جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوره «ص» در مورد چه كسي نازل شده است؟

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت فروردين ۱۳۹۰
  نوشته
  94
  مورد تشکر
  193 پست
  حضور
  1 ساعت 50 دقیقه
  دریافت
  0
  آپلود
  0
  گالری
  0

  سوره «ص» در مورد چه كسي نازل شده است؟
  با سلام سوره «ص» در مورد چه كسي نازل شده است؟  کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني
  ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۴/۰۷ در ساعت ۱۵:۴۴


 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,578
  مورد تشکر
  8,079 پست
  حضور
  5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  140
  آپلود
  0
  گالری
  99  نقل قول نوشته اصلی توسط raze_shab نمایش پست
  با سلام سوره «ص» در مورد چه كسي نازل شده است؟  کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني
  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

  با سلام و تبریک عید مبعث

  در اين سوره ، گفتار پيرامون رسول خدا دور مى زند و اينكه آن جناب با ذكرى از ناحيه خدا كه بر او نازل شده مردم را انذار مى كند و به سوى توحيد و اخلاص در بندگى خداى تعالى دعوت مى كند.

  و لذا مطلب را از اينجا شروع مى كند كه كفار به عزت خيالى خود مى بالند و به همين جهت دست از دشمنى با تو برنداشته از پيروى و ايمان به تو استكبار مى ورزند، و مردم را هم از اينكه به تو ايمان بياورند جلوگيرى كرده ، به اين منظور سخنانى باطل مى گويند، و آنگاه آن سخنان را در فصلى جداگانه رد مى كند.
  و پس از آن رسول گرامى خود را امر به صبر نموده و سرگذشت بندگان ((اواب)) خود را در يك فصل به يادش مى آورد، و آنگاه عاقبت كار مردم با تقوى و سرانجام طاغيان را در فصلى خاطرنشان نموده . سپس ‍ آن جناب را دستور مى دهد به اينكه ماءموريت خود را در انذار انجام دهد و مردم را به سوى توحيد دعوت كند. و نيز در فصلى ديگر مى فرمايد: كه خدا از همان روز نخست كه به ملائكه امر كرد تا براى آدم سجده كنند و شيطان امتناع كرد، اين قضاى حتمى را راند كه سرانجام پيروان شيطان و خود او به آتش منتهى شود. و اين سوره به شهادت سياق آياتش در مكه نازل شده .
  ترجمه تفسير الميزان ، ج 17 ، ص 276-275.
  سوره «ص» در مورد چه كسي نازل شده است؟

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی


 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,578
  مورد تشکر
  8,079 پست
  حضور
  5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  140
  آپلود
  0
  گالری
  99  محتواى سوره "ص" را در پنج بخش مى توان خلاصه كرد:

  بخش اول از مساءله توحيد و مبارزه با شرك و مساءله نبوت پيامبر اسلام و سرسختى و لجاجت دشمنان مشرك در برابر اين دو امر سخن مى گويد.

  بخش دوم گوشه هائى از تاريخ نه نفر از پيامبران خدا را منعكس ساخته ، و بالخصوص از داود و سليمان و ايوب بحث بيشترى دارد، مشكلات آنها را در زندگى و دعوت به سوى خدا منعكس مى سازد تا درسى باشد آموزنده براى مؤ منان نخستين كه در آن موقع تحت فشار شديدى قرار داشتند.

  بخش سوم سخن از سرنوشت كفار طاغى و ياغى در قيامت و تخاصم و جنگ و جدال آنها در دوزخ مى گويد، و به مشركان و افراد بى ايمان نشان مى دهد كه پايان كار آنها به كجا خواهد رسيد.

  چهارمين بخش سخن از آفرينش انسان و مقام والاى او و سجده كردن فرشتگان براى آدم مى گويد، و نشان مى دهد كه فاصله قوس صعودى و نزولى انسان تا چه حد عظيم است ، تا اين كوردلان بيخبر به ارزش ‍ وجودى خويش پى برند، و در برنامه هاى انحرافى خود تجديد نظر كنند و از زمره شياطين بدر آيند.

  پنجمين بخش تهديدى است براى همه دشمنان لجوج ، و تسلى خاطرى است براى پيامبر اسلام و بيان اين واقعيت كه او در دعوت خود هيچگونه اجر و مزدى از كسى نمى طلبد، و هيچ درد و رنجى براى كسى نمى خواهد.
  تفسير نمونه جلد 19 صفحه 204-203.


  سوره «ص» در مورد چه كسي نازل شده است؟

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۹۰
  نوشته
  660
  مورد تشکر
  994 پست
  حضور
  9 ساعت 2 دقیقه
  دریافت
  265
  آپلود
  0
  گالری
  0  سوره ص

  اين سوره پس از سوره قمر و قبل از سوره اعراف، سي و هشتمين سوره نازل شده بر رسول گرامي اسلام است.
  سوره ص در ترتيب مصحفي در رديف سي و هشتم، پس از صافات و قبل از زمر و در جزء بيست و سوم قرار داده شده است و هشتاد و هشت آيه دارد


  مقصود و محتواي سوره

  بيان راهکارهاي مناسب به پيامبر اکرم 6 براي خروج از چالشهاي موجود ميان آن حضرت و گروههاي منسجم از کافرانِ مشهور و صاحب قدرت مکّه، در موضوعات رسالت و قرآن و توحيد و شرک عبودي.‎‎
  سوره به طور کلي خطاب به حضرت محمد 6 نازل شد. در آغاز با معرفي قرآن به عنوان کتاب ذکر، به اصل چالش کافران و ابراز تعجب آنان در نزول قرآن بر او ميپردازد و ضمن پاسخ اجمالي به آنان، به راهنمايي پيامبر براي گذر از اين چالش ميپردازد.‎‎
  از آيات 12 به بعد توضيح ميفرمايد که برخي از انبيا نيز گرفتار چنين احزاب و گروههاي معاندي بودند که همگي نابود شدند. سپس او را به صبر و توحيد ميخواند و با يادآوري پيامبران و نامداراني چون داود، سليمان، ايّوب، ابراهيم، اسحاق و يعقوب که بعد از گذشت مراحلي از دشواري و صبر، به قدرت و پيروزي رسيدند و داخل جمع برگزيدگان و ممتازان شدند، سرّ اين برگزيدگي را به پيامبر تعليم ميدهد. سپس با بيان تفاوت فرجام متّقين و طاغين، به بيان نتيجه و فرجام اين وحدت ظاهري طاغيان پرداخته و به نزاع و خصومت آنان در جهنّم اشاره ميفرمايد. سپس با بيان جريان خلقت آدم و عناد شيطان با انسان، به ريشهيابي اين عناد پرداخته و آن را نتيجه خودبرتربيني تحليل ميکند. خودبرتربينييي که عليرغم اطلاع او از اراده خدا، وي را به دشمنی با آدم و فرزندان او کشاند. همين بيماري در احزاب يکپارچه کفّار مكّه، آنان را به دشمني با پيامبر 6 کشانده است.‎‎‎‎‎‎‎‎‎‎
  خداي متعال در نهايت پيامبر را به بيان موضع خود درباره قرآن و اعلام اينکه او قصد هيچگونه تحميلي ندارد و قرآن نيز جز ذکر نيست، امر ميکند و سوره را به پايان ميرساند. ‎‎‎

  تفسير همگام با وحي جلد دوم

  ویرایش توسط همگام با وحي : ۱۳۹۰/۰۴/۰۸ در ساعت ۲۳:۵۷
  دوست دار و خادم همه قرآن پژوهان عزيز و محترم
  همگام با وحي ( تفسير به ترتيب نزول ) خادم قرآن در سايت
  http://www.hbv.ir

  به جهت مسئولیتی که بر عهده ام قرار گرفته، مدتی حضور فعال ندارم. التماس دعا از همه دوستان


 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۹
  نوشته
  2,578
  مورد تشکر
  8,079 پست
  حضور
  5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
  دریافت
  140
  آپلود
  0
  گالری
  99

  جمع بندی
  پرسش:
  سوره «ص» در مورد چه كسي نازل شده است؟


  پاسخ:
  در اين سوره ، گفتار پيرامون رسول خدا (صلی الله علیه و آله) دور مى زند و اينكه آن جناب با ذكرى از ناحيه خدا كه بر او نازل شده مردم را انذار مى كند و به سوى توحيد و اخلاص در بندگى خداى تعالى دعوت مى كند.
  و لذا مطلب را از اينجا شروع مى كند كه كفار به عزت خيالى خود مى بالند و به همين جهت دست از دشمنى با تو بر نداشته از پيروى و ايمان به تو استكبار مى ورزند، و مردم را هم از اينكه به تو ايمان بياورند جلوگيرى كرده، به اين منظور سخنانى باطل مى گويند، و آنگاه آن سخنان را در فصلى جداگانه رد مى كند. و پس از آن رسول گرامى خود را امر به صبر نموده و سرگذشت بندگان "اواب" خود را در يك فصل به يادش مى آورد، و آنگاه عاقبت كار مردم با تقوى و سرانجام طاغيان را در فصلى خاطر نشان نموده . سپس ‍ آن جناب را دستور مى دهد به اينكه مأموريت خود را در انذار انجام دهد و مردم را به سوى توحيد دعوت كند. و نيز در فصلى ديگر مى فرمايد: كه خدا از همان روز نخست كه به ملائكه امر كرد تا براى آدم سجده كنند و شيطان امتناع كرد، اين قضاى حتمى را راند كه سرانجام پيروان شيطان و خود او به آتش منتهى شود. و اين سوره به شهادت سياق آياتش در مكه نازل شده.(1)

  محتواى سوره "ص" را در پنج بخش مى توان خلاصه كرد:
  1. مسأله توحيد و مبارزه با شرك و مسأله نبوت پيامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) و سرسختى و لجاجت دشمنان مشرك در برابر اين دو امر.

  2. گوشه هائى از تاريخ نه نفر از پيامبران خدا را منعكس ساخته ، و بالخصوص از داود و سليمان و ايوب بحث بيشترى دارد، مشكلات آنها را در زندگى و دعوت به سوى خدا منعكس مى سازد تا درسى باشد آموزنده براى مؤ منان نخستين كه در آن موقع تحت فشار شديدى قرار داشتند.

  3. سخن از سرنوشت كفار طاغى و ياغى در قيامت و تخاصم و جنگ و جدال آنها در دوزخ مى گويد، و به مشركان و افراد بى ايمان نشان مى دهد كه پايان كار آنها به كجا خواهد رسيد.

  4. سخن از آفرينش انسان و مقام والاى او و سجده كردن فرشتگان براى آدم مى گويد، و نشان مى دهد كه فاصله قوس صعودى و نزولى انسان تا چه حد عظيم است، تا اين كوردلان بی خبر به ارزش ‍ وجودى خويش پى برند، و در برنامه هاى انحرافى خود تجديد نظر كنند و از زمره شياطين بدر آيند.

  5. تهديدى است براى همه دشمنان لجوج، و تسلى خاطرى است براى پيامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) و بيان اين واقعيت كه او در دعوت خود هيچ گونه اجر و مزدى از كسى نمى طلبد، و هيچ درد و رنجى براى كسى نمى خواهد.(2)

  __________
  (1) ترجمه تفسير الميزان، ج 17، ص 276-275.
  (2) تفسير نمونه، ج 19، ص 204-203.

  ویرایش توسط عظيم : ۱۳۹۵/۱۰/۱۷ در ساعت ۰۱:۳۸ دلیل: همکار ویراستار تدوین

  سوره «ص» در مورد چه كسي نازل شده است؟

  آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود