جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چطور میتوان فکر غیر خدا را نکرد و دل از غیرخدا برید و دل نبست؟

نوشته
    87
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 18 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چطور میتوان فکر غیر خدا را نکرد و دل از غیرخدا برید و دل نبست؟

سلام و خسته نباشید و تشکر از زحمات میشه لطفا بگید چطور میتوان فکر غیر خدا را نکرد و دل از غیرخدا برید و دل نبست؟

کارشناس بحث :‌پاسخگوي معارف ديني
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ در ساعت ۰۲:۲۴

2.  

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط roshan_del نمایش پست
    سلام و خسته نباشید و تشکر از زحمات میشه لطفا بگید چطور میتوان فکر غیر خدا را نکرد و دل از غیرخدا برید و دل نبست؟

کارشناس بحث :‌پاسخگوي معارف ديني
    السلام علیک یا جوادالائمه

با سلام خدمت شما و عرض تبریک میلاد باب الحوائج امام جواد علیه السلام

در مناجات شعبانیه مولا امیر المومنین علی علیه السلام می فرمایند :

اِلهي هَبْ لي كَمالَ الْاِنْقِطاعِ اِلَيْكْ.
    خدایا! مرا كمال گسستن از غير و پيوستن به خودت عطا کن.

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

چرا باید فقط به خدا دل ببندیم؟؟؟؟

1.
    پیوستن به غیر خدا و امید داشتن به غیر او ، امیدی واهی است .

مَثَلُ الَّذِينَ اتَّخَذُوا مِن دُونِ اللَّهِ أَوْلِيَاء كَمَثَلِ الْعَنكَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَيْتًا وَإِنَّ أَوْهَنَ الْبُيُوتِ لَبَيْتُ الْعَنكَبُوتِ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ ﴿عنکبوت/۴۱﴾

كسانی كه غير از خدا را اولياء خود برگزيدند، همچون عنكبوتند كه خانه ‏ای برای خود انتخاب كرده و سست ترين خانه ‏ها خانه عنكبوت است اگر مي‏دانستند!

در روایات هم آمده است که فقط باید به خداوند امید داشت و تنها دل به خدا بست.

امام علی (علیه السلام):اِجْعَلوُا كُلَّ رَجَائِكُمْ لِلّهِ سُبْحَانَهُ وَ لا تَرْجُوا أحَداً سِواهُ فَإِنَّهُ مَا رَجَا أحدٌ غَيْرَ اللهِ تَعَالی إِلا خَابَ.(غررالحکم،صفحه 196، روایت 3861)

تمامی امیدتان را به خداوند قرار دهید و به هیچ‌کس غیر از خداوند دل نبندید. پس به راستی كه هيچكس به غير خداوند اميد نبست، ‌مگر اينكه محروم و زيانكار گرديد.

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

2. خداوند بی نیاز مطلق و غیر او محتاج و نیازمندند.

يَا أَيُّهَا النَّاسُ أَنتُمُ الْفُقَرَاء إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ (فاطر/15)

اى مردم ! شما (همگى ) نيازمندان به خدا هستيد، تنها خداوند است كه بى نياز و شايسته هرگونه حمد و ستايش است .

خداى سبحان غنىّ بالذات است ، او مى تواند همه انسان ها را از بين ببرد، چون از آنان بى نياز است ، و آنان بالذات فقيرند، و نمى توانند به چيزى غير از خدا، از خدا بى نياز شوند.
    و ملاك در غناى خدا از خلق ، و فقر خلق به خداى تعالى ، اين است كه : خدا خالق و مدبر امور ايشان است .

ترجمه تفسير الميزان ،ج 17 ،ص 45.

و شاعر چه زیبا سروده است که

هر که منظور خود از غير خدا می طلبد
    چو گدايی است که حاجت ز گدا می طلبد

کسی که خودش فقیر و نیازمند است چگونه می تواند نیاز نیازمندی را برطرف کند؟؟؟
    !!!
    ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 4 : ۱۳۹۰/۰۳/۲۳ در ساعت ۲۳:۱۶

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط roshan_del نمایش پست
    مهمترین راه و بهترین دستورالعمل ، افزایش معرفت و شناخت نسبت به حضرت حق است.
    اگر به این مطلب یقین پیدا کنیم که فقط خداوند بی نیاز مطلق است ، تنها اوست که قدرت بر برطرف کردن مشکلات بندگان دارند ، هیچ نیرو واراده ای نمی تواند در جهان بدون ارادۀ خدا تاثیر گذار باشد، هر یک از موجودات وابسته به خدایند و از خود چیزی ندارند ؛ در این صورت دل از غیر خدا می بریم و فقط به خدا روی می کنیم و غیر خدا را هیچکاهر می دانیم و به آن ها فکر هم نمی کنیم.

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

تذکر مهم : توضیحات فوق

1. هیچگونه منافاتی با استفاده از ابزار و اسباب ( مانند رفتن به نزد پزشک به هنگام بیماری و ...) ندارد . زیرا ما اسبباب و علل مادی را مستقل در تاثیر گذاری نمی دانیم و می دانیم لا موثر فی الوجود الا الله .

2. با مسائلی مانند توسل ، شفاعت و ... تعارض و تنافی ندارد. در تاپیک های متعددی در این زمینه بحث های مفصلی شده است. ما آن بزرگواران را واسطه هایی بین خود و خدا می دانیم

نوشته
    2,773
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    13 ساعت 47 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    گفتنش ساده است ولی عمل کردن به اون خیلی سخته
    واقعا کی می تونه ادعا کنه که جز خدا به هیچ کس دل نبسته حداقل آدم پدر و مادرشو که دوست داره و دلبستگیش هستن
    پس هر چه قدر هم بگیم خوبه ولی باز کسی نمی تونه بهش عمل کنه.
    ولی امیدوارم که به خواستمون حداقل نزدیک بشیم.
    مغزهاي بزرگ درباره ايده ها فکر مي کنند

مغزهاي متوسط درباره حوادث

و مغزهاي کوچک درباره مردم !

شايد زندگي آن جشني نباشد که آرزويش را داشتي اما حال که به آن دعوت شدي تا ميتواني زيبا برقص
    .

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط khaleghifar78 نمایش پست
    سلام
    گفتنش ساده است ولی عمل کردن به اون خیلی سخته
    واقعا کی می تونه ادعا کنه که جز خدا به هیچ کس دل نبسته حداقل آدم پدر و مادرشو که دوست داره و دلبستگیش هستن
    پس هر چه قدر هم بگیم خوبه ولی باز کسی نمی تونه بهش عمل کنه.
    ولی امیدوارم که به خواستمون حداقل نزدیک بشیم.
    با سلام خدمت شما

نکته زیبایی در گفته های شما بود که لازم است بیشتر توضیح داده شود.
    در تاپیک چطوري ميتونيم همه آدمارو دوست داشته باشيم؟ توضیح داده شد که همه مخلوقات ، مظاهر و نشانه های خداوند هستند و از این جهت باید همه را دوست داشت چون با دیدن آن ها به یاد عظمت ، قدرت ، علم و .... خداوند می افتیم.اما چیزی که ناپسند و مذموم است :
    1.دلبستگی به این امور دنیوی و غرق در مادیات شدن و خدا را فراموش کردن است .
    2. قدرت مستقل به پدیده های مادی و غیر خدایی دادن. آن ها را همه کاره دانشتن و امید خود را معطوف آن ها کردن.

10. تشکر

نوشته
    660
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    9 ساعت 2 دقیقه
    دریافت
    265
    آپلود
    0
    گالری
    0

با سلام
    راه اون فقط و فقط در عبودیت خداست.
    عبودیت هم یعنی اینکه تو در هر لحظه تنها صاحب اختیارت رو خدا بدونی نه شیطون و نه مردم و نه دنیا و نه نفست. چرا که ما در هر لحظه یا عبد خداییم یا عبد یکی از اینها.
    برای اونکه هم در هر لحظه بتونیم خدا رو انتخاب کنیم، چجوری بگم:
    بذارین ساده اش کنم و کمی به عقب برم.
    ما ی غریزه داریم که ما رو از بقیه حیوونا و آفریده های خدا جدا کرده و اون غریزه بهتر طلبیه
    غریزه بهتر طلبی ما دنبال بهترین در هر لحظه است. برای شناخت بهتر چون صفت تفضیلیه ، ـ حواسا که هست ـ دو طرف داریم که باید یکی را انتخاب کرد و بریا انتخاب بهترین هم باید شناخت داشت و برای شناخت هم هر شناختی داشتی بهترت نسبت به همون شناختت عوض میشه. برای شناخت نیاز به سوال داریم که این دو طرف هر کدوم چی دارن در بحث ما و چی به من میدن و چی از میگیرن؟
    ببینید پس باید از سوال شروع کرد:
    ما در هر لحظه عبد چه کسانی می تونیم باشیم:
    از قرآن بر می آید ما در هر لحظه می تونیم خودمون رو خرج یکی از اینا یی که در این 5 دسته هستن بکنیم:
    یا خرج دنیا یا مردم یا نفس یا شیطان اما کنار اینها ی پنجمی هم هست ایشالا که اون خداست.
    پس باید مقایسه کرد معبودها را و در این مقایسه باید دید هرکدوم چی میدن و چی میگیرن و چی دارن.
    بازم خلاصه کنم در نهایت به این نتیجه می رسین که اون 4 تا غیر خدا همه من رو واسه خودشون می خواهند و همه شون به من نیاز دارن و نیومدند که نیازی از من برطرف کنند بلکه اومدند منو برده خودشون کنن.
    اما من ادمم یا به عبارت بهتر انسانم و می تونم انتخاب کنم بهترین را که در کنار این چهارتاست و روی این چهار تا صفتش باید فکر کرد. البته قبل اون چهار تا روی خالقیت او که چون خالق است پس ی صفاتی خالقیتش می اورد:
    1 ـ از من به من نزدیک تر است. 2 ـ از من به من آگاه تر و 3 ـ از من به من مهربان تر و در کنار اینها او نیامده تا سودی کند بلکه آمده تا نیازهای مرا بر طرف کند. حالا که اینجوره و من مقایسه کردم خودم میام و اون را به عنوان معبود انتخاب می کنم و هر لحظه ام را خرج اون می کنم نه دیگری.
    خب حالا میخوام عبد باشم. اول راهه و سختی کار شروع میشه.
    عبد بدون اذن مولا از جاش تکون نمیخوره.
    فرق برده و بنده را توجه کردین که یکی اختیاری است ( عبد) اما برده اجباری به رقیت می کشاننش.
    خب عبد دنبال امر است. فافعلوا ما تومرون توی داستان گاو بنی اسراییل
    امر خدا به چه کاری تعلق می گیره؟
    به مهم ترین کار در لحظه
    حالا اگه دو کار مهم بود: تا میشه جمع کنیم. اگر نشد ی ملاک هایی هست که اولیش اون است که اون ملاک ها رو شاید اگه برسم از تفسیر سوره کافرون مرحوم علی صفایی براتون بذارم اگه وقت کنم تایپ کنم. یا اگه نرم افزار کتاباش گیرم بیاد.
    یا علی
    بازم عذر میخوام که به دلیل کمبود وقت خلاصه نوشتم.
    اگه نا مفهوم بود پیام بدین بیام باز کنم موضوع رو.
    یا علی
    التماس دعا
    دوست دار و خادم همه قرآن پژوهان عزيز و محترم
    همگام با وحي ( تفسير به ترتيب نزول ) خادم قرآن در سايت
    http://www.hbv.ir

به جهت مسئولیتی که بر عهده ام قرار گرفته، مدتی حضور فعال ندارم. التماس دعا از همه دوستان

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

جمع بندی

با سلام و تشکر از بزرگواران شرکت کننده در بحث

پرسش : میشه لطفا بگید چطور میتوان فکر غیر خدا را نکرد و دل از غیرخدا برید و دل نبست؟

پاسخ : در مناجات شعبانیه مولا امیر المومنین علی علیه السلام می فرمایند :اِلهي هَبْ لي كَمالَ الْاِنْقِطاعِ اِلَيْكْ.خدایا! مرا كمال گسستن از غير و پيوستن به خودت عطا کن.

الف: چرا باید فقط به خدا دل ببندیم؟؟؟؟

1.پیوستن به غیر خدا و امید داشتن به غیر او ، امیدی واهی است .مَثَلُ الَّذِينَ اتَّخَذُوا مِن دُونِ اللَّهِ أَوْلِيَاء كَمَثَلِ الْعَنكَبُوتِ اتَّخَذَتْ بَيْتًا وَإِنَّ أَوْهَنَ الْبُيُوتِ لَبَيْتُ الْعَنكَبُوتِ لَوْ كَانُوا يَعْلَمُونَ ﴿1﴾ كسانی كه غير از خدا را اولياء خود برگزيدند، همچون عنكبوتند كه خانه ‏ای برای خود انتخاب كرده و سست ترين خانه ‏ها خانه عنكبوت است اگر مي‏دانستند!

در روایات هم آمده است که فقط باید به خداوند امید داشت و تنها دل به خدا بست.امام علی (علیه السلام):اِجْعَلوُا كُلَّ رَجَائِكُمْ لِلّهِ سُبْحَانَهُ وَ لا تَرْجُوا أحَداً سِواهُ فَإِنَّهُ مَا رَجَا أحدٌ غَيْرَ اللهِ تَعَالی إِلا خَابَ.(2) تمامی امیدتان را به خداوند قرار دهید و به هیچ‌کس غیر از خداوند دل نبندید. پس به راستی كه هيچكس به غير خداوند اميد نبست، ‌مگر اينكه محروم و زيانكار گرديد.

2. خداوند بی نیاز مطلق و غیر او محتاج و نیازمندند. يَا أَيُّهَا النَّاسُ أَنتُمُ الْفُقَرَاء إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِيُّ الْحَمِيدُ (3)اى مردم ! شما (همگى ) نيازمندان به خدا هستيد، تنها خداوند است كه بى نياز و شايسته هرگونه حمد و ستايش است .
    خداى سبحان غنىّ بالذات است ، او مى تواند همه انسان ها را از بين ببرد، چون از آنان بى نياز است ، و آنان بالذات فقيرند، و نمى توانند به چيزى غير از خدا، از خدا بى نياز شوند.
    و ملاك در غناى خدا از خلق ، و فقر خلق به خداى تعالى ، اين است كه : خدا خالق و مدبر امور ايشان است .(
    4)
    کسی که خودش فقیر و نیازمند است چگونه می تواند نیاز نیازمندی را برطرف کند؟؟؟!!!

ب: چگونه فقط به خدا دل ببندیم؟
    مهمترین راه و بهترین دستورالعمل برای انقطاع از غیر خداوند، افزایش معرفت و شناخت نسبت به حضرت حق است.
    اگر به این مطلب یقین پیدا کنیم که فقط خداوند بی نیاز مطلق است ، تنها اوست که قدرت بر برطرف کردن مشکلات بندگان دارند ، هیچ نیرو واراده ای نمی تواند در جهان بدون ارادۀ خدا تاثیر گذار باشد، هر یک از موجودات وابسته به خدایند و از خود چیزی ندارند ؛ در این صورت دل از غیر خدا می بریم و فقط به خدا روی می کنیم و غیر خدا را هیچکاهر می دانیم و به آن ها فکر هم نمی کنیم.

تذکر مهم :
    توضیحات فوق هیچگونه منافاتی با استفاده از ابزار و اسباب ( مانند رفتن به نزد پزشک به هنگام بیماری و ...) و مسائلی مانند توسل ، شفاعت و ... ندارد. زیرا ما اسبباب و علل را مستقل در تاثیر گذاری نمی دانیم و می دانیم لا موثر فی الوجود الا الله .

-------------------------------------
    1.
    عنکبوت/۴۱.
    2. غررالحکم،صفحه 196، روایت 3861.
    3. فاطر/15.
    4. ترجمه تفسير الميزان ،ج 17 ،ص 45.
    ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 4 : ۱۳۹۰/۰۸/۲۳ در ساعت ۱۸:۲۷

13. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری