جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: کم حرفی

نوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شاد کم حرفی

سلام خسته نباشید
    از اینکه جواب سوالها رو میدین از شما تشکر میکنم.
    من میخواستم یا شما در مورد موضوع کم حرفی باهاتون حرف بزنم .اگه یکی در یک جمع نتونه حرف بزنه با دیگران حرف بزنه از چیه؟تو خونه خیلی راحتم خیلی هم حرف میزنم ولی وقتی به یه مهمونی رفتیم یا در یک جمعی قرار گرفتیم حرف پیدا نمیکنم که بزنم.
    نه اینکه اعتماد به نفس ندارم ها دارم ولی نمیدونم چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    راستشو بخواین من توی جمع که حرف بزنم یا توجه نمیکنن یا جدی نمیگیرن این طوری بگم. من خیلی تنهام نمیتونم با کسی راحت حرف بزنم.دارم دیوونه میشم.به خدا اگه خودکشی گناه کبیره نبود الان خیلی وقت بود که...........:Geryan:

2.  

نوشته
    12
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

كم رويي

برقرار كردن ارتباط كلامي مؤثر با ديگران نياز به يادگيري و تمرين دارد. انسان مي تواند منظور خود را طوري بيان كند كه فرد مقابل به سخن او توجه كند، به او به ديده احترام بنگرد و تحت تأثير كلام او واقع شود. چنانچه گاهي هم بر اثر عدم رعايت اصول سخن گفتن وارتباط با ديگران، كلام خود را طوري بگويد كه نه تنها در مخاطب تأثيري ندارد بلكه او را خشمگين كند و به عكس العمل نامناسب چون تمسخر، اعتراض يا بي اعتنايي منجر نمايد.
    سعي كنيد خود را به گفت و گو عادت بدهيد. يكي از علت هاي كم حرفي , كم حوصلگي است كه ناشي از خستگي ذهن يا توجه به مركز ديگري است . بعضي كه كم سخن هستند, فعّاليّت ذهني بيش از اندازه داشته وديگر حوصلهء حرف زدن ندارند. علّت ديگر, توجه ذهن به جاي ديگر است . ممكن است ذهن را از آن جدا كنيد, ولي باز به همان جا معطوف مي شود, مثلاً نزد مهمانان نشسته ايد, اما فكرتان جاي ديگر است . در هر صورت راه مبارزه اين است كه با دوستان و مهيمانان سخن بگوييد, حتي اگر سخت و طاقت فرسا باشد.
    مي توانيد قبل از اين كه ميهماني بيايد, سخن هاي كلي را آماده كرده و ذهن خود را از تمركز در جهت ديگربازداريد.
    احتمال ديگر براي كم حرفي , ترس از اين است كه نكند با ديد ديگر نگاه كنند, چون از بيماريتان آگاهند. فرض كنيد اصلاً كسي از ناراحتي شما مطلع نيست .

نوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

من هم مثل دوستمان از مشكل كم حرفي رنج مي برم ولي من فكر مي كنم يكي از عوامل موثر در كم حرفي ، نوعي ضعف حافظه باشد براي مثال يكي از موضوعاتي كه در اكثر مهماني ها مطرح مي شود بحث قيمت اجناس است كه اكثر مردها در مورد اينكه به تازگي چه چيزي گران شده و غيره صحبت مي كنند ولي من اگر يك دقيقه باش خريدي كرده باشم و از من بپرسيد فلان چيز كيلويي چنده ؟ اصلا به ياد نمي آورم البته حافظه من بد نيست اگر تصميم بگيرم يك شعر را حفظ كنم يا قرآن حفظ كنم يا لغت زبان يا هر چيز ديگري را حفظ كنم به راحتي مي توانم ولي نمي دانم چه علتي دارد كه وقايع روزمره زندگي به خاطرم نمي ماند نه تنها قيمت كالا ها بلكه خيلي چيزهاي ديگر هم به ياد من نمي ماند همچنين آدرسها را هم خيلي سخت به خاطر مي توانم بسپارم لطفا در صورتي كه اين مشكل راه حل دارد من را راهنمايي بفرماييد با تشكر.

نوشته
    300
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    5

نقل قول نوشته اصلی توسط a&v نمایش پست
    سلام خسته نباشید
    نقل قول نوشته اصلی توسط a&v نمایش پست
    از اینکه جواب سوالها رو میدین از شما تشکر میکنم.
    من میخواستم یا شما در مورد موضوع کم حرفی باهاتون حرف بزنم .اگه یکی در یک جمع نتونه حرف بزنه با دیگران حرف بزنه از چیه؟تو خونه خیلی راحتم خیلی هم حرف میزنم ولی وقتی به یه مهمونی رفتیم یا در یک جمعی قرار گرفتیم حرف پیدا نمیکنم که بزنم.
    نه اینکه اعتماد به نفس ندارم ها دارم ولی نمیدونم چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
    راستشو بخواین من توی جمع که حرف بزنم یا توجه نمیکنن یا جدی نمیگیرن این طوری بگم. من خیلی تنهام نمیتونم با کسی راحت حرف بزنم.دارم دیوونه میشم.به خدا اگه خودکشی گناه کبیره نبود الان خیلی وقت بود که...........

سلام كاربرگرامي
    آنچه اشاره كردين مربوط به روحيه خجالتي شما است علت عمده اش همينه
    شما بايد سعي كنيد با حضوربيشتر در جمع ها و گرفتن مسئوليت ولو سخت اين حالت رو از خودتون دور كنين ، مطمئن باشيد هرچه به اين حالت تن دهيد و حضور خود را در جمع كمتر كنيد مثل كسي خواهيد شد كه از دريا بترسد و در حال آموزش شنا تن خود را به آب نزند ، او هرگز شناگر نخواهد شد براي شناگر شدن بايد تن خود را به آب بزنيد
    يادتان باشد اين حالت تغيير پذير است من افرادي را مي شناسم كه خيلي كم رو بودند و اصلا حضور د جمع براشون بسيار سخت بود اما با تمرين در حال حاضر يك آدم ارتباطي است كه روزانه با عده زيادي دوست مي شود و چقدر راحت هم دوست مي شود.
    در پست هاي بعدي توضيحات بيشتري خواهم داد

نوشته
    300
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    5

نقل قول نوشته اصلی توسط dks1383 نمایش پست
    من هم مثل دوستمان از مشكل كم حرفي رنج مي برم ولي من فكر مي كنم يكي از عوامل موثر در كم حرفي ، نوعي ضعف حافظه باشد براي مثال يكي از موضوعاتي كه در اكثر مهماني ها مطرح مي شود بحث قيمت اجناس است كه اكثر مردها در مورد اينكه به تازگي چه چيزي گران شده و غيره صحبت مي كنند ولي من اگر يك دقيقه باش خريدي كرده باشم و از من بپرسيد فلان چيز كيلويي چنده ؟ اصلا به ياد نمي آورم البته حافظه من بد نيست اگر تصميم بگيرم يك شعر را حفظ كنم يا قرآن حفظ كنم يا لغت زبان يا هر چيز ديگري را حفظ كنم به راحتي مي توانم ولي نمي دانم چه علتي دارد كه وقايع روزمره زندگي به خاطرم نمي ماند نه تنها قيمت كالا ها بلكه خيلي چيزهاي ديگر هم به ياد من نمي ماند همچنين آدرسها را هم خيلي سخت به خاطر مي توانم بسپارم لطفا در صورتي كه اين مشكل راه حل دارد من را راهنمايي بفرماييد با تشكر.
    سلام
    آنچه اشاره كردين هيچ ربطي به كم حرفي نداره و اگه هم باشه استثنايي است اما به صورت عمومي به مسئله كم رويي و اين كه هنوز فرد ياد نگرفته با اجتماع زندگي كند. ازاين رو هنگام قرار گرفتن در جمع اعتماد خود را ازدست مي دهد براي اين كار بايد خود را بيشتر در معرض قرار دهد ، متاسفانه اين خصلت در ما ايراني ها بيشتر يافت مي شود شايد يك علت آن برخوردهاي خشك برخي پدر و مادران و همينطور برخي معلمان باشد
    اگر پدران و مادران و معلمان به فرزندان و بچه هاي خود ميدان بدهند و كاري كنند كه به خودش اعتماد داشته خود را باور كند تا حدودي اين مشكل حل خواهد شد

نوشته
    300
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    5

كم رويي و راه از بين بردن آن

از بين بردن كم رويي
    1 . براى از بين بردن اين نقص ، ابتدا بايد اعتقاد به كم رويى و خجالت را از ذهن دور كرد و به خود قبولاند كه كم رويى و خجالت بى مورد ، در وجود انسان نبايد باشد .
    براى رسيدن به نتيجه مطلوب ، بهتر است :
    الف ) از خداوند متعال براى غلبه بر مشكلات استمداد بجوييد ،
    ب ) از راه تلقين ـ به خصوص در كمال آرامش ـ جملاتى را مانند : «من به هيچ وجه كمرو نيستم » و «من مى توانم قرآن را در حضور ديگران با صوت بخوانم » و.. . تكرار كنيد .
    2 . كم رويى و خجالت در مواردى كه بى جا باشد ، مورد سرزنش قرار گرفته است ; چنان كه پيامبراكرم(صلى الله عليه وآله) فرمود : «حيا (شرم و كم رويى) بر دو نوع است : بخشى از آن ضعف و زبونى و بخشى قوت و ايمان است .»
    3 .كم رويى و خجالت از خصلت هايى است كه ارثى نبوده ، بلكه عوامل عارضى ، تربيتى و خانوادگى ، موجب بروز چنين حالتى مى شود و به خوبى قابل درمان است .
    4 . در برنامه هاى دست جمعي و گروهي كه در مجامع مختلف برگزار مي شود فعالانه شركت كنيد و سعى كنيد كه ـ گرچه ممكن است چندبار دچار اضطراب شويد ـ در حضور جمعيت ، در كارهاي گروهي خود نيز همراه شويد و كاري را تقبل كنيد.

ویرایش توسط از قرآن بپرس : ۱۳۸۷/۰۳/۳۰ در ساعت ۰۹:۵۷

نوشته
    300
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    49 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    5

معناي خجالت و كم رويي و پي آمدهاي آن

از ريشه «خجل» در قرآن كلمه اى نيامده است . بنابراين ، براى يافتن معناى واقعى آن بايد از كتب لغت و روانشناسى كمك گرفت . به نظر مى رسد فارغ از معانى گوناگونى كه براى خجالت شده ، تعبير از «خجالت» به «كم رويى» بهترين باشد . چنان كه بيشتر كتاب هاى روانشناسى از اين منظر به آن نگاه كردند . از اين رو ما نيز در اين پاسخ از همين ديد درباره آن بحث مى كنيم .
    كم رويى يك توجه غير عادى و مضطربانه به خويشتن در يك موقعيت اجتماعى است كه در نتيجه آن فرد دچار نوعى تنش روانى ، عضلانى شده ، شرايط شناختى و عاطفى اش متأثر مى گردد و زمينه بروز رفتارهاى خام و ناسنجيده و واكنش هاى نامناسب در وى فراهم مى شود .
    به سخن ساده ، كم رويى يعنى ، «خود توجهى» فوق العاده و ترس از مواجه شدن با ديگران .
    پى آمدهاى كم رويى
    1 . روبرو شدن با افراد جديد را براى فرد نگران كننده و دشوار مى كند .
    2 . كم رويى وارد شدن به اماكن جديد و كسب و كار و تجارت تازه را براى فرد سخت مى نمايد .
    3 . كم رويى مخفى شدن از انظار و احساس عجز در عين توانمندى را سبب مى شود .
    تفاوت «حياء» با «كم رويى»
    برخى كم رويى را مترادف با حيا گرفته اند و آن را نزد دختران تأييد ، توجيه و تشويق مى كنند .
    اين برداشت صحيح نبوده و آن دو با هم مترادف نيستند: چون «حيا» يكى از برجسته ترين صفات انسان هاى متعالى بوده ، شاخص ايمان و بيانگر رشد شخصيت است به بيان ديگر قدرت خويشتن دارى ، امرى ارادى و ارزشمند است و در روايات و آيات از آن به خوبى ياد شده است . (قصص ،25)
    در مقابل كم رويى پديده اى كاملا غيرارادى ، ناخوشايند و حكايت گر ناتوانى و معلوليت اجتماعى است .
    ديدگاه اسلام درباره «كم رويى»
    از نوع وظايف فردى و اجتماعى و توصيه هاى اسلام درباره پذيرش مسؤوليت ها فهميده مى شود كه اسلام با كم رويى مخالف است .
    پر واضح است كه پذيرش مسؤوليت هاى اجتماعى و انجام وظايف انسانى و اسلامى ، بدون خمير مايه شجاعت ممكن نيست . مثلا فريضه امر به معروف و نهى از منكر كه در قرآن بسيار به آن تأكيد شده (آل عمران ،104) نياز به شجاعت اخلاقى و توانايى برقرارى رابطه مفيد و مؤثر است .

نوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

كم حرفي

سلام. البته من آدمهاي كم حرفي ميشناسم كه زمانيكه در يك محيط خاص قرار مي گيرند روي هرچي ادم پرحرف و .. را كم مي كنند

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری