جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: آیا مرگ برای مؤمنان مقرب هم سخت است؟؟؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت مهر ۱۳۸۹
  نوشته
  153
  مورد تشکر
  198 پست
  حضور
  7 ساعت 20 دقیقه
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0

  آیا مرگ برای مؤمنان مقرب هم سخت است؟؟؟
  کارشناسان مذهبی لطفأ پاسخ دهند !!!

  یک معمای بزرگ در ذهن من وجود دارد و آن مسئله مرگ است اینرا می دانم که مرگ برای مؤمنان به مثابه شنیدن بوی خوش گل است اما برای کافران و مجرمان بسیار سخت و جانکاه است اما با وجود این چرا انسانی به بزرگی امام علی(ع) و دیگر ائمه اطهار تا این حد از مرگ می ترسیدند و از سرنوشت خود بیم داشتند بطوریکه ان ترس از مرگ بر سایر فعالتها و گفته ها و ادعیه ای که از آنها به جا مانده کاملأ مشهود و معلوم است درحالیکه عارفان قبل از اینکه بمیرند مرده اند و تمامی عوالم و سرنوشت خود را پس از مرگ به چشم خود دیده اند و حتی دارای مرگ اختیاری اند از طرفی ائمه اطهار نزدیکترین انسانها به خداوند اند و وعده خداوند که می فرماید :" الا ان اولیاءالله لا خوف علیهم و لا هم یحزنون " درموردشان کامل و صادق است و خود از مصادیق و نمونه های بارز آن به شمار می روند من وقتی نهج البلاغه یا صحیفه سجادیه را خواندم نتوانستم این تناقض را در ذهنم حل کنم که چرا امام علی(ع) از طرفی در جایی می فرماید :علاقه من به مرگ از علاقه نوزاد به سینه مادرش بیشتر است اما از طرف دیگر در خطبه ها و سخنان دیگرشان به هر ترتیبی که شده از مرگ و عوالم وحشتناک آن ، چنان می گویند و از آن به خدا پناه می برد که مو را بر تن انسان سیخ می کند (به عنوان مثال رجوع شود به خطبه 111، نهج البلاغه دشتی)
  هنوز نمی دانم که چرا امام سجاد (ع) باید از تنگی قبر و تنهایی وحشت آن و از ظلمت لحد بگرفتاری های در گور ،تنهایی ها در لحد و هراس و وحشت از روز حساب بگرید تا آنجا که مدهوش شود (دعای ابوحمزه ثمالی) ندانسته ام که چرا حضرت فاطمه (س) شب اول قبرش با اینکه می دانست پدر بزرگوارش و تمامی ملکوتیان بهشت را برای ورودش آذین بسته اند و بی صبرانه منتظرش هستند از علی(ع) می خواهد که او را در این شب سخت تنها نگذارد و بالای سر قبرش قرآن بخواند در حالیکه در سرگذشت عارفان آمده که آنها نه از بیم دوزخ و نه به امید بهشت و نه ترس از مرگ تنها از مشاهده عظمت و جلال خداوند نالان و بیماناک بودند و بزرگی خداوند آنان را به خضوع و خشوع و تضرع وادار می ساخت نه مرگ و ترس از آن پس چرا در ادعیه و مناجات ها و سخنانی که از ائمه سراغ داریم ترس از مرگ و بیم از فرجام بد همیشه وجود داشته در حالیکه این ترس از عارفان و عاشقان حضرت حق بعید است، اگر این ترس از مرگ تا این حد مبدآ و منشأ صحیحی از منظر ائمه اطهار داشته باشد پس تکلیف انسانهای معمولی چون ما چه می شود و ما دیگر چقدر باید از مرگ بترسیم ؟؟؟؟


  کارشناس بحث : پاسخگوي قرآني

  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۴/۰۱ در ساعت ۲۰:۲۹


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  3,770
  مورد تشکر
  8,995 پست
  حضور
  42 روز 14 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  با سلام و درود


  چند نکته:


  1. یکی از نام های روز قیامت "یوم الحسرت" است، یعنی همه در قیامت، حسرت می خورند که ای کاش در دنیا چنین می شد و یا این که ای کاش ما در دنیا چنین و چنان می کردیم.


  2. این حسرت نسبت به انسانهای عادی راجع به گناهان و خطاهایی است که مرتکب شده و یا کوتاهی و فرصت هایی است که از دست داده اند.
  انسان عادی اینها را می داند ولی باز هم غافل می شود.

  اما این حسرت نسبت به انسان کامل (معصومین علیهم السلام) راجع به کارهای نکرده نیست بلکه راجع به این است که ای کاش می توانستیم چنان کنیم؛ از اینرو حسرت امام معصوم نسبت به کارهایی است که نشده و امکانش پیش نیامده لذا نتوانسته اند انجام دهند.


  3. بنابر این یاد مرگ و قیامت، چه برای انسان معصوم و چه غیر معصوم، موجب نگرانی است.

  البته این نگرانی در مورد انسان کامل (معصوم) سبب می شود تا انسان کامل در حد توانش خیلی خوب عمل کرده و از تمام ظرفیتش استفاده کند و کاملتر شود.


  4. "لا خوف علیهم ولا هم یحزنون" راجع به اعتماد و اطمینانی است که بنده صالح به خداوند دارد و یقین دارد که در حسابرسی و دادن اجر و پاداش، هیچ ظلمی در حق او نمی شود و ذره ای از حقش نیز نادیده گرفته نمی شود.


  5. اما بیاناتی از معصوم که اشتیاق ایشان به مرگ را می رساند، برای ابراز عدم علاقه به دنیا است و این که ما به دنیا دلبستگی نداریم.


  6. ما نیز بایستی این نگرانی نسبت به مرگ و قیامت را داشته باشیم و تمام سعی و تلاش خود را در جهت رضای خداوند بگذاریم تا در آن روز حسرت کمتری داشته باشیم.

  اگر مطلبی دیگر مد نظرتان بوده و متوجه نشدم، در خدمتتان هستم.

  أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک


  خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد.
 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۰
  نوشته
  5,567
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  2
  مورد تشکر
  23,989 پست
  حضور
  59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  3
  گالری
  196  یا ایتها النفس المطمئنه ، ارجعی الی ربک
  راضیه مرضیه  مرگ برای مقربان درگاه الهی

  یعنی قرار گرفتن درآغوش نور

  پس بسیار خواستنی و دلپذیره


  ***************************


  ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿


  ***************************

 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  3,770
  مورد تشکر
  8,995 پست
  حضور
  42 روز 14 ساعت 3 دقیقه
  دریافت
  1
  آپلود
  0
  گالری
  0

  جمع بندی
  پرسش:
  یک معمای بزرگ در ذهن من وجود دارد و آن مسئله مرگ است. این را می دانم که مرگ برای مؤمنان به مثابه شنیدن بوی خوش گل است اما برای کافران و مجرمان بسیار سخت و جانکاه است، اما با وجود این چرا انسانی به بزرگی امام علی (علیه السلام) و دیگر ائمه اطهار تا این حد از مرگ می ترسیدند و از سرنوشت خود بیم داشتند، بطوری که ان ترس از مرگ بر سایر فعالتها و گفته ها و ادعیه ای که از آنها به جا مانده کاملأ مشهود و معلوم است.


  پاسخ :
  چند نکته در این زمینه عرض می شود:
  1. یکی از نام های روز قیامت "یوم الحسرت" است «وَ أَنْذِرْهُمْ يَوْمَ الْحَسْرَةِ»(1)؛ یعنی همه در قیامت، حسرت می خورند که ای کاش در دنیا چنین می شد و یا این که ای کاش ما در دنیا چنین و چنان می کردیم.

  2. این حسرت نسبت به انسانهای عادی راجع به گناهان و خطاهایی است که مرتکب شده و یا کوتاهی و فرصت هایی است که از دست داده اند.
  انسان عادی اینها را می داند ولی باز هم غافل می شود. «وَ هُمْ في‏ غَفْلَة»؛ و آنها در غفلتند.(2)
  اما این حسرت نسبت به انسان کامل ائمه معصومین (علیهم السلام) راجع به کارهای نکرده نیست بلکه راجع به این است که ای کاش می توانستیم چنان کنیم؛ از این رو حسرت امام معصوم نسبت به کارهایی است که نشده و امکانش پیش نیامده لذا نتوانسته اند انجام دهند.

  3. بنابر این یاد مرگ و قیامت، چه برای انسان معصوم و چه غیر معصوم، موجب نگرانی است.
  البته این نگرانی در مورد انسان کامل (معصوم) سبب می شود تا انسان کامل در حد توانش خیلی خوب عمل کرده و از تمام ظرفیتش استفاده کند و کاملتر شود. معصومین (علیهم السلام) به اندازه اى به خدا نزديكترند كه يك لحظه سلب توجه از خداوند براى آنها لغزش محسوب مى شود، لذا در تلاشند تا همین را هم نداشته باشند و یا برای جبران آن استغفار می کنند.

  به کلامی از علامه مجلسی (رحمه الله) در این زمینه توجه کنید:
  انبياء و ائمه (عليهم السّلام) تمام وقتشان صرف در راه خدا مى‏شود و دلهايشان مملو از محبت خدا و دل بسته عالم بالا هستند و هميشه مراقب و متوجه اويند چنانچه مي فرمايد: " "اعْبُدِ اللَّهَ كَأَنَّكَ تَرَاهُ فَإِنْ لَمْ تَكُنْ تَرَاهُ فَإِنَّهُ يَرَاك‏""؛ چنان عبادت كن خدا را مثل اين كه او را مشاهده مي كنى اگر تو او را مشاهده نكنى او ترا مى‏بيند.
  پس آنها پيوسته متوجه خدا و با تمام وجود روى به جانب او دارند، هر زمان كه از اين مقام عالى و ارجمند پا را پائين گذارند و مشغول بخوردن و آشاميدن و اشتغال بامور آميزشى و يا ساير كارهاى مباح و جايز داشته باشند خود را گناهكار مي دانند و از آن استغفار مي كنند.
  به همين مطلب نيز اشاره است فرمايش پيامبر اكرم (صلى اللَّه عليه و آله و سلم) كه فرموده: "إِنَّهُ لَيُغَانُ عَلَى قَلْبِي وَ إِنِّي لَأَسْتَغْفِرُ بِالنَّهَارِ سَبْعِينَ مَرَّة"؛ پرده تاريكى دلم را فرا مي گيرد و هر روز هفتاد مرتبه استغفار مي كنم.
  و اين فرمايش امام (عليه السّلام‏) است: "حَسَنَاتُ الْأَبْرَارِ سَيِّئَاتُ الْمُقَرَّبِين"؛ حسنات پاك مردان براى مقربان گناه محسوب مى‏شود.
  پس معلوم مى‏شود امام كارهاى ضرورى زندگى را حتى به جهت دور شدن به همين اندازه از ساحت قدس پروردگار معصيت مى‏بيند و استغفار مي نمايد.(3)

  4. «لا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُون‏»؛ راجع به اعتماد و اطمینانی است که بنده صالح به خداوند دارد و یقین دارد که در حسابرسی و دادن اجر و پاداش، هیچ ظلمی در حق او نمی شود و ذره ای از حقش نیز نادیده گرفته نمی شود.(4)

  5. اما بیاناتی از معصوم که اشتیاق ایشان به مرگ را می رساند، به علت اشتیاق به لقای پروردگار، و برای ابراز عدم علاقه به دنیا است و این که ما به دنیا دلبستگی نداریم.
  امیر مؤمنان (علیه السلام) می فرمایند: "وَ اللَّهِ لَابْنُ أَبِي طَالِبٍ آنَسُ بِالْمَوْتِ مِنَ الطِّفْلِ بِثَدْيِ أُمِّه"؛ سوگند به خدا، انس و علاقه فرزند ابیطالب به مرگ در راه خدا، از علاقه طفل به پستان مادر بیشتر است.(5)
  هم چنین می فرمایند: "َإِنَّ أَحَبَّ مَا أَنَا لَاقٍ إِلَيَّ الْمَوْت"؛ اکنون دوست داشتنی ترین چیزی که آرزو می کنم مرگ است.(6)

  6. ما نیز بایستی این نگرانی نسبت به مرگ و قیامت را داشته باشیم و تمام سعی و تلاش خود را در جهت رضای خداوند بگذاریم تا در آن روز حسرت کمتری داشته باشیم.

  ________
  (1) مریم/ 39.
  (2) مریم/ 39.
  (3) بحار الأنوار الجامعة لدرر أخبار الأئمة الأطهار، ج ‏25، ص 204.
  (4) مجمع البيان في تفسير القرآن، ج‏1، ص 261.
  (5) نهج البلاغه، خطبه 5.
  (6) نهج البلاغه، خطبه 180.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۶/۰۵/۲۴ در ساعت ۱۷:۳۶ دلیل: همکار ویراستار تدوین

  أَللّهُمَّ صَلِّ عَلی فاطِمَةَ وَ أَبیها، وَ بَعلِها وَ بَنیها، وَ السِّرِ المُستَودَعِ فیها، بِعَدَدِ ما أَحاطَ بِهِ عِلمُک


  خدایا! صلوات و درود تو بر فاطمه، و بر پدر فاطمه، و بر همسر فاطمه، و بر دو پسر فاطمه، و بر آن سرّی که در فاطمه به ودیعه نهاده ای؛ به آن تعداد که علم تو آن را در بر می گیرد. 5. تشکرها 2


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. جمع بندی ظلم به زنان از ابتدا تا كنون .چرا؟؟؟ ريشه يابي و درمان
  توسط اشک خدا در انجمن حقوق و جایگاه زن در قرآن
  پاسخ: 101
  آخرين نوشته: ۱۳۹۳/۰۴/۱۷, ۲۳:۵۵
 2. تسریح به احسان یعنی چه؟؟؟
  توسط ذاکره2 در انجمن حقوق و جایگاه زن در قرآن
  پاسخ: 5
  آخرين نوشته: ۱۳۹۰/۰۱/۲۰, ۱۷:۰۱
 3. آیا امام علی هنگام تولد قرآن خواندند؟؟؟
  توسط a3moni در انجمن اهل بیت و ائمه در قرآن
  پاسخ: 17
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۱۱/۱۹, ۰۰:۰۷
 4. بهائیت و صهیونیسم چرا ؟؟؟
  توسط homamehr در انجمن قرآن و معرفی فرق و مذاهب
  پاسخ: 1
  آخرين نوشته: ۱۳۸۹/۰۳/۱۶, ۱۵:۵۱
 5. ؟؟؟ تفاوت http با https در آدرس مرورگر چيست ؟؟؟
  توسط goleleila در انجمن آموزش نرم افزاری
  پاسخ: 0
  آخرين نوشته: ۱۳۸۸/۱۱/۱۸, ۰۹:۱۳

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود