جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا قرآن در شب نازل شد؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۹۰
  نوشته
  1
  مورد تشکر
  1 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  چرا قرآن در شب نازل شد؟
  چرا قرآن در شب نازل شد و این اتفاق در روز نیفتاد؟


  کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث قرآني
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۳/۱۲ در ساعت ۲۰:۱۰

 2. تشکرها 2


 3. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  نوشته
  2,764
  مورد تشکر
  6,856 پست
  حضور
  15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  2  سلام به شما دوست گرامی,

  شب قدر، شب باعظمتى است؛ چنان‏ كه خود قرآن، شب قدر را با عباراتی که دال بر عظمت و رفعت این شب است، توصيف مى‏ كند:

  بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحيم‏
  إِنَّا أَنْزَلْناهُ في‏ لَيْلَةِ الْقَدْرِ
  وَ ما أَدْراكَ ما لَيْلَةُ الْقَدْرِ
  لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ
  تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فيها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ
  سَلامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ (سوره قدر)
  به نام خداوند بخشنده مهربان
  ما آن [قرآن‏] را در شب قدر نازل كرديم!
  و تو چه مى‏ دانى شب قدر چيست
  شب قدر بهتر از هزار ماه است!
  فرشتگان و «روح» در آن شب به اذن پروردگارشان براى (تقدير) هر كارى نازل مى ‏شوند.
  شبى است سرشار از سلامت (و بركت و رحمت) تا طلوع سپيده!


  و در آیه دیگر می فرماید:

  وَ الْكِتابِ الْمُبينِ
  إِنَّا أَنْزَلْناهُ في‏ لَيْلَةٍ مُبارَكَةٍ إِنَّا كُنَّا مُنْذِرينَ (دخان/2و3)
  سوگند به اين كتاب روشنگر،
  كه ما آن را در شبى پر بركت نازل كرديم ما همواره انذاركننده بوده ‏ايم!

  بیشتر مفسّران‌، این شب مبارک را به شب قدر تفسیر کرده‌اند. از اين رو، مناسب است كه قرآن با عظمت و مبارک، در این شب عظیم و پربرکت نازل گردد.

  از سوی دیگر مطابق روایات، در شب قدر، سرنوشت انسان‏ ها براى يك سال، بر طبق لياقت‏ ها و شايستگى‏ هاى آنان تعيين مى‏ شود بنابراین مناسب است كه قرآن، كه يك كتاب سرنوشت‏ ساز و هدايت‏ گر برای بشر است، در شب قدر (يعنى در شب تعيين سرنوشت‏ ها) نازل گردد؛ عظمت شب قدر مى ‏طلبد كه قرآن به عنوان يك كتاب سرنوشت ساز، در این شب مبارک نازل شود.

  نکته دیگر اینکه: قرآن کریم در طول 23 سال نبوت و در شرایط مختلف زمانی و مکانی بر پیامبر اکرم (ص) نازل می شده و بعضا آیات یا سوره هایی هم در طول روز بر حضرت نازل شده است؛ نزول قرآن در شب قدر یا به معنای آغاز نزول قرآن در این شب است و یا به معنای نزول دفعی آن بر قلب مبارک پیامبر اسلام (ص) است.
  ویرایش توسط مدیر تدوین : ۱۳۹۳/۱۰/۲۹ در ساعت ۰۳:۳۳ دلیل: حذف نقل قول پرسشگر
  وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
  و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستند 4. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۸۹
  نوشته
  2,764
  مورد تشکر
  6,856 پست
  حضور
  15 روز 10 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  3
  آپلود
  0
  گالری
  2

  جمع بندی
  پرسش:
  چرا قرآن در شب نازل شد و این اتفاق در روز نیفتاد؟


  پاسخ:
  شب قدر، شب با عظمتى است؛ چنان‏ كه خود قرآن، شب قدر را با عباراتی که دال بر عظمت و رفعت این شب است، توصيف مى‏ كند: «لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِنْ أَلْفِ شَهْرٍ تَنَزَّلُ الْمَلائِكَةُ وَ الرُّوحُ فيها بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ كُلِّ أَمْرٍ سَلامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ»؛ شب قدر بهتر از هزار ماه است! فرشتگان و «روح» در آن شب به اذن پروردگارشان براى (تقدير) هر كارى نازل مى ‏شوند. شبى است سرشار از سلامت (و بركت و رحمت) تا طلوع سپيده!(1)

  و در آیه دیگر می فرماید: «إِنَّا أَنْزَلْناهُ في‏ لَيْلَةٍ مُبارَكَةٍ»؛ ما آن را در شبى پر بركت نازل كرديم.(2)
  بیشتر مفسّران‌، این شب مبارک را به شب قدر تفسیر کرده‌اند. از اين رو، مناسب است كه قرآن با عظمت و مبارک، در این شب عظیم و پربرکت نازل گردد.

  از سوی دیگر مطابق روایات، در شب قدر، سرنوشت انسان‏ ها براى يك سال، بر طبق لياقت‏ ها و شايستگى‏ هاى آنان تعيين مى‏ شود، بنا بر این، مناسب است كه قرآن، كه يك كتاب سرنوشت‏ ساز و هدايت‏ گر برای بشر است، در شب قدر (يعنى در شب تعيين سرنوشت‏ ها) نازل گردد؛ عظمت شب قدر مى ‏طلبد كه قرآن به عنوان يك كتاب سرنوشت ساز، در این شب مبارک نازل شود.
  نکته دیگر این که قرآن کریم در طول 23 سال نبوت و در شرایط مختلف زمانی و مکانی بر پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله ) نازل می شده، و بعضا آیات یا سوره هایی هم در طول روز بر حضرت نازل شده است؛ نزول قرآن در شب قدر یا به معنای آغاز نزول قرآن در این شب است و یا به معنای نزول دفعی آن بر قلب مبارک پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) است.

  مطلی دیگر؛از نگاه قرآن شب دارای ویژگی های خاصی می باشد:
  1- زمان آرامش:
  الف) «هُوَ الَّذي جَعَلَ لَكُمُ اللَّيْلَ لِتَسْكُنُوا فيهِ وَ النَّهارَ مُبْصِراً إِنَّ في‏ ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَسْمَعُونَ»؛ او كسى است كه شب را براى شما آفريد، تا در آن آرامش بيابيد و روز را روشنى بخش (تا به تلاش زندگى پردازيد) در اين ها نشانه ‏هايى است براى كسانى كه گوش شنوا دارند!(3)
  ب) «وَ هُوَ الَّذي جَعَلَ لَكُمُ اللَّيْلَ لِباساً وَ النَّوْمَ سُباتاً وَ جَعَلَ النَّهارَ نُشُوراً»؛ او كسى است كه شب را براى شما لباس قرار داد و خواب را مايه استراحت و روز را وسيله حركت و حيات!(4)
  ج) «هُوَ الَّذي جَعَلَ لَكُمُ اللَّيْلَ لِتَسْكُنُوا فيهِ وَ النَّهارَ مُبْصِراً إِنَّ في ذلِكَ لَآياتٍ لِقَوْمٍ يَسْمَعُونَ»؛ او كسى است كه شب را براى شما آفريد، تا در آن آرامش بيابيد و روز را روشنى بخش (تا به تلاش زندگى پردازيد) در اين ها نشانه ‏هايى است براى كسانى كه گوش شنوا دارند!(5)

  2- زمان عبادت:
  الف) «وَ مِنَ اللَّيْلِ فَتَهَجَّدْ بِهِ نافِلَةً لَكَ عَسى‏ أَنْ يَبْعَثَكَ رَبُّكَ مَقاماً مَحْمُوداً»؛ و پاسى از شب را (از خواب برخيز، و) قرآن (و نماز) بخوان! اين يك وظيفه اضافى براى توست اميد است پروردگارت تو را به مقامى در خور ستايش برانگيزد!(6)
  ب) «إِنَّ ناشِئَةَ اللَّيْلِ هِيَ أَشَدُّ وَطْئاً وَ أَقْوَمُ قيلاً إِنَّ لَكَ فِي النَّهارِ سَبْحاً طَويلاً»؛ مسلّماً نماز و عبادت شبانه پابرجاتر و با استقامت ‏تر است و تو در روز تلاش مستمر و طولانى خواهى داشت‏.(7)
  ج) «أَمَّنْ هُوَ قانِتٌ آناءَ اللَّيْلِ ساجِداً وَ قائِماً يَحْذَرُ الْآخِرَةَ وَ يَرْجُوا رَحْمَةَ رَبِّهِ»؛ (آيا چنين كسى با ارزش است) يا كسى كه در ساعات شب به عبادت مشغول است و در حال سجده و قيام، از عذاب آخرت مى ‏ترسد و به رحمت پروردگارش اميدوار است؟!(8)

  3- زمان نزول فرشتگان:
  الف) «أَقِمِ الصَّلاةَ لِدُلُوكِ الشَّمْسِ إِلى‏ غَسَقِ اللَّيْلِ وَ قُرْآنَ الْفَجْرِ إِنَّ قُرْآنَ الْفَجْرِ كانَ مَشْهُوداً»؛ نماز را از زوال خورشيد (هنگام ظهر) تا نهايت تاريكى شب [نيمه شب‏] برپا دار و هم چنين قرآن فجر [نماز صبح‏] را چرا كه قرآن فجر، مشهود (فرشتگان شب و روز) است‏.(9)

  ________
  (1) قدر/3-5.
  (2) دخان/3.
  (3) يونس/67.
  (4) فرقان/47.
  (5) يونس/67.
  (6) اسراء/79.
  (7) مزمل/6و7.
  (8) زمر/9.
  (9) اسراء/78.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۰۲/۱۵ در ساعت ۰۰:۰۹ دلیل: همکار ویراستار تدوین
  وَ مَنْ يُطِعِ اللَّهَ وَ الرَّسُولَ فَأُولئِكَ مَعَ الَّذينَ أَنْعَمَ اللَّهُ عَلَيْهِمْ مِنَ النَّبِيِّينَ وَ الصِّدِّيقينَ وَ الشُّهَداءِ وَ الصَّالِحينَ وَ حَسُنَ أُولئِكَ رَفيقاً (نساء/69)
  و كسى كه خدا و پيامبر را اطاعت كند، همنشين كسانى خواهد بود كه خدا، نعمت خود را بر آنان تمام كرده از پيامبران و صدّيقان و شهدا و صالحان و آنها رفيق هاى خوبى هستنداطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود