جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: در مقابل وسوسه شیطان چه کنیم

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت خرداد ۱۳۸۷
  نوشته
  3
  مورد تشکر
  6 پست
  حضور
  نامشخص
  دریافت
  7
  آپلود
  0
  گالری
  0

  در مقابل وسوسه چه کنیم
  در مقابل وسوسه شیطان چه کنیم:

  وسوسه‏هاى شيطانى در شكل مقام، مال، شهوت و امثال اينها خودنمايى مى‏كند، و شيطان و شيطان‏صفتان مى‏كوشند مومنان را از طريق اين وسوسه‏ها از مسيرشان منحرف سازند و از هدفشان باز دارند

  قرآن دستور مى‏دهد كه" اگر وسوسه‏هاى شيطانى، متوجه تو شد، به خدا پناه ببر، و خود را به او بسپار، و از لطفش مدد بخواه، زيرا او سخن تو را مى‏شنود و از اسرار درونت آگاه و از وسوسه‏هاى شياطين با خبر است" (وَ إِمَّا يَنْزَغَنَّكَ مِنَ الشَّيْطانِ نَزْغٌ فَاسْتَعِذْ بِاللَّهِ إِنَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ) «اعراف آیه 200»

  چند نکته:

  نکته اول:


  پناه بردن، تنها با گفتن كلمه‏ى «اعوذ باللّه» نيست، بلكه انسان باید با خدا يك پيوند و ارتباط روحى برقرار کند و به او توکل کند و خود را به او بسپارد

  نکته دوم:

  استعاذه و استمداد از خدا، بهترين درمان وسوسه‏هاى شيطانى است

  نکته سوم:

  بايد به خدايى پناه برد كه شنوا و داناست و به هر راز و رمزى آگاه است ((إِنَّهُ سَمِيعٌ عَلِيمٌ))

  حضرت یوسف موقعی که با جلوه گری زلیخا روبه رو شد پناه برد به خدا و این جمله را فرمود) قالَ مَعاذَ اللَّه إِنَّهُ رَبِّي أَحْسَنَ مَثْوای)) :پناه به خدا می برم خداوند پروردگار من است كه مقام مرا گرامى داشته

  نکته آخر:

  امام خمینی اشاره ای می کنند به شرایط استعاذه واقعی و این طور می فرماید که((و استعاذه (پناهندگي) واقعي به اين است كه آدمي با زبان، لفظ استعاذه (اعوذ بالله) را بگويد و با جوارح و اعضاء بدن از هر آنچه مورد علاقه شيطان است دوري گزيند و به آنچه موجب رضايت و خشنودي پروردگار مي شود رونمايد و با قلب به اين است كه انسان تمام همش را متوجه اشتغال به خدا و لذت مناجات با او گرداند. (اسرار الصلوه ص298

  نتیجه :استعاذه فقط به گفتن لفظ (اعوذ بالله)نیست بلکه باید با عمل هم همراه باشد یعنی در عمل هم به خدا پناه ببریم

  منابع:خلاصه ای از تفسیر نور(ص 345 ج8) و اطلاعات شخصی خودم

  ویرایش توسط mohsenmeamar : ۱۳۹۰/۰۳/۲۰ در ساعت ۰۹:۴۳


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  660
  مورد تشکر
  994 پست
  حضور
  9 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  265
  آپلود
  0
  گالری
  0  به این ایه عمل نماییم :
  إِنَّ الَّذينَ اتَّقَوْا إِذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّيْطانِ تَذَكَّرُوا فَإِذا هُمْ مُبْصِرُون اعراف /201

  در حقيقت، كسانى كه [از خدا] پروا دارند، چون وسوسه‏اى از جانب شيطان بديشان رسد [خدا را] به ياد آورند و بناگاه بينا شوند.
  در آيه بعد راه غلبه و پيروزى بر وسوسه‏هاى شيطان را، به اين صورت بيان مى‏كند كه:" پرهيزكاران هنگامى كه وسوسه‏هاى شيطانى، آنها را احاطه مى‏كند به ياد خدا و نعمتهاى بى پايانش، به ياد عواقب شوم گناه و مجازات دردناك خدا، مى‏افتند، در اين هنگام ابرهاى تيره و تار وسوسه از اطراف قلب آنها كنار مى‏رود و راه حق را به روشنى مى‏بينند و انتخاب مى‏كنند" (إِنَّ الَّذِينَ اتَّقَوْا إِذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّيْطانِ تَذَكَّرُوا فَإِذا هُمْ مُبْصِرُونَ).
  " طائف" به معنى" طواف كننده" است، گويا وسوسه‏هاى شيطانى همچون طواف كننده‏اى پيرامون فكر و روح انسان پيوسته گردش مى‏كنند تا راهى براى نفوذ بيابند، اگر انسان در اين هنگام به ياد خدا و عواقب شوم گناه بيفتد، آنها را از خود دور ساخته و رهايى مى‏يابد و گرنه سرانجام در برابر اين وسوسه‏ها تسليم مى‏گردد.
  اصولا هر كس در هر مرحله‏اى از ايمان و در هر سن و سال گهگاه گرفتار وسوسه‏هاى شيطانى مى‏گردد، و گاه در خود احساس مى‏كند كه نيروى محرك شديدى در درون جانش آشكار شده و او را به سوى گناه دعوت مى‏كند، اين وسوسه‏ها و تحريكها، مسلما در سنين جوانى بيشتر است، در محيطهاى آلوده، همچون محيطهاى امروز كه خود مراكز فساد در آن فراوان و آزادى نه به معنى حقيقى بلكه به شكل بى‏بند و بارى همه جا را فرا گرفته و دستگاههاى تبليغاتى غالبا در خدمت شيطان و وسوسه‏هاى شيطانى هستند، فزونتر مى‏باشد، تنها راه نجات از آلودگى در چنين شرائطى، نخست فراهم ساختن سرمايه" تقوى" است كه در آيه مورد بحث به آن اشاره شده، و سپس" مراقبت" و سرانجام توجه به خويشتن و پناه بردن به خدا، ياد الطاف و نعمتهاى او، و مجازاتهاى دردناك خطاكاران است.
  در روايات كرارا به اثر عميق ذكر خدا در كنار زدن وسوسه‏هاى شيطان اشاره شده است.
  حتى افراد بسيار با ايمان و دانشمند و با شخصيت هميشه احساس خطر در تفسير نمونه، ج‏7، ص: 67
  مقابل وسوسه‏هاى شيطانى مى‏كردند، و از طريق مراقبت كه در علم اخلاق بحث مشروحى دارد با آن مى‏جنگيدند.
  اصولا وسوسه‏هاى نفس و شيطان همانند ميكربهاى بيمارى‏زا است، كه در همه وجود دارند، ولى به دنبال بنيه‏هاى ضعيف و جسمهاى ناتوان مى‏گردند، تا در آنجا نفوذ كنند اما آنها كه جسمى سالم و نيرومند و قوى دارند، اين ميكربها را از خود دفع مى‏كنند.
  جمله فَإِذا هُمْ مُبْصِرُونَ (به هنگام ياد خدا چشمشان بينا مى‏شود و حق را مى‏بينند) اشاره به اين حقيقت است كه وسوسه‏هاى شيطانى پرده بر ديد باطنى انسان مى‏افكند، آن چنان كه راه را از چاه و دوست را از دشمن و نيك را از بد نمى‏شناسد، ولى ياد خدا به انسان بينايى و روشنايى مى‏بخشد، و قدرت شناخت واقعيتها به او مى‏دهد، شناختى كه نتيجه‏اش نجات از چنگال وسوسه‏ها است.
  كوتاه سخن اينكه در آيه گذشته مشاهده كرديم كه چگونه پرهيزكاران در پرتو ذكر خدا از چنگال وسوسه‏هاى شيطانى رهايى مى‏يابند،
  ویرایش توسط همگام با وحي : ۱۳۹۰/۰۸/۰۷ در ساعت ۰۹:۵۲
  دوست دار و خادم همه قرآن پژوهان عزيز و محترم
  همگام با وحي ( تفسير به ترتيب نزول ) خادم قرآن در سايت
  http://www.hbv.ir

  به جهت مسئولیتی که بر عهده ام قرار گرفته، مدتی حضور فعال ندارم. التماس دعا از همه دوستان


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  نوشته
  1,124
  مورد تشکر
  1,723 پست
  حضور
  15 روز 13 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  هر کس در هر مرحله ای از ایمان و در هر سن و سال گاه گرفتار وسوسه های شیطانی می گردد . گاه در خود احساس می کند که نیروی محرک شدیدی در درون جانش آشکار شده و او را به سوی گناه دعوت می کند . وسوسه ها و تحریک ها مسلماً در سنین جوانی بیش تر است .تنها راه نجات از آلودکی ها در چنین شرایط سختی ،فراهم ساختن سرمایه تقوا است.(1)
  خداوند در قرآن کریم می فرماید: إِنَّ الَّذينَ اتَّقَوْا إِذا مَسَّهُمْ طائِفٌ مِنَ الشَّيْطانِ تَذَكَّرُوا فَإِذا هُمْ مُبْصِرُون‏؛(2)
  پرهیزکاران هنگامی که گرفتار وسوس های شیطان می شوند، به یاد خدا و پاداش و کیفر او می افتند و در پر تو یاد او حق را می بینند و بینا می گردند.
  وسوسه های نفس و شیطان همانند میکروب های بیماری زا هستند که در همه وجود دارند، ولی در بنیه ها و جسم های ضعیف می توانند فعالیت کنند. اما آن هایی که جسم سالم و نیرومند و قوی دارند ،بر میکروب ها غلبه می کنند و این در حالی است که گنهکاران برادران شیطان و در دام او گرفتارند. (3)
  برای رویارویی با وسوسه‌های شیطانی، ابتدا باید دشمن و راه‌های نفوذ او را شناخت . وی را مهار کرد و سپس او را به عقب راند و در گام‏های نهایی به اسارت کشید.
  همچنین باید از محیط آلوده و همنشین بد دوری جست ،زیرا این دو، جز عوامل و راه نفوذ شیطان ،به درون انسان هستند،و برای گمراهی انسان نقش بسزایی دارند.
  با توجه به این مقدمه راه های مبارزه با وساوس شیطانی عبارتند از:


 4. تشکر


 5. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  نوشته
  1,124
  مورد تشکر
  1,723 پست
  حضور
  15 روز 13 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  - نگهبانی و مراقبت:
  شیطان با جان ما سر و کار دارد. از این رو باید از آن حراست کنیم. راه‌های مراقبت عبارتند از:
  أ) تقوا پیشگی:
  قرآن مجید تقوا را لباسی بر اندام جان آدمی می‌داند که آن را به خوبی می‌پوشاند و حفظ می‌کند: «لباس التّقوی ذلک خیر؛(4) بهترین جامه، تقوا است».
  امام علی علیه السلام تقوا را دژی نفوذ ناپذیر می‌داند که رخنه‏ای در آن ممکن نیست.(5)
  ب) کنترل اعضا و جوارح:
  زبان، چشم، گوش، فکر و همة اعضا و جوارح، درهای ورودی به قلب‌اند. پس باید این ها را کنترل کرد.
  ج) محاسبه:
  بعد از کنترل نوبت به محاسبه می‌رسد، یعنی برای جبران ضعف‏ها و برنامه‌ریزی برای آینده ارزیابی لازم است.
  2- واکنش مناسب:
  در برابر هر وسوسه‏ای باید واکنش مناسب صورت گیرد.
  پیامبر اکرم(ص) می‌فرماید: «دشمنان تو از جن، ابلیس و سپاهیان او است. پس اگر نزد تو آمد و گفت: فرزندت مُرد، به خود بگو: زندگان برای مردن آفریده شده‏اند. اگر آمد و گفت: مال تو از دست رفت، بگو: ستایش خدای را که می‌دهد و می‌گیرد و زکات را از من برد. اگر آمد و گفت: مردم به تو ستم می‌کنند، ولی تو ستم نمی‌کنی بگو: روز قیامت آنان که ستم کردند گرفتارند. اگر آمد و گفت: چه قدر نیکی می‌کنی، بگو: گناهان من بیش از نیکی‏های من است. اگر آمد و گفت: چه قدر نماز می‌گزاری بگو: غفلت من از نمازهایم بیش تر است. اگر آمد و گفت: چه قدر بخشش می‌کنی، بگو آن قدر که می‌گیرم، از آن چه می‌بخشم زیادتر است. اگر گفت: چه قدر به تو ستم می‌کنند بگو: من بیش تر ستم کرده‏ام. اگر گفت: چه قدر برای خدا کار می‌کنی، بگو: چه بسیار معصیت‏ها کرده‏ام».(6)


 6. تشکر


 7. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  نوشته
  1,124
  مورد تشکر
  1,723 پست
  حضور
  15 روز 13 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  - استعاذه:
  در برابر هجوم وسوسه‏های شیطان، لازم است به پناهگاهی مطمئن پناه ببرید و آن توجه به خدا و یاد او است. قرآن مجید می‌فرماید: «اگر از شیطان وسوسه‏ای به تو رسد، به خدا پناه ببر که او شنوای دانا است».(7)
  4- مجهز شدن به تجهیزات:
  در برابر تهاجم وسیع شیطان، باید در میدان کارزار، همواره مسلح باشیم. برخی از تجهیزات در حدیث پیامبر اکرم(ص) مطرح شده است. حضرت می‌فرماید: «آیا شما را آگاه کنم بر کاری که اگر انجام دادید، شیطان از شما فاصله می‌گیرد، به اندازة فاصله مشرق تا مغرب؟ گفتند: آری. فرمود: روزه صورت شیطان را سیاه می‌کند . صدقه، کمرش را می‌شکند. دوستی برای خدا و کمک برای عمل صالح، پشت او را می‌بُرد . استغفار، بند دلش را می‌برد».(8)
  5- آشنایی با دام‏های شیطان:
  برای رهایی از وساوس شیطانی باید مواظب دام‏های او بود. یکی از دام‏های خطرناک شیطانی، دوستی دنیا است.
  امام علی علیه السلام می‌فرماید: «از دنیا حذر کن، زیرا دام شیطان و جایگاه فساد ایمان است».(9)
  دام دیگر که از مهم‏ترین ابزار کار شیطان به شمار می‌رود، هواپرستی است، زیرا تا پایگاهی درون انسان وجود نداشته باشد، شیطان قدرت بر وسوسه‌گری ندارد. شیطان خواسته‏های نفسانی انسان را تأیید می‌کند. قرآن مجید می‌فرماید: «تو هرگز بر بندگان من تسلط نخواهی یافت ،مگر گمراهانی که از تو پیروی می‌کنند».(10) بندة خدا تابع هوا و هوس نیست و خواست خدا را مقدّم می‌دارد.
  یکی دیگر از دام‏های شیطانبرای مردان ، زنان و غضب است. امام علی علیه السلام می‌فرماید:
  «برای شیطان کمندی بزرگ‏تر از خشم و زنان نیست».(11) منظور از این سخن، زیر سؤال بردن شخصیت زن نیست، بلکه منظور آن است که از طریق اختلاط با زن و ارتباط نامشروع با وی، و جذابیتی که جنس مخالف دارد، شیطان مردم را می‌فریبد، همان‌گونه که از طریق مال و زینت دنیا که ذاتاً بد نیستند، وارد می‌شود. هم‌چنین خشم و غضب و تصمیم‌ها از روی غضب که غالباً بر مردان مستولی می‌شود.
  برخی از امور دیگر نیز در مخالفت با وسوسه‏های شیطان مؤثر است:
  1- انجام یک سری مستحبات ،مثلاً همیشه با وضو بودن و زبان را به ذکر، مخصوصاً «لا حول و لا قوة الاّ باللَّه العلی العظیم» عادت دادن. نیز خواندن قرآن در اوقات مختلف


 8. تشکر


 9. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  نوشته
  1,124
  مورد تشکر
  1,723 پست
  حضور
  15 روز 13 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  - خود را از بیکاری، تنهایی و عوامل وسوسه‏انگیز دور نگه داشتن.
  3- ذهن را همواره به امور ارزشمند متوجه ساختن و عادت دادن.
  4- مطالعه و تفکر دربارة خدا و قیامت.
  5- به طور منظم ،مثلاً هفتگی به زیارت اهل قبور رفتن و نسبت به عاقبت خود و احوال پس از مرگ اندیشیدن.
  6- شرکت کردن در مراسم دینی و فعالیت جدی در مسائل فرهنگی اجتماعی و نماز را با توجه و حال و عاشقانه و با حضور قلب خواندن.


 10. تشکر


 11. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت اسفند ۱۳۹۰
  نوشته
  1,124
  مورد تشکر
  1,723 پست
  حضور
  15 روز 13 ساعت 55 دقیقه
  دریافت
  2
  آپلود
  0
  گالری
  0  پی‌نوشت‏ها:
  1.آیت الله مکارم شیرازی ،تفسیر نمونه ، ج 7 ، ص 66 ،دارالکتب الاسلامیة،تهران،1374ش
  2.اعراف(7) ،آیه201
  3.تفسیر نمونه ، ج 7 ، ص 67.
  4. اعراف (7) آیه 26.
  5. نهج البلاغه، صبحی صالح، خطبه 157.
  6. شیخ عباس قمی،سفینة البحار، ج 1، ص 100.دارالاسوة،تهران،1422ق
  7. اعراف ، آیه 200.
  8.شیخ عباس قمی، سفینة البحار، ج 2، ص 64.دارالاسوة،تهران،1422ق
  9. شرح آقا جمال الدين خوانسارى بر غرر الحكم‏، ج 2، ص 279.دانشگاه تهران ،تهران 1366ش
  10. حجر (15 ) آیه 42.
  11. شرح آقا جمال الدين خوانسارى بر غرر الحكم‏،ج 5 ،ص83.


 12. تشکر


 13. #8

  تاریخ عضویت
  جنسیت تير ۱۳۹۱
  نوشته
  502
  مورد تشکر
  634 پست
  حضور
  10 روز 22 ساعت 26 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0  سلام

  گناهان بیشتر زمانی اتفاق می افتند که انسان احساس تنهایی می کند! یعنی گمان می کند که شخص دیگری جز او در آن محل حضور ندارد و او را نمی بیند.

  حال اگر انسان همیشه به خاطر داشته باشد که کسی ممکن است او را در همه حال زیر نظر داشته باشد، و به این باور برسد، شاید خجالت بکشد و گناه نکند!

  یا علی مدد


 14. تشکر


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود