صفحه 1 از 6 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: سوالات متفرقه پیرامون احکام ازدواج ، طلاق و روابط زن و مرد

  1. #1

    تاریخ عضویت
    جنسیت آبان ۱۳۸۶
    نوشته
    9
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

    سوالات متفرقه پیرامون احکام ازدواج ، طلاق و روابط زن و مرد




    من يه سوال دارم
    سوالم اينه اگه در موقع عقد مهريه خانمي بر ذمه پدر شوهر قرار گيرد مي توان بعد از عقد مهريه را به ذمه خود شوهر قرار داد؟؟

  2.  

  3. #2

    تاریخ عضویت
    جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
    نوشته
    70
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

    پاسخ




    نقل قول نوشته اصلی توسط sara1361 نمایش پست
    من يه سوال دارم
    نقل قول نوشته اصلی توسط sara1361 نمایش پست
    سوالم اينه اگه در موقع عقد مهريه خانمي بر ذمه پدر شوهر قرار گيرد مي توان بعد از عقد مهريه را به ذمه خود شوهر قرار داد؟؟

    دوست عزیز : سلام بر حسب روایت: المومنون عند شروطهم. مومنین باید به شرطی که گذاشتند عمل کنند.
    چنانچه در حین عقد خود پدرشوهر یا هرکس دیگر قبول کرده باشد. بر ذمه خود پدر شوهریا آن فرد است.

  4. تشکر


  5. #3

    تاریخ عضویت
    جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
    نوشته
    48
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0



    سلام دوستان
    با تشکر از جناب حق دوست
    به نظرم در هر بخشی مسئول بخش باید زودتر از بقیه جواب بده.
    بعدشم جناب حق دوست اینجا محل استنباط حکم شرعی نیست و شما هم فکر کنم مجتهد نیستید .پس باید بر طبق فتاوای مراجع تقلید جواب داد . لذا اولین سوال باید این باشه که شما از کی تقلید میکنید .
    بعد باید طبق فتوای اون مرجع تقلید حکم رو نوشت و اگه اختلافی هم هست اون رو هم ذکر کرد .
    در پایان اگه خواستید می تونید چگونگی استنباط و ادله حکم رو هم در صورت دونستن بنویسید .

    البته با عرض معذرت .

    اگه مسئول اینجا پاسخ ندادند من بعدا در خدمت عزیزان هستم .

  6. #4

    تاریخ عضویت
    جنسیت اسفند ۱۳۸۵
    نوشته
    513
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0



    به نام خدا
    با عرض سلام
    دوست عزیز لطف کنید مرجع تقلید خودتون و همچنین به سوالاتی که از خدمتتون می کنم پاسخ بدید تا پس از سوال از دفتر مرجع تقلیدتون در خدمتتون باشم
    1) آیا پدر شوهر توانایی پرداخت مهریه را دارد ؟؟
    2) آیا شوهر توانایی پرداخت مهریه را دارد ؟؟
    3) آیا شوهر راضی است که مهریه را خود به ذمه بگیرید ؟؟

    دوستان عزیز لطف کنند چنانچه دوستی مساله شرعی پرسیدند اگر حکم صریح مساله رو با مستندش می دانند بفرمایند و الا از سر در گم نمودن سوال کننده با پرداختن به مسائل حاشیه ای بپرهیزند
    یا حق


  7. #5

    تاریخ عضویت
    جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۷
    نوشته
    77
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0



    1- در حقیقت مهریه از توابع عقد عقد نکاح است که به موجب آن زوج متعهد می گردد مالی را که بر ذمه اوست حین المطالبه به زوجه بپردازد . اینکه شخصی دیگر مهریه را قبول کرده باشد . اصولا جای بحث دارد . ر قانون مدنی ما هیچ جائی اشاره به اشتغال ذمه مهریه بر غیر زوج نشده است . و اگر بحث را به قاعده آزادی اراده ها در ماده 10 قانون مدنی و یا ماده 197 همان قانون گسترش دهیم و بگوئیم ممکن است بر اساس آزادی اراده پرداخت مهریه توسط ثالث بلااشکال است . این موضوع مطرح می شود که اصولا عقد نکاح از جمله عقو مالی نیست . بناب ر این به نظر اینجانب اصولا و اساس پرداخت مهربه توسط شخص ثالث تز نظر قانونی با مشکل روبرو می باشد. زیرا مهر امری منتسب به نکاح زوجین است . نه کسانی دیگر . (البته در بعضی از نظرات حقوقی بر اساس همان قاعده حقوقی آزادی اراده ها چنین حالتی را مقدور می دانند ) .
    2- ممکن است که شخصی پرداخت مهریه را ضمانت نماید . بنا بر این ضامن تا وقتی که ذمه اش توسط مضمون له بری نشود و یا اینکه موجبات بری شدن از ذمه مانند انجام موضوع ضمانت انجام نپذیرد .همچنان ذمه بر عهده اوست . و همچنین اگر زوج خود اقدام بر پرداخت مهریه نماید باز هم ذمه پدر شوهر بری خواهد شد .
    3- در فرض مورد نظر شما صرفنظر از دو استدلال پیشین به نظر بنده جواب خیر است . زیرا زوجه یکی از طرفین محسوب می شود طرف مقابل پدرشوهر است . و طرف دیگر که ظاهرا نقشی در مثال یا سوال شما ندارد شوهر است . در کلیه عقود هر گونه تغییر باید با توافق طرفین انجام پذیرد . پس زوجه نمی تواند به تشخیص خود این نقل ذمه را انجام دهد . بلکه باید با موافقت زوج صورت پذیرد .

    ویرایش توسط saraj : ۱۳۸۷/۰۲/۲۱ در ساعت ۱۵:۵۴
    الميسور لا يترك بالمعسور

  8. #6

    تاریخ عضویت
    جنسیت اسفند ۱۳۸۵
    نوشته
    513
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 دقیقه
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0



    به نام خدا
    با عرض سلام
    بنده در مورد این سوال به صورت تلفنی از دفتر مقام معظم رهبری سوال نمودم فرمودند : نظر مراجع در اینکه آیا کسی دیگری می تواند مهریه را بر ذمه بگیرد دو گونه است عده ای اصلا بر ذمه گرفتن دیگری را درست نمی دانند که در این صورت اگر عقدی با این شرایط خوانده شده باشد شوهر خود باید مهر المثل را پرداخت نماید اما عده دیگری از مراجع نظرشان این است که شخص دیگری مانند پدر شوهر می تواند مهریه را بر ذمه بگیرید در اینصورت پاسخ سوال شما طبق نظر این عده از مراجع این است که مهریه بر ذمه پدر شوهر است و چنانچه شوهر بخواهد خود پرداخت نماید باید از طرف پدرش پرداخت نموده و ذمه او را خالی نماید
    همانگونه که قبلا هم عرض کردم اگر مرجع تقلید خود را می فرموید بهتر می تونستم در خدمتتون باشم
    یا حق


  9. #7

    تاریخ عضویت
    جنسیت اسفند ۱۳۸۷
    نوشته
    3
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

    سوالات متفرقه پیرامون احکام ازدواج، طلاق و روابط زن و مرد




    حد عدم استمتاع در صیغه محرمیت برای دوره نامزدی (نامزدی تا عقد دائم) چیست؟
    تا چه حدی میتوان بهره جنسی از شریک انتخاب شده خود برد؟
    آیا عدم استمتاع شامل تمامی موارد لذت جنسی می باشد یا خیر؟
    آیا به هنگام جاری کردن صیغه محرمیت باید این شرط توسط دختر و پسر بر زبان جاری شود و یا این محدودیت بطور ذاتی در خود صیغه محرمیت نهفته است؟
    آیا اطلاع والدین دختر از این شرط الزامی است؟
    آیا عدم استمتاع فقط یک شرط انتخابی است که مازاد بر صیغه محرمیت عنوان می گردد؟

    لطفاً بصورت کامل پاسخ دهید.
    ممنون

  10. تشکرها 2


  11. #8

    تاریخ عضویت
    جنسیت آذر ۱۳۸۷
    نوشته
    539
    تشکر:
    1
    حضور
    53 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    1



    نقل قول نوشته اصلی توسط pars69 نمایش پست
    حد عدم استمتاع در صیغه محرمیت برای دوره نامزدی (نامزدی تا عقد دائم) چیست؟
    تا چه حدی میتوان بهره جنسی از شریک انتخاب شده خود برد؟
    آیا عدم استمتاع شامل تمامی موارد لذت جنسی می باشد یا خیر؟
    آیا به هنگام جاری کردن صیغه محرمیت باید این شرط توسط دختر و پسر بر زبان جاری شود و یا این محدودیت بطور ذاتی در خود صیغه محرمیت نهفته است؟
    آیا اطلاع والدین دختر از این شرط الزامی است؟
    آیا عدم استمتاع فقط یک شرط انتخابی است که مازاد بر صیغه محرمیت عنوان می گردد؟

    لطفاً بصورت کامل پاسخ دهید.
    ممنون
    سلام بر شما
    اگر بين زن و مرد صيغه محرميت با شرايطش اجرا شد زن و مرد شرعا زن و شوهر هستند و تمام استمتاعات را از هم مي توانند ببرند .البته زن ميتواند شرايطي را در ضمن عقد بگذارد مثل برخي از استمتاعات كه اگر مرد بپذيرد بايد رعايت كند .شرايط قراردادي و تفاهمي است و در ضمن عقد قرار دارد و ممكن است گاهي به زبان بيايد و يا نوشته شود .
    وقتي پدر اذن داد اطلاع از جزئيات لزومي ندارد .
    موفق باشي

  12. تشکرها 3


  13. #9

    تاریخ عضویت
    جنسیت ارديبهشت ۱۳۸۸
    نوشته
    1
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

    پرسش نامزدی و محرمیت




    سلام به تمام دوستان
    من یک سوال برام پیش اومده و در به در دنبال جوابش مگردم
    خوب من به تازگی نامزد کردم - یعنی خانواده ها برای آشنایی بیشتر و رفت آمد با هم آشنا شدن و من اجازه پیدا کردم که رفت و امد داشته باشم و حرف بزنیم تلفنی و حضوری ، تا اینجای ماجرا که فکر کنم روشنه و برای اطلاع کلی عرض کردم
    من چیزی در مورد صیغه محرمیت شنیدم - یکی از دوستان میگفت که حالا که نامزد کردی و خانواده ها هم میدونن و البته راضی هم هستن (مگر این که مشکل فرهنگی پیش بیآد - در مورد بقیه موارد به تفاهم رسیدن) خوب شما برای این که دچار خبط و خطا نشی خداییی نکرده بیا و محرمیت بخون برای خودتون تا تو مدت نامزدی محرم باشید نه نامحرم
    اولش گفتم که من فکر می کنم برای محرمیت باید نفر سومی هم وجود داشته باشه به عنوان شاهد ولی اون گفت نمیخواد
    حالا میخواستم در مورد این جور محرمیت بیشتر بودنم و شرایط و ضوابط و ... خلاصه همه چیزی حتی اگه منبعی باشه که بتونم با مطالعه اطلاعات کلی ام رو در مورد محرمیت و انواع اون رو بیشتر کنم خوشحال خواهم شد.
    بیصیرانه منتظر پاسخ های شما عزیزان هستم
    حس میکنم مثل کسی شدم که سرگردانه و نمی دونه باید چکار کنه

  14. #10

    تاریخ عضویت
    جنسیت مهر ۱۳۸۷
    نوشته
    637
    تشکر:
    1
    حضور
    11 ساعت 30 دقیقه
    دریافت
    11
    آپلود
    0
    گالری
    41



    بسم الله الرحمن الرحیم
    سلام جناب magape . به سایت قرآنی ما خوش اومدید. امیدوارم در ایامی که اینجا تشریف دارین خوب بتونید از اون بهره ببرید و ما رو هم از دانش و اطلاعات خودتون بهرمند کنید.

    در ضمن به شما بابت ماجرای تازه ای که دارید هم تبریک عرض می کنم و امید وارم که زندگی کاملا زیبایی رو برای خود و خانوادت فراهم کنی.

    اما در مورد سوالت:

    در اسلام چیزی به نام صیغه ی محرمیتی که بخواهد جدای از ازدواج باشد نداریم. یعنی در اسلام دو نوع ازدواج داریم دائم و موقت.

    آنچه مردم آنرا صیغه ی محرمیت می دانند همان صیغه ی عقد موقت است که در رساله ها به صورت کامل در موردش بحث شده و شرائط آن نیز آمده از جمله اینکه پدر دختر باید در این زمینه رضایتش جلب شود. اما مردم به اشتباه گمان می کنند این صیغه ی محرمیت چیزی غیر از صیغه ی عقد موقت است. خوب است شما در مورد آن مطالعه نموده و بعد در این زمینه با مشورت بزرگترها تصمیم بگیرید.

    شادکام باشید

    لا یستیقن القلب أن الحق باطل ابدا
    و لا یستیقن أن الباطل حق أبدا

    قلب هیچ وقت یقین به حق بودن باطل و یا باطل بودن
    حق نمی نماید امام صادق علیه السلام

    *************
    و السلام علي من اتبع الهدى
    و درود بر هر آنكه ( بدون تعصب) به دنبال حق است و پذيراى آن سوره طه / آیه 47




صفحه 1 از 6 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

  • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
  • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
  • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
  • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
  •  
^

ورود

ورود