جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ★★★ 9 گروهي كه براساس آموزه هاي قرآن بايد از آنها دوري كرد★★★

 1. #1

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72

  ★★★ 9 گروهي كه براساس آموزه هاي قرآن بايد از آنها دوري كرد★★★

  به طور كلّي از آيات و روايات و آثار اسلامي استفاده ميشود كه انسان بايد از دو چيز و هرچه وابسته به آن دو چيز است سخت گريزان باشد:
  1- از هم‌نشيني با گناهكار و فاسدي كه اميد بازگشت و توبه به او نميرود از آنجا كه نشست و برخاست با اين افراد مانع راه رشد و كمال انساني است، بايد تا سر حدّ ريشه كن شدن ارتباط، با او به مبارزه برخاست.
  2- آنچه از ديدگاه قرآن و اخبار به عنوان گناه و امر حرام معرّفي شده است.
  در اينجا به بخشي از آيات و رواياتي كه مربوط به اين دو واقعيّت است اشاره مي‌كنيم:
  هوسرانان
  «وَذَرِ الَّذِينَ اتَّخَذُوا دِينَهُمْ لَعِباً وَلَهْواً وَغَرَّتْهُمُ الْحَيَاةُ الدُّنْيَا وَذَكِّرْ بِهِ أَن تُبْسَلَ نَفْسٌ بِمَا كَسَبَتْ لَيْسَ لَهَا مِن دُونِ اللّهِ وَلِيٌّ وَلَا شَفِيعٌ وَإِن تَعْدِلْ كُلَّ عَدْلٍ لَايُؤْخَذْ مِنْهَا أُولئِكَ الَّذِينَ أُبْسِلُوا بِمَا كَسَبُوا لَهُمْ شَرَابٌ مِن حَمِيمٍ وَعَذَابٌ أَلِيمٌ بِمَا كَانُوا يَكْفُرُونَ» (انعام،70)
  و كساني كه دينشان را بازي و سرگرمي گرفتند، و زندگي دنيا آنان را فريفت، واگذار و [مردم را] با قرآن اندرز ده؛ كه مبادا كسي [در روز قيامت] به [كيفر] آنچه [از گناهان] مرتكب شده [از رحمت و ثواب] محروم ماند [و به هلاكت سپرده شود] و او را جز خدا سرپرست و ياور و شفيعي نباشد و اگر [براي رهايياش از عذاب] هر گونه عوض و فديه‌اي بدهد از او پذيرفته نشود. آنانند كه به سبب آنچه [از اعمال زشت] مرتكب شدهاند [از رحمت و ثواب] محروم مانده [و به هلاكت سپرده شده] اند؛ و به خاطر آن كه همواره [به آيات الهي] كفر مي‌ورزيدند براي آنان نوشابه‌اي از آب جوشان و عذابي دردناك است.
  آري، بنا بر دستوري كه خداوند در اين آيه به پيامبرش داده است مردم مؤمن و عارفان باللّه، بايد با اينگونه مردم كه دين خدا را به مسخره گرفتهاند قطع رابطه كنند و از اين بيخردانِ بيخبر، بگريزند و با آنان هيچ گونه معاشرتي نداشته باشند و به هنگام مبارزه- بنا به دستور قرآن در هر عصري- تا ريشه‌كن شدن آنان به جهاد برخاسته و راه الهي را از لوث وجود اينان پاك كنند.
 2. #2

  تاریخ عضویت
  جنسیت آذر ۱۳۸۹
  نوشته
  589
  صلوات
  200
  تعداد دلنوشته
  4
  مورد تشکر
  2,544 پست
  حضور
  6 روز 12 ساعت 7 دقیقه
  دریافت
  20
  آپلود
  2
  گالری
  0  با سلام ممنون از مطالب ارزشمند شما

  کاش تا خیمه سبزت برسد فریادم
  من از آن روز که در بند توأم آزادم.

 3. #3

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72  فریب عارفان به ظاهر عابد را نخوریم!

  مسلم گروهی‌هایی که به عنوان درویش و فقیر الی اللّه، اعلام موجودیّت می‌کنند- که تشکیل دهندگان سلطنت و شاهنشاهی و دربارهای کثیف و عمودهای حکومت‌های خائنانه بوده و هستند و حتّی در قالب اقطاب و به گفته خودشان فقرا، مقاصد شوم و پلید خود را عملی می‌کنند- مورد تایید اسلام نبوده و فریب خوردهگان در مسیر ضلالت و گمراهی به سر میبرند.
  اینان قطب برنامه‌های شیطانی بوده و ذره‌ای از عرفان اسلامی را نچشیده بلکه گرگانی در لباس میش و به فرموده پروردگار عالم در حدیث قدسی «قطّاع طریق» بندگان حق بودند.
  عارف واقعی و سر حلقه عارفان حقیقی و قطب عرفان و هدایت، وجود مقدّس مولی‌الموحدین، امام العارفین، امیرالمؤمنین علیه‌السلام است که قسمتی از تمام عمرش را با قلدران و گردنکشان و سازندگان دربار و پایه گذاران شاهی و سلطنت و زور مداران و مانعان راه خدا، با سرسختی هرچه تمام تر مبارزه و جان شیرین خود را در این راه که راه خدا بود، در محراب عبادت نثار کرد و چه وقیحند آنان که آلوده به گناه و یار گناهکارند، آنگاه خود را عارف و درویش و وابسته به مولا میدانند!!
  تفرقه اندازان
  «إِنَّ الَّذِینَ فَرَّقُوا دِینَهُمْ وَکَانُوا شِیَعاً لَسْتَ مِنْهُمْ فِی شَیْءٍ إِنَّما أَمْرُهُمْ إِلَی اللّهِ ثُمَّ یُنَبِّئُهُم بِمَا کَانُوا یَفْعَلُونَ» (انعام، 159).
  مسلماً کسانی که دینشان را بخش بخش کردند، و گروه گروه شدند، تو را هیچ پیوندی با آنان نیست، کار آنان فقط با خداست، سپس به اعمالی که همواره انجام می دادند، آگاهشان می‌کند.


 4. #4

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72  تفرقه اندازان
  «إِنَّ الَّذِينَ فَرَّقُوا دِينَهُمْ وَكَانُوا شِيَعاً لَسْتَ مِنْهُمْ فِي شَيْءٍ إِنَّما أَمْرُهُمْ إِلَي اللّهِ ثُمَّ يُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُوا يَفْعَلُونَ» (انعام، 159).
  مسلماً كساني كه دينشان را بخش بخش كردند، و گروه گروه شدند، تو را هيچ پيوندي با آنان نيست، كار آنان فقط با خداست، سپس به اعمالي كه همواره انجام مي دادند، آگاهشان مي‌كند.

  مسخره‌كنندگان
  «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا الَّذِينَ اتَّخَذُوا دِينَكُمْ هُزُوا وَلَعِباً مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ مِن قَبْلِكُمْ وَالْكُفَّارَ أَوْلِيَاءَ وَاتَّقُوا اللّهَ إِن كُنتُم مُؤْمِنِينَ» (مائده، 57).
  اي مؤمنان! كساني كه دين شما را مسخره و بازيچه گرفته اند، چه از اهل كتاب و چه از كافران، سرپرستان و دوستان خود مگيريد و اگر مؤمن هستيد از خدا پروا كنيد.
  ملّت اسلام بعد از پنج قرن تجربه، بايد به اين نتيجه رسيده باشد كه از يهود و نصاري و كفّار و به تعبير روشنتر از غرب و شرق جز زيان چيزي عايدش نشده و نميشود؛ بنابراين امروز، روز دوستي و ارتباط با آنان نيست، بلكه روز مبارزه و ريشه‌كن كردن وجود پليد آنان از سر راه بشريّت است. 5. #5

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72  ظاهرفریبان

  «یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ لَا یَحْزُنکَ الَّذِینَ یُسَارِعُونَ فِی الْکُفْرِ مِنَ الَّذِینَ قَالُوا آمَنَّا بِأَفْوَاهِهِمْ وَلَمْ تُؤْمِنْ قُلُوبُهُمْ وَمِنَ الَّذِینَ هَادُوا سَمّاعُونَ لِلْکَذِبِ سَمّاعُونَ لِقَوْمٍ آخَرِینَ لَمْ یَأْتُوکَ یُحَرِّفُونَ الْکَلِمَ مِنْ بَعْدِ مَواضِعِهِ یَقُولُونَ إِنْ أُوتِیتُمْ هذَا فَخُذُوهُ وَإِن لَمْ تُؤْتَوْهُ فَاحْذَرُوا وَمَن یُرِدِ اللّهُ فِتْنَتَهُ فَلَن تَمْلِکَ لَهُ مِنَ اللّهِ شَیْئاًأُولئِکَ الَّذِینَ لَمْ یُرِدِ اللّهُ أَن یُطَهِّرَ قُلُوبَهُمْ لَهُمْ فِی الدُّنْیَا خِزْیٌ وَلَهُمْ فِی الْآخِرَةِ عَذَابٌ عَظِیمٌ» (مائده،41).
  ای پیامبر! کسانی که در کفر می شتابند تو را غمگین نسازند، چه آنان که به زبانشان گفتند: ایمان آوردیم و دل‌هایشان ایمان نیاورده، و چه آنان که یهودیاند که به شدت شنونده دروغند [با آن که میدانند دروغ است] و به شدت گوش به فرمان گروهی دیگرند که [از روی حسد و کبر] نزد تو نیامده اند. [آن گروهی که] کلمات [خدا] را پس از استواری در جایگاه‌هایش تحریف می‌کنند، [و معنای حقیقیاش را تغییر میدهند و به مقلّدان و مطیعان بیسواد خود] می‌گویند: اگر [از طرف پیامبر اسلام] احکام [و فرمان‌هایی مطابق میل ما] به شما ابلاغ کردند بپذیرید، و اگر آن را [مطابق میل ما] ابلاغ نکردند [از آن] بپرهیزید؛ و کسانی که خدا عذاب [و رسوایی و ذلت] شان را بخواهد، تو هرگز نمی‌توانی چیزی از عذاب خدا را از آنان برطرف کنی. اینانند کسانی که خدا نخواسته دل‌هایشان را [از آلودگی] پاک کند؛ برای آنان در دنیا خواری و رسوایی، و در آخرت عذابی بزرگ است.در این آیه دوری گزیدن از منافقان و جاسوسان پلید و متکبّران آلوده و هرکس با راه خدا و پیامبر مخالفت داشته و موجودیّتش به زیان امت اسلامی است، خواسته شده است.
  ارتباط با اینان، انسان را دچار خسارت دنیا و عذاب آخرت خواهد کرد و کسی که ترس و بیم از خسارت در دنیا و عذاب در آخرت دارد، از چنین پلیدانی گریزان و با ایشان کاملًا بی ارتباط است.


  پیمان شکنان سُست عهد

  «وَإِن نَکَثُوا أَیْمَانَهُم مِن بَعْدِ عَهْدِهِمْ وَطَعَنُوا فِی دِینِکُمْ فَقَاتِلُوا أَئِمَّةَ الْکُفْرِ إِنَّهُمْ لَا أَیْمَانَ لَهُمْ لَعَلَّهُمْ یَنتَهُونَ» (توبه، 12).
  و اگر پیمان‌هایشان را پس از تعهدشان شکستند و در دین شما زبان به طعنه و عیب جویی گشودند، در این صورت با پیشوایان کفر بجنگید که آنان را [نسبت به پیمان‌هایشان] هیچ تعهدی نیست، باشد که [از طعنه زدن و پیمان شکنی] بازایستند


 6. #6

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72
  كفر پدر و مادر
  «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا آبَاءَكُمْ وَإِخْوَانَكُمْ أَوْلِيَاءَ إِنِ اسْتَحَبُّوا الْكُفْرَ عَلَي الإِيمَانِ وَمَن يَتَوَلَّهُم مِنكُمْ فَأُولئِكَ هُمُ الظَّالِمُونَ» (توبه، 23).
  اي اهل ايمان! اگر پدرانتان و برادرانتان كفر را بر ايمان ترجيح دهند، آنان را دوستان و سرپرستان خود مگيريد و كساني از شما كه آنان را دوست و سرپرست خود گيرند، هم اينانند كه ستمكارند.

  منكران معاد
  «قَاتِلُوا الَّذِينَ لَايُؤْمِنُونَ بِاللّهِ وَلَا بِالْيَوْمِ الآخِرِ وَلَا يُحَرِّمُونَ مَا حَرَّمَ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَلَا يَدِينُونَ دِينَ الْحَقِّ مِنَ الَّذِينَ أُوتُوا الْكِتَابَ حَتَّي يُعْطُوا الْجِزْيَةَ عَن يَدٍ وَهُمْ صَاغِرُونَ» (توبه، 29).
  با كساني از اهل كتاب كه به خدا و روز قيامت ايمان نميآورند، و آنچه را خدا و پيامبرش حرام كردهاند، حرام نمي شمارند، و دين حق را نمي‌پذيرند، بجنگيد تا با دست خود در حالي كه [نسبت به احكام دولت اسلامي] متواضع و فروتن اند، جزيه بپردازند.
  راستي اين آيه با چه موضع محكمي تكليف ملّت اسلام را در برابر يهوديها و نصرانيها به خصوص جانيان اروپا و آمريكا و اسرائيل معلوم مي‌كند اين ملّت اسلام است كه بايد با تمام قدرت با تكيه بر اللّه تكليف خود را، بنابر فرموده خدا در اين آيه، با دشمنان خدا معلوم كند؛ و خدا لعنت كند آن خائناني كه تحت عنوان سردمداران ممالك اسلامي عليه اسلام و مردم مسلمان با اين آدمخواران سازش كردند، اگر اينان ايمان به خدا و حساب قيامت داشتند، نه اين كه با آنان دوستي نمي‌كردند؛ بلكه در برابر آنان از اسلام و ملّت مظلوم اسلام دفاع مي‌كردند.


 7. #7

  تاریخ عضویت
  جنسیت بهمن ۱۳۸۸
  نوشته
  6,035
  مورد تشکر
  19,872 پست
  حضور
  119 روز 15 ساعت 21 دقیقه
  دریافت
  47
  آپلود
  19
  گالری
  72
  منافقان دو رو
  «الْمُنَافِقُونَ وَالْمُنَافِقَاتُ بَعْضُهُم مِن بَعْضٍ يَأْمُرُونَ بِالْمُنْكَرِ وَيَنْهَوْنَ عَنِ الْمَعْرُوفِ وَيَقْبِضُونَ أَيْدِيَهُمْ نَسُوا اللّهَ فَنَسِيَهُمْ إِنَّ الْمُنَافِقِينَ هُمُ الْفَاسِقُونَ* وَعَدَ اللّهُ الْمُنَافِقِينَ وَالْمُنَافِقَاتِ وَالْكُفَّارَ نَارَ جَهَنَّمَ خَالِدِينَ فِيهَا هِيَ حَسْبُهُمْ وَلَعَنَهُمُ اللّهُ وَلَهُمْ عَذَابٌ مُقِيمٌ» (توبه، 67- 68).
  مردان و زنان منافق همانند و مشابه يكديگرند، به كار بد فرمان مي دهند و از كار نيك باز ميدارند و از انفاق در راه خدا امساك مي ورزند، خدا را فراموش كردند و خدا هم آنان را [از لطف و رحمت خود] محروم كرد؛ يقيناً منافقانند كه فاسق اند. * خدا آتش دوزخ را به مردان و زنان منافق و كافران وعده داده، در آن جاودانه اند، همان براي آنان بس است و خدا لعنتشان كرده و براي آنان عذابي پايدار است.

  وظيفه عارف واقعي چيست؟
  از اين نمونه آيات، در قرآن مجيد فراوان است كه استفاده ميشود:عارف موظف است در درجه اوّل چهره‌هاي ناپاكي كه در قرآن معرفي شده اند بشناسد و به وظيفه الهي خود عمل كند. اگر وظيفه اش گريز از آنهاست بگريزد كه اين گريختن بر مبناي ترس از خدا است و اگر مسئوليّتش كارزار با آنان است، در راه جهاد قدم بگذارد و شرّ آنان را از راه خدا بردارد و توجّه كند كه امام صادق عليه السلام درباره واقعيّت و نتيجه خوف عارفان فرموده: وَدَليلُ الخَوْفِ الهَرَبُ، دليل و نشانه اين كه دل عارف را ترس از خدا احاطه كرده دوري او از اهل معاصي و آلودگان به كفر و فسق و نفاق و عهدشكني، و نيز دوري از معاصي شخصي و آنچه خدا از آن نهي فرموده است، مي باشد.
  فرآوري : زهرا اجلال
  بخش قرآن تبيان
  منابع :
  كتاب عرفان اسلامي جلد يك، نوشته: آيت الله استاد حسين انصاريان
  سايت مطهر
  سايت انديشه قم


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •  
^

ورود

ورود