صفحه 1 از 2 12 آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: قسم خوردن

نوشته
    87
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

قسم خوردن

سلام اگر قسم ياد كردن در اسلام كار خوبى نيست پس چرا در قرآن سوگندهاى بسيارى يادشده؟

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف قرآن
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۲/۱۰ در ساعت ۲۱:۳۵

2.  

نوشته
    1,382
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    13 روز 20 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و عرض احترام خدمت شما دوست عزيز
    در مورد اين سوال شما بايد عرض كنم كه از ديدگاه اسلام‌، سوگند ياد كردن عملي ناپسند بوده و اجتناب از آن بسيار مطلوب و پسنديده مي‌باشد، اما متفاوت بودن حالات انسان به هنگام سوگند ياد كردن از يك سو و انگيزه‌هاي مختلف جهت قسم خوردن از سوي ديگر، موجب برخورد متفاوت قرآن كريم با انواع سوگندها شده است.

به بياني واضح‌تر، خداوند متعال در قرآن كريم آيه 224 از سوره بقره مسلمين را از هر نوع سوگندي حتي به منظور نيكي و تقوي و اصلاح بين مردم برحذر داشته و سپس در آيه 225 از همان سوره با تقسيم سوگندها به سوگند لغو و سوگند جدّي‌، سوگند لغو را فاقد اثر جزايي و فقهي و سوگند جدي را موضوع احكام فقهي و اثرات وضعي قرار داده است‌.

به عنوان مثال‌، قسم‌هايي كه معمولاً از روي عادت براي امور عادي و كم‌ارزش‌، بر زبان جاري مي‌گردند، در عين حال كه نامطلوب و شايستة پرهيز هستند لغو و بي‌اعتبار شمرده شده و اسلام هيچگونه عقوبتي را چه دنيوي و چه اخروي بر آن مترتب نمي‌سازد. اما سوگندهايي كه با عزم و اراده و تصميم جدي و به منظور رسيدن به اهدافي خاص‌، از انسان صادر مي‌شود، داراي اهميت بوده و به همين لحاظ داراي اثرات گوناگون وضعي و فقهي هستند.
    (جهت اطلاع بيشتر در اين خصوص‌، به تفسير نمونه‌، ج 2، ذيل آيات ياد شده از سوره بقره (224 ـ 225)و همچنين تفسير آيه 89 از سوره مائده مراجعه نماييد. )

البته لازم به ذكر است كه ممنوع بودن سوگند و نامطلوب بودن آن حكمي كلي است‌; ولي استنأبردار است‌. زيرا قسم خوردن نزد حاكم شرع‌، نه تنها ممنوع و يا مكروه نيست‌، بلكه در برخي موارد واجب و تنها راه حل خصومت‌ها است‌. از آن جمله هنگامي كه مرد، همسر خود را متهم به زنا كرده و نتواند براي اثبات مدعاي خود، چهار شاهد عادل بياورد، به دستور قرآن كريم بايد به ترتيبي خاص‌، سوگند ياد كند و همسر او نيز، مي‌تواند در دفاع از خود به شيوه‌اي كه قرآن كريم تعليم داده‌، قسم بخورد.(آيات 6 ـ 9 سورة نور) (در كتب فقهي‌، مواضع لزوم سوگند در حضور قاضي به تفصيل بيان شده است‌.)

و اما دربارة سوگندهايي كه خداوند متعال در قرآن كريم ياد فرموده‌، بايد گفت‌: كه آن سوگندها داراي دو پيام و يك نتيجه هستند.
    پيام اول‌: توجه به موضوعي است كه دربارة آن قسم ياد شده تا شنوندگاه با پي بردن به عظمت موضوع‌، در مفاد آن بيشتر دقت كنند.

پيام دوم‌: توجه به اهميت چيزي است كه قسم به آن تعلق گرفته‌. خورشيد، ماه‌، ستارگان‌، شب و روز، نفس انسان و كيفيت هدايت و اضلال و ساير چيزهايي كه قرآن به آنها قسم ياد كرده‌; اموري بسيار مهم و داراي نكات برجسته‌، تأمل برانگيز و دقيق هستند.

پس دوست عزيز دقت بفرماييد كه حاصل و نتيجه اين دو پيام‌، تحرك فكري انسان و تلاش براي علم و فهم بيشتر است‌. واضح است كه اين نوع سوگندها به دليل اثرات مفيد و سازنده با سوگندهاي لغو و بي پايه كه معمولاً همراه با نوعي توهين به مقام شامخ ربوبي و يا ساير مقدسات مي‌باشد، نسبتي ندارد و در حقيقت اين دو نوع قسم‌، از دو مقوله جدا و بي‌ارتباط با يكديگر هستند.

قسم خوردن

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف قرآن

نوشته
    34
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

ایا قسم خوردن به خدا حرام و کفاره دارد؟
    یاعلی گفتیم عشق اغاز شد.

من عاشق حیدرم

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط shamime_yas نمایش پست
    سلام اگر قسم ياد كردن در اسلام كار خوبى نيست پس چرا در قرآن سوگندهاى بسيارى يادشده؟:gig:

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف قرآن
    سلام
    من فکر میکنم که دلیلش سوره هایی هست که در قرآن آمده و هر امام معصومی که حجت آن زمان هست بعنوان الله هست و در آخر عمر شفاعت میکند برای مومنان.
    و بدلیل اینکه هر عالمی هم دارای درجه و مقام هست و همچنین شهید کسانی که اذکار و واجبات را انجام نمیدهند (بدلیل غفلت) خدایشان آن عالمان و شهیدان میشوند که از طرف آنها استغفار کنند.(امام بر حق هم هم عالم هست و هم شهید (بدلیل خواندن زیارت عاشورا))
    پس چه خوب است که همه مومنان به دستور امام بر حق که به نقل از امام علی که فرمود به حساب خود برسید قبل از اینکه به حساب شما برسند.
    خوشا به حال آنهایی که به امامشان اتصال کامل با توجه قلبی (قطع و وصلی به دلیلی اشکال ندارد) و از خانواده شهدا هستند.
    ویرایش توسط ولایت پذیر : ۱۳۹۰/۰۳/۲۹ در ساعت ۲۳:۴۱

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

نقل قول نوشته اصلی توسط خاک نجف نمایش پست
    منتظرم بشنوم
    »»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

7. تشکرها 2

نوشته
    107
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

جناب M.Javad
    فرمودید: ( من فکر میکنم که دلیلش سوره هایی هست که در قرآن آمده و هر امام معصومی که حجت آن زمان هست بعنوان الله هست )!!!!!
    اسغفرالله
    جناب پاسخگوی معارف قرآن از شما استدعا دارم خواهش میکنم تمنا می کنم که در این مورد توضیح دهید.
    چگونه این چنین افکاری را میبینید و ساکت هستید. مگر الله جل جلاله نفرمودند که :
    سوره ۳: آل عمران - جزء ۴
    كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْرًا لَّهُم مِّنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ ﴿۱۱۰﴾
    شما بهترين امتى هستيد كه براى مردم پديدار شده‏ايد به كار پسنديده فرمان مى‏دهيد و از كار ناپسند بازمى‏داريد و به خدا ايمان داريد و اگر اهل كتاب ايمان آورده بودند قطعا برايشان بهتر بود برخى از آنان مؤمنند و[لى] بيشترشان نافرمانند (۱۱۰)
    امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همه ماست.
    امام معصوم شد الله !!!!
    استغفرالله
    استغفرالله
    استغفرالله
    دوست گرامی جناب M.Javad شعار پیامبر اکرم از آغاز دعوت اسلام چه بود؟
    قولوا لا اله الا الله تفلحوا.
    خدا شاهد باشد که من در حد توانم تلاش کردم. اللهم اهدنا و اهد جمیعا الانس و الجن الی صراط مستقیم
    آمین یا ارحم راحمین

برو ای گدای مسکین در خانه خدا زن
    .که علی همیشه میزد در خانه خدا را

نوشته
    4,144
    صلوات
    71
    تعداد دلنوشته
    17
    مورد تشکر
    30 پست
    حضور
    89 روز 17 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    18
    آپلود
    0
    گالری
    1001

تعجب

نقل قول نوشته اصلی توسط saman.jamaly نمایش پست
    جناب m.javad
    فرمودید: ( من فکر میکنم که دلیلش سوره هایی هست که در قرآن آمده و هر امام معصومی که حجت آن زمان هست بعنوان الله هست )!!!!!
    اسغفرالله
    جناب پاسخگوی معارف قرآن از شما استدعا دارم خواهش میکنم تمنا می کنم که در این مورد توضیح دهید.
    چگونه این چنین افکاری را میبینید و ساکت هستید. مگر الله جل جلاله نفرمودند که :
    سوره ۳: آل عمران - جزء ۴
    كُنتُمْ خَيْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنكَرِ وَتُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَلَوْ آمَنَ أَهْلُ الْكِتَابِ لَكَانَ خَيْرًا لَّهُم مِّنْهُمُ الْمُؤْمِنُونَ وَأَكْثَرُهُمُ الْفَاسِقُونَ ﴿۱۱۰﴾
    شما بهترين امتى هستيد كه براى مردم پديدار شده‏ايد به كار پسنديده فرمان مى‏دهيد و از كار ناپسند بازمى‏داريد و به خدا ايمان داريد و اگر اهل كتاب ايمان آورده بودند قطعا برايشان بهتر بود برخى از آنان مؤمنند و[لى] بيشترشان نافرمانند (۱۱۰)
    امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همه ماست.
    امام معصوم شد الله !!!!
    استغفرالله
    استغفرالله
    استغفرالله
    دوست گرامی جناب m.javad شعار پیامبر اکرم از آغاز دعوت اسلام چه بود؟
    قولوا لا اله الا الله تفلحوا.
    خدا شاهد باشد که من در حد توانم تلاش کردم. اللهم اهدنا و اهد جمیعا الانس و الجن الی صراط مستقیم
    آمین یا ارحم راحمین
    سلام بر شما
    یه خورده تند نرفتید؟؟؟؟ امر به معروف با این لحن.........!!!
    برادر من ایشون شبهه ای داشتن بیان کردن یا اشتباه اعتقادی داشتن که اگه خدابخواد حل میشه اصلا خدا ایشون رو انقدر دوست داشته که به این تاپیک دعوتش کرده تا شبهه اش برطرف بشه
    چرا نیمه ی خالی رو میبینید طوری صحبت کردید انگار ایشون ناسزا گفتن
    شرمنده اگه دخالت محسوب میشه بهتر دیدم این مورد را گوشزد کنم مبادا دو برادرمون از همدیگه برنجند و شیطان را خوشنود کنن
    اجرتون با حضرت زهرا(س)

»»» لطفا برای برآورده شدن حاجت همه ی حاجتمندان دعا کنید «««

دانلود کنید تا زندگیتون
    (بــنــدگــیــتــون) عوض بشه
    »»» مشاهده پست حاوی لینک دانلود + توضیحات «««
    جلد 1
    جلد 2

جلد 3

۞۞ کلاس مجازی حفظ قرآن کریم ۞۞
    »»» جوانها کلیک کنند ««

نوشته
    107
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    14 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوست كرامي ايشون بيان شبهه نكردن بلكه بيان عقيده كردن.
    من از بزركان اين سايت كله دارم كه جرا و جكونه جنين عقايدي را مي بينيد و ساكت هستيد.
    ايا اين بزركترين خطر نيست براي يك مسلمان كه امام را الله بداند؟!
    به الله واحد قسم مي خورم كه نيتي جز دلسوزي و عاقبت به خيري ندارم.
    صحبت كنيد توضيح دهيد دعوت كنيد به سوي خدا كه هدايت حتي يك نفر از تمام دنيا و مافيها برتر است.
    التماس دعا
    برو ای گدای مسکین در خانه خدا زن
    .که علی همیشه میزد در خانه خدا را

نوشته
    1,382
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    13 روز 20 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط saman.jamaly نمایش پست
    اسغفرالله جناب پاسخگوی معارف قرآن از شما استدعا دارم خواهش میکنم تمنا می کنم که در این مورد توضیح دهید. چگونه این چنین افکاری را میبینید و ساکت هستید.
    با سلام و عرض ادب
    این دوستمون شاید منظورش اون چیزی که شما فکر می کنید نیست حتما.با توضیحاتی که دادند منظورشون احتمالا این است که امامان خود جانشین الله هستند در زمین. ولی این رو بطور نامناسب گفتند که بد برداشت می شود.
    باز از خودشون(
    m.javad) دعوت بشه بیشتر توضیح بدند بسیار خوب خواهد شد.
    ویرایش توسط عمار : ۱۳۹۰/۰۴/۲۲ در ساعت ۰۹:۰۲
    قسم خوردن

12. تشکرها 2

نوشته
    1,382
    مورد تشکر
    67 پست
    حضور
    13 روز 20 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط خاک نجف نمایش پست
    به طور کلی قسم خوردن برای کارهای مشروع و راست مکروه است و اگر کار دروغی باشد حرام و از گناهان بزرگ است و اگر کسی قسم به اسامی خداوند یاد کرد باید بر طبق آن رفتار نماید والا اگر آن قسم را شکست و خلافش رفتار کرد کفاره لازم می‏شود.

شرط قسم این است که به یکی از اسامی خداوند عالم قسم خورد که به غیر ذات مقدس او کفته نمی شود مانند«خدا و الله»و نیز اگر به اسمی قسم بخورد که به غیر خدا هم می گویند ولی به قدری که به خدا گفته می شود که اگر اسم ان را ببرند ذات حق در نظر می آید،مثل«خالق و رازق»قسم صحیح است.
    اگر به لفظی قسم بخورد که بدون قرینه،خدا به نظر نمی اید و لی او قصد خدا را کند بنابراحتیاط به ان قسم عمل نماید

توضیح المسائل مراجع م2671

قسم خوردن

14. تشکرها 3

صفحه 1 از 2 12 آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری