جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: برای رهن خانه چه کنیم تا دچار ربا نشویم؟

  1. #1

    تاریخ عضویت
    جنسیت فروردين ۱۳۹۰
    نوشته
    87
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    46 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

    برای رهن خانه چه کنیم تا دچار ربا نشویم؟




    رای رهن خانه چه کنیم تا دچار ربا نشویم؟



    کارشناس بحث : پاسخگوي احکام
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۲/۱۸ در ساعت ۱۶:۱۴


  2.  

  3. #2

    تاریخ عضویت
    جنسیت دي ۱۳۸۸
    نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17



    نقل قول نوشته اصلی توسط shamime_yas نمایش پست
    رای رهن خانه چه کنیم تا دچار ربا نشویم؟
    به نام خدا و سلام بر شما
    وقت بخیر

    در پاسخ به سوال شما مطلبی را که یکی از حقوق دانان به نام آقای «محمد جباری» در این باره نوشته است، نقل می کنم. مطالبی هم که به نقل از مراجع بزرگوار تقلید نوشته اند، معتبر می باشد:


    تحلیل فقهی ـ حقوقی رهن منزل


    امروزه اصطلاحی بین مردم مرسوم شده است به نام رهن منزل ، با این توضیح كه این عمل حقوقی فقط از نظر نام، شبیه رهن است نه از لحاظ ماهیت.

    زیرا رهن طبق ماده 771 قانون مدنی اینگونه تعریف شده: « رهن عقدی است كه به موجب آن مدیون مالی را برای وثیقه به داین می دهد . رهن دهنده را راهن و طرف دیگر را مرتهن گویند .»

    به عبارت ساده تر رهن یعنی اینكه بدهكار مقداری از مال خود را نزد طلبكار می گذارد كه اگر طلب او را ندهد ، طلبش را از آن مال بدست آورد.


    در مورد عمل حقوقی كه به نام رهن منزل مرسوم شده ، 3 حالت وجود دارد كه به بررسی هر یك می پردازیم:


    حالت اول : صاحب خانه مبلغی را از فردی قرض می گیرد و ضمن آن هم شرط می كند كه خانه اش را به مبلغ كمتری كه در بازار است به او اجاره دهد ، به طوری كه هر چقدر پول پیش، بیشتر باشد ، مبلغ اجارة كمتری بپردازد . یعنی ضمن عقد قرض ، شرطِ اجاره را می آورد .

    در مورد اینكه آیا این كار شرعی است یا خیر، باید بگوییم كه فقها این كار را حرام می دانند و می فرمایند: « هرگاه در ضمن قرض ، اجاره به قیمت ارزان تر شرط شده باشد ، این از مصادیق قرض با منفعت است. »

    حضرت امام خمینی (ره) هم در تحریرالوسیله و در گفتار رهن ، مسئلة 10 همین نكته را تأكید كرده و می فرماید: « اگر قرض دهنده ، به گیرنده بگوید ، به تو قرض می دهم به شرطی كه فلان جنس را به كمتر از قیمت به من بفروشی یا اجاره دهی ، شرط زیادی كرده و داخل در شرط زیادت و حرام است ... »

    در مورد سؤال مطروحه از آیات عظام ، حضرت آیت الله خامنه ای ، آیت الله تبریزی ، آیت الله سیستانی ، آیت الله صافی گلپایگانی ، آیت الله بهجت ، آیت الله مكارم شیرازی ، آیت الله فاضل لنكرانی ، استفتائی به عمل آمد كه بالاتفاق این نوع شرطِ اجارة ضمن قرض را كه امروزه مرسوم شده است را ربوی و حرام دانسته اند.


    حالت دوم : ابتدا عقد اجاره منعقد می شود ( هرچند به مبلغ كمی باشد) سپس در ضمن عقد اجاره ، شرط شود كه مستأجر فلان مبلغ را به مالك قرض دهد ، در این صورت ربا نشده و حلال است، زیرا ضمن عقد اجاره شرط جائزی ( مثل قرض را ) آورده ایم.

    [نظر آیات عظام خامنه ای / بهجت / تبریزی / مكارم شیرازی / صافی گلپایگانی / فاضل لنكرانی]


    حالت سوم : برخی دیگر از جمله حضرت آیت الله سیستانی عمل حالت اول و دوم را كه در بالا آمده جائز نمی دانند و راه صحیح آن را بیع با شرط می دانند ، یعنی اینكه صاحب خانه قسمتی از خانه را به همان قیمت ، كه پول پیش می گیرد، به شخصی بفروشد و مابقی آن را اجاره بدهد و شرط كند كه اگر تا سر سال مثلاٌ پول را ( همان پول پیش را ) به او پس داد قسمت فروخته شده را پس بگیرد. [نظر آیت الله سیستانی]

    ---------------------------------------------------------------
    منابع :

    - تحریر الوسیله حضرت امام خمینی (ره)
    - مسائل جدید از دیدگاه علما و مراجع تقلید جلد 1
    - قانون مدنی

    -----------------------

    ادامه دارد...

    .



  4. #3

    تاریخ عضویت
    جنسیت دي ۱۳۸۸
    نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17



    ادامه از پست قبل:

    -----------------------------


    نتیجه اینکه:

    رهن دادن در ضمن عقد باشد، یعنی اول خانه اجاره شود هر چند به بهای بسیار کم، بعد ضمن عقد اجاره، صاحب خانه بگوید: مثلا یک میلیون تومان به عنوان قرض باید به من بدهید و این اشکالی ندارد.

    اما اگر اجاره ضمن قرض باشد، ربا است و باطل، زیرا شرط در قرض صحیح نیست. مثلا مستأجر بگوید: یک میلیون تومان به شما قرض می دهم به این شرط اینکه خانه تان را با ماهی هزار تومان یا کم تر و بیش تر در اختیار من بگذاری؛ در این صورت معامله باطل است، به ویژه اگر اصلا اجاره بهایی مشخص نشود.

    -------------------------

    برای مطالعه دقیق تر، این چند لینک را هم می توانید ملاحظه بفرمایید:

    http://www.hawzah.net/Hawzah/Article...ubjectID=79880

    http://www.hawzah.net/Hawzah/Article...ubjectID=79880

    http://www.hawzah.net/Hawzah/Article...ubjectID=79880




  5. #4

    تاریخ عضویت
    جنسیت بهمن ۱۳۸۷
    نوشته
    2,773
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    13 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0



    نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی احکام نمایش پست



    حالت دوم : ابتدا عقد اجاره منعقد می شود ( هرچند به مبلغ كمی باشد) سپس در ضمن عقد اجاره ، شرط شود كه مستأجر فلان مبلغ را به مالك قرض دهد ، در این صورت ربا نشده و حلال است، زیرا ضمن عقد اجاره شرط جائزی ( مثل قرض را ) آورده ایم.

    [نظر آیات عظام خامنه ای / بهجت / تبریزی / مكارم شیرازی / صافی گلپایگانی / فاضل لنكرانی]



    ادامه دارد...

    .

    سلام

    مگه این طور نیست که وقتی فردی خونه ای رو رهن می کنه مالکیت اون خونه در اون زمان مشخص شده در اختیار فرد رهن کننده هست و ارتباط رهن دهنده با ملکش کاملا قطع میشه تا پایان زمان قرارداد اجاره؟
    اگه این طور باشه پس مالک تحت هیچ شرایطی حق گرفتن مبلغ اضافه تری بر میزان توافق شده ندارد
    در غیر این صورت ربا به حساب میاد.
    مغزهاي بزرگ درباره ايده ها فکر مي کنند

    مغزهاي متوسط درباره حوادث

    و مغزهاي کوچک درباره مردم !

    شايد زندگي آن جشني نباشد که آرزويش را داشتي اما حال که به آن دعوت شدي تا ميتواني زيبا برقص
    .

  6. #5

    تاریخ عضویت
    جنسیت دي ۱۳۸۸
    نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17



    نقل قول نوشته اصلی توسط khaleghifar78 نمایش پست
    سلام

    مگه این طور نیست که وقتی فردی خونه ای رو رهن می کنه مالکیت اون خونه در اون زمان مشخص شده در اختیار فرد رهن کننده هست و ارتباط رهن دهنده با ملکش کاملا قطع میشه تا پایان زمان قرارداد اجاره؟
    اگه این طور باشه پس مالک تحت هیچ شرایطی حق گرفتن مبلغ اضافه تری بر میزان توافق شده ندارد
    در غیر این صورت ربا به حساب میاد.
    سلام بر شما و وقت بخیر

    خیر، مستاجری که ملکی را رهن میکنه، فقط مالک منافع اون ملک میشه؛ اونم با شرایطی که هر دو توافق کردند. یعنی نمیتونه بدون اجازه مالک، منزل را به کسی دیگه رهن بده و یا تصرفات دیگری که خلاف شرایط ضمن عقد باشه انجام بده.

    اجاره دادن منزل به شرط قرض هم مانعی نداره. بلکه اونی که حرام هست، وقتی هست که برعکس این باشه. (چون شرط در قرض باطل هست.)






  7. #6

    تاریخ عضویت
    جنسیت بهمن ۱۳۸۷
    نوشته
    2,773
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    13 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0



    نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی احکام نمایش پست
    سلام بر شما و وقت بخیر

    خیر، مستاجری که ملکی را رهن میکنه، فقط مالک منافع اون ملک میشه؛ اونم با شرایطی که هر دو توافق کردند. یعنی نمیتونه بدون اجازه مالک، منزل را به کسی دیگه رهن بده و یا تصرفات دیگری که خلاف شرایط ضمن عقد باشه انجام بده.

    اجاره دادن منزل به شرط قرض هم مانعی نداره. بلکه اونی که حرام هست، وقتی هست که برعکس این باشه. (چون شرط در قرض باطل هست.)



    اجاره نوعی قرارداد قرض هست؟؟؟؟
    یعنی اگه من خونه ای رو اجاره کنم و صاحب خونه بیاد چند ماه بعد از قرارداد بگه که من باید یه مقداری پول به ایشون بدم
    اگه ندم این قرارداد اجاره فسخ میشه؟؟؟؟؟؟؟
    سوال من اینه که اشکال نداشتن این مقدار اضافی زمانی هست که فرد قرارداد بسته تموم شده یک دفعه صاحب خانه مقداری پول می خواد
    یا اینکه قبل از منعقد کردن قرارداد با این شرط قرارداد بسته شده
    من فکر می کنم که اگه با این شرط قرارداد بسته شده باشه
    این مقدار اضافی رباست.
    مغزهاي بزرگ درباره ايده ها فکر مي کنند

    مغزهاي متوسط درباره حوادث

    و مغزهاي کوچک درباره مردم !

    شايد زندگي آن جشني نباشد که آرزويش را داشتي اما حال که به آن دعوت شدي تا ميتواني زيبا برقص
    .

  8. #7

    تاریخ عضویت
    جنسیت دي ۱۳۸۸
    نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    20 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17



    نقل قول نوشته اصلی توسط khaleghifar78 نمایش پست
    اجاره نوعی قرارداد قرض هست؟؟؟؟
    یعنی اگه من خونه ای رو اجاره کنم و صاحب خونه بیاد چند ماه بعد از قرارداد بگه که من باید یه مقداری پول به ایشون بدم
    اگه ندم این قرارداد اجاره فسخ میشه؟؟؟؟؟؟؟
    سوال من اینه که اشکال نداشتن این مقدار اضافی زمانی هست که فرد قرارداد بسته تموم شده یک دفعه صاحب خانه مقداری پول می خواد
    یا اینکه قبل از منعقد کردن قرارداد با این شرط قرارداد بسته شده
    من فکر می کنم که اگه با این شرط قرارداد بسته شده باشه
    این مقدار اضافی رباست.
    با سلام مجدد و وقت بخیر
    و عذر بابت تاخیر در پاسخ

    دقیق متوجه منظورتون نشدم. اگر منظورتون این هست که بعد از عقد قرارداد اجاره صاحبخانه بیاد و اضافه بر مبلغی که در قرارداد به عنوان رهن یا اجاره رها تعیین شده، از مستاجر طلب کنه، خب این کار نه از نظر شرع صحیح هست و نه از نظر قانون و صاحبخانه هیچ حقی اضافه بر آنچه در قرارداد با هم توافق کرده اند، ندارد.

    البته این دو طرفه هست. یعنی مستاجر هم تنها مجاز به تصرفاتی هست که با صاحبخانه توافق شده است. یعنی در اون مدت مالک اموال صاحبخانه نیست، بلکه مالک منافع، اونم در محدوده مورد توافق هست.

    ------------------

    شرط رهن هم همانطوری که در پست های پیشین ذکر شد، اگر در ضمن قرارداد اجاره باشد، ربا نیست. بلکه برعکسش رباست.

    یعنی اگر صاحبخانه به مستاجر بگوید: فلان مقدار به من قرض بده با این شرط که خانه ام را به فلان مبلغ در این مدت به تو اجاره می دهم، این ربا می شود. زیرا شرط در قرض باطل است و نوعی زیاده گرفتن محسوب می شود که رباست.

    اما اگر صاحبخانه منزل را اجاره دهد به شرط اینکه مستاجر فلان مبلغ به او قرض دهد، این اشکالی ندارد. زیرا شرط در اجاره باطل نیست. حال به گرفتن پول رهن باشد یا هر کار دیگر...

    -----------------------------------------------------

    و اگر احیانا سوال شود که: چه فرقی میکنه؟ این ها نوعی بازی با الفاظ است و...

    پاسخ در این لینک بیان شده است:

    اهمیت و نقش الفاظ در عقود و معاملات

    http://www.askquran.ir/showthread.php?t=26810




  9. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
^

ورود

ورود