جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: بخشش گناه قبل از گذشت هفت ساعت

نوشته
    40
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

بخشش گناه قبل از گذشت هفت ساعت

سلام
    در جايي خواندم وقتي مومن گناه ميكند خداوند به ملائكه ميفرمايد تا هفت ساعت گناه او را ننويسند تا شايد توبه كند.اگر قبل از گذشت هفت ساعت طلب بخشش كرد گناه او نوشته نمي شود.
    آيا اين مسئله درست است؟

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ در ساعت ۰۰:۴۳
    خدا جبران تمام نداشته هاي من است.

2.  

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط ياصاحب الزمان عج نمایش پست
    سلام
    در جايي خواندم وقتي مومن گناه ميكند خداوند به ملائكه ميفرمايد تا هفت ساعت گناه او را ننويسند تا شايد توبه كند.اگر قبل از گذشت هفت ساعت طلب بخشش كرد گناه او نوشته نمي شود.
    آيا اين مسئله درست است؟

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني
    با سلام خدمت شما

بله ، به چنین امری در روایات، اشاره شده است. و این یکی از لطف های بی کران خداوند به مومنین است.

در این زمینه می توان به روایات ذیل اشاره کرد:

عـَنْهُ عَنْ أَبِیهِ عَنِ ابْنِ أَبِی عُمَیْرٍ وَ أَبُو عَلِیٍّ الْأَشْعَرِیُّ عَنْ مُحَمَّدِ بْنِ عَبْدِ الْجَبَّارِ عَنْ صـَفـْوَانَ عـَنْ أَبـِی أَیُّوبَ عَنْ أَبِی بَصِیرٍ عَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ مَنْ عَمِلَ سَیِّئَةً أُجِّلَ فـِیهَا سَبْعَ سَاعَاتٍ مِنَ النَّهَارِ فَإِنْ قَالَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ لَمْ تُکْتَبْ عَلَیْهِ.
    ( الكافي، ج 2 ،ص 437، روایة2.)

امام صادق (علیه السلام ) فرموند: هر کس گناهى کند هفت ساعت از روز درباره آنها به او مهلت دهند پس اگر سه بار گفت : ((استغفر اللّه لذى لا اله الا هو الحى القیوم )) آن گناه بر او نوشته نشود.

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

عـَلِیُّ بـْنُ إِبـْرَاهـِیـمَ عـَنْ أَبـِیـهِ وَ أَبـُو عـَلِیٍّ الْأَشـْعـَرِیُّ وَ مُحَمَّدُ بْنُ یَحْیَى جَمِیعاً عَنِ الْحـُسـَیـْنِ بـْنِ إِسـْحـَاقَ عَنْ عَلِیِّ بْنِ مَهْزِیَارَ عَنْ فَضَالَةَ بْنِ أَیُّوبَ عَنْ عَبْدِ الصَّمَدِ بْنِ بـَشـِیـرٍ عـَنْ أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ الْعَبْدُ الْمُؤْمِنُ إِذَا أَذْنَبَ ذَنْباً أَجَّلَهُ اللَّهُ سَبْعَ سَاعَاتٍ فـَإِنِ اسـْتـَغـْفـَرَ اللَّهَ لَمْ یـُکـْتـَبْ عـَلَیـْهِ شـَیْءٌ وَ إِنْ مـَضَتِ السَّاعَاتُ وَ لَمْ یَسْتَغْفِرْ کـُتِبَتْ عَلَیْهِ سَیِّئَةٌ وَ إِنَّ الْمُؤْمِنَ لَیُذَکَّرُ ذَنْبَهُ بَعْدَ عِشْرِینَ سَنَةً حَتَّى یَسْتَغْفِرَ رَبَّهُ فَیَغْفِرَ لَهُ وَ إِنَّ الْکَافِرَ لَیَنْسَاهُ مِنْ سَاعَتِهِ
    ( الكافي، ج 2 ، ص 437، روایة3.)

امام صادق (علیه السلام) فرموند: بنده مؤمن چون گناه کند خداوند او را هفت ساعت مـهـلت دهـد، پـس اگـر از خـدا آمـرزش خـواست چیزى بر او نوشته نشود و اگر این ساعتها گـذشـت و آمـرزش نـخـواسـت یـک گـنـاه بـر نـوشـتـه شـود، و هـمـانـا مـؤ مـن پـس از بیست سال بیاد گناهش افتد تا از خدا آمرزش خواهد و خدا گناهش را بیامرزد، و کافر همان ساعت آنرا فراموش کند.

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

أَبـُو عـَلِیٍّ الْأَشـْعـَرِیُّ وَ مـُحـَمَّدُ بـْنُ یـَحْیَى جَمِیعاً عَنِ الْحُسَیْنِ بْنِ إِسْحَاقَ وَ عَلِیُّ بْنُ إِبـْرَاهـِیـمَ عَنْ أَبِیهِ جَمِیعاً عَنْ عَلِیِّ بْنِ مَهْزِیَارَ عَنِ النَّضْرِ بْنِ سُوَیْدٍ عَنْ عَبْدِ اللَّهِ بْنِ سِنَانٍ عَنْ حَفْصٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع یَقُولُ مَا مِنْ مُؤْمِنٍ یُذْنِبُ ذَنْباً إِلَّا أَجَّلَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ سَبْعَ سَاعَاتٍ مِنَ النَّهَارِ فَإِنْ هُوَ تَابَ لَمْ یُکْتَبْ عَلَیْهِ شَیْءٌ وَ إِنْ هُوَ لَمْ یَفْعَلْ کـَتـَبَ اللَّهُ عـَلَیـْهِ سـَیِّئَةً فَأَتَاهُ عَبَّادٌ الْبَصْرِیُّ فَقَالَ لَهُ بَلَغَنَا أَنَّکَ قُلْتَ مَا مِنْ عَبْدٍ یـُذْنـِبُ ذَنـْبـاً إِلَّا أَجَّلَهُ اللَّهُ عـَزَّ وَ جـَلَّ سَبْعَ سَاعَاتٍ مِنَ النَّهَارِ فَقَالَ لَیْسَ هَکَذَا قُلْتُ وَ لَکِنِّی قُلْتُ مَا مِنْ مُؤْمِنٍ وَ کَذَلِکَ کَانَ قَوْلِی
    ( الكافي، ج 2 ،ص 439، روایة9.)

ابـن غـیـاث گـویـد: شـنـیـدم از حضرت صادق (علیه السلام ) که مى فرموند: هیچ مؤمنى نیست که گـناهى را مرتکب شود جز اینکه خداى عزوجل هفت ساعت از روز باو مهلت دهد، پس اگر (در ایـن مـدت ) تـوبـه کـرد چیزى بر او نوشته نشود، و اگر توبه نکرد، خداوند یک گناه بـر او بـنـویـسـد، پـس عباد بصرى نزد آنحضرت آمد و گفت : بما رسید که شما فرموده اید: هیچ بنده اى نیست که گناهى کند جز اینکه خداوند هفت ساعت از روز مهلتش دهد؟ فرمود: من چنین نگفتم بلکه من گفتم : هیچ مؤمنى نیست و چنین بوده است گفته من .

نوشته
    2,621
    صلوات
    51
    تعداد دلنوشته
    9
    مورد تشکر
    23 پست
    حضور
    57 روز 14 ساعت 49 دقیقه
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

پیامبر اکرم (ص) فرمودند که وقتی شیطان از بهشت رانده شد و به زمین آمد به خدا گفت من در زمین نیازهایی دارم که باید برآورده شود تا زنده بمانم. خطاب رسید حاجات تو چیست؟ گفت:
    من نیاز به جای نشستن دارم؛ خطاب شد: بازارها، کوچه ها، خیابانها و مغازه ها بنشین (که مردم را به کم فروشی و گران فروشی و رشوه و ریا و نگاه به نوامیس و دروغ و خیانت و ... می کشانی)
    عرض کرد: غذا می خواهم؛ خطاب رسید: غذای تو را در سفره هایی قرار دادم که موقع غذا خوردن از انها بسم الله گفته نمی شود.
    عرض کرد: نیاز به نوشیدنی دارم؛ خطاب رسید: شراب و هر چیز مست کننده ای نوشابه ی توست.
    عرض کرد: برای من صدا و اذان قرار بده! ندا آمد: اذان تو موسیقی و موذن تو کسانی که آلات موسیقی را می نوازند.
    عرض کرد: برای من سخنی قرار بده! خطاب رسید: حدیث و سخن تو دروغ است!

و اما حضرت آدم (ع) وقتی دید شیطان از خدا تقاضاهایی کرد عرض کرد:
    « خدایا درخواستهای شیطان را برای برخورد با من و اولادم بود برآوردی! پس به من و فرزندانم چیزی عنایت فرما تا بتوانم در مقابل مکر و حیله های شیطان خودمان را حفظ کنیم!»
    خداوند فرمود: شیطان خواست تو هم بخواه!
    آدم عرض کرد: من خیر و صلاح فرزندانم را از تو می خواهم. تو خود دانا و بزرگواری هرچه صلاح می دانی برای ما قرار بده.
    خداوند فرمود:
    ای آدم! برای تو و فرزندانت چیزی قرار دادم که در مقابل شیطان حفظ شوید
    اول: هرگاه تو و فرزندانت قصد گناهی کردید و آنرا انجام ندهید، گناهی برایتان نوشته نمی شود.
    دوم: هرگاه گناهی کردید، هفت ساعت به شما مهلت می دهم اگر به فکر افتادید و توبه کردید، بریا شما گناهی نوشته نمی شود. اما اگر بعد از 7 ساعت توبه نکردید، برایتان گناه نوشته خواهد شد.
    سوم: اگر قصد بندگی و کار خوب کنید ولی موفق به آن کار نشوید برای شما یک ثواب نوشته می شود.
    چهارم: اگر قصد کار خیری کردید ولی موفق به انجام آن شدید، ده حسنه، و ثواب برایتان می نویسم.
    آدم گفت : پروردگارا! فضل و کرم تو زیاد است. آنرا به من و فرزندانم زیاد گردان و ما را مورد لطف و رحمت خودت قرار بده.
    خطاب شد:
    ای آدم!
    برای فرزندانت قرار دادم. اگر گناه و معصیتی کردند و بعد پشیمان شدند و استغفار کردند گناهان شان را بیامرزم
    هرگاه تا قیامت از تو فرزندی زاده شود، و دین دار و خداشناس باشد، در برابر هر یک از فرزندانت، ملکی از ملائکه را در مقابل فرزندان شیطان قرار می دهم، تا او را از شر شیطان و اولادش حفظ کند
    آدم فرمود: خدایا لطف و کرمت را بر ما زیاد کن!
    خداوند متعال پاسخ داد:
    آدم!
    توبه را برای ایشان قرار دادم و تا روح در بدن دارند و هنوز به سینه و گلویشان نرسیده اگر استغفار کنند می پذیرم.
    ای آدم!
    اگر باز هم گناهانی باقی ماند یا فراموش کردند توبه کنند در قیامت همه ی گناهانشان را می بخشم.

و اینبار حضرت آدم راضی گشت و شکر خدا را گفت..

نوشته
    514
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    6 ساعت 54 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

((ان الله یغفرالذنوب جمیعا))

یا سریع الرضا اغفر لمن لا یملک الا الدعا

ویرایش توسط محمدحسین بخشی : ۱۳۹۰/۰۲/۲۶ در ساعت ۲۱:۵۴
    بقیه الله خیرلکم ان کنتم مومنین
    http://mhb90.blogfa.com/

نوشته
    174
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 12 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

با عرض سلام
    داشتم دنبال بحثی می گشتم در باره اعمال انسان که به این بحث رسیدم بیشتر ما مسلمانان در مباحث دینی اعتماد به نفس نداریم علت آن هم این است که فکر می کنیم توان فهم دینی از عهده ما بر نمیاد در حالی که چنین نیست و پژو هش های دینی بر ما باز است به شرطی که رعایت جوانب را بنماییم
    در مورد بحث بخشش گناهان توسط خدای رحمان و رحیم که شکی نیست خداوند می فرماید تمام گناهان را می بخشم به جر شرک را
    متاسفانه در مورد گناهان توجه خوبی نشده است و بد شرح دادن موضوع گاهی موجب شده که مردم گناه کردن را ساده بپندارند در حالی که گناه دارای اثراتی است که با بخشش نیز از بین نمی رود
    بخشش نمی تواند اصل عمل را از بین ببرد زیرا اصل عمل ثبت شده است و هرگاه عمل به یاد شخص بیاید او را ناراحت می کند ممکن است سالها قبل شما حق کسی را پایمال کرده باشید شهادت دروغی داده باشید و یا سکوتی را رعایت کرده باشید که حقی از کسی تضییع شود
    و گناهان دیگری مانند مزاحم زنی شده اید و در دل او ترس و اشوب انداخته اید و شما مجازات نشده اید بخشش یعنی همین یعنی شما مجازات نشده اید .
    اما اصل عمل شما را می ازارد اگر ما بدانیم که عملی که انجام می دهیم همیشه در وجود ما می ماند و ما را به شدت می ازارد هرگز به بخشش اعتنایی نمی کردیم
    بنا بر این بخشش به معنی مجازات نشدن است به معنی از بین رفتن عمل نیست.

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

جمع بندی

با سلام و تشکر از بزرگورارن شرکت کننده در بحث

پرسش : در جايي خواندم وقتي مومن گناه ميكند خداوند به ملائكه ميفرمايد تا هفت ساعت گناه او را ننويسند تا شايد توبه كند.اگر قبل از گذشت هفت ساعت طلب بخشش كرد گناه او نوشته نمي شود.آيا اين مسئله درست است؟

پاسخ : بله ، به چنین امری در روایات، اشاره شده است. و این یکی از لطف های بی کران خداوند به مومنین است.در این زمینه می توان به روایات ذیل اشاره کرد:

أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ مَنْ عَمِلَ سَیِّئَةً أُجِّلَ فـِیهَا سَبْعَ سَاعَاتٍ مِنَ النَّهَارِ فَإِنْ قَالَ أَسْتَغْفِرُ اللَّهَ الَّذِی لَا إِلَهَ إِلَّا هُوَ الْحَیُّ الْقَیُّومُ ثَلَاثَ مَرَّاتٍ لَمْ تُکْتَبْ عَلَیْهِ.( 1)
    امام صادق (علیه السلام ) فرموند: هر کس گناهى کند هفت ساعت از روز درباره آنها به او مهلت دهند پس اگر سه بار گفت : ((استغفر اللّه لذى لا اله الا هو الحى القیوم )) آن گناه بر او نوشته نشود.

أَبِی عَبْدِ اللَّهِ ع قَالَ الْعَبْدُ الْمُؤْمِنُ إِذَا أَذْنَبَ ذَنْباً أَجَّلَهُ اللَّهُ سَبْعَ سَاعَاتٍ فـَإِنِ اسـْتـَغـْفـَرَ اللَّهَ لَمْ یـُکـْتـَبْ عـَلَیـْهِ شـَیْءٌ وَ إِنْ مـَضَتِ السَّاعَاتُ وَ لَمْ یَسْتَغْفِرْ کـُتِبَتْ عَلَیْهِ سَیِّئَةٌ وَ إِنَّ الْمُؤْمِنَ لَیُذَکَّرُ ذَنْبَهُ بَعْدَ عِشْرِینَ سَنَةً حَتَّى یَسْتَغْفِرَ رَبَّهُ فَیَغْفِرَ لَهُ وَ إِنَّ الْکَافِرَ لَیَنْسَاهُ مِنْ سَاعَتِهِ.
    (2)
    امام صادق (علیه السلام) فرموند: بنده مؤمن چون گناه کند خداوند او را هفت ساعت مـهـلت دهـد، پـس اگـر از خـدا آمـرزش خـواست چیزى بر او نوشته نشود و اگر این ساعتها گـذشـت و آمـرزش نـخـواسـت یـک گـنـاه بـر نـوشـتـه شـود، و هـمـانـا مـؤ مـن پـس از بیست سال بیاد گناهش افتد تا از خدا آمرزش خواهد و خدا گناهش را بیامرزد، و کافر همان ساعت آنرا فراموش کند.

أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع یَقُولُ مَا مِنْ مُؤْمِنٍ یُذْنِبُ ذَنْباً إِلَّا أَجَّلَهُ اللَّهُ عَزَّ وَ جَلَّ سَبْعَ سَاعَاتٍ مِنَ النَّهَارِ فَإِنْ هُوَ تَابَ لَمْ یُکْتَبْ عَلَیْهِ شَیْءٌ وَ إِنْ هُوَ لَمْ یَفْعَلْ کـَتـَبَ اللَّهُ عـَلَیـْهِ سـَیِّئَةً فَأَتَاهُ عَبَّادٌ الْبَصْرِیُّ فَقَالَ لَهُ بَلَغَنَا أَنَّکَ قُلْتَ مَا مِنْ عَبْدٍ یـُذْنـِبُ ذَنـْبـاً إِلَّا أَجَّلَهُ اللَّهُ عـَزَّ وَ جـَلَّ سَبْعَ سَاعَاتٍ مِنَ النَّهَارِ فَقَالَ لَیْسَ هَکَذَا قُلْتُ وَ لَکِنِّی قُلْتُ مَا مِنْ مُؤْمِنٍ وَ کَذَلِکَ کَانَ قَوْلِی.(3)
    حضرت صادق (علیه السلام ) که فرموند: هیچ مؤمنى نیست که گناهى را مرتکب شود جز اینکه خداى عزوجل هفت ساعت از روز باو مهلت دهد، پس اگر (در ایـن مـدت ) توبه کرد چیزى بر او نوشته نشود، و اگر توبه نکرد، خداوند یک گناه بـر او بـنـویـسـد، پـس عباد بصرى نزد آنحضرت آمد و گفت : بما رسید که شما فرموده اید: هیچ بنده اى نیست که گناهى کند جز اینکه خداوند هفت ساعت از روز مهلتش دهد؟ فرمود: من چنین نگفتم بلکه من گفتم : هیچ مؤمنى نیست و چنین بوده است گفته من.

------------------------------------------
    1.
    الكافي، ج 2 ،ص 437، روایة2.
    2. الكافي، ج 2 ، ص 437، روایة3.
    3. الكافي، ج 2 ،ص 439، روایة9.

ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 4 : ۱۳۹۰/۰۸/۲۱ در ساعت ۲۲:۵۹

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری