جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: هدف قرآن از آوردن نام ستارگان چيست، آيا داراي پيامي است؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  87
  مورد تشکر
  137 پست
  حضور
  1 ساعت 18 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  هدف قرآن از آوردن نام ستارگان چيست، آيا داراي پيامي است؟
  سلام میشه بگید هدف قرآن از آوردن نام ستارگان چيست، آيا داراي پيامي است؟


  کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث کلامي
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۳/۰۲ در ساعت ۰۲:۱۹

 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  2,042
  مورد تشکر
  4,138 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0

  با سلام و عرض ادب

  به يقين تمامي آيات قرآن كريم و حتي كلمه به كلمه آياتش داراي پيام بخصوصي است البته نبايد فراموش كرد كه قرآن كريم داراي بطوني فراواني است چنانكه جناب ملاصدرا آيات قرآن را رمز گونه مي داند ؛ جناب صدرا مي فرمايد:

  زبان‌ قرآن‌ زبان‌ رمز و اشاره‌ است؛ از این‌ رو آن‌چه‌ از ظاهر عبارات‌ قرآن‌ کریم‌ فهمیده‌ می‌شود، تمام‌ معانی‌ حقایق‌ قرآن‌ نیست؛ بلکه‌ این‌ ظاهر، نماد برای‌ حقایقی‌ است‌ که‌ آن‌ها را جز به‌ زبان‌ نمادین‌ نمی‌توان‌ بیان‌ کرد.

  آنچه فعلا براي مقدور هست و وسع اين تاپيك ظرفيت دارد اين است كه بدانيم با توجه به عظمتي كه ستارگان و فضا دارد خداوند سبحان در آيات مختلفي به عظمت كيهان اشاره فرموده تا انسان از مشاهده عظمت مخلوقات خداوند شگفت زده شده و بداند كه اين مخلوقات در مقايسه با عالم برزخ و قيامت كاهي در مقابل كوه هستند .

  فواصل ميان ستارگان سرسام آور است:

  فاصله خورشـيد تا نزديکترين ستاره تقـريباً 4 سال و 4 ماه نوری است. يعنی نور که 300000 کيلو متر در ثانيه ميرود، 4 سال و4 ماه طول ميکشد تا به آن ستاره برسد.
  سيروس کـه يکـی از نزديکترين ستاره ها به خورشيد است 8،7 سال نوری دور است. نوری که ما از آن می بينيم تقريباً 9 سال پيش آن ستاره را ترک کرده است.
  و بسياري از نشانه هاي عظمت سرسام آور كيهان كه در كتاب هاي كيهان شناسي ذكر كرده اند واقعا انسان را شگفت زده و حيرت زده مي كند كه مگر ممكن است چنين نظم و چنين ستارگان عظيم با فاصله هاي بسيار دو و ديگر خصوصيات حيرت آور بدون خالق باشد اگر عالم ماده اينگونه است عالم آخرت كه قابل مقايسه با اين عالم نيست چگونه خواهد بود؟!

  البته از جنبه ديگري هم مي شود به آيات نگاه كنيم :

  روايات بسياري از ائمه اهلبيت وارد شده است كه در آنها نجم به پيامبر و علامات به امامان تفسير شده است و در بعضي از روايات نجم و علامات هر دو به امامان و رهبران راه حق تفسير شده است كه به عنوان نمونه به چند روايت اشاره ميشود:

  1. امام صادق ـ عليه السّلام ـ در ذيل آية 16 نمل ميفرمايند: «النّجمُ رسولُ الله و العلاماتُ الائمّة (ع)» ستاره پيامبر و علامات ائمه (امامان) ميباشند.[ عروسي هويزي، تفسير نورالثقلين، موسسه اسماعيليان، 1373، ج 3، ص 45]

  2. امام باقر ـ عليه السّلام ـ در ذيل همين آيه ميفرمايد: «نَحنُ النَّجم» ستاره ما هستيم.

  3. امام رضا ـ عليه السّلام ـ از پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ نقل ميكند كه حضرت به علي ـ عليه السّلام ـ فرمود: «انت نجمُ بني هاشم» تو ستارة‌ بنيهاشم هستي.[ عروسي هويزي، تفسير نورالثقلين، موسسه اسماعيليان، 1373، ج 3، ص 45] بنابراين اهداف مادي و معنوي هر دو مطرح است.

 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  375
  مورد تشکر
  532 پست
  حضور
  3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  9  برای یادآوری نشانه های خداوند در آفرینش

  ویرایش توسط منتقد کوچولو : ۱۳۹۰/۰۳/۰۴ در ساعت ۰۵:۲۷

 4. تشکر


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۸۹
  نوشته
  643
  مورد تشکر
  568 پست
  حضور
  7 روز 16 ساعت 52 دقیقه
  دریافت
  27
  آپلود
  0
  گالری
  0  برای یادآوری نشانه های خداوند در آفرینش
  درود بر شما. در تکمیل مطلب شما باید بگویم که قران هم بظور کلی به ستارگان و نقش انها اشاره دارد و هم بعضی جا به طور جزیی مثلا اشاره به یکی از ستارگان مثل طارق و دلیلش هم ان است که اعراب به ان توجه خاص داشته اند. حتی بسیاری از اعراب برای ان تقدس قایل بوده اند و قران با اشاره به این ستاره میخواهد بگوید که این ستاره که برای شما مقدس است من انرا افریده ام . بطور کلی دو نقش برای ستارگان معرفی میکند1- برای هدایت ادم در دریا و خشکی2- برای زدن شیاطین

 6. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  1,856
  مورد تشکر
  2,945 پست
  حضور
  2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  نقل قول نوشته اصلی توسط roshan_del نمایش پست
  سلام میشه بگید هدف قرآن از آوردن نام ستارگان چيست، آيا داراي پيامي است؟ :moshtagh:


  کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث کلامي
  با عرض سلام
  با توسعه علم نکات نورانی قران بیشتر روشن میشود برای مثال سياه چاله ها و ستاره هاي نوتروني:سوره ي 86 (طارق): آيات 1 تا 3:"سوگند به آسمان و كوبنده ي شب! و تو نمي داني كوبنده ي شب چيست. همان ستاره ي ثاقب است!" در عربي "ثقب" به معناي چاله و "ثاقب" به معناي چيزي است كه چاله را ايجاد مي كند.نسبيت عام پيش بيني مي كند كه سياه چاله ها از ستاره هاي نوتروني بوجود مي آيند. ستاره هاي نوتروني اكثرا قابل رويت نيستند و تنها با امواج راديويي (پالس ها) رصد مي شوند.امواج دريافتي از اين ستاره ها طوري به نظر مي رسد كه كسي به جايي مي كوبد! (ستاره ي كوبنده).باور نداريد؟ گوش كنيد!قرآن در آسمان ستاره اي كوبنده را معرفي مي كند كه ثاقب است. (چاله ايجاد مي كند).كلام واضح قرآن در اين مورد جايي براي شك نمي گذارد یا در مورد بيگ بنگ – بيگ كرانچ و انبساط دنيا:سوره ي 55 (الرحمن): آيه ي 37:آسمان ها روزي دوباره شكاف برمي دارند و مانند گل سرخي باز مي شوند سوره ي 51 (الذاريات): آيه ي 47: و ما آسمان ها را با قدرت خود بنا كرديم و همواره آن را وسعت مي بخشيم سوره ي 21 (الانبيا): آيه ي 104:در آن روز كه آسمان را چون طوماري در هم مي پيچيم هماگونه كه آفرينش را آغاز كرديم آنرا باز مي گردانيم. اين وعده اي است كه بر ماست و قطعا آنرا انجام مي دهيم با بيان تئوري بيگ بنگ دانشمندان همواره در صدد گسترش آن بوده اند.مدتي بعد به كمك تحقيقات عده اي از دانشمندان مشخص شد كه علاوه بر بيگ بنگ پديده اي به نام بيگ كرانچ هم بايد وجود داشته باشد. و همانطور كه دنيا باز شده روزي به همان نقطه ي آغاز جمع مي شود. (انا لله و انا اليه راجعون).قرآن اين موضوع را در ابتدا به باز شدن يك غنچه ي گل رز تشبيه مي كند و بيان مي دارد كه با قدرت بي انتهاي خويش در حال گسترش (انبساط) دنيا است!و روزي همانطور كه اين دنيا را باز كرد دوباره مانند طوماري آنرا در هم خواهد پيچيد. (بيگ كرانچ)
  و یا در مورد عمر زمین سوره ي 50 (ق): آيه 38:ما آسمان ها و زمين و آنچه در ميان آنهاست در شش دوره آفريديم و هيچ گونه رنج و سختي اي به ما نرسيد سوره ي 41 (فصلت): آيه 9:بگو: آيا شما به آن كس كه زمين را در دو دوره آفريد كافر هستيد و براي او همانندهايي قرار مي دهيد؟ او پروردگار جهانيان استامروزه دانشمندان با توجه به شواهد موجود عمر زمين را 4.5 ميليارد سال پيش بيني مي كنند.اين در حالي است كه عمر دنيا 13.5 ميليارد سال برآورد شده است.در قرآن آمده كه زمين در دو روز و دنيا در شش دوره خلق شد. (عمر دنيا 3 برابر عمر زمين است).اگر اين موضوع را با شواهد عيني امروز مقايسه كنيم هيچ كمبودي ديده نمي شود عمر دنيا (13.5 ميليارد سال) را بر عمر زمين (4.5 ميليارد سال) تقسيم كنيد.جواب 3 بدست مي آيد. اين بدان معناست كه علم امروز نيز به اين مسئله رسيده كه عمر دنيا 3 برابر عمر زمين است
  و موارد بسیار دیگری که میشود نام برد برای مثال نظرات علمي قرآن در مورد فضا ومسافرت به فضا: تفاوت ستاره و سياره (يونس/5)و (فرقان/61)، گردش خورشيد،ماه،زمين وسيارگان در مدارهاي مشخص(يس/40-38)،(انبياء/33) و(تكوير/16-15)، پيش بيني مسافرت به فضا و عبور از جو(رحمن/33)و(انعام/125)،سقوط سنگهاي آسماني (رحمن/35)،شهابها(جن/8)،فقدان اكسيژن و هوا در ارتفاعات بالاي جو(انعام/125)،مطالبي در مورد سياره ي زهره (طارق/3-1) وجود ساكنين ديگر در كرات آسماني(شوري/29) و ...


  ویرایش توسط بیطرف منصف : ۱۳۹۰/۰۳/۰۴ در ساعت ۱۳:۲۱
  خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
  ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
  رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
  ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
  بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

  يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
  اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

  التماس دعا بزمئ

 7. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  2,042
  مورد تشکر
  4,138 پست
  حضور
  2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
  دریافت
  4
  آپلود
  0
  گالری
  0  جمع بندي:

  با توجه به عظمتي كه ستارگان و فضا دارد خداوند سبحان در آيات مختلفي به عظمت كيهان اشاره فرموده تا انسان از مشاهده عظمت مخلوقات خداوند شگفت زده شده و بداند كه اين مخلوقات در مقايسه با عالم برزخ و قيامت كاهي در مقابل كوه هستند .

  از جهت ديگر چون آيات قرآن كريم رمز گونه است
  از این‌ رو آن‌چه‌ از ظاهر عبارات‌ قرآن‌ کریم‌ فهمیده‌ می‌شود، تمام‌ معانی‌ حقایق‌ قرآن‌ نیست؛ بلکه‌ این‌ ظاهر، نماد برای‌ حقایقی‌ است‌ که‌ آن‌ها را جز به‌ زبان‌ نمادین‌ نمی‌توان‌ بیان‌ کرد، روايات بسياري از ائمه اهلبيت وارد شده است كه در آنها نجم به پيامبر و علامات به امامان تفسير شده است و در بعضي از روايات نجم و علامات هر دو به امامان و رهبران راه حق تفسير شده است كه به عنوان نمونه به چند روايت اشاره ميشود:

  1. امام صادق ـ عليه السّلام ـ در ذيل آية 16 نمل ميفرمايند: «النّجمُ رسولُ الله و العلاماتُ الائمّة (ع)» ستاره پيامبر و علامات ائمه (امامان) ميباشند.(1)

  2. امام باقر ـ عليه السّلام ـ در ذيل همين آيه ميفرمايد: «نَحنُ النَّجم» ستاره ما هستيم.

  3. امام رضا ـ عليه السّلام ـ از پيامبر ـ صلّي الله عليه و آله ـ نقل ميكند كه حضرت به علي ـ عليه السّلام ـ فرمود: «انت نجمُ بني هاشم» تو ستارة‌ بنيهاشم هستي.(2) بنابراين اهداف مادي و معنوي هر دو مطرح است.

  1.
  [ عروسي هويزي، تفسير نورالثقلين، موسسه اسماعيليان، 1373، ج 3، ص 45]
  2.
  [ همان]  ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 3 : ۱۳۹۰/۰۹/۰۳ در ساعت ۱۴:۵۱


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود