جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: گناههای نادیده

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    20
    آپلود
    0
    گالری
    0

گناههای نادیده

مدتی است که به این موضوع فکر می کنم که خدا که ستار العیوب است آیادر آن دنیا هم این گونه است ؟ مثلا من گناهی را در خلوت انجام داده ام و خدا آنرا مخفی کرد آیا در آن دنیا فاش میشود؟ پس همه خواهند فهمید من چه گناهی انجام داده ام در این صورت خدا گناه مرا فقط در این دنیا پوشانده است در حالی که من به پوشاندن آن در قیامت که همه عالم حضور دارند محتاج ترم نمی دانم اگر توبه واقعی کنیم باز هم خدا در آن دنیا آن گناه را فاش می کند؟ و این که مردم تو را جور دیگری می بینند در حالی که تو در خلوتت گناهکاری و آن ها اصلا خبر ندارند که تو چه گناهان بدی کرده ای و فکر می کنند تو لبریز از پاکی هستی در صورتی که تو زمانی (قبل از توبه)لبریز از پلیدی و گناه و نا پاکی بوده ای خدایا این افکار آرامشم را ربوده اند کاش اصلا از اول سراغ گناه نمی رفتم تا این فکر که در آن دنیا رسوا خواهم شد به سراغم نمی آمد من تحمل این را ندارم که ببینم تصویر ذهنی دوستانم از من با فهمیدن این گناهان نسبت به من چگونه خواهد شد چه رسد به این که کل عالم در آن دنیا از گناهانم با خبر گردند به نظر شما ممکن است در آن دنیا بخشی از گناهانمان پوشیده باقی بماند؟

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني
    ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۳/۲۳ در ساعت ۲۰:۴۲

2.  

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط جوان امروز نمایش پست
    مدتی است که به این موضوع فکر می کنم که خدا که ستار العیوب است آیادر آن دنیا هم این گونه است ؟ مثلا من گناهی را در خلوت انجام داده ام و خدا آنرا مخفی کرد آیا در آن دنیا فاش میشود؟ پس همه خواهند فهمید من چه گناهی انجام داده ام در این صورت خدا گناه مرا فقط در این دنیا پوشانده است در حالی که من به پوشاندن آن در قیامت که همه عالم حضور دارند محتاج ترم نمی دانم اگر توبه واقعی کنیم باز هم خدا در آن دنیا آن گناه را فاش می کند؟ و این که مردم تو را جور دیگری می بینند در حالی که تو در خلوتت گناهکاری و آن ها اصلا خبر ندارند که تو چه گناهان بدی کرده ای و فکر می کنند تو لبریز از پاکی هستی در صورتی که تو زمانی (قبل از توبه)لبریز از پلیدی و گناه و نا پاکی بوده ای خدایا این افکار آرامشم را ربوده اند کاش اصلا از اول سراغ گناه نمی رفتم تا این فکر که در آن دنیا رسوا خواهم شد به سراغم نمی آمد من تحمل این را ندارم که ببینم تصویر ذهنی دوستانم از من با فهمیدن این گناهان نسبت به من چگونه خواهد شد چه رسد به این که کل عالم در آن دنیا از گناهانم با خبر گردند به نظر شما ممکن است در آن دنیا بخشی از گناهانمان پوشیده باقی بماند؟

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني
    با سلام

یکی از نام های قیامت ، تبلی السرائر است.

يَوْمَ تُبْلَى السَّرَائِرُ ﴿طارق/۹﴾
    آن روز كه رازها [همه] فاش شود.

در آن روز كه ((يوم البروز)) و ((يوم الظهور)) است اسرار درون آشكار مى شود، اعم از ايمان و كفر و نفاق ، يا نيت خير و شر، يا ريا و اخلاص ، و اين ظهور و بروز براى مؤ منان مايه افتخار و مزيد بر نعمت است ، و براى مجرمان مايه سرافكندگى و منشاء خوارى و خفت ، و چه دردناك است كه انسان عمرى زشتيهاى درونى خود را از خلق خدا مخفى كرده باشد، و با آبرو در ميان مردم زندگى كند ولى در آن روز كه همه اسرار نهانى آشكار مى گردد در برابر همه خلايق شرمسار و سرافكنده شود كه گاه درد و رنج اين عذاب از آتش دوزخ دردناكتر است .
    تفسير نمونه ، ج 26 ، ص 369.

گناههای نادیده

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

4. تشکرها 3

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

خداوند نسبت به مومنان و توبه کنندگان در دنیا و آخرت ستار العییوب است.

بنده ای که از کردار ناپسند خود توبه می کند خداوند گناهان او را در دنیا و در آخرت می پوشاند و نسبت به او در هر دو دنیا ستارالعیوب است.

مُحَمَّدُ بْنُ يَحْيَى عَنْ أَحْمَدَ بْنِ مُحَمَّدِ بْنِ عِيسَى عَنِ الْحَسَنِ بْنِ مَحْبُوبٍ عَنْ مُعَاوِيَةَ بْنِ وَهْبٍ قَالَ سَمِعْتُ أَبَا عَبْدِ اللَّهِ ع يَقُولُ إِذَا تَابَ الْعَبْدُ تَوْبَةً نَصُوحاً أَحَبَّهُ اللَّهُ‏ فَسَتَرَ عَلَيْهِ فِي الدُّنْيَا وَ الْآخِرَةِ فَقُلْتُ وَ كَيْفَ يَسْتُرُ عَلَيْهِ قَالَ يُنْسِي مَلَكَيْهِ مَا كَتَبَا عَلَيْهِ مِنَ الذُّنُوبِ وَ يُوحِي إِلَى جَوَارِحِهِ اكْتُمِي عَلَيْهِ ذُنُوبَهُ وَ يُوحِي إِلَى بِقَاعِ الْأَرْضِ اكْتُمِي مَا كَانَ يَعْمَلُ عَلَيْكِ مِنَ الذُّنُوبِ فَيَلْقَى اللَّهَ حِينَ يَلْقَاهُ وَ لَيْسَ شَيْ‏ءٌ يَشْهَدُ عَلَيْهِ بِشَيْ‏ءٍ مِنَ الذُّنُوب‏. (الکافی، ج2، ص430 و 431)

امام صادق(علیه السلاام) فرمودند:«زمانی که بنده توبه نصوح کند خدا او را دوست می دارد پس عیوب او را در دنیا و آخرت می پوشاند. راوی از امام می پرسد: خدا چگونه می پوشاند؟ امام می فرمایند: خدا گناهان او را از یاد دو ملکی که گناهان او را می نویسند، می برد و به اعضای او وحی می کند که گناهان او را کتمان کنید و وحی می کند به اماکن زمین که کتمان کنید آنچه را که از گناه در شما انجام می داد، پس او خدا را ملاقات می کند در حالی که هیچ چیزی نیست که بر گناه او شهادت دهد.»
    ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 4 : ۱۳۹۰/۰۳/۲۴ در ساعت ۱۷:۴۷

گناههای نادیده

6. تشکرها 3

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

اما نسبت به غير مؤمنين خداوند متعال چنين تعهدی نداده است. خداوند متعال بسياری از قبايح غير مؤمنين را در دنيا مخفی می کند ولی آن گاه که بنده خدا از ستاريت خدا مغرور شود و حرمت شکنی را از حد بگذارند و به خصوص شروع به ريختن آبروی بندگان کند، در اين حالت بعيد نيست که خدا نيز پرده از کار او بردارد و او را رسوا کند و البته در آخرت به طور حتم پرده از کارش گشوده خواهد شد؛ و در واقع اين خود شخص است که با کناره گيري کامل از عبادت خدا پرده ستاريت خدا را کنار مي زند و خود را رسوا مي کند. بنابراين در عين اينکه آخرت يوم تبلی السرائر است و اسرار در آن روز فاش می شوند ولی گناهان مؤمنان مکتوم می ماند و خدا آن را حتی از ملائک نيز مخفی می کند واین خود پاداشی برای مومنان است ؛ حتي از برخي روايات استفاده مي شود که خداوند متعال بعد از ورود مؤمنان به بهشت، گناهان گذشته آنها را از ياد خودشان نيز می برد تا از شرمندگی آن آزار نبينند.
    منبع : پرسمان دانشجویی.

گناههای نادیده

8. تشکرها 2

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

جمع بندی

با سلام

جوان امروز : مدتی است که به این موضوع فکر می کنم که خدا که ستار العیوب است آیادر آن دنیا هم این گونه است ؟ مثلا من گناهی را در خلوت انجام داده ام و خدا آنرا مخفی کرد آیا در آن دنیا فاش میشود؟ پس همه خواهند فهمید من چه گناهی انجام داده ام در این صورت خدا گناه مرا فقط در این دنیا پوشانده است در حالی که من به پوشاندن آن در قیامت که همه عالم حضور دارند محتاج ترم نمی دانم اگر توبه واقعی کنیم باز هم خدا در آن دنیا آن گناه را فاش می کند؟ و این که مردم تو را جور دیگری می بینند در حالی که تو در خلوتت گناهکاری و آن ها اصلا خبر ندارند که تو چه گناهان بدی کرده ای و فکر می کنند تو لبریز از پاکی هستی در صورتی که تو زمانی (قبل از توبه)لبریز از پلیدی و گناه و نا پاکی بوده ای خدایا این افکار آرامشم را ربوده اند کاش اصلا از اول سراغ گناه نمی رفتم تا این فکر که در آن دنیا رسوا خواهم شد به سراغم نمی آمد من تحمل این را ندارم که ببینم تصویر ذهنی دوستانم از من با فهمیدن این گناهان نسبت به من چگونه خواهد شد چه رسد به این که کل عالم در آن دنیا از گناهانم با خبر گردند به نظر شما ممکن است در آن دنیا بخشی از گناهانمان پوشیده باقی بماند؟

پاسخگوی معارف دینی:
    1. یکی از نام های قیامت ، تبلی السرائر است.
    يَوْمَ تُبْلَى السَّرَائِرُ ﴿طارق/۹﴾ آن روز كه رازها [همه] فاش شود.
    در آن روز كه ((يوم البروز)) و ((يوم الظهور)) است اسرار درون آشكار مى شود، اعم از ايمان و كفر و نفاق ، يا نيت خير و شر، يا ريا و اخلاص ، و اين ظهور و بروز براى مؤ منان مايه افتخار و مزيد بر نعمت است ، و براى مجرمان مايه سرافكندگى و منشاء خوارى و خفت ، و چه دردناك است كه انسان عمرى زشتيهاى درونى خود را از خلق خدا مخفى كرده باشد، و با آبرو در ميان مردم زندگى كند ولى در آن روز كه همه اسرار نهانى آشكار مى گردد در برابر همه خلايق شرمسار و سرافكنده شود كه گاه درد و رنج اين عذاب از آتش دوزخ دردناكتر است .(تفسير نمونه ، ج 26 ، ص 369.)
    2. خداوند نسبت به مومنان و توبه کنندگان در دنیا و آخرت ستار العییوب است.
    بنده ای که از کردار ناپسند خود توبه می کند خداوند گناهان او را در دنیا و در آخرت می پوشاند و نسبت به او در هر دو دنیا ستارالعیوب است.
    امام صادق(علیه السلاام) فرمودند:«زمانی که بنده توبه نصوح کند خدا او را دوست می دارد پس عیوب او را در دنیا و آخرت می پوشاند. راوی از امام می پرسد: خدا چگونه می پوشاند؟ امام می فرمایند: خدا گناهان او را از یاد دو ملکی که گناهان او را می نویسند، می برد و به اعضای او وحی می کند که گناهان او را کتمان کنید و وحی می کند به اماکن زمین که کتمان کنید آنچه را که از گناه در شما انجام می داد، پس او خدا را ملاقات می کند در حالی که هیچ چیزی نیست که بر گناه او شهادت دهد.»
    (الکافی، ج2، ص430 و 431)
    اما نسبت به غير مؤمنين خداوند متعال چنين تعهدی نداده است. خداوند متعال بسياری از قبايح غير مؤمنين را در دنيا مخفی می کند ولی آن گاه که بنده خدا از ستاريت خدا مغرور شود و حرمت شکنی را از حد بگذارند و به خصوص شروع به ريختن آبروی بندگان کند، در اين حالت بعيد نيست که خدا نيز پرده از کار او بردارد و او را رسوا کند و البته در آخرت به طور حتم پرده از کارش گشوده خواهد شد؛ و در واقع اين خود شخص است که با کناره گيري کامل از عبادت خدا پرده ستاريت خدا را کنار مي زند و خود را رسوا مي کند.
    بنابراين در عين اينکه آخرت يوم تبلی السرائر است و اسرار در آن روز فاش می شوند ولی گناهان مؤمنان مکتوم می ماند و خدا آن را حتی از ملائک نيز مخفی می کند واین خود پاداشی برای مومنان است ؛ حتي از برخي روايات استفاده مي شود که خداوند متعال بعد از ورود مؤمنان به بهشت، گناهان گذشته آنها را از ياد خودشان نيز می برد تا از شرمندگی آن آزار نبينند.(
    پرسمان دانشجویی.)

ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 4 : ۱۳۹۰/۰۵/۰۶ در ساعت ۲۳:۵۷

گناههای نادیده

نوشته
    5,567
    صلوات
    200
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    5 پست
    حضور
    59 روز 4 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    47
    آپلود
    3
    گالری
    196

ممنون از سوال وجواب شما عزیزان
    به نظر من اگه انسان توبه شکن نباشه خدا در آخرت هم ستار العیوب میباشد
    برحمتک یا ارحم الراحمین

ܓ✿ اللهم عجل لولیک الفرج ܓ✿

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

جمع بندی نهایی

با سلام و تشکر از بزرگواران شرکت کننده در بحث

پرسش : مدتی است که به این موضوع فکر می کنم که خدا که ستار العیوب است آیادر آن دنیا هم این گونه است ؟ مثلا من گناهی را در خلوت انجام داده ام و خدا آنرا مخفی کرد آیا در آن دنیا فاش میشود؟ پس همه خواهند فهمید من چه گناهی انجام داده ام در این صورت خدا گناه مرا فقط در این دنیا پوشانده است در حالی که من به پوشاندن آن در قیامت که همه عالم حضور دارند محتاج ترم نمی دانم اگر توبه واقعی کنیم باز هم خدا در آن دنیا آن گناه را فاش می کند؟ و این که مردم تو را جور دیگری می بینند در حالی که تو در خلوتت گناهکاری و آن ها اصلا خبر ندارند که تو چه گناهان بدی کرده ای و فکر می کنند تو لبریز از پاکی هستی در صورتی که تو زمانی (قبل از توبه)لبریز از پلیدی و گناه و نا پاکی بوده ای خدایا این افکار آرامشم را ربوده اند کاش اصلا از اول سراغ گناه نمی رفتم تا این فکر که در آن دنیا رسوا خواهم شد به سراغم نمی آمد من تحمل این را ندارم که ببینم تصویر ذهنی دوستانم از من با فهمیدن این گناهان نسبت به من چگونه خواهد شد چه رسد به این که کل عالم در آن دنیا از گناهانم با خبر گردند به نظر شما ممکن است در آن دنیا بخشی از گناهانمان پوشیده باقی بماند؟

پاسخ :
    1. یکی از نام های قیامت ، تبلی السرائر است.
    يَوْمَ تُبْلَى السَّرَائِرُ ﴿1﴾ آن روز كه رازها [همه] فاش شود.
    در آن روز كه ((يوم البروز)) و ((يوم الظهور)) است اسرار درون آشكار مى شود، اعم از ايمان و كفر و نفاق ، يا نيت خير و شر، يا ريا و اخلاص ، و اين ظهور و بروز براى مؤ منان مايه افتخار و مزيد بر نعمت است ، و براى مجرمان مايه سرافكندگى و منشاء خوارى و خفت ، و چه دردناك است كه انسان عمرى زشتيهاى درونى خود را از خلق خدا مخفى كرده باشد، و با آبرو در ميان مردم زندگى كند ولى در آن روز كه همه اسرار نهانى آشكار مى گردد در برابر همه خلايق شرمسار و سرافكنده شود كه گاه درد و رنج اين عذاب از آتش دوزخ دردناكتر است .(2)
    2. خداوند نسبت به مومنان و توبه کنندگان در دنیا و آخرت ستار العییوب است.
    (3)
    اما نسبت به غير مؤمنين خداوند متعال چنين تعهدی نداده است. خداوند متعال بسياری از قبايح غير مؤمنين را در دنيا مخفی می کند ولی آن گاه که بنده خدا از ستاريت خدا مغرور شود و حرمت شکنی را از حد بگذارند و به خصوص شروع به ريختن آبروی بندگان کند، در اين حالت بعيد نيست که خدا نيز پرده از کار او بردارد و او را رسوا کند و البته در آخرت به طور حتم پرده از کارش گشوده خواهد شد؛ و در واقع اين خود شخص است که با کناره گيري کامل از عبادت خدا پرده ستاريت خدا را کنار مي زند و خود را رسوا مي کند.
    بنابراين در عين اينکه آخرت يوم تبلی السرائر است و اسرار در آن روز فاش می شوند ولی گناهان مؤمنان مکتوم می ماند و خدا آن را حتی از ملائک نيز مخفی می کند واین خود پاداشی برای مومنان است ؛ حتي از برخي روايات استفاده مي شود که خداوند متعال بعد از ورود مؤمنان به بهشت، گناهان گذشته آنها را از ياد خودشان نيز می برد تا از شرمندگی آن آزار نبينند.(
    4)

--------------------------------
    1.
    طارق/۹.
    2. تفسير نمونه ، ج 26 ، ص 369.
    3. الکافی، ج2، ص430 و 431.
    4.
    پرسمان دانشجویی.

ویرایش توسط پاسخگوی اعتقادی 4 : ۱۳۹۰/۰۸/۲۳ در ساعت ۱۸:۴۴

گناههای نادیده

12. تشکرها 2

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری