جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ۩ ۞ هزار امر، هزار نهى ، هزار حكم و هزار خبر ۞ ۩

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

۩ ۞ هزار امر، هزار نهى ، هزار حكم و هزار خبر ۞ ۩

یارب
    در تفسیر تسنیم ابن عربی گفته: در سوره بقره هزار امر، هزار نهى ، هزار حكم و هزار خبر وجود دارد.
    بد نیست این: امرها،نهی ها،حکم ها، خبرها را مرور کنیم تا بهتر در یادمان بماند
    یاعلی

یارب

يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى

2.  

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

خلاصه ای از احکام:

یارب

خلاصه ای از احکام:

1- احكام عبادى ؛ مانند نماز (و تحويل قبله )، روزه (و ماه مبارك رمضان ).

2- احكام خانواده ؛ مانند رضاع ، طلاق ، وصيت و ارث .

3- احكام اقتصادى ، مانند انقاق ، تجارت ، دين ، ربا و تنظيم اسناد مالى .

4- احكام اجتماعى ؛ مانند جهاد و دفاع ، نفى اكراه در دين و...

5- احكام كيفرى ؛ مانند قصاص .

6- احكام خوراكيها؛ مانند تحريم گوشتهاى حرام و شراب .

ادامه دارد......

یاعلی

ویرایش توسط Moamma : ۱۳۹۰/۰۲/۱۷ در ساعت ۱۲:۲۸ دلیل: تصحیح عنوان

یارب

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

برپا داشتن نماز

یارب
    سلام سروران گرام

در قرآن در 12 آیه توصیه به برپا کردن نماز شده است.
    و اما:
    *نماز پر تنوّع‏ترين عبادت است

*نماز در تمام اديان بوده است

*نماز، وسيله آزمايش خود:

در حديث مى‏خوانيم كه هر كس مى‏خواهد بداند مقام و ارزش او نزد خداوند چگونه است، ببيند كه خداوند نزد او چه مقامى دارد.(32) اگر اذان نماز نزد تو بزرگ و محترم بود، تو نيز نزد خداوند احترام دارى و اگر نسبت به انجام فرمان او بى‏تفاوت بودى، مقام و ارزشى نزد او ندارى و همچنين اگر نماز ترا از فساد و فحشا بازداشت نشانه تأثير و قبولى نماز است.
    32) بحار، ج 75، ص 199.

*نماز اوّلين سؤال در قيامت
    در حديث مى‏خوانيم اوّلين چيزى كه در قيامت مورد سؤال و حساب قرار مى‏گيرد نماز است.(33)
    آرى، اوّلين واجب بر هر مكلّفى قبل از روزه و خمس و زكات و حج و... نماز است و طبيعى است كه در قيامت نيز در اوّلين فرصت، از اوّلين تكليف سؤال شود.

33) بحار، ج 7، ص 267.

*نماز، كليد قبولى تمام عبادات
    در اهميّت نماز، همين بس‏كه در روايات مى‏خوانيم: اگر نماز، قبول شود، عبادات ديگر هم قبول مى‏شود، ولى اگر نماز مردود شود، كارهاى ديگر هم ردّ خواهد شد.(28)
    پيوند پذيرش عبادات ديگر به قبولى نماز، نقش كليدى آن را نشان مى‏دهد.
    مثل آنكه اگر پليس، از شما گواهينامه رانندگى بخواهد، شما هر مدرك و كارت شناسايى معتبر ديگرى هم ارائه دهيد، پذيرفته نيست. مجوّز رانندگى، داشتن گواهينامه است، و بدون آن، تمام مدارك، بى اثر خواهد بود.
    در قيامت نيز مجوّز عبور از صراط، اقامه نماز است وبدون آن هيچ عبادتى قبول نمى‏شود.
    28) بحار، ج 82، ص 236.

یاعلی

ویرایش توسط Moamma : ۱۳۹۰/۰۲/۳۰ در ساعت ۱۶:۰۷ دلیل: تصحیح جمله

یارب

نوشته
    2,764
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    3
    آپلود
    0
    گالری
    2

نماز را بپا دارید

نقل قول نوشته اصلی توسط Moamma نمایش پست
    در قرآن در 95 آیه توصیه به خواندن نماز شده است.
    سلام به شما و تشکر از مطالب خوبتان،
    یک نکته خواستم عرض کنم و آن اینکه: «نماز بخوانید» که شما فرموده اید، ترجمه «إقرؤوا الصلاة» است و در هیچ آیه ای از قرآن به خواندن نماز امر نشده! در هیچ آیه ای نفرمود: «إقرؤوا الصلاة» : نماز بخوانید!

آنچه که در آیات کریمه قرآن بدان تأکید شده، برپا داشتن نماز است: «اقیموا الصلاة»: نماز را بر پا دارید؛
    به عنوان نمونه:

وَ أَقيمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا الزَّكاةَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ لَعَلَّكُمْ تُرْحَمُونَ (نور/56)
    و نماز را برپا داريد، و زكات را بدهيد، و رسول (خدا) را اطاعت كنيد تا مشمول رحمت (او) شويد.

این هم مطلبی کوتاه از بیان توانای استاد جوادی آملی (حفظه الله تعالی):
    در قرآن و غير قرآن به ما نگفتند نماز بخوانيد به ما گفتند نماز را اقامه كنيد سرّش آن است كه اين كتاب حكيم است: و القرآن الحكيم (یس/2)؛ كتاب حكيم حرفهای حكيمانه می ‌زند اگر نماز ستون دين است [که در حدیث نبوی (ص) هم اشاره شده (1)، پس] نبايد بگويد: نماز بخوان چون ستون، خواندنی نيست! بايد بگويد: ستون را اقامه كن؛ يعنی اين ستون را به پا دار تا صدر و ساقهٴ حرفش هماهنگ باشد. (2)

پی نوشت
    -----------------------------
    1- قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (ص): إِنَّ عَمُودَ الدِّينِ الصَّلَاةُ وَ هِيَ أَوَّلُ مَا يُنْظَرُ فِيهِ مِنْ عَمَلِ ابْنِ آدَمَ فَإِنْ صَحَّتْ نُظِرَ فِي عَمَلِهِ وَ إِنْ لَمْ تَصِحَّ لَمْ يُنْظَرْ فِي بَقِيَّةِ عَمَلِهِ (تهذيب ‏الأحكام/ج2/ص237) :
    پیامبر گرامی اسلام فرمودند: همانا ستون دین، نماز است و آن اول چیزی از اعمال انسانهاست که مورد حساب قرار می گیرد پس اگر درست بود، به سایر اعمالش هم نگاه می شود (و مورد حساب قرار می گیرد) و اگر درست نبود، بقیه اعمالش هم نادیده گرفته می شود!

2-
    به نقل از: http://esramagazine.net/moharam89/?p=62

ویرایش توسط صدیقین : ۱۳۹۰/۰۲/۱۷ در ساعت ۱۲:۲۸
    وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
    و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

پرداخت زکات، شرط پذیرش نماز

یارب
    سلام سروران گرام

در قرآن در 8 آیه توصیه به برپا کردن نماز و پرداختن زکات شده است.

**«وَالَّذِينَ هُمْ لِلزَّكَاةِ فَاعِلُونَ المؤمنون/4» يعني زکات خود را بده زکات يعني اينکه بخشي از در آمد خود را بدهيد، گرسنه اي را سير کنيد.

**کمک به فقير، زکات. تمام دين بند به نماز است، يعني سوزن نماز است، همه نخ هستند، اگر سوزن رفت فرو نخ هم دنبالش ميرود. اگر سوزن ايستاد، نخ هم مي‌ايستد. تمام دين، بند به نماز است، آنوقت نماز بند به زکات است. روايات زيادي داريم که اگر زکات ندهيد، نمازتان قبول نمي‌شود. و اگر نماز قبول نشود، هيچ کارتان، قبول نميشود.

**روایات زیادی داریم که اگر مردم زکات ندهند باران کم می شود.

**خداوند به پیغمبر می گوید: «خذ من اموالهم صدقه» از مردم زکات بگیر و بعد میگوید «وصل علیهم» به مردم درود بفرست.

**در عبادت ها تنها عبادتهایی که خداوند گفته پیغمبر تشکر کن تشکر گرفتن از زکات است.

**خمس و زکات، نمونه ای از انفاق و نیکی

**خمس وزکات، نشانه صداقت در ایمان

**امام صادق فرمود کسانی که به ما خمس و زکات ندهند، اینها هم به بر نمی رسند چون «لَنْ تَنَالُوا الْبِرَّ حَتَّى تُنْفِقُوا مِمَّا تُحِبُّونَ آل عمران/92».

**امام کاظم فرمود اگر خمس و زکات ندهید خدا جوری زندگی شما را تاب می دهد که دو برابرش را در راه باطل خرج کنید. هر جا مالی سوخت زکات نداده اید.

منبع توضیحات:پایگاه جناب قرائتی

یاعلی

یارب

نوشته
    10,035
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    17 روز 15 ساعت 5 دقیقه
    دریافت
    6
    آپلود
    0
    گالری
    2

پس به ياد من باشيد، تا به ياد شما باشم‏! و شكر مرا گوييد و -در برابر نعمتهايم‏- كفران نكنيد! «152»

اى افرادى كه ايمان آورده‏ايد! از صبر -و استقامت‏- و نماز، كمك بگيريد! -زيرا- خداوند با صابران است‏. «153»

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد! از نعمتهاى پاكيزه‏اى كه به شما روزى داده‏ايم‏، بخوريد و شكر خدا را بجا آوريد؛ اگر او را پرستش مى‏كنيد! «172»

و براى شما در قصاص‏، حيات و زندگى است‏، اى صاحبان خِرد! شايد شما تقوا پيشه كنيد. «179»

یَا إِلَهِی وَ سَیِّدِی وَ مَوْلاَیَ وَ رَبِّی صَبَرْتُ عَلَى عَذَابِکَ فَکَیْفَ أَصْبِرُ عَلَى فِرَاقِکَ

اگه مي خواي اهل آسمون بهت رحم كنن به اهل زمين رحم كن

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری