جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: چرا بايد ما خودمان را بشناسيم؟

نوشته
    54
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 ساعت 41 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

چرا بايد ما خودمان را بشناسيم؟

سلام سوالی داشتم میخواستم بدونم چرا بايد ما خودمان را بشناسيم؟

کارشناس بحث : پاسخگوي علوم ديني
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۳/۲۱ در ساعت ۰۲:۳۶

2. تشکرها 3

3.  

نوشته
    805
    مورد تشکر
    13 پست
    حضور
    16 روز 20 ساعت 35 دقیقه
    دریافت
    36
    آپلود
    0
    گالری
    0

[justifyfull]سلام
    توصیه به خود و خوشناسی در ایات و روایات زیاد به چشم می خورد
    خداوند درسوره مائده آيه 105 مي‌فرمايد:
    يا أَيهَا الَّذِينَ آمَنُوا عَلَيكُمْ أَنْفُسَكُمْ؛ اي کساني که ايمان آورده‏ايد به خودتان بپردازيد که به نوعی اشاره به خود شناسی نیز هست
    إنّ اللَّه يقول: عبدي خلقت الأشياء لأجلك و خلقتك لأجلي، و هبتك الدنيا بالإحسان و الآخرة بالإيمان.
    خداوند مى ‏فرمايد:اى بنده‏ ام، من همه اشياء را به خاطر تو خلق كردم و تو را هم براى خودم آفريدم و من دنيا را با احسان خود به تو بخشيدم و آخرت را هم بوسيله ايمان به تو دادم.
    الجواهر السنية-كليات حديث قدسى، ص: 711
    "اِصطَنعَتُکَ لِنَفسی"تورا برای خودم آفریدم
    سوره طه آیه 41
    امام هفتم ع : ان اعظم الناس قدرا الذي لا يري الدنيا لنفسه خطرا ، اما ان ابدانكم ليس لها ثمن الا الجنه ، فلا تبيعوها بغيرها
    با ارزشترين مردم كسى است كه دنيا را براى خود منزلتى نداند.همانا براى هدفهاى شما بهائى جز بهشت نيست پس آن را بغير بهشت نفروشيد.

به طور خلاصه منظور از خودشناسی که دین به ما توصیه کرده این است که انسان استعداد و توانائی های خود و نیز قدر و قمیت خود را بشناسد تا بتواند در راه تکامل خود از انها استفاده کند البته ان تکاملی که دین مد نظر دارد که کمالات اخلاقی و انسانی است
    فرض کنید شخصی می خواهد تجارت کند اگر این تاجر مقدار زیادی سرمایه و مال دارد اما فقط از مقدار اندک ان اطلاع دارد در اینصورت فقط از همان مقدار استفاده می کند و مابقی ان به صورت راکد باقی مانده و ضایع خواهد شد و مقدار سودی که می شد با این سرمایه کسب کرد نیز به دست نیامده و این نیز به ضرر راکد ماندن سرمایه اضافه خواهد شد زندگی انسان نیز به تجارتی می ماند که سرمایه ان توانائی ها استعداد ها (عقل و توان بدنی و ...) و نیز عمر ( خصوصا دوران جوانی)او است
    به طور خلاصه خود شناسی یعنی شناخت سرمایه وجودی انسان
    خود شناسی اولین قدم در راه تکامل و پیشرفت است اگر انسان نداند چه گوهر گرانبهائی در اختیار دارد قطعا قدر ان را نخواهد دانست و آن را تباه خواهد کرد مانند این که گوهری گرانبها را به دست کودکی بسپاریم و انتظار داشته باشیم که ان کودک قدر گوهر را بداند
    خود شناسی باعث می شود که انسان به مصلحت های واقعی خود نظر داشته باشد و با توجه با ن ها خود را بسازد و پرورش دهد و تقویت کند و به کمالات لائق خود برسد
    خود شناسی مستلزم شناخت نقاط قوت و ضعف انسان نیز است اگر انسان از نقائص خود اطلاع داشته باشد می تواند در صدد رفع انها برآید و صفات رذیله را از قلب خود براند و به جای ان صفات اخلاقی نیک را جایگزین کند و این همان خود سازی است پس خودشناسی مقدمه خودسازی نیز است
    یکی از خواص خود شناسی که در روایت به ان اشاره شده شناخت خداست که پیامبر در جوای این سوال که : يا رسول الله كيف الطريق الي معرفه الحق ؟ فقال ص معرفه النفس و یا در حدیثی دیگر می فرماید: من عرف نفسه فقد عرف ربه
    کسی که خود را بشناسد می بداند که تماما نیاز است و موجودی است نیازمند و غیر مستقل که بدون اتکا به یک وجود مستقل و بی نیاز، یک لحظه امکان ادامه بقای او نیست
    خداوند متعال در این باره می فرماید : يا أَيهَا النَّاسُ أَنْتُمُ الْفُقَرَاءُ إِلَى اللَّهِ وَاللَّهُ هُوَ الْغَنِي الْحَمِيدُ(فاطر/15) اي مردم شما به خدا نيازمنديد و خداست که بي ‏نياز ستوده است

پس به طور خلاصه ما به این دلیل خو د را باید بشناسیم که به توانائی های خود پی ببریم و از انها به نحو کامل برای رسیدن به کمال مطلوب و هدف اصلی خود برسیم و از آن غافل نشویم و نشناختن این سرمایه خود بزرگترین خسارت و ضرر را در پی خواهد داشت

یا حق

[/justifyfull]
    ویرایش توسط رئوف : ۱۳۹۰/۰۳/۲۸ در ساعت ۰۷:۴۱

نوشته
    593
    حضور
    2 روز 23 ساعت 33 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

لزوم خودشناسی

برای چه گفته اند خود را بشناس؟ از خودشناسی به کجا می رسی؟ به عبارت دیگر خودشناسی مقدمه چیست؟ این را برای دو منظور گفته اند. یکی منظور همین است که اگر خود را بشناسی، به مهمترین مسئله ای که برای بشر مطرح است و راز اصلی جهان می باشد (یعنی خدا) پی می بری.
    دوم اینکه خود را بشناس تا بدانی در زندگی و در جهان چه باید بکنی و چگونه باید رفتار کنی. یعنی اخلاق و عمل. اگر خود را نشناسی نخواهی دانست که رفتار و اخلاقت در جهان چگونه باید باشد، یعنی خودت چگونه باید باشی، چون اخلاق از آن نظر که یک سلسله ملکات است برمی گردد به چگونه بودن و اینکه خودت چگونه باشی و چگونه رفتار کنی.
    پس برای پی بردن به بزرگترین رازهای جهان و مهمترین مسئله ای که در فکر بشر مطرح است (یعنی خدا) خود را بشناس و برای مهمترین مسئله از نظر ابتلای عملی بشر که من چگونه باید باشم و چگونه باید رفتار کنم (یعنی اخلاق) نیز خودت را بشناس.

http://www.ayehayeentezar.com/galler...1235724085.gif

خوشبختي يعني اينكه خداوند آنقدر عزيزت كند كه مايه آرامش ديگري شوي

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری