آيا استفتائي كه به نقل از حضرت عالي راجع به حليت فعاليت شركتهاي مزبور در سايتها و نشريات اين شركتها منتشر ميگردد معتبر است ؟
  1- اين مؤسّسات به ظاهر اقتصادى كه گاه چهره واقعى خود را زير پوشش هاى ايجاد اشتغال يا تخصيص قسمتى از درآمد خود به مراكز خيريّه پنهان مى كنند مؤسّسات مرموز و خطرناكى هستند كه كار آنها شبيه به نوعى قمار يا لاتار است كلاه از سر عدّه زيادى برمى دارند و بر سر عده معدودى مى گذارند و قسمت عمده درآمد را خودشان مى برند و غالباً به خارج منتقل مى كنند بى آن كه هيچ گونه كار مثبتى انجام داده باشند و عمل آنها مصداق بارز اكل مال بباطل است كه قرآن مجيد با صراحت از آن نهى كرده است.
  اين مؤسسات نخست به نام»پنتاگونو» در بعضى از شهرها آشكار شد و هنگامى كه مقامات قضائى و اطّلاعاتى متوجّه كارهاى خلاف آنها شدند جلوى آن را گرفتند سپس شركتهاي ديگري با نامهاي گلد كوئيست ، گلد ماين، الماس، بيزينس، كارگشا و غيره تاسيس شده و با ظاهري ديگر ( ولي در حقيقت به همان صورت قبل) شروع به فعاليت كردند. و آن هم بعد از كارشناسى مقامات قضائى ممنوع شد و اخيراً به صورت «معامله الماس»همان برنامه به شكل تازه اى دنبال مى شود و در هر جا ممكن است به صورتى درآيد نشانه همه آنها بازاريابى هاى زنجيره اى با درآمدهاى كلان است.
  چند قبل كه اين مؤسّسات استعمارى در خارج شروع به فعّاليّت كرده بودند بعضى از مسلمانان خارج سؤالى به اين صورت براى حضرت آية الله العظمى مكارم شيرازى فرستادند كه در كشور اتريش به عنوان «بدون دردسر صاحب 30000000دلار شويد»فرم هاى خاصّى كه به صورت زنجيره اى مشترى معرفى مى شود در اختيار متقاضيان قرار مى داد و آن را به طور مشروح در سؤال خود بيان كرده بودند ايشان در جواب نوشتند:
  "
  شركت در اين كار حرام و پول عايد از آن مباح نيست و در واقع نوعى كلاهبردارى مرموز براى تصاحب اموال ديگران است."
  اين سؤال و جواب در كتاب استفتائات جديد معظم له، جلد اوّل، صفحه 150آمده است. اكنون مى بينيم كه همان ها به اشكال ديگر در كشورهاى اسلامى ظاهر شده است.
  مسلمانان بايد به هوش باشند و آلوده اين پول هاى حرام نشوند و ثروت مسلمين را به باد ندهند.و اگر كسانى نادانسته پولى از اين طريق به دست آورده اند چنانچه صاحبان آن را مى شناسند به آنها برسانند يا لااقل به مالباخته هاى رديف هاى آخر بدهند و اگر نمى شناسند به اشخاص نيازمند صدقه بدهند.
  2- استفتاء مزبور جعلي بوده و فاقد هر گونه اعتبار ميباشد.
  والسلام عليكم ورحمة الله وبركاتة


 3. تشکرها 4


 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۶
  نوشته
  74
  مورد تشکر
  71 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  نقل قول : ثبت نام در شرکت های هرمی چه اشکالی دارد؟
  راستی. اگر جمهوری اسلامی فعالیت در این شرکتهای هرمی را ممنوع کرده اولا به خاطر اینست که خلاف اسلام است ( به دلایل پست بالا). دوما باعث خروج ارز از کشور می شود ( که اگر کتابی که در لینک بالا دادم مطالعه مختصری بفرمایید دستگیرتان می شود)
  سایتهایی هم که برای خواندن ایمیل یا کلیک کردن روی تبلیغات به شما پول می دهند به شرطی که محتوای تبلیغشان چیزهای باطل و ترویج فساد نباشد اشکالی ندارد به شرطی که درآمد شما از طریق زیرمجموعه ها نباشد ( یا به عبارت دیگر هرمی نباشد) اما به عنوان مطلع به عرض شما می رسانم که آنها دو نوع هستند. یک نوع که به ازای هر خواندن ایمیل به شما می گویند 10 دلار یا 20 دلار ( و حتی دو تا از آنها را دیده ام که ادعا می کنند به شما 2000 دلار برای خواندن هر ایمیل می دهند) اینها دروغ می گویند و چیزی پرداخت نمی کنند.
  نوع دوم سایتهایی هستند که به ازای خواندن هر ایمیل 0.1 سنت می دهند ( یعنی کمتر از 1 تومان) خوب با اینها شما پول قبض برق و تلفن و اینترنتی را هم که می دهی در نمی آوری
  ( من فقط یک سایت دیده ام که به شما 10 سنت می دهد که آن هم محتوای ایمیلهایش نمی توانم بگویم بی اشکال است)
  موفق باشید و توصیه می کنم قبل از وارد شدن به سیستمهای جدید که با آنها آشنا می شوید یا حتی مواردی که شک دارید حتما حتما سوال کنید. انشا الله دوستان این کانون یا جاهای دیگر در خدمت شما هستند

 5. تشکرها 3


 6. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
  نوشته
  13
  مورد تشکر
  3 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  51
  آپلود
  0
  گالری
  0

  تعریف شرکتهای هرمی؟
  سلام
  خسته نباشید
  سوالی که داشتم اینه که :
  1- به چه شرکتهایی هرمی گفته میشودو در واقع ملاک تشخیص در هرمی بودن چیه؟
  2- آیا تمام مراجع فعالیت در چنین شرکتهایی را حرام میدانند؟
  *خورشید من برآی که وقت دمیدن است*

 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۶
  نوشته
  711
  مورد تشکر
  1,437 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  اميدوارم پاسخ هاي زير براي شما مفيد باشد :

  تجارت الکترونیک و حکم شرعی آن


  سوال1: تجارت الکترونیک و کسب مال از طریق عضویت در شرکت های تجاری: Gold Quest-Gold Mine و شرکت های مشابه داخلی مانند طرح کارگشایان و ... چه حکمی دارد؟
  آیت الله خامنه ای این معامله اکل مال به باطل است و جایز نیست.
  آیت الله فاضل لنکرانی: شرکت در این طرحها جایز نیست و سود حاصله حکم مجهول المالک را دارد.
  آیت الله وحید خراسانی: جایز نیست و حرام است.
  آیت الله اردبیلی: عمل شبهه ناک است و اجتناب شود.
  آیت الله نوری همدانی: جایز نیست و غیرقانونی است.
  آیت الله بهجت: جایز نیست و حرام است.
  آیت الله شبیری زنجانی: جایز نیست و حرام است.
  آیت الله سیستانی: جایز نیست و تصرف و در پول آن حرام است.
  آیت الله صافی گلپایگانی: اشکال دارد و حرام است.
  آیت الله مکارم شیرازی: حرام است زیرا:
  1. اصل معامله باطل است و جنس معامله شده آن مقدار ارزش ندارد.
  2. این کار فریب دادن مردم است و کلاهبرداری محسوب می شود و بخت آزمایی نام می گیرد.  سؤال 2: تکلیف پولى که از طریق معامله با شرکت گلدکوئیست و مانند آن به دست آمده چیست؟
  همه: اگر صاحبان اصلى پول را مى‏شناسد باید به آنها برگرداند و در غیر این صورت از طرف آنان با اجازه مجتهد جامع شرایط به فقیر صدقه بدهند. دفتر: همه.
  تبصره. آیات عظام (تبریزى، خامنه‏اى، سیستانى، فاضل، مکارم و وحید) اجازه از مجتهد جامع‏الشرایط را احتیاط واجب مى‏دانند.

  جهت آگاهی بیشتر توجه شما را به مشروح پرسش و پاسخ های مراجع محترم در این باره جلب می کنیم:
  استفتاء از آیت الله العظمی خامنه ای :
  سؤال :معاملات شبکه اى و زنجیره اى وجود دارد (مثل گلدکوئیست و الماس) که شرکت اقدام به فروش طلا یا الماس از طریق بازاریابى شبکه اى کرده است به این صورت که شخص مبلغى به حساب آنان واریز مى‏کند و سپس براى شرکت بازاریابى مى‏کند و به ازاى هر چند مشترى که بواسطه این فرد ثبت نام کرده و براى خرید الماس یا طلا پیش پرداخت بدهند و زنجیره به حد نصاب برسد، مبلغى به عنوان کمیسیون به حساب وى واریز مى‏شود و یا امتیاز خرید سایر محصولات شرکت به وى داده مى‏ شود معامله به این شیوه چه حکمى‏ دارد؟
  جواب : معامله به شیوه مذکور صورت شرعى ندارد و جایز نیست.
  منبع:
  http://www.wilayah.net/pr/estefta/page1.php#f12


  استفتاء از آیت الله العظمی مکارم شیرازی :
  در پی سؤال عده کثیری از مقلدین معظم له راجع به حکم شرعی فعالیت شرکتهای گلد کوئیست ، گلد ماین ، الماس ، بیزینس ، کارگشا و غیره و همچنین طرح شایعاتی راجع به حلیت فعالیت این شرکتها از سوی برخی از افراد، ایشان طی فتوایی حکم به حرام بودن فعالیت کلیه شرکت هایی که به طورزنجیره ای بازاریابی می کنند دادند.
  متن استفتاء بدین شرح است:
  سلام علیکم:
  1- به نظر حضرت عالی حکم شرعی فعالیتهای شرکتهایی که به صورت زنجیره ای بازاریابی می کنند چگونه است؟
  2- آیا استفتائی که به نقل از حضرت عالی راجع به حلیت فعالیت شرکتهای مزبور در سایتها و نشریات این شرکتها منتشر میگردد معتبر است ؟

  1- این مؤسّسات به ظاهر اقتصادى که گاه چهره واقعى خود را زیر پوشش هاى ایجاد اشتغال یا تخصیص قسمتى از درآمد خود به مراکز خیریه پنهان مى کنند مؤسّسات مرموز و خطرناکى هستند که کار آنها شبیه به نوعى قمار یا لاتار است کلاه از سر عدّه زیادى برمى دارند و بر سر عده معدودى مى گذارند و قسمت عمده درآمد را خودشان مى برند و غالباً به خارج منتقل مى کنند بى آن که هیچ گونه کار مثبتى انجام داده باشند و عمل آنها مصداق بارز اکل مال بباطل است که قرآن مجید با صراحت از آن نهى کرده است.
  این مؤسسات نخست به نام »پنتاگونو» در بعضى از شهرها آشکار شد و هنگامى که مقامات قضائى و اطّلاعاتى متوجّه کارهاى خلاف آنها شدند جلوى آن را گرفتند سپس شرکتهای دیگری با نامهای گلد کوئیست ، گلد ماین، الماس، بیزینس، کارگشا و غیره تاسیس شده و با ظاهری دیگر ( ولی در حقیقت به همان صورت قبل) شروع به فعّالیت کردند. و آن هم بعد از کارشناسى مقامات قضائى ممنوع شد و اخیراً به صورت «معامله الماس» همان برنامه به شکل تازه اى دنبال مى شود و در هر جا ممکن است به صورتى درآید نشانه همه آنها بازاریابى هاى زنجیره اى با درآمدهاى کلان است. چندی قبل که این مؤسّسات استعمارى در خارج شروع به فعّالیت کرده بودند بعضى از مسلمانان خارج سؤالى به این صورت براى حضرت آیة الله العظمى مکارم شیرازى فرستادند که در کشور اتریش به عنوان «بدون دردسر صاحب 30000000 دلار شوید» فرم هاى خاصّى که به صورت زنجیره اى مشترى معرفى مى شود در اختیار متقاضیان قرار مى داد و آن را به طور مشروح در سؤال خود بیان کرده بودند ایشان درجواب نوشتند:
  "شرکت در این کار حرام و پول عاید از آن مباح نیست و در واقع نوعى کلاهبردارى مرموز
  براى تصاحب اموال دیگران است."
  این سؤال و جواب در کتاب استفتائات جدید معظم له، جلد اوّل، صفحه 150 آمده است.
  اکنون مى بینیم که همان ها به اشکال دیگر در کشورهاى اسلامى ظاهر شده است. مسلمانان باید به هوش باشند و آلوده این پول هاى حرام نشوند و ثروت مسلمین را به باد ندهند. و اگر کسانى نادانسته پولى از این طریق به دست آورده اند چنانچه صاحبان آن را مى شناسند به آنها برسانند یا لااقل به مالباخته هاى ردیف هاى آخر بدهند و اگر نمى شناسند به اشخاص نیازمند صدقه بدهند.
  2- استفتاء مزبور جعلی بوده و فاقد هر گونه اعتبار میباشد.
  والسلام علیکم ورحمة الله وبرکاتة
  دفتر آیت الله العظمی مکارم شیرازی / بخش استفتائات
  منبع:
  http://www.amiralmomenin.net/persian/modules.php?name= News&file=article&sid=1025


  استفتاء از آیت الله صافی گلپایگانی :
  سؤال : نظر جنابعالی در مورد درآمد حاصل از بازاریابی شبکه‌ای و مخصوصاً شرکت گلد کوئیست چیست؟
  جواب:
  بسم الله الرحمن الرحیم
  بازاریابی به شکلی که در گلد کوئیست و امثال آن است حرام و درآمد حاصل از آن نیز حرام است و الله العالم.
  لطف الله صافی

  سؤال : یک شرکت داخلی فروش کتاب، برای عضویت مبلغی دریافت می کند و در ازای آن کتابهای درخواستی را با پست مجانی ارسال می کند، همچنین اگر هر عضو، افراد دیگری را به عضویت شرکت ترغیب کند، به ازای هر دو نفر و با شرایط خاص مبلغ دوهزار تومان به شخص معرفی کننده به عنوان حق بازاریابی پرداخت می کند.عضویت افراد به صورت شبکه ای ثبت می شود و هر شخص، دارای دو نفر زیر مجموعه می گردد. در صورت تشکیل یک زوج به عنوان زیر مجموعه یک شخص، دو هزار تومان به او و همه افرادی که بالاتر از او می باشند پرداخت می گردد. ضمن ارائه پایگاه اینترنتی این شرکت، تقاضا دارم نظر خود را درباره این مبلغ که به عنوان حق بازاریابی پرداخت می شود بفرمایید.
  جواب :
  بسم الله الرحمن الرحیم
  این نوع معامله صورت شرعی ندارد و اکل مال به باطل است چه به صورت کتاب باشد چه طلا چه غیره و وجوهی که شرکت یا اشخاص از این طریق بدست می آورند نمی توانند در آنها تصرف کنند چون مالکش نیستند.
  منبع :
  http://www.saafi.net/farsi/new/02.htm


  سؤال 3: از جهت اقتصادی و یا نگاه کارشناسی چرا فعالیت شرکت گلدکوئیست و یا گلدماین اینترنشنال صحیح نمی باشد؟
  شرکت گولدماینداینترنشنال، اگرچه نسبت به گلدکوئست از شرایط مناسبتری برخوردار است. اما توجه به چند نکته حایز اهمیت است:
  1. منع قانونی و یا حرمت شرعی گاهی با توجه به ضرر شخصی است و گاهی با توجه به نابسامانی اجتماعی است.از این رو برخی فعالیتهای اقتصادی چه بسا موجب جهت دادن نیروهای فعال جامعه به کارهای ضد تولیدی و هدر دادن سرمایه های مملکت شود. از این رو در مجلس منع قانونی آن صادر می شود و یا مرجع تقلید حرمت آن را اعلام می دارد.
  2. با توجه به اینکه این فعالیتهای اقتصادی روح ضد تولید دارد و امروزه با مشاهده پیامدهای آن به خوبی می توان به این تحلیل رسید که نیروی انسان جوان ما فرصت جوانی و نیروی فکری خود را مشغول خرید کالایی می کنند که تنها ارزش دکوری و کلکسیونی دارد. و به طور یقین ادامه این روش در میان تحصیل کرده ها ضایعه جبران ناپذیری خواهد داشت.
  3. اگرچه شرکت مزبور ثبات قیمت جهانی را با تضمین معتبر بر عهده گرفته است اما با نگاهی کلان به اقتصاد کشور سرمایه های مردم صرف خرید جنسی می شود که در زندگی مصرفی و نیازهای ضروری آنها هیچگونه نقشی ندارد بلکه با ملاحظه زنجیره طولانی تنها پول جیب به جیب می شود و در این میان درصدی به عنوان پورسانت به واسطه داده می شود و درآمد هنگفتی نصیب شرکت اصلی می شود. و این همان نقطه اصلی فساد اقتصادی است. در نگاه کلان است که موجب منع قانونی و حرمت شرعی شده است. 8. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  84
  مورد تشکر
  85 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  عصبانی درمورد نتورک و شرکتهای هرمی جدید
  سلام
  دیروز یکی از دوستانم منو دعوت کرد برای یه کاری که مثل همون گلدکوئست و هرمی شکل ودن اونها
  یخواستم ببینم موضوع از چه قراره حرام یا حلال؟؟
  کمک کنید واگر کسی اطلاع داره بیشتر توضیح بده
  ویرایش توسط parsa : ۱۳۸۸/۰۸/۰۶ در ساعت ۱۵:۱۹ دلیل: ویرایش لینک (که جنبه تبلیغاتی داشت)
  وطن وجودمه


  خیلی سخته تو پاییز با غریبی آشناشی اما وقتی بهار شد یه جوری ازش جداشی

  http://xoxmak2000.blogfa.com

 9. تشکرها 2


 10. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۷
  نوشته
  398
  مورد تشکر
  481 پست
  حضور
  5 ساعت 9 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  این چیزا دیگه بر چیده شده و دست این شرکتا به اندازه کافی رو شده واسه همه فکر می کنم ............

  من هم دو سال پیش 150 هزار تومن پول بی زبونم رو خوردن ...........گلد کوئست هم نبود .....همش هم میگفتن ما با بقیه ی شرکت ها فرق میکنیم ....و این کار حلال هست و.......... حرومشون باشه نامردای دزد بی همه چیز .......................

  شما هم نمی دونم چه جوری باز حرف دوستت رو باور کردی !!!!!!بعد از این همه سال که ادمایی مثل من عبرت گرفتن

  اسم شرکتی که پول منو خورد آسو گستر شرق ایرانیان بود ......میگم همه بدونن
  ویرایش توسط hossein777 : ۱۳۸۷/۰۸/۰۲ در ساعت ۱۷:۵۷

  ?!who's winner

 11. تشکر


 12. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,509
  مورد تشکر
  624 پست
  حضور
  30 دقیقه
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آيا كسب درآمد از طريق سايت هاي كسب درآمد درست است؟
  از اين جا شروع ميكنم كه من در حال گشت زدن در وب بودم كه چشمم به يك تبليغ خورد كه نوشته بود با عضويت در اين سايت ميتوانيد كسب درآمد كنيد...

  وقتي در رابطه با اين موضوع سرچ كردم ديدم سايت هاي زيادي( هم داخلي و هم خارجي) به اين كار مشغولند.

  در بعضي از اين سايتها حرف از زير مجموعه و معرفي و فعاليت در اون سايت ها بود و در بعضي ديگه كه شامل سايت هاي خارجي ميشد گفته بودند كه مطالبي به ايميل شما ارسال ميشود و شما با ديدن اون مطالب مقداري پول دريافت خواهيد كرد.

  سوال من اينجاست كه آيا اين پولي كه بدست مياد بدون هيچ زحمت و فقط با چند كليك درست است و منع شرعي ندارد؟ پولي كه نميدونيم از كجا مياد.

  ممنون ميشم اگه من رو راهنمايي كنيد.


 13. #9

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۸
  نوشته
  4,509
  مورد تشکر
  624 پست
  حضور
  30 دقیقه
  دریافت
  44
  آپلود
  0
  گالری
  0  عضويت در اين سايت ها چه حكمي داره؟

 14. تشکرها 2


 15. #10

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۵
  نوشته
  977
  مورد تشکر
  2,986 پست
  حضور
  4 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  55
  آپلود
  5
  گالری
  56  سلام بر شما
  صرف عضویت در سایت قائدتا مشکلی نباید داشته باشه، ولی کسب درآمد اگر از شیوه هرمی هست، طبق نظر مراجع تقلید صحیح نیست. چون در حکم یکی از این عناوین می باشد: ربا، قمار، کلاهبرداری و...! و همه این موارد خوردن مال به باطل و بناحق است.

  فتوای مراجع بدین شرح است:

  حضرات آیت الله خامنه‌ای: حکم ربا را دارد و حرام است.
  آیت الله فاضل لنکرانی: حکم قمار را دارد و حرام است.
  آیت الله وحید خراسانی: جایز نیست و حرام است.
  آیت الله اردبیلی: عمل شبهه ناک است و اجتناب شود.
  آیت الله نوری همدانی: جایز نیست و غیر قانونی است.
  آیت الله بهجت: جایز نیست و حرام است.
  آیت الله شبیری زنجانی: جایز نیست و حرام است.
  آیت الله سیستانی: جایز نیست و تصرف در پول آن حرام است.
  آیت الله صافی گلپایگانی: اشکال دارد و حرام است.
  آیت الله مکارم شیرازی: حرام است زیرا:
  1 – اصل معامله باطل است و جنس معامله شده آن مقدار ارزش ندارد.
  2 – این کار فریب دادن مردم است و کلاهبرداری محسوب می‌شود و بخت آزمایی نام می‌گیرد.

  ------------------------------------------------------------------------------------

  اما اگر کسب درآمد از طریق کلیک بر تبلیغات هست، قضیه فرق میکنه.

  پرسش : درباره کسب درآمد از طریق سایتهایی که ما تبلیغاتشان را نگاه می کنیم چند سوال دارم:

  1.حکم اصل چنین کسبی چیست؟
  2.بر فرض صحت.بعضی از تبلیغات بخاطر مشکلاتی باز نمیشود.یا اینکه بعضی(تک وتوک)جزو سایتهای خلاف وممنوعه است.حکم اینها چیست؟
  3.ما برخی از تبلیغات را متوجه نمی شویم(بخاطر عدم تسلط به زبان).حکمش چیست؟آنهایی که می فهمیم تا آخر باید بخوانیم؟
  4.گرفتن جایزه بخاطر زیر مجموعه حکمش چیست؟
  5.پولهایی که مخلوط به حرام و مجهول المالک شده را چگونه جدا کنیم؟به گونه ای که به واسطه های تبدیل کننده مال حرام نرسد
  6.آیا گرفتن پول کفار که حربی نیستند به این شکل جایز است؟  پاسخ :

  1 - کسب در آمد از طریق نگاه و مراجعه و بازدید از سایت های اینترنتی در صورتی که از طرف مسئولان آن سایت وجهی پرداخت می شود اشکالی ندارد.
  2- اما اگر بازدید از آن سایت باعث گناه و معصیت شود مثل این که عکس های مستهجن را مشاهده کنید یا مطالب گمراه کننده و ضاله مطالعه کنید یا باز کردن آن سایت به نحوی کمک و ترغیب و تشویق به ظلم و فساد باشد جایز نیست .
  نگاه به سایت های ممنوعه جایز نیست .
  3 - اگر نگاه و باز کردن سایت موضوعیت برای دریافت پول باشد لزومی ندارد آن را تا آخر بخوانید .
  4- گرفتن زیر مجموعه و جایزه گرفتن بخاطر آن ، با رعایت شرایط مندرج در بند اول اشکالی ندارد.
  اما اگرمنظور از گرفتن سود از زیر مجموعه ، همان چیزی باشد که شرکت های مانند گلدکوئیست دارند ، به فتوای تمام فقها و مراجع اشکال دارد و حرام است.
  این نوع شرکت ها به شکل هرمی کار می کنند ، یا با بیشتر شدن زیر مجموعه ، سود نیز افزایش می یابد ، این نوع معاملات حرام است.
  5 – اگر بدانید پول هایی که به شما می دهند حرام یا مخلوط به حرام است نمی توانید از آن ها دریافت کنید و جایز نیست و در صورتی که ندانسته در مالتان قرار گرفت و نمی توانید آنها را جدا کنید ، باید خمس آنها را پرداخت نمایید و استفاده در بقیه اشکال ندارد.
  6 – اگر طرف قرارداد کافرهم باشد گرفتن پول یا جایزه از آنان اشکال ندارد.  - منبع: http://www.pasokhgoo.net/fa/node/2035

  دلا غافل ز سبحانی چه حاصل
  مطیع نفس و شیطانی چه حاصل
  بود قدر تو افزون از ملائک
  تو قدر خود نمیدانی چه حاصل


  و ناگهان چه زود دیر می شود، ولی هیچگاه برای شروع دیر نیست...!!!صفحه 1 از 5 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود