جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ミミوجدان كاري براساس آموزه هاي قرآني ミミ

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72

  ミミوجدان كاري براساس آموزه هاي قرآني ミミ
  نويسنده: دکتر حسين باهر، فوق‌دكتراي رفتارشناسي

  وجدان کاري يعني داشتن احساس مسووليت در مقابل امري که انجام‌اش را به عهده گرفته‌ايم. به عبارت ديگر، وقتي انسان مسووليتي را مي‌پذيرد، اعم از آنکه با رضايت کامل باشد يا از روي اجبار و اکراه، ضروري است که حداکثر تلاش خود را در جهت انجام هر چه بهتر آن به کار گيرد. متاسفانه خيلي‌ از افراد کاري که بر عهده مي‌گيرند، يا از اول به قصد عدم انجام آن هستند يا با نيت غير‌مسوولانه‌اي مي‌پذيرند يا در اواسط انجام آن به اين فکر مي‌افتند که به آنها اجحاف شده و يا آنکه در مقايسه با سايرين خود را مغبون مي‌پندارند. احتمال اتفاق هر يک از موارد فوق، بديهي است ولي هيچ دليل عقلي و نقلي براي کم‌کاري، خراب‌کاري، بدکاري و کارشکني وجود ندارد.
  انسان‌هاي فرهيخته، حتي بدي را هم با بدي جوابگو نيستند؛ چه برسد به اينکه قبول کرده باشند کاري را بکنند و با شرايط انجام کار، رضايت اوليه خود را اعلام کرده‌اند. راننده‌اي که از شغلش راضي نيست موجب مرگ سرنشين مي‌شود. آشپز اگر دقت نکند مشتري را مريض مي‌کند. پزشک غيرمسوول پيش‌قراول عزراييل مي‌شود و معلم ناراضي، بدآموزي را به شاگردان‌اش منتقل مي‌کند. بنابراين بياييم با خود عهد ببنديم که:
  • اول: اگر کاري را خوب بلد نيستيم، دنبال آن نرويم: «وَلاَ تَقْفُ مَا لَيْسَ لَكَ بِهِ عِلْمٌ» (سوره اسراء، آيه 36).
  • دوم: اگر در انجام کاري، اضافه بر معلومات قبلي، لازم است نکاتي را بدانيم، از اهلش بپرسيم: «فَاسْأَلُواْ أَهْلَ الذِّكْرِ إِن كُنتُمْ لاَ تَعْلَمُونَ» (سوره نحل، آيه 43).
  • سوم: مسووليت عملي را که به عهده گرفته‌ايم، تمام و کمال بپذيريم و به اتمام برسانيم.
  • چهارم: اگر واقعا از انجام عملي ناراضي، ناراحت، پشيمان يا دل‌زده شده‌ايم رسما و صريحا اعلام کرده و آن را به موقع واگذار کنيم
  منبع راسخون 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۷
  نوشته
  2,773
  مورد تشکر
  6,316 پست
  حضور
  13 ساعت 47 دقیقه
  دریافت
  15
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام

  وجدان کاری خیلی مهمه اما .........................
  من خودم برای یه کاری چند بار به یه جا مراجعه کردم اما آخر نتونستم این جناب رئیس ببینم ساعت 9 رفتم میگه الان رفتن دیگه نمیان روز بعد میگن الان جلسه دارن امروز دیگه هیچی فرداش میگن جناب رئیس تو همایش هستن روز بعد میگن امروز اصلا نمیان و.........
  به این میگن وجدان کاری

  مغزهاي بزرگ درباره ايده ها فکر مي کنند

  مغزهاي متوسط درباره حوادث

  و مغزهاي کوچک درباره مردم !

  شايد زندگي آن جشني نباشد که آرزويش را داشتي اما حال که به آن دعوت شدي تا ميتواني زيبا برقص
  .


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۹۰
  نوشته
  593
  مورد تشکر
  732 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 33 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  وجدان کار که گاه از آن به اخلاق کار تعبیر می شود، به معنای گرایش به انجام صحیح کار و وظایف شغلی، بدون نظارت مستقیم است. به بیان دیگر، گرایش و نیروی درونی که سبب می شود فرد بدون وجود هیچ گونه کنترل و نظارت خارجی، کارش را به نحو احسن انجام دهد، وجدان کار نامیده می شود. از این رو، پرکاری، انجام بهتر کار، کنترل درونی و مسیولیت پذیری، از نشانه های وجدان کار و در مقابل، کم کاری، اهمال کاری، نظارت خواهی و مسیولیت گریزی، از علایم ضعف وجدان کاری به شمار می رود. مقام معظم رهبری در پیام نوروزی سال 74 با تاکید بر اهمیت وجدان کاری فرمودند: کسانی که وجدان کاری دارند، کار را عملی صالح، وظیفه ای حقیقی، مسیولیتی اجتماعی و سیاسی و یک عبادت می دانند، رحمت خدا انسانهایی را شامل می شود که وظایف خود را نیکو، محکم، متقن و صحیح انجام دهند و از سرهم بندی و بی اعتنایی به استحکام کار به شدت پرهیز کنند .
  پیشوایان معصوم (ع) نیز همواره به ارزش و اهمیت وجدان کاری و آثار مثبت فردی و اجتماعی آن تاکید داشتند. امیرالمومنین علی (ع) می فرمایند: امانت داری و وفای به عهد، درست انجام دادن کارهاست . در بیان دیگری حضرت وجدان کاری را زینت انسان می داند و می فرماید: زینت و زیبایی انسان به راستی و درستی است نه به لباس نیکو . از امام صادق (ع) روایت شده است: هنگامی که مومن کارش را به خوبی و درستی انجام دهد، خداوند ثواب آن کار را هفتصد برابر می کند . رسول خدا (ص) نیز فرمودند: خداوند کسی را که هر گاه کاری بر عهده اش می نهند به درستی انجام می دهد، دوست می دارد .

  داشتن وجدان کاری به فعالیت های اجتماعی ارزش و اعتبار می بخشد و کسانی که همواره در زندگی کاهلی و کم کاری می کنند، آسیب های جبران ناپذیری به خود و اجتماع وارد می سازند. از بعد فردی لقمه های خود را به حرام آلوده می سازند و از بعد اجتماعی، چرخه کار جمعی را از حرکت می اندازند. در سیره ایمه معصومین (ع) توصیه های بسیاری برای اصلاح، به این گونه افراد وارد شده است. حضرت علی (ع) به خیاطی که کم کاری می کرد، فرمودند: ای خیاط، نخ ها را سفت و محکم کن، درزها را کوچک بگیر، کوک ها را نزدیک به هم بزن، زیرا من از پیامبر خدا (ص) شنیدم که فرموده: خداوند در روز واپسین، خیاط خیانت پیشه را در حالی محشور می کند که لباسی که خود آن را دوخته و در آن خیانت روا داشته، بر تن کرده است . اضافه های پارچه را برندارید، زیرا حق صاحب لباس است... . امام سجاد (ع) در مورد وجدان کاری در تعلیم و تربیت می فرماید: اگر مردم را به خوبی و درستی آموزش دهی و با آنان به خشونت رفتار نکنی و آنها را به ستوه نیاوری، خداوند از فضل و بخشش خود تو را برکت می دهد .
  ریاکاری یکی از نشانه های نبود وجدان کاری است. کسانی که در حضور رییس یا مدیر ناظر، وظیفه خود را به دقت و درستی انجام می دهند، ولی زمانی که احساس می کنند هیچ فردی مراقب و ناظر آنها نیست، رو به تنبلی و سستی می آورند و از یاد می برند که عالم محضر خداست، از وجدان کاری بی بهره اند. حضرت علی (ع) می فرماید: ریاکار چهار نشانه دارد: وقتی تنهاست با سستی و تنبلی کار می کند و چون در میان مردم باشد، شاداب و بانشاط است، وقتی از او تعریف می شود بیشتر کار می کند و چون از او تعریف نشود، کار را ناقص انجام می دهد . بی شک، از دست دادن فرصتها و کم کاری در امور، نتیجه ای جز پشیمانی و عذاب وجدان ندارد، همان گونه که امیرمومنان علی (ع) می فرماید: هر کس عمدا در کار خود کوتاهی کند، به اندوه و ناراحتی گرفتار می شود .

  وجدان کاری انسان را وا می دارد تا همواره برای تحقق آرمانهای زیر تلاش نماید:


  1) کار باید بدون عیب و نقص و در نهایت دقت و صداقت انجام گیرد.
  2) کار باید تا سر حد امکان به نتیجه های منطقی و تعریف شده منتهی گردد.
  3) کار باید به موقع و در زمان مناسب و لازم آن انجام گیرد.
  4) کار باید با صرف کمترین هزینه انجام گیرد.

  http://www.ayehayeentezar.com/galler...1235724085.gif


  خوشبختي يعني اينكه خداوند آنقدر عزيزت كند كه مايه آرامش ديگري شوياطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. ミミ✰ミミ بررسى زبان قرآن در آيات متشابه ミミ✰ミミ
  توسط گل نرگس در انجمن محکم و متشابه
  پاسخ: 8
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۱۱/۰۶, ۱۹:۰۰

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود