جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: پدر و مادر یا خدا...؟!

نوشته
    136
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    0

پرسش پدر و مادر یا خدا...؟!

سلام
    فقط می خوام بدونم حد و مرز احترام به خواسته های پدر و مادر کجاست؟ جمله ی تکراری تا حدی که مخالف امر خدا باشه رو می دونم...اما برام قابل هضم نیست یه جواب ساده تر و...

کارشناس بحث : پاسخگوي علوم ديني

پدر و مادر یا خدا...؟!
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ در ساعت ۰۱:۰۴
    در محفلی که خورشید اندر شمار ذره ست
    خود را بزرگ دیدن شرط ادب نباشد(حافظ)

2. تشکر

3.  

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

[justifyfull]سلام خدمت شما دوست گرامی
    سوال شما یکی از مسائل مهم و مورد ابتلا است که با یک یا دو پست نمیشه حق مطلب رو ادا کرد اما در حد یکی دو پست مطالبی رو در موردش خدمت شما عرض می کنم
    در اینجا دو مقوله رو باید روشن کنیم ان تفکیک اطاعت از احترام است به این شکل که احترام همیشه ولی اطاعت همیشگی نیست اما ابتدا به صورت کلی مطالبی رو از باب مقدمه عرض می کنم و بعد ریز می شم .
    1-احترام :فَلا تَقُلْ لَهُما اُفٍّ وَ لا تَنْهَرْ هُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً کریماً.کمترین اهانتی به آنها روا مدار، و بر آنها فریاد مزن، و گفتار لطیف و سنجیده و با نرمی و بزرگوارانه بگو.(سوره اسرائ ایه 23)
    جدای از مواردی که در قران کریم توصیه به احترام و احسان والدین کرده این مورد از توصیه های مهم نسبت به والدین است که می فرماید حق نداری در حد اف هم به انها چیزی بگوئی
    امام صادق علیه السلام می فرماید:لو علم الله شیئاً هو أدنی من اُف لنهی عنه، و هو من أدنی العقوق، و من العقوق ان ینظر الرجل الی والدیه فیحّد النظر الیها.(جامع السعادات، ج 2، ص 258.)اگر چیزی کمتر از اُف وجود داشت، خدا از آن نهی می کرد و این، حدّاقل مخالفت و بی احترامی نسبت به پدر و مادر است و از این جمله، نظر تند و غضب آلود به پدر و مادر است.
    رعایت احترام والدین، هیچ حدّ و مرزی نمی شناسد و باید در جمیع ابعاد رفتاری و اخلاقی خود، نهایت تواضع را در پیش آنها داشته باشیم.
    2-اطاعت :وَ اِنْ جاهَداک لِتُشْرِک بی ما لَیسَ لَک بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما.(سوره عنکبوت (29)، آیه 8.)اگر آنها (پدر و مادر) تلاش کنند که برای من شریکی قائل شوی که بر آن علم نداری، از آنها اطاعت مکن.
    با توجه به مقدار احترامی که خداوند در باره والدین توصیه فرمورده اما این احترام مرزش این است که از تحت فرمان الهی خارج نشویم به همین خاطر در ایه دیگری انیچنین می فرماید:
    وَ اِنْ جاهَداک عَلی اَنْ تُشْرِک بِی ما لَیسَ لَک بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما وَ صاحِبْهُما فِی الدُّنْیا مَعْرُوفَاً.(سوره لقمان (31)، آیه 15.)اگر آنها به تو اصرار کنند که مشرک شوی، اطاعتشان مکن؛ ولی در زندگی دنیا به نیکی با آنها معاشرت نما.
    می فرماید در مورد شرک از انها اطاعت نکن ولی باز حواست باشد که در زندگی دنیا معاشرت خود رو از دست ندهی و احترامشان حفظ شود
    نمونه عملی ان در اسلام ماجاری سعد وقاص است .سعد وقّاص، نسبت به مادر خود خیلی مهربان بود زمان ظهور اسلام ، سعد برخلاف آیین مادرش بتها را ترک کرد و مسلمان شد؛ ولی باز هم به خدمت و نیکی به مادرش ادامه داد؛ امّا مادرش که از مسلمان شدن فرزندش ناراحت شده بود، هر چه اصرار کرد که پسرش دست از اسلام بردارد، فایده ای نداشت . به همین خاطر خواست از راه تحریک عواطف وارد شود و دست به اعتصاب غذا زد و چندین روز چیزی نخورد تا از گرسنگی بی حال شد، گفت:حال که از اسلام بر نمی گردی، من چیزی نمی خورم تا بمیرم. آن وقت مردم تو را ملامت کنند که باعث مردن مادرت شدی.
    سعد که به اسلام علاقه داشت، با لحنی جدّی گفت: مادر جان! اگر صد جان داشته باشی و در اثر غذا نخوردن همه آنها را از دست بدهی و بمیری، من دست از اسلام بر نمی دارم.
    مادر سعد وقتی این استقامت را مشاهده کرد، اعتصاب خود را شکست و آب و غذا خورد.
    ادامه دارد...
    [/justifyfull]
    ویرایش توسط رئوف : ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ در ساعت ۲۳:۰۷

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

[justifyfull]پس دو اصل کلی در این قسمت داریم اول اینکه احترام مرز ندارد و دوم اینکه اطاعت از والدین نباید با حکم خدا در تعارض باشد.
    البته مواردی را هم وجود دارد که خارج شده است مانند:
    - انتخاب همسرکسی از امام صادق علیه السلام سؤال کرد:من می‏خواهم با زنی ازدواج کنم ولی پدر و مادرم مایلند با دیگری ازدواج کنم. امام علیه السلام فرمودند: با زنی که خودت مایل هستی ازدواج کن، و زنی را که پدر و مادرت [بدون رضایت تو] انتخاب کرده‏اند، رها کن.تهذیب، الاحکام، ج 7، ص 392
    -کارهای خوبی مانند درس خواندن که اطاعت والدین در صورت مخالفت لازم نیست اما با رعایت احترام

اما مواردی که والدین باید اطاعت شوند یعنی اطاعت واجب می شود چه مواردی است ؟
    من مواردی را ذکر می کنم
    1-اگر پدر و مادر فرزندشان را از روزۀ مستحبى نهی کنند، احتیاط واجب آن است که روزه نگیرد. همچنین اگر روزۀ مستحبی فرزند موجب اذیت پدر و مادر بشود، باید ترک شود و اگر روزه گرفت باید افطار کند.توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ج‏۱،ص ۹۶۶ م ۱۷۴۱٫
    2-اگر پدر یا مادر به فرزند خود امر کنند که نماز را به جماعت بخواند، چون اطاعت پدر و مادر واجب است، بنابر احتیاط واجب باید نماز را به جماعت بخواند و قصد استحباب نماید. توضیح المسائل (المحشى للإمام الخمینی)، ص ۷۶۹ م ۱۴۰۶٫
    3-نماز اوّل وقت مستحب است، اما اگر پدر فرزند را به انجام کاری مستحب یا مباح امر کند، اطاعت آنها بر نماز اوّل وقت مقدم است.
    4-اگر وقت نماز وسیع است و والدین امری می کنند که فوری است اینجا باید امر والدین را اطاعت کند
    نماز اول وقت واجب تر است یا امر و فرمان پدر و مادر؟ یعنی اگر مادر یا پدر انسان امر به کاری کرد آیا باید ابتدا آن کار را انجام داد یا نماز اول وقت را به جا آورد؟
    در صورتی که ترک فرمان پدر یا مادر باعث ایذاء آنها گردد، انجام فرمان آنها مقدم است. زیرا نماز اول وقت مستحب است ولی اطاعت پدر و مادر در آنچه گفته شد واجب می باشد. (ایت الله مکارم شیرازی)
    5-اگر مخالفت امر والدین در امور مستحبی موجب اذیت شدن انها شود باید از انها اطاعت شود (مانند سفر و تفریح رفتن با دوستان)

البته مواردی که گفته شد حکم فقهی مساله بود اما از نقطه نظر اخلاقی با رعایت شرط مخالف نبودن با حکم خدا در موراد دیگر اطاعت از والدین از نظر اخلاقی مساله ای پسندیده و نیکو است
    یا حق
    [/justifyfull]
    ویرایش توسط رئوف : ۱۳۹۰/۰۲/۲۷ در ساعت ۲۳:۱۳

نوشته
    16
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 8 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام چند روز پیش عموی من دمه نماز ظهر که می خواستم اول وقت بخونم زنگ زد خونمون من رفتم صحبت کر دم و در حین صحبت کردن دلم می خواست صریع قطع کنم برم نماز اول وقت بعد از تموم شدن رفتم سر نماز تا می خواستم شروع کنم دوباره تلفن زنگ زد عموم بود حتما چیزی جا انداخته بود که می خواست بگه ولی نتوسته بود ولی دیگه من اعتنایی نکردم نمازم رو شروع کردم عموم اهل نماز نیست (یعنی ما ندیدیم که نماز بخونه چند روز که ما میرفتیم خونشون و چند روز هم اونا خونمون بودم خبری از نماز نبود) ولی به جاش برای کارای سربازیم کلی زحمت کشید حالا من می خوام بدونم که با توجه به اینکه عمو مثل پدر انسان رو داره ایا جواب تلفن رو من ندادم بی احترامی به عموم شد؟ ------------------------------ یه سوال دیگه هم داشتم اینکه ما تو شمال زندگی میکنیم برای اینکه من معافیتم رو بگیرم باید بریم تهران کارت ایثا پدرم رو بگیرم ولی عموم یه پولی داره میده که به جای پدرم بگیره ایا این رشوه نمیشه؟
    ویرایش توسط bidaridonya : ۱۳۹۱/۰۹/۲۵ در ساعت ۰۰:۵۳

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    فقط می خواهم بدانم حد و مرز احترام به خواسته های پدر و مادر کجاست؟

پاسخ:
    در اینجا دو مقوله را باید روشن کنیم و آن تفکیک اطاعت از احترام است به این شکل که احترام همیشه ولی اطاعت همیشگی نیست.

اما ابتدا به صورت کلی مطالبی را از باب مقدمه عرض می کنم و بعد ریز می شوم .
    1- احترام: «فَلا تَقُلْ لَهُما اُفٍّ وَ لا تَنْهَرْ هُما وَ قُلْ لَهُما قَوْلاً کریماً»؛ کمترین اهانتی به آنها روا مدار، و بر آنها فریاد مزن، و گفتار لطیف و سنجیده و با نرمی و بزرگوارانه بگو.(1)
    جدای از مواردی که در قرآن کریم توصیه به احترام و احسان والدین کرده این مورد از توصیه های مهم نسبت به والدین است که می فرماید حق ندارید در حد اف هم به آنها چیزی بگوئید.

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: "لو علم الله شیئاً هو أدنی من اُف لنهی عنه، و هو من أدنی العقوق، و من العقوق ان ینظر الرجل الی والدیه فیحّد النظر الیها"؛ اگر چیزی کمتر از اُف وجود داشت، خدا از آن نهی می کرد و این، حدّاقل مخالفت و بی احترامی نسبت به پدر و مادر است و از این جمله، نظر تند و غضب آلود به پدر و مادر است.(2)
    رعایت احترام والدین، هیچ حدّ و مرزی نمی شناسد و باید در جمیع ابعاد رفتاری و اخلاقی خود، نهایت تواضع را در پیش آنها داشته باشیم.

2-اطاعت: «وَ اِنْ جاهَداک لِتُشْرِک بی ما لَیسَ لَک بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما»؛ اگر آنها (پدر و مادر) تلاش کنند که برای من شریکی قائل شوی که بر آن علم نداری، از آنها اطاعت مکن.(3)
    با توجه به مقدار احترامی که خداوند درباره والدین توصیه فرمورده اما این احترام مرزش این است که از تحت فرمان الهی خارج نشویم به همین خاطر در آیه دیگری این چنین می فرماید:
    «وَ اِنْ جاهَداک عَلی اَنْ تُشْرِک بِی ما لَیسَ لَک بِهِ عِلْمٌ فَلا تُطِعْهُما وَ صاحِبْهُما فِی الدُّنْیا مَعْرُوفَاً»؛ اگر آنها به تو اصرار کنند که مشرک شوی، اطاعتشان مکن؛ ولی در زندگی دنیا به نیکی با آنها معاشرت نما.(4)
    می فرماید در مورد شرک از آنها اطاعت نکن ولی باز حواست باشد که در زندگی دنیا معاشرت خود رو از دست ندهی و احترامشان حفظ شود.

نمونه عملی آن در اسلام ماجرای سعد وقاص است .سعد وقّاص، نسبت به مادر خود خیلی مهربان بود زمان ظهور اسلام، سعد برخلاف آیین مادرش بتها را ترک کرد و مسلمان شد؛ ولی باز هم به خدمت و نیکی به مادرش ادامه داد؛ امّا مادرش که از مسلمان شدن فرزندش ناراحت شده بود، هر چه اصرار کرد که پسرش دست از اسلام بردارد، فایده ای نداشت. به همین خاطر خواست از راه تحریک عواطف وارد شود و دست به اعتصاب غذا زد و چندین روز چیزی نخورد تا از گرسنگی بی حال شد، گفت:حال که از اسلام بر نمی گردی، من چیزی نمی خورم تا بمیرم. آن وقت مردم تو را ملامت کنند که باعث مردن مادرت شدی.
    سعد که به اسلام علاقه داشت، با لحنی جدّی گفت: مادر جان! اگر صد جان داشته باشی و در اثر غذا نخوردن همه آنها را از دست بدهی و بمیری، من دست از اسلام بر نمی دارم.
    مادر سعد وقتی این استقامت را مشاهده کرد، اعتصاب خود را شکست و آب و غذا خورد.
    پس دو اصل کلی در این قسمت داریم اول اینکه احترام مرز ندارد و دوم اینکه اطاعت از والدین نباید با حکم خدا در تعارض باشد.

________
    (1) اسرا/ 23.
    (2) جامع السعادات، ج 2، ص 258.
    (3) عنکبوت/ 8.
    (4) لقمان/ 15.

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۸/۲۳ در ساعت ۱۸:۳۱ دلیل: همکار ویراستار تدوین

8. تشکر

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری