جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: شناخت (؟) الله رحیم یا شیطان رجیم (!)

نوشته
    1
    مورد تشکر
    1 پست
    حضور
    نامشخص
    دریافت
    0
    آپلود
    0
    گالری
    0

شناخت (؟) الله رحیم یا شیطان رجیم (!)

اعوذ بالله من الشیطان الرجیم

بسم الله الرحمن الرحیم
    هر که بمیرد و امام خود را نشناخته باشد به مرگ جاهلیت مرده است. پیامبر رحمت حضرت محمد صلی الله علیه و آله(منتخب میزان الحکمه ح 363)
    شاید برای شما هم پیش امده باشد که شخصی از شما در مورد شیطان پرستی ، علائم آن و مواردی از این قبیل سئوالی پرسیده باشد و یا مطالبی خواسته باشد. من و شما هم با توجه به اینکه مثلا جزء قشر تحصیلکرده هستیم و دسترسی مان به منابع و اساتید زیاد است (تقریبا) خواسته یا ناخواسته از این قبیل در ذهنمان زیاد است و شروع می کنیم که بله؛ از فلان زمان این تفکر بوجود آمده و این علائمش است و غیره.
    در مورد مشابهی برای حقیر هم پیش آمد که در یک جمع مذهبی یک بنده خدایی فلشی را از جیبش خارج کرد و با پیدا کردن یک نوت بوک در زیر سقف خانه خدا (مسجد) شروع کرد به توضیحاتی در همین راستا که فلان و بهمان و از قضا یکی از بدترین قسمتهای سریال (ظهور) را شروع کرد به نمایش برای جوانان بین محدوده سنی 12 الی 20 سال (البته حداکثر 20 سال، غالبا جوانتر بودند). بعد از اتمام دوره فشرده شیطان شناختی در این مکان مقدس، بعضی از بزرگوارن از بنده سئوال می کردند در همین باب، که آیا درست است این مطالب؟ آیا و آیا ...؟ بنده هم برای ختم به این جریان از عزیز نوجوانی که محصل دوره راهنمایی بود سئوال کردم که آیا از علائم شیطان پرستی چیزی می داند؟ و ایشان جواب دادند که تا حدودی. سپس از ایشان خواستم تا از علائم ظهور حضرت حجت علیه السلام و یا علائم خداپرستی نکاتی را برای مان بگویند؟ که ایشان کلا اظهار بی اطلاعی کردند. بنده هم از همین موضوع استفاده کردم و دلایلی را بر رد این رویه‌ی پیش روی بعضی افراد و یا مجموعه ها عرض کردم.
    وَ لا یَصدَّنَّكُمُ الشیْطنُ إِنَّهُ لَكمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ(زخرف62)

و مبادا شیطان شما را از راه به در بَرد، زیرا او براى شما دشمنى آشكار است.
    تحقیقا به کلام الله مراجعه کردم و دیدم که خداوند هیچگاه به شناخت این دشمن آشکار دستور نداده است بلکه هر زمان از این موجود نام می برد اگر صلاح میدیده است، او را با لفظ "دشمن آشکار" نام می برد و لا غیر که یعنی تجسس در این‌باره مطلقا ممنوع . چرا ؟ چون آشکار است. و البته
    إِنَّ كَیْدَ الشیْطنِ كانَ ضعِیفاً(نساء76)

كه نیرنگ شیطان [در نهایت‏] ضعیف است.
    و حالا دستورات حضرت الله جل و علی در مواجه با شیطان: (البته نمی است از دریای بیکران کلام حضرت حق)
    فَإِذَا قَرَأْت الْقُرْءَانَ فَاستَعِذْ بِاللَّهِ مِنَ الشیْطنِ الرَّجِیمِ(نحل - 98)
    پس چون قرآن مى‏خوانى از شیطانِ مطرود به خدا پناه بر،
    إِنَّهُ لَیْس لَهُ سلْطنٌ عَلى الَّذِینَ ءَامَنُوا وَ عَلى رَبِّهِمْ یَتَوَكلُونَ(نحل - 99)
    چرا كه او را بر كسانى كه ایمان آورده‏اند، و بر پروردگارشان توكل مى‏كنند، تسلطى نیست.

أَ لَمْ أَعْهَدْ إِلَیْكُمْ یَبَنى ءَادَمَ أَن لا تَعْبُدُوا الشیْطنَ إِنَّهُ لَكمْ عَدُوٌّ مُّبِینٌ(یاسین - 60)
    اى فرزندان آدم، مگر با شما عهد نكرده بودم كه شیطان را مپرستید، زیرا وى دشمن آشكار شماست؟
    وَ أَنِ اعْبُدُونى هَذَا صِرَطٌ مُّستَقِیمٌ(یاسین - 61)
    و اینكه مرا بپرستید؛ این است راه راست!

وَ مَن یَعْش عَن ذِكْرِ الرَّحْمَنِ نُقَیِّض لَهُ شیْطناً فَهُوَ لَهُ قَرِینٌ(زخرف - 36)
    و هر كس از یاد [خداى‏] رحمان دل بگرداند، بر او شیطانى مى‏گماریم تا براى وى دمسازى باشد.

وَ قُل رَّب أَعُوذُ بِك مِنْ هَمَزَتِ الشیَطِینِ(مومنون - 97)
    و بگو: «پروردگارا، از وسوسه‏هاى شیطانها به تو پناه مى‏برم.
    وَ أَعُوذُ بِك رَب أَن یحْضرُونِ(مومنون - 98)
    و پروردگارا، از اینكه [آنها] به پیش من حاضر شوند به تو پناه مى‏برم. »

و اما ما به چه اموری در امر شناختن دستور داده شده ایم؟
    وقتی به تفاسیر و منابع حدیثی رجوع می کنیم، نیک درمی یابیم که همیشه توصیه شدیم به شناخت دو منبع، به دو ثقل که یادگار نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله هستند:
    انی تارک فیکم الثقلین ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی – احدهما اعظم من الاخر کتاب الله حبلٌ ممدود من السماء الی الارض، و عترتی اهل بیتی، و لن یفترقا حتی یردوا علی الحوض فانظروا کیف تخلفونی فیهما

من در بین شما دو چیز گرانقدر را می گذارم که تا وقتی به آن دو تمسک جویید، بعد از من گمراه نمی شوید یکی از آن دو از دیگری بزرگتر است : کتاب خدا که طناب کشیده شده از آسمان به زمین است و عترت من خاندان من و از یکدیگر جدا نمی شوند تا در کنار حوض بر من وارد شوند. پس بنگرید که در نبود من (به جای من) چگونه با آنان رفتار می کنید.
    و اما
    اللهم عرفنی نفسك فانك ان لم تعرفنی نفسك لم اعرف نبیك، اللهم عرفنی نبیك فانك ان لم تعرفنی نبیك لم اعرف حجتك، اللهم عرفنی حجتك فانك ان لم تعرفنی حجتك ضللت عن دینی، اللهم لاتمتنی میته جاهلیه و لاتزغ قلبی بعد اذ هدیتنی..."( صدوق، محمد بن علی بن حسین، كمال الدین و تمام النعمه ، ج 2، ص 512 )

"بار الها! خودت را به من بشناسان كه اگر خودت را به من نشناسانی پیغمبرت را نخواهم شناخت، بار الها، پیغمبرت را به من بشناسان كه اگر پیغمبرت را به من نشناسانی حجت تو را نخواهم شناخت. بارالها، حجت خود را به من بشناسان كه اگر حجتت را به من نشناسانی از دینم گمراه می‌گردم، خداوند، مرا به مرگ جاهلیت نمیران و دلم را از (حق) پس از آنكه هدایتم فرمودی منحرف مگردان..."
    پس اگر مُردی و شیطان را نشناختی و جنودش را از تو مواخذه نخواهند کرد اما اگر مُردی و در مسیر شناخت حضرت الله جل و علی و حضرات معصومین صلوات الله علیهم اجمعین تلاش نکردی، آن وقت است که دیگر معلوم می شود راه را اشتباه پیموده بودی. البته باید نسبت به حیله ها و مکرهای شیاطین به خدا پناه برد و آنها را شناخت و در مقابل آنها از خدا استمداد خواست و تلاش کرد اما در خود ماهیت شیطان و شیطان پرستی و دار و دسته اش هیچ دستوری به ما نشده است.
    و در نهایت شناختن که مسیری از خود تا خدا دارد چه زیباست کلام پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله که:

من عرف نفسه فقد عرف ربه،

کسی که خود را بشناسد خدایش را شناخته است.
    قصد بود ذیل این مقاله در مورد "انحراف بسمت جریان انحرافی" هم مطلبی بیاید که چون مطلب به درازا کشید باشد برای بعد.
    والعاقبة للمتقین
    در این ایام عزیز شدیدا به دعای خیر شما محتاجیم

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۱۰/۰۷ در ساعت ۰۲:۰۱

2.  

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کلمات کلیدی این موضوع

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری