جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: دين پيامبر (ص) قبل از اسلام

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت شهريور ۱۳۸۷
  نوشته
  91
  مورد تشکر
  225 پست
  حضور
  8 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  دين پيامبر (ص) قبل از اسلام
  دین پیامبراکرم (ص) قبل از اسلام چه بوده است؟ اگر می‌گویید به دین ابراهیم (ع) بوده‌اند، پس چرا به دین مسیحی که دین ماقبل است نبوده‌اند، مگر ادیان همه انبیای اولی العزم جهانی نبوده است؟

  کارشناس بحث : پاسخگوي تاريخي
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۳/۰۵ در ساعت ۱۹:۰۲

 2. تشکرها 3


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  2,117
  مورد تشکر
  5,127 پست
  حضور
  15 روز 18 ساعت 30 دقیقه
  دریافت
  12
  آپلود
  0
  گالری
  0  پرسش:
  دین پیامبراکرم (صلی الله علیه و آله) قبل از اسلام چه بوده است؟ اگر می‌گویید به دین ابراهیم (علیه السلام) بوده‌اند، پس چرا به دین مسیحی که دین ماقبل است نبوده‌اند، مگر ادیان همه انبیای اولی العزم جهانی نبوده است؟


  پاسخ:
  نظریات متعددی در پاسخ به این پرسش وجود دارد(1) كه مهم ترین آن ها عبارتند از:
  1- پیامبر اسلام به هیچ شریعتی عمل نكرده و پیرو هیچ دینی نبوده است.
  2- ایشان پیرو دین مسیحیت بوده است.
  3- ایشان پیرو دین حضرت ابراهیم (علیه السلام) بوده است.
  4- پیرو دین خود (اسلام) بوده است.

  اما نظریه نخست را نمی‏ توان پذیرفت، زیرا:
  اولاً حضرت پیش از بعثت به كارهای مختلفی از قبیل عبادات، معاملات و سایر كارها می‏ پرداخته و هرگز نمی‏ توان پذیرفت كه این اعمال تابع هیچ یك از شرایع و ادیان آسمانی نبوده است.
  ثانياً لازمه این قول این است كه مردم عادی متدین به دینی باشند ولی پیامبر اسلام از هیچ دینی و آیینی در كارهای روزمره خود پیروی نكند.

  اما نظریه دوم نیز قابل قبول نیست، زیرا:
  اولاً اگر ایشان تابع دین مسیحیت بودند مسیحیان و دشمنان اسلام این مطلب را به رخ مسلمانان می‏ كشیدند و می‏ گفتند كه پیامبر شما تا دیروز مسیحی بود و از دین ما پیروی می‏ كرد، امروز آمده ادّعای پیغمبری می‏ كند و این سرزنش را آن قدر ادامه می‏ دادند كه به گوش ما نیز می‏ رسید كما این كه یهود به مسلمانان و پیامبر (صلی الله علیه و آله) اعتراض می‏ كردند و می‏ گفتند اگر تو پیغمبری پس چرابه سوی قبله ما (بیت المقدس) نماز می‏ خوانی و آن قدر این سخن را تكرار كردند تا موجب ناراحتی حضرت شدند، آنگاه به دستور الهی، قبله مسلمانان از بیت المقدس به سمت كعبه تغییر كرد.(2)

  نبودن چنین اعتراض و سرزنشی از سوی مسیحیان می ‏تواند شاهد خوبی بر عدم تابعیت پیامبر اسلام از دین مسیحیت باشد.
  ثانیاً: فرضیه مذكور فرع بر این است كه جهانی و فرا منطقه ‏ای بودن دین مسیحیت ثابت شود تا این كه بگوییم این دین شامل تمام اقوام از جمله قوم عرب و سرزمین مكه و اطراف آن بوده و در نتیجه پیامبر اسلام را تابع این دین بدانیم، و اثبات چنین مطلبی كار آسانی نیست.(3)
  ثالثاً: عمل به شریعت مسیح (علیه السلام) در گرو آگاهی از احكام آن است و این آگاهی یا از طریق خواندن كتاب های مسیحیت (از جمله انجیل) امكان‏ پذیر است و یا از طریق معاشرت با مسیحیان. اما فرض اول كه با امّی بودن پیامبر و عدم قدرت بر خواندن و نوشتن ایشان باطل است. و امّا فرض دوم نیز صحّت ندارد چون حضرت در طول زندگی خود با مسیحیان معاشرتی نداشته و در مكّه نیز اَحبار و رُهبانی وجود نداشتند كه پیامبر بطور مستمر احكام دستورات دین مسیحیت را از آن ها فرا بگیرد.
  رابعاً: تابع هر دینی - به حكم عقل - مقامش كمتر و پایین‏ تر از مقام صاحب آن دین است، و اگر فرض شود پیامبر اسلام تابع دین مسیح (علیه السلام) بوده لازمه‏ اش برتری عیسی (علیه السلام) بر پیامبر اسلام خواهد بود و حال این كه این مطلب خلاف ضروریات اسلام و مسلمین است زیرا ما معتقدیم كه پیامبر ما از تمامی انبیاء برتر و مقامش والاتر است.

  اما نظریه سوم را نیز نمی‏ توان پذیرفت زیرا:
  قائلین به این نظریه به برخی از آیات قرآن تمسك كرده‏ اند كه دلالت آن ها بر مدعای مذكور ناتمام است.
  آیاتی مانند: «ثُمَ اُوحَینا اِلَیكَ اَنِ اتَّبَع مِلَةَ اِبْراهیمَ حَنِیفاً وَ ما كانَ مِنَ المُشرِكینَ»؛ سپس به تو وحی فرستادیم كه از آیین ابراهیم كه خالی از هرگونه انحراف بود و از مشركان نبود، پیرو كن.(4)

  و آیه: «قُلْ اِنَّنی هَدانی رَبّی اِلی صِراطٍ مُستَقیمٍ دیناً قیماً مِلَةَ اِبراهیمَ حنیفاً وَ ما كانَ مِن المُشرِكین»؛ بگو پروردگارم مرا به راه راست هدایت كرده، آیین پابرجا (و ضامن سعادت دین و دنیا)، آیین ابراهیم، همان كسی است كه از آیین های خرافی محیط خود روی گردانید و از مشركان نبود.(5)
  روشن است كه مراد از این آیات چیزی غیر از دیدگاه سوم است؛ زیرا اولاً: این آیات شریفه بعد از بعثت نازل شده و مربوط به دین حضرت قبل از بعثت نیست.
  ثانیاً: بر اساس معارف اسلامی در روایات و غیر آن ها دین حضرت ابراهیم پس از آمدن تورات موسی (علیه السلام) ترك شده كما این كه دین یهود پس از آمدن انجیل عیسی (علیه السلام) متروك و دین مسیحیت پس از آمدن قرآن محمّد (صلی الله علیه و آله) منقرض گشته است. پس حضرت نمی‏ تواند تابع دینی باشند كه چند مرحله قبل توسط ادیان دیگر ترك شده است.(6)
  ثالثاً: مفسران گفته‏ اند كه مراد از تبعیت حضرت از دین و ملت ابراهیم حنیف این است كه مشتركاتی در احكام میان این دو دین وجود دارد كه منشأ ظهور آن دین ابراهیم (ع) است و مراد از تبعیت پذیرفتن آن مشتركات در احكام است احكامی از قبیل: گرفتن شارب و گذاشتن ریش و غسل جنابت و طهارت گرفتن با آب و دیه مرد و... .(7)
  تفسیرهای دیگری در مورد آیات یاد شده وجود دارد كه مجالی برای ذكر آن ها نیست.(8)

  پس از ابطال سه نظریه مذكور مانعی برای پذیرفتن دیدگاه چهارم باقی نمی‏ ماند یعنی این كه بگوییم حضرت قبل از بعثت از كامل ترین دین یعنی دین اسلام پیروی می‏ كرد، اما احكام اسلام و وظایف خود را نه به صورت وحی آن چنان كه از زمان بعثت به بعد دریافت می‏ شد بلكه به صورت‏ های دیگر مانند الهام‏ های قلبی، تحدیث (سخن گفتن با فرشته) و رؤیاهای صادق دریافت می‏ كرد.(9)
  امیر مؤمنان علی (علیه السلام) در این رابطه می‏ فرماید: از روزی كه پیامبر از شیر گرفته شد خدا او را با بزرگ ترین فرشته قرین و همراه ساخت تا به وسیله آن فرشته بزرگواریی‏ ها را بپیماید و به نیكوترین اخلاق، آراسته گردد.(10)
  بنا بر این حضرت قبل از بعثت، مراحلی از نبوت را دارا بوده و با جهان غیب به گونه‏ ای ارتباط داشته است همان طور كه حضرت یحیی و حضرت عیسی (علیه السلام) در دوران كودكی به مقام نبوت رسیده و با جهان غیب ارتباط داشته‏ اند.(11) آن گاه (پیامبر اسلام) در چهل سالگی به مقام رسالت و ابلاغ و اظهار پیام خدا به مردم برانگیخته می‏ شود.
  روایات متعددی این دیدگاه را تأیید می‏ كند: آن كه حضرت می ‏فرماید:«كنت نبیاً و آدم بین الماء و الطین»؛(12) من زمانی پیامبر بودم كه آدم (علبیه السلام) هنوز در میان آب و گل بود.
  یهودی‏ ها به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) عرض كردند: آیا شما از اول پیامبر نبودی؟ فرمود: بلی. گفتند: پس چرا در گهواره سخن نگفتی و نطق نكردی همان گونه كه عیسی (علیه السلام) چنان كرد؟ فرمود: خداوند متعال، عیسی را بدون پدر آفرید و اگر او در گهواره سخن نمی‏ گفت، عذری برای مریم نبود تا سرزنش دیگران را پاسخ دهد، اما من از پدر و مادر متولد شده‏ ام.(13)
  عده‏ ای از بزرگان، نسبت به دیدگاه اخیر ادعای اجماع و اتفاق نظر شیعه را نموده ‏اند.(14)

  __________________
  (1) برای آشنایی با دیدگاه‏ های دیگر در این زمینه مراجعه شود به بحارالانوار، ج 18، ص 271.
  (2) بقره / 144 - 143.
  (3) برای مطالعه بیشتر پیرامون جهانی بودن رسالت عیسی(ع) مراجعه شود به: استاد جعفر سبحانی، مفاهیم القرآن (قم، مؤسسه امام صادق(ع)، چاپ 4، 1413 ق)، ج 3، ص 73 به بعد.
  (4) نحل / 123.
  (5) انعام / 161.
  (6) محمد بن یعقوب كلینی، اصول كافی ، ج 2، ص 17.
  (7) آیت الله محمد مظفری، پرسش‏ها و پاسخ‏ها ، ص 12.
  (8) بحارالانوار، ج 8، ص 276.
  (9) همان طوری كه در روایات آمده است مانند روایتی از امام باقر (ع) در بحار الانوار، ج 18، ص 266.
  (10) بحارالانوار، ج 18، ص 278.
  (11) مریم / 12 و 13.
  (12) بحارالانوار، ج 18، ص 278.
  (13) بحارالانوار، ج 18، ص 200.
  (14) محمد حسین مظفر، كتاب علم امام (ع)، ترجمه محمد آصفی، ص 76 به بعد.

  جهت مطالعه بیشتر ر.ک: منشور جاوید، آیت الله سبحانی، ج 7 ،ص 375 - 384؛ پرسشها و پاسخ‏ها، آیت الله مظفر، ص 5 به بعد؛ كتاب علم امام (ع)، محمد حسین مظفر، ترجمه محمد آصفی، ص 76 به بعد.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۲/۰۹ در ساعت ۱۷:۱۵ دلیل: همکار ویراستار تدوین


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود