صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ##***چرا حق مرد بر زن بيشتر از حق زن بر مرد است ؟***##

نوشته
    59
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    12

پرسش ##***چرا حق مرد بر زن بيشتر از حق زن بر مرد است ؟***##

سلام به همه دوستان و كارشناسان محترم

اميدوارم تو اين سايت بتونم به جواب سوالايي كه برام مطرح ميشه برسم

تو برخي از احاديث اين مساله مطرح شده كه حق مرد بر زن بيش از حق زن بر مرد است براي مثال به دو حديث بسنده ميكنم :

امام باقر علیه السلام میفرمایند : زنی به حضور رسول گرامی اسلام ص شرفیاب شد و پرسید :بزرگترین صاحب حق بر مرد کیست ؟ فرمود : حق پدر.
    پرسید : بزرگترین صاحب حق بر زن کیست ؟
    فرمود : حق شوهر .
    پرسید آیا حق من (زن) بر گردن او (شوهر) معادل حق او بر گردن من است ؟
    پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند : نه و نه از هر صدتا یکی...

و

گروهی به نزد پیامبر –ص- آمدند و گفتند : ای رسول خدا ! ما مردمی را دیدیم که برخی از آنها در برابر برخی دیگر سجده می کرد . آن حضرت فرمود : اگر قرار بود که من به کسی دستور دهم برای دیگری سجده کند به زن دستور می دادم برای شوهرش سجده کند .
    (الكافي 5/ 507 )

آيا اين احاديث از لحاظ سند معتبر هستند ؟
    (در صورت صحت احاديث )علت اين برتري چيست ؟
    آيا تنها تامين مالي زن براي مرد چنين برتري با اين شدت ايجاد كرده ؟
    آيا اين برتري با تغيير شرايط جوامع و .. قابل تغيير است ؟

ممنون ميشم دوستان و كارشناسان منو راهنمايي كنن .

التماس دعا

کارشناس بحث : پاسخگوي علوم قرآن
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۲/۰۴ در ساعت ۲۱:۴۱
    خداوندا ما را از آنانی قرار ده :

که در معامله دنیا وآخرتشان به سود مقصود شان نایل آمدند و آنان که از فانی گذشتند تا به باقی رسیدند.

2.  

نوشته
    59
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    12

سلام به همه دوستان

من گفتم با اينهمه اعضا و كارشناس چند ساعت نگذشته جواب سوالامو ميگيرم ولي انگار هي مجبورم خودم بيارمش تو اسكرول

التماس دعا

که در معامله دنیا وآخرتشان به سود مقصود شان نایل آمدند و آنان که از فانی گذشتند تا به باقی رسیدند.

نوشته
    59
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    12

سلام به همه دوستان

همیشه سایتو از بیرون به عنوان مهمان میدیدم فکر نمیکردم اگه بیام عضو بشم و کارشناسا سوالمو بخونم اون خودمم که هی باید تاپیکو بیارم تو اسکرول !!!!
    من که تازه واردم وارد نیستم لااقل کارشناسا که خوندن یه اهمتی قائل میشدن و کاری میکردن کارشناس مربوطه یه سری به تاپیک بزنه و یا خودشون راهنمایی مختصری میکردن !!!!!
    حالگیری خوبی بود برای شروع فعالیت تو سایت .

خدانگهدار همه دوستان
    التماس دعا

نوشته
    175
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    37
    آپلود
    0
    گالری
    16

از روز اولی که این سوالات پرسیده شد منم خیلی منتظر بودم که سریعا پاسخ های کارشناس های محترم را ببینم اما متاسفانه هیچ جوابی نیست...چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟
    مرحوم آیت الله العظمی بهجت:
    مهمتر از دعا برای تعجیل فرج حضرت مهدی (عج)، دعا برای بقای ایمان و ثبات قدم در عقیده و عدم انکار حضرت تا ظهور او می باشد.

آن ناله ها که از غم دلدار می کشم
    آهی است است کز درون شرربار می کشم

نوشته
    59
    حضور
    7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    12

نقل قول نوشته اصلی توسط رهواء نمایش پست
    از روز اولی که این سوالات پرسیده شد منم خیلی منتظر بودم که سریعا پاسخ های کارشناس های محترم را ببینم اما متاسفانه هیچ جوابی نیست...چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ ؟؟؟؟؟
    دوست عزیزم

چرا جواب ندادن

یا سوالم بی ارزشه و ارزش وقت گذاشتن نداره چون بحث حق زنه و سوال در مورد حق زن و مرد !!

یا جوابی نیست و مصلحته جوابی داده نشه !!!

یا قراره چند ماهی به جوابا فکر بشه سر فرصت اگه کسی حوصلش گرفت جواب بده !!(اگه این موردم بود وقتی چند بار سوال کننده پست گذاشته و ابراز ناراحتی کرده حداقل یه نیم خط جواب نشان از ارزش قائل شدن برای سوال کنندست که از این هم دریغ شده .

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

به نام خدا
    با سلام خدمت دوستان قرآني
    دوست بزرگوار جناب شاهق ! نه سوال شما بي ارزش است و نه مصلحت بر عدم پاسخگويي ، استاد ارجمند و پاسخگوي محترم قبلي كه براي بحث مشخص شده بودند ظاهرا به دلايلي نتوانستند در اين تاپيك شركت كنند و متاسفانه پاسخگويي قدري با تاخير انجام شد و از اين بابت عذر خواهي ميكنيم .
    و اما اصل سوال :
    نقل قول نوشته اصلی توسط *شاهق* نمایش پست
    تو برخي از احاديث اين مساله مطرح شده كه حق مرد بر زن بيش از حق زن بر مرد است براي مثال به دو حديث بسنده ميكنم : امام باقر علیه السلام میفرمایند : زنی به حضور رسول گرامی اسلام ص شرفیاب شد و پرسید :بزرگترین صاحب حق بر مرد کیست ؟ فرمود : حق پدر. پرسید : بزرگترین صاحب حق بر زن کیست ؟ فرمود : حق شوهر . پرسید آیا حق من (زن) بر گردن او (شوهر) معادل حق او بر گردن من است ؟ پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند : نه و نه از هر صدتا یکی... و گروهی به نزد پیامبر –ص- آمدند و گفتند : ای رسول خدا ! ما مردمی را دیدیم که برخی از آنها در برابر برخی دیگر سجده می کرد . آن حضرت فرمود : اگر قرار بود که من به کسی دستور دهم برای دیگری سجده کند به زن دستور می دادم برای شوهرش سجده کند . (الكافي 5/ 507 )
    براي پاسخ به اين سوال بايد چند نكته را قبلا عرض كنيم :
    1- در خصوص روايات ضمن اينكه بايد به سند و محتواي آن توجه شود بايد شرايط صدور حديث را مد نظر قرار داد مثلا شما به رواياتي برخورد ميكنيد كه صرفا در توصيه به رعايت حقوق همسران - مردان - بيان شده است در اين موارد علاوه بر بررسي موارد ديگر صحت حديث بايد به شرايط صدور حديث نيز نظر بيافكنيم مثلا ممكن است چنين روايتي پس از پرسش يك خانم از معصوم (ع) صادر شده باشد ، اين به معناي نديدن و توصيه به عدم مراعات حق همسران - زنان - نيست بلكه فعلا در يك فضاي زماني خاص ، از حضرات معصومين (ع) در خصوص حقوق مرد بر زن سوال شده نه بالعكس لذا رواياتي در اين زمينه وجود دارند .
    2- وجود رواياتي كه دقيقا بالعكس به رعايت حقوق و رفتار نيك با همسران - زنان - توصيه شده ، دقيقا بيانگر اين مساله است كه رواياتي كه در مورد رعايت حقوق متقابل همسران وجود دارد در شرايط متفاوتي صادر شده است
    3- در برخورد با روايات اين چنيني بايد با توجه به اصل اساسي كه قرآن كريم مطرح نموده كه :
    يا ايها الناس انا خلقناكم من ذكر وانثي وجعلناكم شعوبا وقبايل لتعارفوا ان اكرمكم عند الله اتقاكم
    اى مردم ما شما را از مرد و زنى آفريديم و شما را ملت ملت و قبيله قبيله گردانيديم تا با يكديگر شناسايى متقابل حاصل كنيد در حقيقت ارجمندترين شما نزد خدا پرهيزگارترين شماست ( حجرات / 13)
    من عمل صالحا من ذكر او انثي وهو مومن فاوليك يدخلون الجنه يرزقون فيها بغير حساب
    هر كه كار شايسته كند چه مرد باشد يا زن در حالى كه ايمان داشته باشد در نتيجه آنان داخل بهشت مى‏شوند و در آنجا بى‏حساب روزى مى‏يابند( غافر / 40)
    اني لا اضيع عمل عامل منكم من ذكر او انثي بعضكم من بعض
    [و فرمود كه] من عمل هيچ صاحب عملى از شما را از مرد يا زن كه همه از يكديگريد تباه نمى‏كنم (آعمران / 195)

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۰/۰۱/۲۹ در ساعت ۱۶:۱۹
    اليس الله بكاف عبده

الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
    الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
    شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

لذا زن و مرد از ديدگاه قرآن كريم برتري و فضيلتي نسبت به يكديگر ندارند و برتري يكي بر ديگر ي بنابر عمل صالح مي باشد و رواياتي كه در مورد رعايت حقوق زن يا مرد وجود دارند بايد با توجه به اين اصل مهم مورد بررسي قرار گيرند و در كنار هم به نقد و بررسي گذاشته شوند تا مشخص شود كه آيا مراد از روايات تعيين جنسيت مرد به عنوان جنس برتر است يا تعيين تكاليف و حقوق در محدوده ي خانه و خانواده براي هر يك از زن و مرد بصورت مجزا .
    5- البته هر روايتي براي قضاوت نياز به بررسي سند و محتوا دارد و دو روايت مذكور شما دوست بزرگوار هم فاقد سند است و هم ما در اين تاپيك و اين سايت كمتر به بررسي اسناد روايات ميپردازيم - به دليل اينكه كاربررسي سند روايت كاري تخصصي است و حديثي است و ما در اين سايت بيشتر فعاليتمان بر مبناي كار قرآني است نه روايي و حديثي -
    6- تقريبا در روايات درباره همسرداري نيكو - در خصوص هر يك از دو همسر - و نيز بيان حقوق همسران روايات يكسان داريم كه عدم توجه به اين تاكيدات يكسان و دستورات دو طرفه ، و تصور يكطرفه بودن اين فرامين ، نتيجه اي جز انتساب ديدگاه گزينش جنسيتي به اسلام و قران در پي نخواهد داشت .

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۰/۰۱/۲۹ در ساعت ۱۶:۲۷

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

به عنوان نمونه چند روايت كه در آن به حقوق متقابل همسران تصريح شده - چه حقوق واجب و چه رعايت موارد و موازين اخلاقي رفتار با همسران - بيان مي كنيم :
    حضرت محمد صلی الله علیه و اله فرموده اند :
    از ما نیست کسی که وسعت زندگی بر او داده شود و او بر خانواده اش سخت بگیرد.1
    حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم فرموده اند :
    هر مردی زحمت بکشد و بر عیالش انفاق کند خداوند متعال به عوض هر درهم ، هفتصد برابر به او مرحمت فرماید. 2
    حضرت زهرا سلام الله علیها فرمودند :
    بهترین شما کسی است که در برخورد با مردم نرم تر و مهربان تر باشد و ارزشمندترین مردم کسانی هستند که با همسرانشان مهربان و بخشنده اند. 3
    پيغمبر اسلام صلی الله علیه و آله و سلم فرمود :
    هر زني كه در مقابل بد اخلاقى ‏هاى شوهرش ‏بردبارى كند خدا ثواب آسيه دختر«مزاحم‏»را به وى عطا خواهد كرد. 4
    حضرت امام محمد باقر علیه السلام فرموده اند :
    هرکه آزار و اذیت زنان را تحمل کند و بردباری نماید اگرچه در برابر یک سخن ناروا باشد خداوند او را از آتش جهنم آزاد کند بهشت را بر او واجب گرداند در نامه عمل او دویست هزار نیکی بنویسد...5
    رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود :
    بهترين شما مردى است‏ كه با همسرش به خوبى رفتار كند و من از همه شما نسبت ‏به همسرم‏ خوشرفتارتر هستم.6
    امير المؤمنين‏ علی عليه السلام فرمود :
    آنها (زنان) نزد شما امانت هاى خدا هستند ، آزارشان نرسانيد و بر آنها سخت نگيريد.7
    پيامبر اسلام‏ صلی الله علیه و آله فرمود :
    هر مردى كه ‏به صورت همسرش سيلى بزند. خدا به فرشته مامور دوزخ (مالك) دستور مي دهد كه در دوزخ هفتاد سيلى بر صورتش بزند و هر مردى كه دستش را بر موهاى زن مسلمانى بگذارد (براى اذيت موى سرش را بگيرد) در دوزخ‏ دستش با ميخ هاى آتشين كوبيده مي شود.8
    حضرت صادق علیه السلام از پدرش نقل كرده كه فرمود :
    هر كس زن‏ گرفت ، ‏بايد او را گرامى و محترم بشمارد.9
    رسول خدا (ص) فرمود :
    هر چه ايمان انسان كامل تر باشد به‏ همسرش بيشتر اظهار محبت مي نمايد.10
    رسول خدا صلى الله عليه و آله فرمود :
    مرد سرپرست ‏خانواده ‏است و هر سرپرستى نسبت ‏به زيردستانش مسؤوليت دارد.11
    حضرت محمد صلی الله علیه و آله فرمودند :
    هر زنی که شوهرش را با زبان اذیت کند از او هیچ توبه و فدیه و حسنه ای قبول نمی شود تا این که شوهر از حق او راضی شود ، اگرچه روزها روزه بدارد و شب ها را در عبادت باشد بنده ها آزاد کند و اسب های نیکو در راه خدا برای جهاد بدهد پس او اول کسی ست که وارد آتش می شود و همچنین است مردی که نسبت به زنش ظالم و ناسازگار باشد.12
    امام محمد باقر علیه السلام فرموده اند :
    به راستی که خداوند عزوجل بر زنان و مردان جهاد را واجب کرده است اما جهاد مردان آن است که (برای حفظ دین و مملکت) مال و خون خود را بذل کنند تا در راه خدا کشته شوند و اما جهاد زن آن است که در مقابل دشواری های زندگی همسرش صبر کند.13
    و نیز فرمودند : جهاد زن مواظبت مراقبت و نگهداری شوهر است.14
    دقت در روايات فوق ، بوضوح دو طرفه بودن اين سفارشات و فرامين را نشان ميدهد .
    4- بحار ج 103 ص 247
    5- مکارم اخلاق طبرسی به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام، شرح نراقی
    6-وسائل ج 14 ص 122
    7- مستدرك جلد 2 ص 551
    8- همان ،ص 550
    9- بحار جلد 103 ص 224
    10- همان ، ص 228
    11- مستدرك جلد 2 ص 550
    12- مکارم الاخلاق فی حق الزوج و المراة به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام ، شرح نراقی
    13- مکارم الاخلاق فی حق الزوج علی المراة (ط بیروت ص 215)
    14- به نقل از رساله امام سجاد علیه السلام ، شرح نراقی

ویرایش توسط هدی : ۱۳۹۰/۰۱/۲۹ در ساعت ۱۶:۲۸
    اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :
    كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد

نوشته
    3,123
    مورد تشکر
    119 پست
    حضور
    37 روز 8 دقیقه
    دریافت
    127
    آپلود
    0
    گالری
    13

تازماني كه اسناد روايت مورد بررسي قرار نگيرند نميتوان به صحت يا عدم آن حكم داد .
    شما با برخورد با روايايت ديگري كه حقوق زن و فرزندان را به مرد مورد تاكيد قرار ميدهند متوجه مي شويد كه اين توصيه ها دو طرفه بوده - منظور بنده صرفا بر روي روايتي كه شما ذكر كرديد نيست زيرا همانگونه كه عرض كردم نيازمند بررسي سندي هستند - و صرفا در شرايط متفاوتي صادر شده اند .
    برتري بر اساس قرآن كريم صرفا بر اساس عملكرد افراد و ميزان تقواي انان مشخص مي شود اگر بخواهيم يكي از دو روايت فوق را يعني اين روايت را :
    گروهی به نزد پیامبر –ص- آمدند و گفتند : ای رسول خدا ! ما مردمی را دیدیم که برخی از آنها در برابر برخی دیگر سجده می کرد . آن حضرت فرمود : اگر قرار بود که من به کسی دستور دهم برای دیگری سجده کند به زن دستور می دادم برای شوهرش سجده کند .
    بصورت صد در صدي درست و صحيح تلقي نماييم نتيجه اين خواهد شد كه اگر قرار باشد به كسي دستور سجده دهند به آسيه همسر فرعون دستور ميداند تا به فرعون سجده كند در حاليكه همه ي ما ميدانيم كه آسيه در قرآن كريم به عنوان زني الگو و نمونه براي مرد و زن مومن معرفي شده و فرعون همسر او به عنوان فردي طغيانگر و كافر معرفي گرديده است .
    پس بحث تامين مالي در اين روايت مطرح نيست و نه تنها مساله مالي كه هيچ معيار ديگري در اين نقل وجود ندارد و تنها ملاك برتري را همسر بودن و به تعبيري شوهر بودن بيان نموده و اطلاق دارد و با اين معيار نميتوان بدون سند به صحت يا عدم صحت روايتي نظر قطعي داد هر چند ظاهر اطلاق آن با قرآن كريم سازگاري ندارد مع هذا بايد در بررسي چنين رواياتي دقت كافي مبذول نمود .

اليس الله بكاف عبده

حضرت زهرا (س) :

نوشته
    257
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 51 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام به همه دوستان و كارشناسان محترم :rose:

اميدوارم تو اين سايت بتونم به جواب سوالايي كه برام مطرح ميشه برسم :labkhand:

تو برخي از احاديث اين مساله مطرح شده كه حق مرد بر زن بيش از حق زن بر مرد است براي مثال به دو حديث بسنده ميكنم :

امام باقر علیه السلام میفرمایند : زنی به حضور رسول گرامی اسلام ص شرفیاب شد و پرسید :بزرگترین صاحب حق بر مرد کیست ؟ فرمود : حق پدر.
    پرسید : بزرگترین صاحب حق بر زن کیست ؟
    فرمود : حق شوهر .
    پرسید آیا حق من (زن) بر گردن او (شوهر) معادل حق او بر گردن من است ؟
    پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند : نه و نه از هر صدتا یکی...

و

(الكافي 5/ 507 )

ممنون ميشم دوستان و كارشناسان منو راهنمايي كنن .

التماس دعا:gol:

کارشناس بحث : پاسخگوي علوم قرآن
    برتری وجود نداره یک سری مسائل هست بلحاظ درونیات مرد و زن که باعث میشه به لحاظ ظاهری مرد برتری داشته باشه!
    در صورتی که از جهت معنوی اینجوری نیست. و هرکسی میتونه از دیگری بالاتر باشه.
    مثلا اگر گفتن رئیس خانواده پدره دلیل نمیشه سوادش و مرتبش از فرزندش بالاتر باشه بلکه این بخاطر بنیان خانواده است.
    حتما شنیدید که میگن امام صادق(ع):
    فرمودند ما حجت بر مردم هستیم و مادرمون فاطمه(س) حجت است بر ما.
    یعنی یک زن بر مرد حجته یک زن بر مردانی که امام هستند حجته.
    این یعنی به لحاظ معنوی مرتبه زن می‌تونه بالاتر از مرد باشه و تفاوتی نیست و اگر برتری هست به لحاظ ظاهری و برای تحکیم بنیان خانواده هاست.

وَ اصْبِرْ وَ ما صَبْرُكَ إِلاَّ بِاللَّهِ وَ لا تَحْزَنْ عَلَيْهِمْ وَ لا تَكُ في‏ ضَيْقٍ مِمَّا يَمْكُرُونَ (نحل/127)
    صبر کن، و صبر تو فقط برای خدا و به توفیق خدا باشد! و بخاطر (کارهای) آنها، اندوهگین و دلسرد مشو! و از توطئه‌های آنها، در تنگنا قرار مگیر.
    .
    .
    .
    www.soleimani.blogfa.com

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری