جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آيا درک احکام اسلام و آیات قرآن نياز به تسلط دارد ؟

نوشته
    9
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 52 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

آيا درک احکام اسلام و آیات قرآن نياز به تسلط دارد ؟

با عرض سلام و ادای احترام به همه ی اساتید گرامی!
    راستش من تازه عضو شدم؛
    من تو یه انجمن ورزشی و در تایپیک مخفی که مختص کاربران ویژه ی اون سایته و الان در رابطه با اسلام و قرآنه، با یه سری سؤال و ابهام و شبهه از طرف کاربران اون سایت روبرو شدم که چون خودم مسلط به جواب های اون سؤالات نبودم، اومدم اینجا و ازتون خواهش می کنم کمکم کنید تا به ابهامات مطرح شده در اون سایت پاسخ بدم!
    با تشکر از همه ی سروران گرامی!
    ابهامات رو در پست های بعدی نقل می کنم!!!

احکام اسلام و آیات قرآن تسلط نمیخواد.
    فیل هوا کردن که نیست، عربیه که خود من با توجه به حضور تو کشور عربی و بزرگ شدن بین اعراب می تونم بفهمم یعنی چی !
    بنده به متخصصش رجوع کردم، تنها چیزی که دستگیرم شد این بود که اون متخصصین(روحانیون) از این نمد فکر کلاهی برای خود هستند و قضیه ماست بند و ماست ترش به وجود میاد.
    چون اگر تایید بکنن که اسلام دستور به کشتار کفار رو داده در هر شرایطی، اون موقع دکان خودشون تخته میشه.

باز هم شما سوال من رو جواب ندادی
    کجای اروپا دارن در مورد قوانین اسلام تحقیق می کنن و به صورت آزمایشی انجامش هم میدن؟

کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث کلامي

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۳/۱۰ در ساعت ۱۹:۵۲
    الحمدلله الذی جعلنی من المتمسکین بولایة علی ابن ابیطالب و اولادهم المعصومین علیهم السلام

2.  

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط aznasleaftab نمایش پست
    احکام اسلام و آیات قرآن تسلط نمیخواد.
    فیل هوا کردن که نیست، عربیه که خود من با توجه به حضور تو کشور عربی و بزرگ شدن بین اعراب می تونم بفهمم یعنی چی !
    بنده به متخصصش رجوع کردم، تنها چیزی که دستگیرم شد این بود که اون متخصصین(روحانیون) از این نمد فکر کلاهی برای خود هستند و قضیه ماست بند و ماست ترش به وجود میاد.
    چون اگر تایید بکنن که اسلام دستور به کشتار کفار رو داده در هر شرایطی، اون موقع دکان خودشون تخته میشه.

باز هم شما سوال من رو جواب ندادی
    کجای اروپا دارن در مورد قوانین اسلام تحقیق می کنن و به صورت آزمایشی انجامش هم میدن؟
    [/quote]

با سلام و عرض ادب

برادر عزيزي كه اين مطالب رو فرمودند ادعا مي كنند كه «احکام اسلام و آیات قرآن تسلط نمیخواد» در حالي كه اين برخلاف عقل و منطق است ؛ زيرا احكام اسلام با تكيه بر چند آيه و روايت استنباط نمي شود براي بدست آوردن نظر دين در يك مسئله و رسيدن به دستورات شرع مقدس در آنمورد اكتفاي به يك آيه و يا روايت توسط امثال ما كه مجتهد نيستيم خطاي آشكاريست كه بر هيچكس پنهان نيست. مجتهد جامع‌الشرايط بعد از سالها تمرين و ممارست طاقت فرسا و بعد از شناخت كامل و همه‌جانبه يك موضوع و پس از احاطه كامل بر تمام آيات و روايات مرتبط با حكم آن موضوع و درنظر داشتن تمام قرائن و شواهد موجود نهايتا با كمال احتياط، نظر و فهم خود را در مورد حكم آن موضوع ارائه مي‌دهد، و اگر مسئله مربوط به جامعه اسلامي بود اين ولي فقيه است كه تكليف مسلمين را روشن مي‌كند.

آياتي كه دستور به قتل مشركين را صادر مي كنند مطلق نيستند :

مي فرمايد:

یَا أَیُّهَا النَّبِیُّ قُلْ لِمَنْ فِی أَیْدِیكُمْ مِنْ الأَسْرَى إِنْ یَعْلَمْ اللَّهُ فِی قُلُوبِكُمْ خَیْرًا یُؤْتِكُمْ خَیْرًا مِمَّا أُخِذَ مِنْكُمْ وَیَغْفِرْ لَكُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَحِیمٌ (أنفال: 70).

«ای پیامبر، به اسیرانی که در دست شما هستند بگو اگر خداوند بداند که در دلهای خود نیت خیری دارید بهتر از آنچه که از شما گرفته شده، به شما خواهد داد و گناهانتان را می‌آمرزد که خداوند بسی آمرزنده و مهربان است».

وَقَاتِلُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ الَّذِینَ یُقَاتِلُونَكُمْ وَلاَ تَعْتَدُوا إِنَّ اللَّهَ لاَ یُحِبُّ الْمُعْتَدِینَ (بقره: 190)
    «با کسانیکه به جنگ شما می‌آیند، در راه خدا پیکار کنید و تجاوز روا مدارید که خدا تجاوزگران را دوست نمی‌دارد».

این آیه شریفه، سه قید برای جنگ ذکر نموده نخست آنکه: مسلمانان در راه خدا بجنگند (نه برای دنیاطلبی و غنیمت‌یابی)! دوّم آنکه: مسلمانان با کسانی بجنگند که برای پیکار با ایشان آمده‌اند (نه کسانی که سر جنگ با آنها ندارند)! سوّم آنکه: مسلمانان به هیچکس تجاوز روا ندارند یعنی زنان و کودکان و پیران و کسانی را که اهل جنگ نیستند همه را محترم شمرند چنانکه طبری از ابن عبّاس (پسر عموی پیامبر) آورده که در تفسیر آیة مزبور گفت:

«لاتَقتُلُوا النِّساءَ وَلا الصِّبیانَ ولا الشَّیخَ الکَبیرَ ولا مَن أَلقی إِلَیکُمُ السَّلَمَ وَکَفَّ یدَهُ، فَإِن فَعَلتُم هذا فَقَدِ اعتَدَیتُم». (تفسیر طبری، ذیل آیة 190 از سورة بقره)

یعنی: «زنان و کودکان و پیرمردان و کسی که اظهار صلح به شما می‌کند و دست از جنگ باز می‌کشد، هیچکدام را نکشید که اگر چنین کردید بی‌تردید تجاوز نموده‌اید».

وَإِنْ جَنَحُوا لِلسَّلْمِ فَاجْنَحْ لَهَا وَتَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ الْعَلِیمُ (أنفال: 61).
    «اگر دشمنان به صلح تمایل نشان دادند تو نیز بدان متمایل شو و بر خدا توکّل کن که او شنوا و دانا است».
    امام صادق (ع)نقل می کند که رسول خدا (ص) مسلمانان را از قتل زنان و کودکان در زمان جنگ و در سرزمین دشمن نهی نموده است ، مگر این که آنها نیز به جنگ دست ببرند : « حتی زنی که در جنگ مشارکت داشت تا آنجا که می توانی از کشتن وی چشم پوشی کن » .

امام صادق (ع) از پیامبر (ص) نقل می کند که فرمود : « و لا تسبوا اهل الشرک ، مشرکان را فحش و ناسزا نگویید »

امام صادق (ع) از امام علی (ع) نقل می کند که رسول خدا (ص) مسلمانان را از ریختن سم در سرزمین مشرکان نهی می کرد. این روایت نشان می دهد که هر گونه کاربرد مواد شیمیایی در جنگ ممنوع است ، رسول خدا (ص) حتی آتش زدن درختان و محصولات کشاورزی را نیز ممنوع اعلام می کردند .

پیامبر (ص) وقتی که معاذ بن حبل و ابوموسی اشعری را به یمن اعزام می کرد به آنان فرمود : « تشاورا و تطاوعا و یسرا و بشرا و لا تنفرا ، با هم مشورت کنید ، همیاری نمایید ، کارها را آسان نشان دهید ( به مردم در مورد اسلام ) بشارت و مژده دهید و ایجاد نفرت نکنید »

امام صادق فرمود : پیامبر اسلام (ص) هنگامی که می خواست سپاهی برای جنگ اعزام کند ، آنان را فرا می خواند و در برابرشان می نشست و می فرمود : « با نام خدا و برای خدا و در راه خدا سفر را آغاز کنید ، نیرنگ و حقه نزنید ، مثله نکنید ، سالخوردگان ، کودکان و زنان را نکشید ، درختی را نبرید مگر مجبور شوید »

امام علی (ع) در سفارش به لشکریان خود در جنگ صفین پس از این که سفارش نمود ، آغازگر جنگ نباشید ، فرمود : « فراریان را نکشید ، ناتوان ها را ضربت نزنید ، مجروحان را به قتل نرسانید ، با اذیت و آزار زنان را به هیجان نیاورید ، اگر چه آنها به شما دشنام دهند و متعرض آبروی شما گردند »

پیامبر اسلام (ص) فرمود : « از کشتن پیران و کودکان مشرکان دست نگه دارید »

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۳/۱۰ در ساعت ۱۹:۵۱

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری