جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: يأجوج و مأجوج

 1. #1
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۵
  نوشته
  742
  مورد تشکر
  1,784 پست
  حضور
  9 روز 5 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  21
  آپلود
  0
  گالری
  119

  يأجوج و مأجوج
  آيات قرآن گواهى مى دهد كه يأجوج و مأجوج نام متعلق به دو قبيله وحشى خونخوار بوده است كه براى اطراف مركز سكونت خود مزاحمت شديد داشته اند . گفته شده يأجوج و مأجوج همان مغولها هستند كه در دست ترين نقطه شمال آسيا زندگى مى كردند و مردمى جنگجو ، وحشى ، جنگ طلب و غارتگر بودند . مغول امتى بودند كه در شمال شرقى آسيا زندگى مى كردند و چون امت بزرگى بودند و قدرت و امكانات داشتند ، مدتى به طرف چين حمله ور شدند و مدتى نيز از طريق قفقاز به سرزمين ارمنستان و شمال ايران و ديگر نواحى سرازير شدند و نيز به سمت شمال اروپا حمله كردند .• اينان در قرآن چهارم ميلادى ، هنگام زمامدارى «آتيلا» به روم حمله كردند و تمدن امپراتورى روم را از ميان بردند . در قرن دوازدهم ميلادى ، به سرپرستى چنگيزخان به ممالك اسلامى و عربى هجوم آوردند و بسيارى از شهرها از جمله بغدداد را ويران كردند به اين ترتيب يأجوج و مأجوج از همين قبايل وحشى بودند كه مردم قفقاز به هنگام سفر كورش به آن منطقه از او تقاضا كردند جلو آنها را بگيرد و او نيز اقدام به كشيدن سدّ معروف ذوالقرنين كرد . •
  البته آنچه در اينجا آمده ، يكى از احتمالات است . و نظريات ديگرى نيز در اين زمينه وجود دارد كه شايسته است به كتب تفسير مراجعه فرماييد .

  پاورقي ها:
  1 . ر . ك : ترجمه الميزان ، سيد محمدباقر موسوى همدانى ، ج 13 ، ص 664و665.
  2 . تفسير نمونه ، ج 12 ، ص 551و552 .


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3,425
  مورد تشکر
  1,987 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  قرآن مجید در دو جا به داستان یأجوج و مأجوج اشاره ای البته خیلی مختصر و گذرا کرده است. یکی در آیه ی ۹۴ سوره ی کهف ( و به مناسبت بیان ماجرای ذو القرنین ) و دیگری در آیه ی ۹۶ سوره ی انبیا و به مناسبت ذکر نشانه های قیامت است که فقط نامی از آن به میان رفته است.
  کلمه های یأجوج و مأجوج، ریشه ی عربی ندارند. بعضی معتقدند که این دو کلمه در اصل به زبان یونانی بر می گردد که نزد آنان " گاگ و ماگاگ " تلفظ می شده و به همین شکل در دیگر زبان های اروپایی انتقال یافته است . سپس با تغییر مختصری به زبان عبری و آنگاه از زبان عبری با تغییرات دیگری وارد زبان عربی شده ست. تورات در کتاب حزقیل، فصل ۳۸ و ۳۹ .. و در کتاب رؤیای یوحنا، فصل ۲۰ از آنان به عنوان " گوگ و ماگوگ " نام برده است. 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۷
  نوشته
  21
  مورد تشکر
  52 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  من که توی قرآن خوندم که یعجوج و معجج دو تا موجود بودن که به قبیله نزدیکشون خیلی آسیب میرسوندن و خیلی خونریزی و غارت به پا میکردن که جناب ذوالقرنین میاد و به مردم اون قوم دستور میده تا از سنگ یه چیزایی بهشون میگه درست کنن و بعد با اونها یه سد جلوی یعجوج و معجوج (که بین دو کوه بوده) درست میکنه و یعجوج و معجوج از اون زمان پشت اون سد حبس بودن و مدتی قبل از ظهور آقام صاحب الزمان(عج) بیرون میان و روی زمین کلی غارت میکنن...
  در تفسیر یعجوج و معجوج در یک سری کتب مربوط به آخرالزمان خوندم که:
  دوتا موجود وحشی هستند که قبل از ظهور آقام مهدی(عج) میان و هرچی سر راهشون باشه میخورن و کلی آسیب و ضرر و خونریزی به پا میکنن و قتی آقام یوسف زهرا(س) میاد اونا رو از بین میبره ....
  اینا نمیدوم درسته یا نه شما نظر بدید...
  ویرایش توسط یه پسر 15 ساله : ۱۳۸۷/۱۰/۲۷ در ساعت ۲۰:۲۹ دلیل: غلط غلوط املایی


 4. #4
  شروع کننده موضوع

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۵
  نوشته
  742
  مورد تشکر
  1,784 پست
  حضور
  9 روز 5 ساعت 34 دقیقه
  دریافت
  21
  آپلود
  0
  گالری
  119  همانطور که بالا هم اشاره کردم«يأجوج» و «مأجوج» نام دو قبيله وحشى بوده است كه مزاحمت شديدى را براى ساكنان اطراف مركز سكونت خود داشته اند. مردم براى خلاصى از آن ها به فرد كاردان و صالحى به نام «ذوالقرنين» توسل جسته، از او خواستند تا سدى كه مانع از هجوم آن ها شود، براى آن ها بسازد. در آيه 94 سوره كهف مى خوانيم: «مردم به ذوالقرنينگفتند: اى ذوالقرنين! يأجوج و مأجوج در اين سرزمين فساد مى كنند، آيا ممكن است ما هزينه اى براى تو قرار دهيم كه ميان ما و آن ها سدّى ايجاد كنى؟» در آيه 97 همان سوره قرآن از ساخت سدى محكم خبر داده است: «سرانجام آن چنان سد نيرومندى ساخت كه آن ها قادر نبودند از آن بالا روند و نمى توانستند نقبى در آن ايجاد كنند»
  آيه 96 انبياء از انتشار و پراكندگى يأجوج و مأجوج (كه به باور برخى از دانشمندان از تيره مغول بوده اند) در كره زمين سخن گفته است; امّا اين كه آيا منظور از «گشوده شدن»، شكسته شدن سدّ مانع از ورود آن ها و نفوذشان از اين طريق در مناطق ديگر جهان است و يا منظور نفوذ آن ها، به طور كلى در كره زمين از هر سو و ناحيه مى باشد، آيه مذكور به صراحت در اين باره سخن نگفته است.تنها از انتشار و پراكندگى آن ها در كره زمين به عنوان يك نشانه پايان جهان و مقدمه رستاخيز و قيامت ياد كرده است.
  البته برخى از دانشمندان گفته اند كه در زمان قيام امام زمان(عج) خداوند سدّ يأجوج و مأجوج را مى گشايد و آنان در زمين پراكنده مى شوند.
  امّا به دست امام زمان(عج) همانند بقيه ستمگران سركوب خواهند شد و جهان از شرّ آنان ايمن خواند شد. 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۸۹
  نوشته
  2,250
  مورد تشکر
  8,184 پست
  حضور
  45 روز 13 ساعت 49 دقیقه
  دریافت
  30
  آپلود
  0
  گالری
  2  ارتباط بين ديوار قديمي چين با دو قوم ياجوج و ماجوج چيست؟
  روزی به طبیب عشق با صدق و صفا
  گفتم که کجا روم، چیست دوا؟!

  گفتا که اگر علاج دردت خواهی
  بشتاب به دربار شه طوس رضا


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,458
  مورد تشکر
  8,723 پست
  حضور
  56 روز 19 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  131
  آپلود
  0
  گالری
  13  به نام خدا
  با سلام
  نقل قول نوشته اصلی توسط ابدیت نمایش پست
  ارتباط بين ديوار قديمي چين با دو قوم ياجوج و ماجوج چيست؟
  تفاوتهاي بسياري ميان سد ذوالقرنين و ديوار چين وجود دارد . در آيات سوره مباركه كهف نوع مصالحي كه در سد ذو القرنين بكار رفته را اين چنين بيان مي كند :
  آتُونِي زُبَرَ الْحَدِيدِ حَتَّى إِذَا سَاوَى بَيْنَ الصَّدَفَيْنِ قَالَ انفُخُوا حَتَّى إِذَا جَعَلَهُ نَارًا قَالَ آتُونِي أُفْرِغْ عَلَيْهِ قِطْرًا ( كهف / 96)
  براى من قطعات آهن بياوريد تا آنگاه كه ميان دو كوه برابر شد گفت بدميد تا وقتى كه آن [قطعات] را آتش گردانيد گفت مس گداخته برايم بياوريد تا روى آن بريزم .
  لذا در سد ذوالقرنين آهن و مس بكار رفته و اين دو فلز در حالت مذاب با هم تركيب شده اند . ويژگي ديگر اين سد اين است كه طبق صريح آيه شريفه ، ميان دو كوه قرار گرفته و آنرا پر نموده است : " حَتَّى إِذَا سَاوَى بَيْنَ الصَّدَفَيْنِ " تا آنگاه كه ميان دو كوه برابر شد.
  خصوصيت ديگر اين سد ، در آيه بعد ، اينگونه بيان شده است كه :
  فَمَا اسْطَاعُوا أَن يَظْهَرُوهُ وَمَا اسْتَطَاعُوا لَهُ نَقْبًا ( كهف / 97)
  [در نتيجه اقوام وحشى] نتوانستند از آن [مانع] بالا روند و نتوانستند آن را سوراخ كنند .
  بنابراين يكي مواد بكار رفته در سد و ديگري مكان ايجاد شدن سد و نيز غير قابل نفوذ بودنش سه ويژگي بارز آن است .
  در حالي كه ديوار چين از آجر و مصالح مشابه ساخته شده و قابل نفوذ نيز مي باشد و ضمنا بين دو كوه نيست و يا حداقل بين دو كوه را پر ننموده است .
  لذا ديوار چين نمي تواند سد ذوالقرنين باشد .
  طبق گواهی دانشمندان این سد در سرزمین قفقاز است. در این سرزمین میان دریای خزر و دریای سیاه سلسله کوه‏هایی است، همچون یک دیوار که شمال را از جنوب جدا میکند. تنها تنگه‏ای که میان این کوه‏های دیوار مانند وجود دارد، تنگه "داریال" معروف است که در همان جا دیوار آهنین باستانی به چشم میخورد. به همین جهت بسیاری معتقدند که سد ذوالقرنین همین است.(1)

  (1)- ر. ك : تفسير نمونه ، ج 12، ص 550

  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت دي ۱۳۸۸
  نوشته
  3,458
  مورد تشکر
  8,723 پست
  حضور
  56 روز 19 ساعت 8 دقیقه
  دریافت
  131
  آپلود
  0
  گالری
  13

  جمع بندي
  پرسش:
  ارتباط بين ديوار قديمي چين با دو قوم ياجوج و ماجوج چيست.؟


  پاسخ:
  تفاوت هاي بسياري ميان سد ذوالقرنين و ديوار چين وجود دارد . در آيات سوره مباركه كهف نوع مصالحی كه در سد ذو القرنين به كار رفته را اين چنين بيان مي كند :
  «آتُونِي زُبَرَ الْحَدِيدِ حَتَّى إِذَا سَاوَى بَيْنَ الصَّدَفَيْنِ قَالَ انفُخُوا حَتَّى إِذَا جَعَلَهُ نَارًا قَالَ آتُونِي أُفْرِغْ عَلَيْهِ قِطْرًا»؛ براى من قطعات آهن بياوريد تا آنگاه كه ميان دو كوه برابر شد گفت بدميد تا وقتى كه آن [قطعات] را آتش گردانيد گفت مس گداخته برايم بياوريد تا روى آن بريزم .(1)
  لذا در سد ذوالقرنين آهن و مس به كار رفته و اين دو فلز در حالت مذاب با هم تركيب شده اند . ويژگی ديگر اين سد اين است كه طبق صريح آيه شريفه، ميان دو كوه قرار گرفته و آن را پر نموده است : «حَتَّى إِذَا سَاوَى بَيْنَ الصَّدَفَيْنِ»؛ تا آنگاه كه ميان دو كوه برابر شد.
  خصوصيت ديگر اين سد ، در آيه بعد ، اين گونه بيان شده است كه: «فَمَا اسْطَاعُوا أَن يَظْهَرُوهُ وَ مَا اسْتَطَاعُوا لَهُ نَقْبًا»؛
  [در نتيجه اقوام وحشى] نتوانستند از آن [مانع] بالا روند و نتوانستند آن را سوراخ كنند.(2)
  بنا بر اين يكی مواد بكار رفته در سد و ديگری مكان ايجاد شدن سد و نيز غير قابل نفوذ بودنش سه ويژگی بارز آن است.
  در حالی كه ديوار چين از آجر و مصالح مشابه ساخته شده و قابل نفوذ نيز می باشد و ضمنا بين دو كوه نيست و يا حداقل بين دو كوه را پر ننموده است، لذا ديوار چين نمی تواند سد ذوالقرنين باشد.
  طبق گواهی دانشمندان این سد در سرزمین قفقاز است. در این سرزمین میان دریای خزر و دریای سیاه سلسله کوه‏ هایی است، همچون یک دیوار که شمال را از جنوب جدا می کند. تنها تنگه ‏ای که میان این کوه‏ های دیوار مانند وجود دارد، تنگه "داریال" معروف است که در همان جا دیوار آهنین باستانی به چشم می خورد. به همین جهت بسیاری معتقدند که سد ذوالقرنین همین است.(3)

  _____________
  (1) كهف/ 96.
  (2) كهف/ 97.
  (3) تفسير نمونه، ج 12، ص 550 .

  كليد واژه ها: ياجوج و ماجوج، سد ذوالقرنين، ديوار چين

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۱/۲۱ در ساعت ۲۱:۰۰ دلیل: همکار ویراستار تدوین
  اليس الله بكاف عبده

  الهی ای فلک هرگز نگردی اگر دور سرحیدر نگردی
  الهی ای نفس بی مهر زهرا درون سینه رفتی برنگردی

  ****
  بشكند دستي كه هتك حرمت اين خانه كرد
  شيعه را سوزاند و خون در قلب صاحبخانه كرد

  حضرت زهرا (س) :
  كسی كه عبادت های خالصانه خود را به سوی خدا فرستد، پروردگار بزرگ برترین مصلحت را به سویش فرو خواهد فرستاد


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود