صفحه 1 از 9 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: فاصله ی آنچه میشنویم تا آنچه که وجود دارد

نوشته
    647
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    23 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    20

پرسش فاصله ی آنچه میشنویم تا آنچه که وجود دارد

سلام خدمت تمام کاربران سایت
    من به عنوان یک جوان معتقد به یکسری از ارزش ها برایم سوالاتی پیش آمده که امیدوارم در اینجا با کمک شما بتوانم آنها راحل کنم .
    سوال من در مورد زندگی طلبه ها و روحانیون است .
    همون طوری که میبینیم ، متاسفانه در جامعه ی امروزی ما ؛ احترام به این قشر در حال نابودی می باشد ، و اشخاص خیلی راحت به خودشون اجازه ی توهین به این قشر رو می دهند و حرفهای نامربوطی در موردشان می زنند ، در اینجا می خواهیم بررسی کنیم که آیا این حرفهایی که می زنند حقیقت دارد یا فقط حرف است و با آنچه که وجود دارد متناقض است .
    ادامه دارد ....

کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث کلامي

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۳/۰۴ در ساعت ۱۸:۰۰

چه کسی می داند که تو در پیله ی خود تنهایی ؟

چه کسی می داند که تو در حسرت یک روزنه در فردایی ؟

...

2.  

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام و عرض ادب

قبل از بيان عرايضم لازم است ياد آور بشوم كه اگر چه وجهه روحانيت ( بنا بر دلايلي كه خواهيم گفت) رو به كاهش است اما احترام اين قشر در ديد بسياري از افراد محفوظ است اما
    كاهش وجهه روحانيت مي تواند دلايل متفاوتي داشته باشد كه در اينجا به صورت مختصر، مهم‏ترين آنها بررسى مى‏شود:

1. عملكرد و رفتار تعداد محدودى از روحانيان كه در دستگاه‏ها و نهادهاى دولتى و حكومتى اشتغال دارند موجب پيدا شدن تعارض و شكاف بين گفتار و عمل گشته و اين امر موجبات بدبينى به تمامى روحانيت را فراهم آورده است. مردم انتظار دارند كه نه تنها در رده‏هاى سطح اول مسئولان نظام، بلكه در ساير رده‏ها نيز شاهد صداقت، درست كارى، امانت دارى، گرايش به خدمت به مردم، بى‏توجهى به تجملات و زخارف دنيا و باشند؛ ولى رفتار عده انگشت شمارى از آنان موجب بدگمانى و بدبينى اقشارى از مردم نسبت به روحانيت شده است.

2. برخى افراط و تفريطها و برخوردهاى ناصحيح در بيان احكام شرع و موجبات بدبينى عده‏اى از افراد را فراهم آورده است.

3. اختلافات جناحى و سليقه‏اى در مسائل اقتصادى، سياسى، اجتماعى و باعث افت جايگاه و منزلت روحانيت در ديدگاه مردم شده است.

4. حل نشدن بعضى از مشكلات و معضلات، عدم اجراى ارزش‏هاى اسلامى در جامعه به صورت كامل (مانند عدالت اجتماعى، مبارزه با مظاهر فساد و) و تحليل نادرست مردم (مشكلات را همواره از چشم روحانيت ديدن) از علت‏هاى ديگر اين مشكل است.

5. پس از پايان جنگ و آغاز دوران بازسازى كشور، مدلى براى توسعه اقتصادى و اجتماعى در پيش گرفته شد كه موجب بروز تضادها و تغيير ارزش‏هاى جامعه به سوى ارزش‏هاى مادى، تجمّل پرستى، مدرك گرايى و شد. نتيجه طبيعى اين، تغيير ديدگاه جامعه نسبت به روحانيان بود كه مدافع ارزش‏هاى اسلامى‏اند.

6. تهاجم شديد و گستردة فرهنگى غرب، عليه ارزش‏هاى اسلامى با استفاده از تمامى امكانات نرم افزارى و سخت افزارى، عناصر وابسته داخلى، مطبوعات وابسته و نيروهاى سكولار و روشنفكران غربزده، از مهم‏ترى عوامل اين موضوع است. اينان در صدد ايجاد شكاف ميان نسل جوان جامعه با مديران حكومتى افراد روحانى و مذهبى و ايجاد بدبينى نسبت به آنها و شك و ترديد در توان مديريتى افراد مذهبى براى رفع مشكلات و پيشبرد جامعه در ابعاد مختلف هستند. دشمنان به خوبى به نقش وجايگاه ولايت فقيه و حوزه‏هاى علميه، در مبارزات ضد استعمارى و پيروزى وتداوم انقلاب اسلامى آگاهند ودر اين راه از هر وسيله‏اى براى القاى ناكارآمدى و فراهم آوردن موجبات بدبينى مردم نسبت به روحانيت بهره مى‏جويند.

7. اشكالات مشاهده شده از برخى افراد به تمامى روحانيت تعميم مى‏شود چنان كه اگر شخصى از يك فرد روحانى خطايى ببيند، فرياد مى‏زند كه كل روحانيت منحرف گشته است.

8. از ديگر تحول نسل در جامعه و به صحنه آمدن نسل جديدى كه باورها و يافته‏هاى آنان با نسل انقلاب تا حدى متفاوت است به علاوه فقدان برنامه‏هاى جامع و همه‏جانبه براى تربيت آموزش و توجيه آنان و نيز بى‏توجهى به ايجاد تغييرات اساسى و ريشه‏اى در نگرش خانواده‏ها به اصول و آداب تربيت نسل جوان، موجب بروز شكاف در ديدگاه‏هاى دو نسل كنونى و پيشين گشته و اصول و شاخص‏هاى ارزشى نسل نو را متفاوت با اصول و شاخص‏هاى انقلاب نموده است. و اين امر از يك طرف موجبات فاصله گرفتن از افراد مذهبى، و از طرف ديگر باعث استقبال از الگوهاى و ارزش‏هاى غربى شده است.

نوشته
    384
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 4 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    4
    گالری
    0

قال مولانا حسن ابن علی المجتبی علیهما السلام

«بَینَ الْحَقِّ وَ الْباطِلِ أَرْبَعُ أَصابِعَ، ما رَأَیتَ بِعَینَیكَ فَهُوَ الْحَقُّ وَ قَدْ تَسْمَعُ بِأُذُنَیكَ باطِلاً كَثیرًا»
    بین حقّ و باطل به اندازه چهار انگشت فاصله است، آنچه با چشمت بینى حقّ است و چه بسا با گوش خود سخن باطل بسیارى را بشنوى.

فاصله ی آنچه میشنویم تا آنچه که وجود دارد

دلا ملوث عقلی مخـوان عـزائم عشـق
    جُنُب روا نبود سوره‌های قرآن خواند

*

نوشته
    647
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    23 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    20

سلام
    ممنون از پاسخ کاملتون
    ولی یه سوال دارم ، ما برای حل شدن این موضوع چه باید بکنیم ؟ چون وجهه ی روحانیون که از بین بره خیلی فاجعه میشه ، من خودم به شخصه اگه این اتفاق بیفته و اقعا دیگه نمی دونم به کی میشه اعتماد کرد ؟!
    ولی گاهی اوقات هم زیاده روی می کنند ، یعنی چیزی که در اقلیت وجود دارد رو به اکثریت نسبت می دهند . برای مقابله با این مشکلات چیکار کنیم بهتره ؟

ادامه دارد ....

...

نوشته
    20
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

اشکال نداره پاک کنید
    ایا از دست خدا هم میتونید فرار کنید؟
    جاءالحق و زهق الباطل ان الباطل کان زهوقا فتعالی الله الملک الحق
    هنگامی که حق اید باطل نابود شده است همانا باطل نابود شده بود پس برتر است خدا پادشاه حق

7. تشکر

نوشته
    647
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    23 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    5
    آپلود
    0
    گالری
    20

آولین جرقه ای که زده شد و سعی در از بین بردن وجهی روحانیون داشت ، فیلم مارمولک بود ، هرچند که کارگردان اون می گفت من این قصد رو نداشتم ، ولی این تاثیر گذاشته شد ، حالا ما میگیم غیر عمدی ، از اونجا به بعد مردم سعی کردن مثل تو فیلم باشن ، یعنی اگه یه روحانی کنار خیابون منتظر تاکسی بود سوارش نکنند ، از اونجا به بعد توهین به روحانیون شروع شد ، من مقصر رو فقط مردم نمی دونم ، چون به نظر اون قشری که پاسخگوی محترم کلامی فرمودند ، اگر جلوشون گرفته می شد الان وضع اینجوری نبود ، روحانیون روشنفکر فرصت صحبت داشتند ....نمی دونم ، من دوست ندارم که روحانیون ما مثل کشیشان کلیسا ها شوند ، نمی دونم می دونید یا نه ، ولی کشیشان کلیساها هم یه زمانی خیلی محبوب مردم بودند اما بعد از نمایش یه فیلم محبوبیتشون رو از دست دادند ، تو اون فیلم که متاسفانه نامش یادم نیست ، اونها رو بدترین آدمها نشون داده بود که دارند از دین و سمتی که دارند سو استفاده می کنند ، الان وضع کشورهایی که مسیحی هستند رو نگاه کنین .. مردمش به هیچ صراتی مستقیم نمیشن ، اعتمادشون رو از همه چی از دست دادند ، می خوام اینجا با کمک هم راهکارهایی رو ارائه بدیم که وضع ما مثل اونها نشه ... مممنون میشم اگه همه شرکت کنند .

...

نوشته
    3,203
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    3
    مورد تشکر
    6 پست
    حضور
    96 روز 16 ساعت 16 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام

ما ایرانی ها معمولا در یک کلاغ چهل کلاغ کردن به طرز عجیبی مهارت داریم و چون خیلی احساسی و خودمونی تر ((جو گیر)) میشیم فوری وقتی یه چیزی میشنویم باور میکنیم و عقل رو کنار میگذاریم و تمام...

مثلا:

دکتر ها هم که از هیچی سر درنمیارن!!!!!!

کابینت ساز ها خیلی بدقول هستن!!!!!!

تحویل دار ها خیلی بد اخلاق هستن!!!!!!

و 100 تا مثل این...

حضرت محمد (ص) فرمودند که این کار ظلم هست!!! یعنی نباید وقتی یه نمونه از قشری دیدی که یه خطایی ازش سر زده نباید فوری اون قشر رو متهم کنی

بنده خودم یک روحانی رو در مجلسی دیدم که یه رفتار خیلی ناشایستی رو انجام میداد که شاید هم ناشایست نبود ولی از یک روحانی خیلی زننده بود ولی سعی کردم خودم رو کنترل کنم نه اینکه برم پیش همه یه کلاغ چهل کلاغ کنم.

مشکل اینه...مشکل فراتر از قشر روحانی هست...ولی چون زمینه ی دینی داره بیشتر جلوه میکنه.یک نفر که روحانیون رو متهم میکنه باید توجه داشته باشه که مثلا آیت الله بهجت (ره) هم روحانی بودن!!
    آیت الله قاضی (ره) هم روحانی بودن
    علامه طباطبایی هم روحانی بودن
    پس اصلا نمیشه جمع بست...باید جمع بستن از جامعه بره! و این هم محقق نمیشه مگر اینکه اساسی در مردم فرهنگ سازی بشه

شبی مجنون به لیلی گفت کِی معشوق بی همتا
    تو را عاشق شود پیدا ولی......

نوشته
    101
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    10 ساعت 43 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    درسته که برخی ایرادهای فرهنگی به این موضوع دامن زده اند
    یا مثلا پخش فیلمی مثل مارمولک تاثیر بدی روی اذهان افراد گذاشته
    اما به نظر میرسد که قشر روحانی و طلبه هم آن روحانیتی که سابق داشتند را ندارند و البته حساب مراجع و بزرگان حوزه از دیگران جداست
    ولی متاسفانه بلای دنیازدگی و رفاه طلبی دامنگیر عده ای و شاید اقلیتی شده که همین موضوع باعث تخریب وجهه روحانیت نزد مردم شده است. من فکر می کنم این به خاطر تغییر جو حوزه هاست که حالا خیلی شبیه دانشگاه شده و کمتر از خودسازی و عمل به دروس معرفتی و اخلاقی خبری هست.
    ای کاش صرف اینکه فردی چند سال دروس حزوی را به پایان رسوند ملبس نمی شد، بلکه اگر واقعا لیاقت نام روحانی را داشت این لباس شریف را می پوشید. البته تشخیص این موضوع خیلی خیلی سخته
    در بی کرانه زندگی دو چیز است که افسونم می کند:
    آبی آسمان که می بینم و می دانم نیست و او که نمی بینمش و می دانم هست

یا هو

تمام حجم قفس را شناختیم بس است بیا به تجربه در آسمان پری بزنیم

نوشته
    1,279
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    21 روز 4 ساعت 38 دقیقه
    دریافت
    72
    آپلود
    4
    گالری
    98

کابینت ساز ها خیلی بدقول هستن!!!!!!
    این یکی اصلا رد خور نداره!
    عملكرد و رفتار تعداد محدودى از روحانيان كه در دستگاه‏ها و نهادهاى دولتى و حكومتى اشتغال دارند موجب پيدا شدن تعارض و شكاف بين گفتار و عمل گشته و اين امر موجبات بدبينى به تمامى روحانيت را فراهم آورده است.
    بیشترین تاثیر رو همین ها دارن!
    امام خمینی (ره) :

ما میگوییم تا شرک و کفر هست،مبارزه هست و تا مبارزه هست ما هستیم...

نوشته
    7,382
    صلوات
    500
    تعداد دلنوشته
    8
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    60 روز 10 ساعت 7 دقیقه
    دریافت
    43
    آپلود
    0
    گالری
    281

نقل قول نوشته اصلی توسط ستاره ی نقره ای نمایش پست
    آولین جرقه ای که زده شد و سعی در از بین بردن وجهی روحانیون داشت ، فیلم مارمولک بود ، هرچند که کارگردان اون می گفت من این قصد رو نداشتم ، ولی این تاثیر گذاشته شد ، حالا ما میگیم غیر عمدی ، از اونجا به بعد مردم سعی کردن مثل تو فیلم باشن ، یعنی اگه یه روحانی کنار خیابون منتظر تاکسی بود سوارش نکنند ، از اونجا به بعد توهین به روحانیون شروع شد

اما تاجایی که یادمه قبل از پخش فیلم هم همان بی احترامی ها و ( سوار نکردن ها) بود.

و اون فیلم برگرفته از موضوعات موجود درجامعه ساخته شده بود. نه اینکه یک فیلم آموزشی باشه.

ولی انصافا" بعضی بعضی ( تعداد معدودی) افراد هستن که شایسته این لباس مقدس نیستن. کاش میشد یه جوری خلع لباسشون کرد.

برای مثال یک روحانی پیشنماز رو میشناسم که صدای گوم گوم ضبط ماشینش .....
    حالا بچه های ما چطوری به این آقا اقتدا کنن؟

13. تشکرها 2

صفحه 1 از 9 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری