جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ►人 عبرات به چه معناست؟人 ◄

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

►人 عبرات به چه معناست؟人 ◄

یارب

سلام سروران گرام
    دعای هست به نام دعای عبرات
    میخواستم معنی کلمه عبرات را بدونم.

یاعلی

کارشناس بحث : پاسخگوي علوم ديني

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۲/۳۰ در ساعت ۱۴:۳۵

یارب

يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى

2.  

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام به شما
    این دعا در کتاب مصباح المتهجد شيخ طوسى است و اسم ان هم از جمله اول این دعا گرفته شده
    و آن جمله این هست "اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ يَا رَاحِمَ الْعَبَرَاتِ" پروردگارا! از تو درخواست دارم، ای ترّحم‌کننده بر اشک‌ها.
    پس عبرات جمع عبره به معنای اشک است و عبرات یعنی اشکها
    همانطور که در مورد امام حسین علیه السلام هست که خود ایشان فرمودند «انا قتيل العبرات‏» من كشته اشكهايم

این داستان رو هم که درباره توصیه امام عصر عج در خواندن این دعا هست رو برای دوستان قرار میدم
    مرحوم علّامة حلّی(ره) در کتاب منهاج الصّلاح با سندی که آورده از مرحوم سیّد رضیّ الدّین محمّد بن محمّد بن محمّد آوه‌ای «ساوجی» نقل کرده است که گفت:
    روزگاری گرفتار زندان یکی از پادشاهان جرغامون شدم و مدّتی زیاد از زندان را با اعمال شاقّه گذرانده بودم که شبی حضرت صاحب الزّمان(عج) را در خواب دیدم، گریه کردم و گفتم: این مولای من! فکری به حالم بکن!
    حضرت صاحب الزّمان(عج) فرمود:
    أدع بدعاء العبرات
    دعای عبرات را بخوان!
    عرض کردم: دعای عبرات چیست؟ تاکنون ندیده‌ام.
    آن حضرت فرمود: آن دعا در بین کتاب مصباح که در نزد خود داری، موجود است. عرض کردم: ای مولای من! همه جای کتاب مصباح المتهجّد را خواندم، امّا چنین چیزی وجود نداشت.
    آن حضرت فرمود:
    أنظر تجده
    در کتاب دقّت کن، پیدا می‌کنی.
    در این هنگام از خواب بیدار شدم و پس از خواند نماز صبح، کتاب مصباح را باز کردم، دیدم اوراقی در بین آن وجود دارد که این دعا بر آن نوشته شده است. من چهل مرتبه آن دعا را خواندم و همان دعا، باعث خلاصی من از زندان شد و آن‌گونه که بعداً برایم مشخّص شد، حضرت امیرالمؤمنین(عليه السلام) دستور آزادی مرا از طریق خواب یکی از زنان شاه که زنی درستکار بود، برای شاه فرستاد و او را تهدید کرد. و شاه هم من را آزاد کرد و با احترام مرا روانه ساخت.
    آن چه ذیل می‌آید، بخشی از ترجمۀ همان دعایی است که امام زمان(عج) دستور خواندن آن را داده است.
    ---------
    یا حق
    ویرایش توسط رئوف : ۱۳۹۰/۰۳/۰۱ در ساعت ۱۹:۵۵

نوشته
    2,426
    مورد تشکر
    8 پست
    حضور
    22 روز 22 ساعت 27 دقیقه
    دریافت
    26
    آپلود
    4
    گالری
    28

به نام خدا

بیشتر از "انا قتيل العبرات" بدانیم

عبارت هایاَنَا قتیل العَبَرة والسّلام علی قتیل العبرات راجع به امام حسین)ع( است و در جاهای مختلفی ذکر گشته که از آن جمله می توان به زیارت اربعین امام حسین)ع( اشاره کرد. مرحوم مجلسی در معنای این جمله می فرماید: منظور این است که هیچ مؤمنی به یاد من نمی افتد مگر این که گریه می کند یا بغض, گلوی وی را می گیرد , )بحارالانوار, ج 011, ص 653

در جای دیگر دیدم که:

مرحوم حجة الاسلام والمسلمین حسین عندلیب همدانی «رحمه الله»در کتاب گرانقدر «ثارالله» در توضیح این فقره فرموده اند:
    «این جملات بدان معنا نیست که امام «علیه السلام» شهید شدند تا مردم گریه کنند وبه اجر و ثوابی برسند .

بلکه «قتیل العبرة»حاکی از آثار قهری شهادت آن حضرت می باشد.وآن سرشک ناشی از عشق فطری هر مؤمن به اوست .

علت غایی قیام هم در زیارت اربعین بیان شده است :
    «اللهم اني أشهد أنه وليک... و بذل مهجته فيک ليستنقذ عبادک من الجهالة و حيرة الضلالة، و قد توازر عليه من غرته الدنيا و باع حظه بالارذل الأدني... فجاهدهم فيک صابرا محتسبا حتي سفک في طاعتک دمه و استبيح حريمه...»[2].
    «خدايا، گواهي مي‏دهم که او ولي توست... و در راه تو جان خود را تقديم نمود، تا بندگانت را از ناداني و سرگرداني نجات دهد. کساني که دنيا آنها را گول زد و بهره‏ي هستي خود را به بهاي ناچيز و پستي فروختند، بر عليه او همدست شدند... پس با شکيبائي و خيرخواهي در راه تو جهاد کرد تا خونش در طاعت تو ريخته شد و حرمش مباح شمرده شد.

[2] .تهذیب الاحکام شیخ طوسی،ج6،ص59.مصباح المتهجد شیخ طوسی،ص88.بحارالانوار،ج98،ص331 .

یا علی
    به نام خدا

[SIGPIC][/SIGPIC]

کوچه هامان را به نام شهدا کردیم تا هر وقت نشانی منزلمان را می دهیم بدانیم از گذرگاه کدام شهید با آرامش به خانه می رسیم

(شادی روحشان صلوات)

آیت الله سید علی قاضی(ره) عارف کامل:در مستحبات عزاداری و زیارت سید الشهدا علیه السلام مسامحه ننمایید
    و روضه هفتگی و لو دو سه نفری داشته باشید که اسباب گشایش است.

منو دل کندن از دل بر محاله...

یا علی

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

خلاصه ای از ترجمه این دعا
    به نام خداوند بخشندۀ مهربان
    پروردگارا! از تو درخواست دارم، ای ترّحم‌کننده بر اشک‌ها و ای برطرف‌کنندۀ اندوه‌هاً تویی آن کس که ابرهای سختی را در حالی که به سنگین‌ترین حدّ ممکن رسیده‌اند، پراکنده می‌کنی و مه غلیظ را در حالی که هم چون تودۀ بزرگ ابر می‌باشد، ظاهر می‌سازی و زراعت را خشک و شکننده می‌سازی و استخوان‌ها را خاکستر می‌کنی. و شکست خورده را پیروز می‌سازی و هر مطلوبی را که دیگران در جستجوی او هستند، طالب و جوینده قرار می‌دهی.
    پروردگارا! چه بسیار بودند بندگانی که تو را خواندند و گفتند: «من شکست خورده‌ام. من را یاری کن.» و تو با کمک خود و با آبی جاری، درهای آسمان را به روی آنان باز کردی و با یاری خود، چشمه‌هایی برایش باز کردی، تا این که از آن چشمه‌ها آب رهایی و تغییر قضا قدر الهی را نوشید و با دست قدرت خود او را بر مرکبی از تخته و میخ‌های ساخته شده سوار کردی.
    ای خدای من! شکست خورده‌ام، پس من را یاری کن. ای خدای من! شکست خورده‌ام، پس من را یاری کن. ای خدای من! شکست خورده‌ام، پس من را یاری کن.
    ...
    پروردگارا! چه کسی سزاوارتر از توست که نگه‌دار بندگان تو باشد و مانع ستم به آنان شود؟ پروردگارا! جریان زندگی به وضعیّت ترسناک و خشونت بازی رسیده است، پس آن را بر ما آسان و نرم کن و دل‌های مردۀ ما را زنده کن و نفس‌های طغیان کردۀ ما را آرام کن.
    پروردگارا! آن قدم‌هایی را که لغزیده‌اند، در راه راست استوار کن و اندیشه‌هایی را که در طوفان گمراهی افتاده‌اند، هدایت فرما.
    ...
    پروردگار! اگر این دعایم را رد کنی، پس در کجا به محلّ اجابت دعایم دسترسی پیدا کنم، این‌گونه می‌اندیشم که اگر تو درخواست مرا اجابت نکنی، پس در کجا جایگاه اجابت دعایم را بیابم؟
    پس کسی را که غیر از در خانۀ تو، خانۀ دیگری را نمی‌شناسد، از در خانه‌ات مران. و کسی را که جز درگاه تو، درگاهی را نمی‌شناسد، از درگاهت دور مساز.

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندی

پرسش:
    دعایی هست به نام دعای عبرات، می خواستم معنی کلمه عبرات را بدانم.

پاسخ:
    این دعا در کتاب مصباح المتهجد شيخ طوسى است و اسم آن هم از جمله اول این دعا گرفته شده است، و آن جمله این هست "اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ يَا رَاحِمَ الْعَبَرَاتِ" پروردگارا! از تو درخواست دارم، ای ترّحم‌کننده بر اشک‌ها.
    پس عبرات جمع عبره به معنای اشک است و عبرات یعنی اشک ها
    همانطور که در مورد امام حسین (علیه السلام) هست که خود ایشان فرمودند «انا قتيل العبرات‏» من كشته اشك هايم

ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۸/۲۳ در ساعت ۱۸:۳۳ دلیل: همکار ویراستار تدوین

7. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری