جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چه کساني در قيامت حق شفاعت دارند؟

نوشته
    54
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چه کساني در قيامت حق شفاعت دارند؟

سلام میخواستم بپرسم چه کساني در قيامت حق شفاعت دارند؟

کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث کلامي
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۳/۱۲ در ساعت ۲۱:۱۸

2.  

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط arameshe_zendeghi نمایش پست

کارشناس بحث : پاسخگوي مباحث کلامي

با سلام و عرض ادب

در ابتدا بايستي بدانيم دسته اي از آيات شفاعت را حق خاص خداوند مي دانند : «قل لله الشفاعه جميعا ؛ شفاخعت حق خداست » ( سوره ي زمر 44 ) و نفي مي کند که شفاعت حق ديگري باشد و دسته اي ديگر از آيات شفاعت را براي غير خدا هم ثابت مي کنند «من ذاالذي يشفع عنده الا باذنه » (سوره ي بقره آيه ي 225 )کساني هستند که نزد خداوند شفاعت مي کنند . به نظر مي رسد که در بدو امر و اين دو دسته از آيات با هم تنافي و تضاد داشته باشند . براي رفع اين مسأله بايد از خود قرآن کمک بگيريم . اگر ما مي گوييم خداوند حق شفاعت را دارد به اين معناست که مالک شفاعت خداست ، شفاعت اصالتاً حق خداست ، خداوند است که مالک حقيقي شفاعت است .

در قرآن کريم (سوره ي مريم آيه ي 87 )آمده است : «لا يملکون الشفاعه الا من اتخذ عند الرحمن عهدا ؛ هيچ کس مالک شفاعت نيست مگر اينکه خدا به او تعهدي داده باشد ».پس مالک حقيقي شفاعت خداست اگر ديگران مي توانند شفاعت بکنند به تبع اذن خداست ، يک شرايط خاصي حاصل مي شود خداوند حق خودش را به ديگران واگذار مي کند ولي حقيقتاً حق اوست نه حق غير او ، در آيه ي ديگري (سوره ي طه ، آيه ي 109 ) مي فرمايد که :

«يومئذ لا تنفع الشفاعه الا من اذن له الرحمن و رضي له قولا »، در روز قيامت شفاعت احدي سود نمي بخشد مگر آنکه طايفه اي که خداوند از گفتار آنها راضي باشد

«و من اذن له الرحمن » و خداوند به آنها اذن داده باشد .

بنابراين تفاوت شفاعت غير با شفاعت خدا در اين است که شفاعت خدا حقيقي و اصالتي است اما شفاعت اولياء خداوند يک شفاعت اذني است ، به اذن خداوند آنها مي توانند شفاعت بکنند و از اين سيستم تعبير مي کنند به سيستم طولي ، شفاعت اهل بيت و اولياء خدا در طول شفاعت خداست و دوم آنکه اگر ما مي گوييم شفاعت حق خداست ؛ يعني اينکه خداوند در ارائه شفاعتش مطلق است ، هيچ محدوديتي ندارد اما شفاعت اولياء خدا محدوديت دارد آنها نمي توانند هرکسي را که مي خواهند شفاعت کنند بلکه آنها مي توانند هر کسي را که مي خواهند شفاعت کنند بلکه آنها مي توانند کساني را شفاعت بکنند که خدا مي خواهد و خداوند به آن امر راضي است :«لا يشفعون الا لمن ارتضي » (سوره ي مبارکه ي انبياء آيه ي 28 )اولياء خداوند از کسي شفاعت نمي کنند مگراينکه خدا از آن کس راضي باشد بنابراين بين اين دو شفاعت تنافي وجود ندارد .

نتيجه اينكه :

اولا شفاعت بالاصاله و بالحقيقه از آن خداست

و ثانيا خداوند شفاعت را به اولياء الله و مقربان درگاه خداوند واگذار مي کند ، و در رأس همه آنها خاندان عظيم الشان پيامبر اسلام (ص) هستند .

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

پیامبر اسلام فرمود: شفاعت کنندگان روز قیامت انبیاء علما و شهیدان هستند.

نوشته
    227
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    3 ساعت 13 دقیقه
    دریافت
    12
    آپلود
    0
    گالری
    2

استاد ما می گفت:

منزله ی یک دوست خوب آنقدر بالا است که اگر او فرد خوبی باشد می تواند دوستش را از جهنم بیرون بکشد و اورا شفاعت کند.

استاد دیگر ما می گفت:
    (به ترتیب نیست)
    پیامبر
    سپس امامان
    سپس اولیاء
    شهیدان
    و.....
    در آخر بازهم کسانی در جهنم می ماندند و دیگر کسی نیست که شافی آن ها باشد.....
    در این صورت بود که طبق روایاتی می گوید:
    در آخر خود خداوند شافی تمام کسانی که در جهنم هستند می شود.
    متن عربی حدیث.ملاصدار در کتابش آورده است
    ملاصدارا:
    آخر من یشفع هو ارحم الراحمین

براستی ارحم الراحمین است
    به نظر من بسیار جالبه!
    خدمات طراحی برای وب نویسان ارزشی

www.islamdesign.blogfa.com

نوشته
    1,284
    صلوات
    17904000
    تعداد دلنوشته
    263
    مورد تشکر
    2 پست
    حضور
    9 روز 2 ساعت 21 دقیقه
    دریافت
    7
    آپلود
    0
    گالری
    0

راهنما

نقل قول نوشته اصلی توسط islamic نمایش پست
    استاد ما می گفت:

منزله ی یک دوست خوب آنقدر بالا است که اگر او فرد خوبی باشد می تواند دوستش را از جهنم بیرون بکشد و اورا شفاعت کند.

استاد دیگر ما می گفت:
    (به ترتیب نیست)
    پیامبر
    سپس امامان
    سپس اولیاء
    شهیدان
    و.....
    در آخر بازهم کسانی در جهنم می ماندند و دیگر کسی نیست که شافی آن ها باشد.....
    در این صورت بود که طبق روایاتی می گوید:
    در آخر خود خداوند شافی تمام کسانی که در جهنم هستند می شود.
    متن عربی حدیث.ملاصدار در کتابش آورده است
    ملاصدارا:
    آخر من یشفع هو ارحم الراحمین

براستی ارحم الراحمین است
    به نظر من بسیار جالبه!
    سلام خدمت شما دوست گرامی
    من با قسمت ارحم الراحمینش که گفتید مشکل دارم
    خداوند نسبت به مومنین ارحم الراحمینه و نیازی نیست که همه کسانی که به دین او ظلم کردند را مورد رحمت قرار بده
    خداوند هیچ فرقی بین بندگانش قرار نمیده و این بندگان هستند که بین خودشان تفاوتی میگذارند
    پیامبر اسلامی که با غلامان غذا میخورد
    اما حالا زمانه عوض شده ولی دین خدا استوار هست و پایدار
    خیلی ها هستند که مستحق غذاب و نفرین خدا شدند
    خوش بحال آنهایی که قلبا و با ذکر عملی از خداوند جهت آمرزش دعا کنند و خداوند دعایشان را بپذیرد
    بدرستی که خدا در روی زمین کارگزارانی دارد که برای دین خود تلاش میکنند و او مزد هر کس را با تلاشش میده.
    یا علی
    بر خاتم انبیاء محمد مصطفی صلوات

نوشته
    2,042
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    2 روز 23 ساعت 25 دقیقه
    دریافت
    4
    آپلود
    0
    گالری
    0

جمع بندي :

پرسش:

پاسخ:

دسته اي از آيات شفاعت را حق خاص خداوند مي دانند : «قل لله الشفاعه جميعا ؛ شفاخعت حق خداست » ( سوره ي زمر 44 ) و نفي مي کند که شفاعت حق ديگري باشد و دسته اي ديگر از آيات شفاعت را براي غير خدا هم ثابت مي کنند «من ذاالذي يشفع عنده الا باذنه » (سوره ي بقره آيه ي 225 )کساني هستند که نزد خداوند شفاعت مي کنند . به نظر مي رسد که در بدو امر و اين دو دسته از آيات با هم تنافي و تضاد داشته باشند . براي رفع اين مسأله بايد از خود قرآن کمک بگيريم . اگر ما مي گوييم خداوند حق شفاعت را دارد به اين معناست که مالک شفاعت خداست ، شفاعت اصالتاً حق خداست ، خداوند است که مالک حقيقي شفاعت است .

در قرآن کريم (سوره ي مريم آيه ي 87 )آمده است : «لا يملکون الشفاعه الا من اتخذ عند الرحمن عهدا ؛ هيچ کس مالک شفاعت نيست مگر اينکه خدا به او تعهدي داده باشد ».پس مالک حقيقي شفاعت خداست اگر ديگران مي توانند شفاعت بکنند به تبع اذن خداست ، يک شرايط خاصي حاصل مي شود خداوند حق خودش را به ديگران واگذار مي کند ولي حقيقتاً حق اوست نه حق غير او ، در آيه ي ديگري (سوره ي طه ، آيه ي 109 ) مي فرمايد که :

«يومئذ لا تنفع الشفاعه الا من اذن له الرحمن و رضي له قولا »، در روز قيامت شفاعت احدي سود نمي بخشد مگر آنکه طايفه اي که خداوند از گفتار آنها راضي باشد

«و من اذن له الرحمن » و خداوند به آنها اذن داده باشد .

بنابراين تفاوت شفاعت غير با شفاعت خدا در اين است که شفاعت خدا حقيقي و اصالتي است اما شفاعت اولياء خداوند يک شفاعت اذني است ، به اذن خداوند آنها مي توانند شفاعت بکنند و از اين سيستم تعبير مي کنند به سيستم طولي ، شفاعت اهل بيت و اولياء خدا در طول شفاعت خداست و دوم آنکه اگر ما مي گوييم شفاعت حق خداست ؛ يعني اينکه خداوند در ارائه شفاعتش مطلق است ، هيچ محدوديتي ندارد اما شفاعت اولياء خدا محدوديت دارد آنها نمي توانند هرکسي را که مي خواهند شفاعت کنند بلکه آنها مي توانند هر کسي را که مي خواهند شفاعت کنند بلکه آنها مي توانند کساني را شفاعت بکنند که خدا مي خواهد و خداوند به آن امر راضي است :«لا يشفعون الا لمن ارتضي » (سوره ي مبارکه ي انبياء آيه ي 28 )اولياء خداوند از کسي شفاعت نمي کنند مگراينکه خدا از آن کس راضي باشد بنابراين بين اين دو شفاعت تنافي وجود ندارد .

نتيجه اينكه :

الف: شفاعت بالاصاله و بالحقيقه از آن خداست

ب: خداوند شفاعت را به اولياء الله و مقربان درگاه خداوند واگذار مي کند ، و در رأس همه آنها خاندان عظيم الشان پيامبر اسلام (ص) هستند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری