صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حشر حيوانات

نوشته
    742
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 6 ساعت 34 دقیقه
    دریافت
    21
    آپلود
    0
    گالری
    119

حشر حيوانات

از برخى آيات (انعام، 38 و تكوير، 5) و روايات استفاده مى شود كه حيوانات هم مانند انسان ها حشر دارند و در روز قيامت حاضر شده و در حد آگاهى و مسؤليت هايشان، حسابرسى مى شوند و هر كس به حق خود مى رسد، اگر در آيه 5 سوره تكوير، فقط نام حيوانات وحشى برده شده، يا به جهت غلبه است، يا به جهت ظلمى است كه حيوانات وحشى نسبت به بقيه حيوانات دارند و يا...; در اين جا اين پرسش باقى مى ماند كه آيا حيوانات هم تكليف دارند يا نه؟ در پاسخ بايد گفت كه تكليف مراحلى دارد و هر مرحله، ادراك و شعور متناسب خود را مى خواهد; تكاليفى كه در اسلام براى يك انسان وجود دارد، به گونه اى است كه انجام آن ها بدون داشتن يك سطح عالى از عقل و درك ممكن نيست، و حيوانات هم مكلّف به آن نيستند; زيرا شرط آن، يعنى عقل و درك متناسب با آن تكاليف در آن ها نيست; امّا مرحله ساده تر و پايين ترى از تكليف درباره آن ها تصور مى شود كه مختصرى فهم و شعور براى آن كافى است و نمى توان آن را در مورد حيوانات انكار كرد; به همين جهت، حشر آن ها هم با حشر انسان ها تفاوت دارد، انسان ها بعد از حسابرسى يا وارد بهشت و يا وارد جهنم مى شوند; ولى حيوانات، بهشت و جهنم ندارند; بلكه بعد از انتصاف و انتقام از يكديگر (مثلا حيوان بى شاخ از حيوان شاخ دار به جهت ظلمى كه به او كرده است، انتقام مى گيرد) مى ميرند و خاك مى شوند.•

پاورقي: مفردات الفاظ قرآن، راغب اصفهانى، ص 628، نشر دارالقلم، دمشق / تفسير نمونه.
    http://sshams.andishvaran.ir/fa/scholarmainpage.html
    صفحه شخصی

2.  

نوشته
    1,183
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من یه سوال دارم ، مگه حیوون ها غریزشون رو از خدا نگرفتن ، مثلا همین حیوون های درنده ، خوی درندگی توی وجودشه ، وقتی یه حیوون دیگه رو می درن که مقصر نیستن ؟ هستن ؟ پس چه ظلمی مرتکب می شن که بخوان اون دنیا محشور بشن و بابتش حساب پس بدن
    مهدیا کعبه شد از تاب تو بی تاب بتاب

4. تشکرها 2

نوشته
    1,799
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    18

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط sara.m نمایش پست
    من یه سوال دارم ، مگه حیوون ها غریزشون رو از خدا نگرفتن ، مثلا همین حیوون های درنده ، خوی درندگی توی وجودشه ، وقتی یه حیوون دیگه رو می درن که مقصر نیستن ؟ هستن ؟ پس چه ظلمی مرتکب می شن که بخوان اون دنیا محشور بشن و بابتش حساب پس بدن
    بنام خدا
    سلام خواهر گرامي
    مداركى در دست است كه نشان مى دهد حيوانات نيز به اندازه خود درك و فهم دارند; از جمله:
    1. آميختگى زندگى حيوانات با نظام جالب و شگفت انگيز كه روشن گر سطحى از فهم و شعور آنها است.
    گرچه بعضى ميل دارند همه اينها را نوعى الهام غريزى بدانند، اما هيچ دليلى بر اين موضوع در دست نيست كه اعمال آنها به صورت ناآگاه (غريزه و بدون عقل) انجام شود.
    2. علاقه مند شدن تدريجى حيوانات به صاحبان خود يا تربيت شدن آنها يا تبديل شدن وحشى به اهلى، در اثر تربيت، شاهد ديگرى براى اين موضوع است، كه به آسانى نمى توان آن را ناشى از غريزه دانست.
    3. علاوه، در آيات قرآن و روايات، مطالبى ديده مى شود كه دليل قابل ملاحظه اى براى فهم و شعور بعضى از حيوانات محسوب مى شود. داستان فرار كردن مورچگان از برابر لشكر حضرت سليمان(ع) و داستان آمدن هدهد به منطقه «سبا و يمن» و آوردن خبرهاى هيجان انگيز براى آن پيامبر و استدلال هدهد بر توحيد و... شاهد اين مدعا است. از ابوذر غفارى(ره) نقل شده كه مى گويد: ما خدمت پيامبر اكرم(ص)بوديم كه در پيش روى ما دو بز به يكديگر شاخ زدند، آن حضرت فرمود: مى دانيد چرا اينها به يك ديگر شاخ زدند؟ حاضران عرض كردند: نه، فرمود: ولى خدا مى داند چرا؟ و به زودى در ميان آنها داورى خواهد كرد. (1)
    پاورقي:
    1 . انعام، آيه 38; تكوير، آيه 5.

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

ايا حيوانات هم معاد دارند ؟آيا روح در قيامت به جسم برميگردد ؟

سلام دوستان ...
    یه چند تا سوال داشتم که با توجه به وقایعی که میگم برام پیش اومده ....

چند سال پیش عاشورایی دسته های سینه زنی از خیابانو ها رد می شدن و می رفتن من با دوستم داشتیم می رفتیم که یهو دیدیم یه سگ با حالته مظلومی تو یه جوی آبه که خشک بود کنار خیابون نشسته بود باور کنین اگه به چشاش نگاه می کردین اشک رو تو چشماش می دیدین ...حتی دوستم گفت ببین این سگم داره برای امام حسین گریه می کنه ...

با وقتی کوچیک بودم یه قمری افتاده بود تو حیاطمون به بالشون تیر زده بودن ورداشتیم بتادین زدیم و چند روز نگه داشتیم تا خوب شد و رفت ...رفت و چند روز بعد با یه قمریه دیگه اومد ...اومدن رو کنتوره برقه ما لونه درست کردن ....
    تا اینکه پسر خاله هام اومدن و با چوب می زدن که چند تا از تخماشون افتاد زمین و شیکست ... بعد دیگه رفتن و دیگه ندیدیمشون ....

تو اخبارم که می بینید که یه ببر از یه آهو مراقبت می کنه ....
    یا یه سگ چند تا گربه رو نجات داد و خیلی های دیگه ....

حالا می خواستم ببنم که حیوانات هم به بهشت می رن ؟

یه سوالم داشتم که آیا روز قیامت روح برای همیشه می ره تو جسم ...

یه سوالم داشتم البته خنده داره ... (خب چیه سواله دیگه ...البته شاید جاش این تاپیک نباشه ) اینه که اون دنیا اینترنت و کامپیوتر هست و می شه کانکت شد ...
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۸۹/۰۴/۲۳ در ساعت ۰۱:۴۰

7. تشکرها 2

نوشته
    445
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    13 ساعت 19 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    1

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi5121 نمایش پست
    سلام دوستان ...
    یه چند تا سوال داشتم که با توجه به وقایعی که میگم برام پیش اومده ....

چند سال پیش عاشورایی دسته های سینه زنی از خیابانو ها رد می شدن و می رفتن من با دوستم داشتیم می رفتیم که یهو دیدیم یه سگ با حالته مظلومی تو یه جوی آبه که خشک بود کنار خیابون نشسته بود باور کنین اگه به چشاش نگاه می کردین اشک رو تو چشماش می دیدین ...حتی دوستم گفت ببین این سگم داره برای امام حسین گریه می کنه ...

با وقتی کوچیک بودم یه قمری افتاده بود تو حیاطمون به بالشون تیر زده بودن ورداشتیم بتادین زدیم و چند روز نگه داشتیم تا خوب شد و رفت ...رفت و چند روز بعد با یه قمریه دیگه اومد ...اومدن رو کنتوره برقه ما لونه درست کردن ....
    تا اینکه پسر خاله هام اومدن و با چوب می زدن که چند تا از تخماشون افتاد زمین و شیکست ... بعد دیگه رفتن و دیگه ندیدیمشون ....

تو اخبارم که می بینید که یه ببر از یه آهو مراقبت می کنه ....
    یا یه سگ چند تا گربه رو نجات داد و خیلی های دیگه ....

حالا می خواستم ببنم که حیوانات هم به بهشت می رن ؟

یه سوالم داشتم البته خنده داره ... (خب چیه سواله دیگه ...البته شاید جاش این تاپیک نباشه ) اینه که اون دنیا اینترنت و کامپیوتر هست و می شه کانکت شد ...

با درود بر شما. اینها که نوشتیم نمودهایی از دوستی کردنهای حیوانات است. تمام اعمال حیوان حاصل غریضه(غریزه!) است. حال اگر حیوان کاری از سر اختیار انجمام بدهد و برایش واجب و حرامی وجود داشته باشد بله مستوجب پاداش و جزا است. خب ... آیا اینطور است؟ البته که نه!

مثلا اگر آن ببر، آهو را بخورد، مرتکب گناهی شده است که حالا که از او مراقبت میکند مرتکب صوابی باشد؟ خیر بحث گناه و صواب نیست. اینها فقط بنا به عللی با هم دوست میشوند.

در مورد ان سگ که دیدید، آیا این سگ رفته تحقیق کرده و بنا به تحقیقات موثق به حقانیت امام حسین پی برده که حالا بخاطر اینکارش ثوابی ببره؟ تازه چه بسا سگه بخاطر مسئله دیگری گریه میکرده! حتی اگر برای امام حسین بوده باز این سؤال تکرار میشود که مگر این گریه او از سر شناخت است؟ از سر معرفت است؟ اگر اینطوری باشد که عمر سعد هم رحمة علیه دارد!!!

نقل قول نوشته اصلی توسط mahdi5121 نمایش پست

دوست عزیز سؤالی بپرس که دانستن پاسخش اهمیت داشته باشد. چه اهمیتی دارد که روح برای همیشه به جسم برود؟ ولی اگر منظروتان این است که ما در ان دنیا دیگر نمیمیریم، خیر آن سرای آخرت سراسر حیات است.

در مورد اینترنت و کامپیوتر هم سؤالتان کمی فاقد ارزش است ولی از دو جهت میشود پاسخ داد:
    1.بهشتیان از چیزی منع نمیشوند و جهنمیان از تمام خوبیها منع میشوند. پس برای بهشتیان اگر بخواهند ممکن است.

2. اینترنت و این چیزها برای عصر ما است. یعنی اینکه ما نیاز به اینترنت داریم زیرا علم ما ناچیز است و تواناییمان کم. شما ببنید که برای فرستادن یک فایل صوتی برای کسی باید دو ساعت آنرا آپلود کنید و ان فرد هم مدتی برای دانلودش وقت صرف کند در مقابل در ماجرای ملکه سبأ میبینید که تخت بلقیس در یک چشم به هم زدن یا زمانی کمتر از یمن به فبسطین میاید. همین است که روزی میرسد که دیگر اینترنت و کامپیوتر و امکاناتشان بخاطر کشف علوم جدید فاقد سود میشوند. شما اگر بتوانی خودت سریعتر از کامپیوتر یک گرافیک زیبا را طراحی کنی دیگر چه نیازی به کامپیوتر هست؟

9. تشکرها 2

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

درسته اندیشمند عزیز من خودم احساس کردم که اون سگه ناراحته ...
    ولی بعضی وقتا یه کارایی می شه خلافه طبیعته مثلا" همین که یه ببر از یه آهو مراقبت کنه ....
    خب آره حیوانات چیزی نمی فهمن و اگه ام یه کاری می کنن که خلافه طبیعته همون کسی که اینا رو بهشون یاد داد می گه اون کار و کن که اون آهو کسی رو داشته باشه ازش مراقبت کنه ....

در مورد سواله دومم خب یهو به ذهنم خطور کرد می خواستم بدونم این انسان که مرد جسم به طوره امانت به خاک سپرده می شه تا روز قیامت که روح باز می ره تو جسم بعد که حساب کتاب شد و تموم شد روح با جسم می ره تو بهشت یا از جسم در می یاد بعد می ره تو بهشت يا جهنم ...

در مورده سواله سوم بگو اصلا" بهشت راهت می دن بعد فکر کامپیوتر باش ....

قربان شما ....
    ویرایش توسط mahdi5121 : ۱۳۸۷/۰۸/۲۰ در ساعت ۱۸:۵۶

نوشته
    223
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    32 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط sara.m نمایش پست

معاد جسمانیه و روح هم که به جسم تعلق داره

با سلام

در صورت امکان لطفا بیشتر توضیح بفرمائید

من تا حالا فکر می کردم معاد و روز جزا برای روح انسان هست و روح هست که ماندگاری دارد نه کالبد جسمانی

سوال در صورت جسمانی بودن

روز قیامت ما در چه سن و سالی و با چه مشخصاتی اونجا حاضر می شویم مثلا در همان سنی که فوت کرده ایم یه نه همه در سنی واحد وارد محشر می شوند؟

ایا اگر معاد جسمانی هست ما با همین مشخصات این دنیا ظاهر میشویم یعنی مثلا یکی کوتاه یکی بلند یکی با عینک و چشم ضعیف یا یکی با پای فلج و کلا به چه صورتی ایا اگر معاد جسمانی هست ما با لباس ظاهر خواهیم شد با حجاب و .....

لطفا اگه اطلاعاتی دارید بیان کنید چون خیلی علاقه مند هستم

از اونجائی که فکر می کردم معاد حالتی هست برای روح خیلی سوالات تو اون زمینه داشتم ولی با این نظر شما سوالات متفاوتی در ذهنم نقش بست

پیشا پیش از پاسخ شما تشکر می کنم
    در گذر از جادهء زندگي آموختم :
    ــ كه، ميتوان به رفتن ادامه داد خيلي بعد از آنكه تصور كني ديگر نميتواني .

نوشته
    59
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

دوستان یه سواله دیگم داشتم آیا از جنیان هم همراه با انسان روز قیامت سوال می شه ....
    یعنی اینکه جنیان هم همرا با انسان ها هستن ...

13. تشکر

نوشته
    1,032
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط oomiidd نمایش پست
    با سلام

در صورت امکان لطفا بیشتر توضیح بفرمائید

من تا حالا فکر می کردم معاد و روز جزا برای روح انسان هست و روح هست که ماندگاری دارد نه کالبد جسمانی

سوال در صورت جسمانی بودن

روز قیامت ما در چه سن و سالی و با چه مشخصاتی اونجا حاضر می شویم مثلا در همان سنی که فوت کرده ایم یه نه همه در سنی واحد وارد محشر می شوند؟

ایا اگر معاد جسمانی هست ما با همین مشخصات این دنیا ظاهر میشویم یعنی مثلا یکی کوتاه یکی بلند یکی با عینک و چشم ضعیف یا یکی با پای فلج و کلا به چه صورتی ایا اگر معاد جسمانی هست ما با لباس ظاهر خواهیم شد با حجاب و .....

لطفا اگه اطلاعاتی دارید بیان کنید چون خیلی علاقه مند هستم

از اونجائی که فکر می کردم معاد حالتی هست برای روح خیلی سوالات تو اون زمینه داشتم ولی با این نظر شما سوالات متفاوتی در ذهنم نقش بست

پیشا پیش از پاسخ شما تشکر می کنم
    با سلام
    در معاد، همانند بودن بدن، كافى است و تحقّق عينيّت، لازم نيست.
    برخى از آيه ها و روايت ها هم به اين امر دلالت مى كند، مانند آيه شريف: (أَوَ لَيْسَ الَّذِى خَلَقَ السَّمَـوَ تِ وَ الاَْرْضَ بِقَـدِر عَلَى أَن يَخْلُقَ مِثْلَهُم بَلَى وَ هُوَ الْخَلَّـقُ الْعَلِيم)[1]; آيا آن خدايى كه آسمان ها و زمين را آفريده است، توانا نيست كه همانند اين بشرها را بيافريند؟ آرى; ]مى تواند، زيرا[ او، آفريدگارى توانا و داناست.
    نيز در حديثى از امام صادق(عليه السلام) نقل شده است كه ايشان گفتند: خداوند، روح مؤمن را پس از قبض روح، در بهشتِ برزخى، متنعّم مى سازد و در روز رستاخيز، با همان صورتى كه در دنيا بود، محشور مى كند.[2]
    آيه و روايت، گواه بر اين است كه محور معاد، حفظ صورت انسان است و كافى است كه شخص بر انگيخته شده، با همان شكل وهيئتى كه در دنيا داشته، محشور شود.[3]
    شخصيّت و واقعيّت هر انسان، مربوط به نفس و روح او است، نه به بدن وى. جسد، تابع روح است و بدن، بلافاصله، پس از تعيين روح، متعين مى شود و بدنى كه انسان، در انجام دادن امور مادّى، به آن نياز دارد، بدنِ مشخص نيست و از اين جهت، براى آن، تعينى نيست، بلكه نَفْس انسان، به هر بدنى تعلق گرفت، او، همان انسانى كه قبلا بوده، خواهد بود.[4]

[1]. يس، آيه 81.

[2]. علامه مجلسى، بحارالأنوار، ج 6، باب احوال برزخ، ح 32.

[3]. ر.ك: جعفر سبحانى، منشور جاويد، ج 9، ص 153; تفسير ملاصدرا، ج 6، ص 73; علامه طباطبائى، الميزان، ج 17، ص 114.

[4]. الميزان، ج 2، ص 113.
    إِذْ تَلَقَّوْنَهُ بِأَلْسِنَتِكُمْ وَتَقُولُونَ بِأَفْوَاهِكُم مَّالَيْسَ لَكُم بِهِ عِلْمٌ وَتَحْسَبُونَهُ هَيِّنًا وَهُوَ عِندَ اللَّهِعَظِيمٌ
    وَلَوْلَا إِذْ سَمِعْتُمُوهُ قُلْتُم مَّا يَكُونُ لَنَا أَن نَّتَكَلَّمَ بِهَذَا سُبْحَانَكَ هَذَا بُهْتَانٌ عَظِيمٌ

آنگاه كه آن [بهتان] را از زبان يكديگر مى‏گرفتيد و با زبانهاى خود چيزىرا كه بدان علم نداشتيد مى‏گفتيد و مى‏پنداشتيد كه كارى سهل و ساده است بااينكه آن [امر] نزد خدا بس بزرگ بود
    و [گر نه] چرا وقتى آن را شنيديد نگفتيد براى ما سزاوار نيست كه در اين [موضوع] سخن گوييم [خداوندا] تو منزهى اين بهتانى بزرگ است
    سوره نور آيات 16 و 17

حضرت زهرا (س) :
    کسی که عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد.
    :salavat(10):
    رسول اکرم(ص):
    الحیاءحسن و لکن فی النساءأحسن؛
    حیا خوب است ولی برای زنان خوب تر است.

15. تشکرها 4

نوشته
    258
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

امیدوارم دوست عزیزمون mahdi5121 به جواب خودش رسیده باشه من هم درباره معاد یه سوال داشتم که با اجازه ایشون اینجا مطرحش میکنم
    برای خانوم ها هم حوری بهشتی وجود داره ؟ و اگر داره مشخصاتش چیه ؟
    خاتمی گفته به من زنده باد دشمن من
    زاهدا من که خراباتی و مستم به تو چه؟ *** ساغر و باده بود بر سر دستم به تو چه؟
    تو اگر گوشه ی محراب نشستی صنمی گفت چرا؟ ***من اگر گوشه ی میخانه نشستم به تو چه؟
    تو که مشغول مناجات و دعـــائی چه به من *** من که شب تا به سحر يکسره مستم به تو چه؟
    آتش دوزخ اگر قصد تو و ما بکند ***تو که خشکی چه به من ، من که ترهستم به تو چه؟
    بسیجی واقعی همت بودو باکری

صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری