جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: حق فرزندی که به در آمد خانواده کمک میکند

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

حق فرزندی که به در آمد خانواده کمک میکند

یارب
    سلام پاسخگویان محترم و تبریک میلاد امام جوادعلیه السلام

درخانواده ای فرزندی هست که پا به پای پدر و مادر کار میکند برای مخارج خانواده.حالا این سوال برای من پیش اومده که ایا این فرزند حقی از اموال جدای از ارث دارد؟
    یاعلی

کارشناس بحث : پاسخگوي احکام
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۳/۲۳ در ساعت ۲۱:۰۰

یارب

يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى

2.  

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    17 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

نقل قول نوشته اصلی توسط moamma نمایش پست
    یارب:gol:
    سلام پاسخگویان محترم و تبریک میلاد امام جوادعلیه السلام

درخانواده ای فرزندی هست که پا به پای پدر و مادر کار میکند برای مخارج خانواده.حالا این سوال برای من پیش اومده که ایا این فرزند حقی از اموال جدای از ارث دارد؟
    یاعلی
    :gol:
    به نام خدا و سلام بر شما
    وقت بخیر و معذرت فراوان بابت تاخیر در پاسخ به این سوال
    (از پاسخ غفلت شده بود و اخیرا دیدم.)

اموال میت طبق قانون ارث بین ورثه تقسیم می شود.

در این خصوص که شما اشاره داشتید، به مقداری که کار نموده و حق او در آن اموال باشد، (مثلا فرض کنید در ساخت یا تجدید بنای خانه زحمت کشیده، یا وسایلی و تجهیزاتی که برای خانه خریده و....) مال خودش است و می تواند بدون ارث حق خود را بردارد، ولی بايد اثبات کند.

اگر هم مقدارش مشخص نیست، با بقیه وارثین مصالحه کنند.

اگر هم بقیه راضی نشدند، می تواند از طريق قانون اقدام کند که البته باز هم نیاز به دلیل و مدرک و شاهد دارد.

البته جایی که حقی برای فردی ثابت هست ولی به او نمی دهند، حق تقاص نیز دارد. (تقاص، اصطلاحی فقهی به این معنا هست که طلبکار حق خود را از اموال بدهکار بدون مراجعه به قاضی استیفا کند که البته احکام و شرایط خاص خود را دارد.)

و درغير اين صورت اگر قابل اثبات یا بازپس گیری نباشد، يا ببخشد يا صبر کند تا ان شاالله فرجی برای او حاصل شود و خداوند عوضش را جای دیگری به او بدهد.

4. تشکر

نوشته
    2,954
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    16 روز 10 ساعت 17 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    611

یارب.
    سلام بزرگوار و تشکر
    ممنون میشم به این سوال هم پاسخ دهید:
    چنانچه پدر و مادر در زمان حیات سهمی که فرزند دارد را ندهند مدیون فرزند هستند؟منظورم اینکه خداوند در قیامت از انها در این مورد بازخواست میکند(باتوجه به اینکه فرمودید یا باید ببخشد)؟

یاعلی

یارب

يا رب منم جويان تو يا خود تويى جويان من

اى ننگ من تا من منم من ديگرم تو ديگرى

نوشته
    1,095
    مورد تشکر
    17 پست
    حضور
    3 روز 15 ساعت 11 دقیقه
    دریافت
    33
    آپلود
    3
    گالری
    17

با سلام مجدد خدمت شما

اگر واقعا فرزند حقی بر والدین داشته باشد و این حق را نبخشد، از عدالت خداوند به دور است که حق او را نادیده بگیرد. (طلب مالی، دیه، و...) البته اینکه چطور این حق در قیامت ستانده شده و به فرزند تحویل می شود، والله اعلم. (گرچه شاید در این خصوص حدیث و روایتی هم از منابع دینی داشته باشیم، می توانید در این مورد از همکاران پاسخگوی اخلاق یا اعتقادی هم سوال بفرمایید.)

و البته گاهی هم هست که فرزند فکر می کند طلب دارد در حالی که اینطور نیست و پدر حق او را به شکل دیگری برگردانده است.

فرض کنید در مورد عیدی بچه ها، حکم این است که آنچه به بچه ها هدیه می شود مال بچه ها است و ملک آنها می شود، و والدین باید آن را حفظ کنند و در سن بلوغ یا در سنی که بتوانند امور زندگی خود را اداره کنند به آنها تحویل دهند. البته در صورتی می توانند تصرف کنند که به نفع (مصلحت) بچه ها باشد. مثلا پدر در امور شخصی خرج کند و بعدا اضافه تر به او بر گرداند (زیرا همانطور که می دانید ربا بین فرزند و پدر اشکالی ندارد) یا در تجارتی که سود او حتمی است و به نفع بچه است مصرف کند و او را در سود شریک بداند و...

7. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری