صفحه 1 از 7 123 ... آخرین
جهت مشاهده مطالب کارشناسان و کاربران در این موضوع کلیک کنید   

موضوع: ایا مانمازرافقط به یاد خدا می خوانیم ؟

نوشته
    1,230
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 23 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    22

ایا مانمازرافقط به یاد خدا می خوانیم ؟

سلام
    خدا در قران می فرماید نماز را برای یاد من بپادار . خوب ما چطوری در نمازمون میام ویاد افراد دیگر رو هم قاطی می کنیم
    ببینید ما می گیم بر محمد وال محمد ...
    اینجا غیر از یاد خدا یاد بندگان خدا هم می کنیم و فکر می کنم این بااین گفته خدا که می گوید نماز را برای یاد من بپادار
    جور در نمیاد .
    در ضمن میشه لطف کنید و بفرمایین این ذکر تشهد و سلام هم بهمین صورت در زمان پیامبر گفته می شده یانه ؟
    باسند لطفا بفرمایید .
    یعنی حضرت محمد از همان ابتدا برخود و خاندانش درود می فرستاده است ؟ انهم سر نماز
    ممنون می شم بادلیل کافی توضیح بدین .
    چون خیلی بدنبال این مساله هستم که نمازم را انطوری که خدا فرموده فقط برای یاد او بخوانم و لاغیر

کارشناس بحث : پاسخگوي معارف ديني

ویرایش توسط همکار مدیر سایت : ۱۳۹۰/۰۵/۱۸ در ساعت ۰۰:۵۱
    به نام الله.......به یاد الله .......برای الله

بیا تا ما فلک راسقف بشکافیم و طرحی نو دراندازیم

2.  

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

نقل قول نوشته اصلی توسط اشک خدا نمایش پست
    سلام
    خدا در قران می فرماید نماز را برای یاد من بپادار . خوب ما چطوری در نمازمون میام ویاد افراد دیگر رو هم قاطی می کنیم
    اینجا غیر از یاد خدا یاد بندگان خدا هم می کنیم و فکر می کنم این بااین گفته خدا که می گوید نماز را برای یاد من بپادار
    جور در نمیاد .

با سلام و آرزوی قبولی عبادات شما

إِنَّنى أَنَا اللَّهُ لا إِلَهَ إِلا أَنَا فَاعْبُدْنى وَ أَقِمِ الصلَوةَ لِذِكرِى (طه/14)

من الله هستم ، معبودى جز من نيست ، مرا پرستش كن و نماز را براى ياد من به پادار.

خداوند می فرماید : ((و نماز را برپاى دار، تا هميشه به ياد من باشى )) (و اقم الصلوة لذكرى ).
    در این قسمت از آیه ، دستور به نماز، يعنى بزرگترين عبادت و مهمترين پيوند خلق با خالق داده شده است و مؤ ثرترين راه براى فراموش نكردن ذات پاك خداوند ، نماز معرفی شده است .(ر.ک : تفسير نمونه ، ج 13 ، ص 169.)

نباید این نکته را فراموش کرد که اولا ما نماز را آنگونه که دلمان بخواهد نمی خوانیم بلکه تمام اجزا ، افعال و اذکار نماز توسط خداوند مشخص شده است.(نحوه نماز خواندن در آیات و روایات کاملا بیان شده است.)
    ثانیا هنگام خواندن نماز یکی از مهمترین واجبات ، نیت است که باید خالص برای خدا باشد. همین نیت خالص و پاک باعث می شود که بنده به یاد خدا بیفتد. اگر بنده ای به نیت غیر خدا ( مثلا از روی ریا یا ترس و ... ) نماز بخواند نمازش ، او را به یاد خدا نمی اندازد.

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

نوشته
    2,578
    مورد تشکر
    3 پست
    حضور
    5 روز 11 ساعت 28 دقیقه
    دریافت
    140
    آپلود
    0
    گالری
    99

در ضمن میشه لطف کنید و بفرمایین این ذکر تشهد و سلام هم بهمین صورت در زمان پیامبر گفته می شده یانه ؟
    باسند لطفا بفرمایید .
    چون خیلی بدنبال این مساله هستم که نمازم را انطوری که خدا فرموده فقط برای یاد او بخوانم و لاغیر

جواب این سوال شما در تاپیک پیامبر اسلام در نماز خود هم می گفت اشهد ان محمد رسول الله؟ داده شده است.

آیدی قبلی بنده : پاسخگوی معارف دینی

نوشته
    895
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    19 دقیقه
    دریافت
    15
    آپلود
    0
    گالری
    1

سلام
    جور در نمیاد .
    باسند لطفا بفرمایید .

با درود بر اشک گرامی

از من خواسته ای نظری بدهم

بله با گفته ی شما همسویم : نماز باید تنها و تنها برای خدا باشد

من چند آیه از قرآن را بیاورم که آوردن و خواندن نام محمد رسول الله در نماز مخالف قرآن است

آیات

وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا(الجن/18)

و اينکه مساجد از آن خداست، پس هيچ احدی را ( حتی یک نفر را= احد!!!!)با خدا نخوانيد!

این آیه دو نکته می گوید

نخست

نام هیچ کسی را( حتی یک نفر = احد) با نام خدا همراه نکنید پس وقتی که در قرآن از نماز تنها برای یاد خدا یاد می شود نماز خوان طبق آیه حق ندارد نامی از کس دیگر ببرد

دوم

هر گونه روضه خوانی و مداحی و سوگواری و مراسم های مذهبی متفرقه
    در مساجد بدعت آشکار و مخالف نص صریح آیه است ( و من چقدر از این مداح های مفتخور حالم بهم می خورد )
    مسجد فقط وتنها فقط جای نماز برای خدا است همانطوریکه آیه با قاطعیت بیان کرده است و بند و تبصره و هم ندارد
    حالا حسینیه ( با تعریف ارشادی)مسئله اش جدا چون حسینیه نباید مسجدشود و بر عکس مجسد هم نباید حسینیه شود

سوم

حضرت محمد بشری مردنی مانند بقیه بوده در منتهای مراتب فقط یک تذکر دهنده و ابلاغگر است نه اینکه ذکرش در نماز همراه با جهان آفرین باشد

فَإِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا عَلَيكَ الْبَلَاغُ الْمُبِينُ(النحل/82)

(با اين همه،) اگر روي برتابند، (نگران مباش؛) تو فقط وظيفه ابلاغ آشکار داري.

فَذَكِّرْ إِنَّمَا أَنْتَ مُذَكِّرٌ(الغاشية/21)
    پس تذکر ده که تو فقط تذکر دهنده‌اي!

اینجانب به نماز برای جهان آفرین و جهاندار ی که جهان را اداره می کند اعتقاد دارم و می خوانم

اما نماز با کیفیتی که در اسلام آمده نمی خوانم چون

خدایی را که چون اعراب بیابانگرد فقط عربی بفهمد و نتوانم با زبان قلبی و مادری ام با او سخن بگویم خدای من نیست بلکه چون یک بشر معمولی عرب است !!!

خدایی را می پرستم که تمام جهان و انسانها و زبانها را خود با اختیار خود آفریده بنابراین با زبانی که خود ش به ما آموش داده برای او نماز می خوانم نه غیر

نماز ی را می خواهم آنطور که وجدان و درونم راهنمایی می کند این نماز واقعی است نه نماز ی ماشینی و کوک شده و مصنوعی و اجباری دولا راست شدن آنهم با زبانی عاریتی غیر از زبانی که با آن رشد یافته ام و شکوفا شده ام و انس گرفته ام

ویرایش توسط غلامعلی نوری : ۱۳۹۰/۰۵/۱۸ در ساعت ۱۲:۲۴

نوشته
    540
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

نقل قول نوشته اصلی توسط غلامعلی نوری نمایش پست

با درود بر اشک گرامی

از من خواسته ای نظری بدهم

بله با گفته ی شما همسویم : نماز باید تنها و تنها برای خدا باشد

من چند آیه از قرآن را بیاورم که آوردن و خواندن نام محمد رسول الله در نماز مخالف قرآن است

آیات

وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا(الجن/18)

و اينکه مساجد از آن خداست، پس هيچ احدی را ( حتی یک نفر را= احد!!!!)با خدا نخوانيد!

این آیه دو نکته می گوید

نخست

نام هیچ کسی را( حتی یک نفر = احد) با نام خدا همراه نکنید پس وقتی که در قرآن از نماز تنها برای یاد خدا یاد می شود نماز خوان طبق آیه حق ندارد نامی از کس دیگر ببرد

دوم

هر گونه روضه خوانی و مداحی و سوگواری و مراسم های مذهبی متفرقه
    در مساجد بدعت آشکار و مخالف نص صریح آیه است ( و من چقدر از این مداح های مفتخور حالم بهم می خورد )
    مسجد فقط وتنها فقط جای نماز برای خدا است همانطوریکه آیه با قاطعیت بیان کرده است و بند و تبصره و هم ندارد
    حالا حسینیه ( با تعریف ارشادی)مسئله اش جدا چون حسینیه نباید مسجدشود و بر عکس مجسد هم نباید حسینیه شود

سوم

حضرت محمد بشری مردنی مانند بقیه بوده در منتهای مراتب فقط یک تذکر دهنده و ابلاغگر است نه اینکه ذکرش در نماز همراه با جهان آفرین باشد

فَإِنْ تَوَلَّوْا فَإِنَّمَا عَلَيكَ الْبَلَاغُ الْمُبِينُ(النحل/82)

(با اين همه،) اگر روي برتابند، (نگران مباش؛) تو فقط وظيفه ابلاغ آشکار داري.

فَذَكِّرْ إِنَّمَا أَنْتَ مُذَكِّرٌ(الغاشية/21)
    پس تذکر ده که تو فقط تذکر دهنده‌اي!

اینجانب به نماز برای جهان آفرین و جهاندار ی که جهان را اداره می کند اعتقاد دارم و می خوانم

اما نماز با کیفیتی که در اسلام آمده نمی خوانم چون

خدایی را که چون اعراب بیابانگرد فقط عربی بفهمد و نتوانم با زبان قلبی و مادری ام با او سخن بگویم خدای من نیست بلکه چون یک بشر معمولی عرب است !!!

خدایی را می پرستم که تمام جهان و انسانها و زبانها را خود با اختیار خود آفریده بنابراین با زبانی که خود ش به ما آموش داده برای او نماز می خوانم نه غیر

نماز ی را می خواهم آنطور که وجدان و درونم راهنمایی می کند این نماز واقعی است نه نماز ی ماشینی و کوک شده و مصنوعی و اجباری دولا راست شدن آنهم با زبانی عاریتی غیر از زبانی که با آن رشد یافته ام و شکوفا شده ام و انس گرفته ام

به نام خدا.

پس شما هم نماز را براي دل خودت مي خواني نه براي خدا. عمل اگر بخواهد براي كسي باشد بايد به گونهاي باشد كه خود شخص مورد نظر گفته و دوست مي دارد. رابطه انسان و خدا رابطه جبار و مجبور تنها نيست كه.رابطه عاشق و معشوقي است. و عاشق جز ميل معشوق چيزي نبايد بخواهد. حتي اگر ميل معشوق ، مردن با اعمال شاقه باشد. حتي اگر ميل معشوق ، سجده كردن بر غير معشوق باشد ( داستان آدم و ابليس). حالا ، ميل معشوق فقط نامبردن از حضرت محمد(ص) و تصريح بندگي حضرت محمد(ص) است.

من هرچي در آيه " وان المساجد لله و لا تدعوا مع الله واحدا" دقت ميكنم نمي بينم كه نوشته باشه "و ان المساجد لصلوه" ( ببخشيد من مدرسه هم كه بودم عربيم خوب نبود). منظورم اينه كه خدا گفته مساجد براي من است نگفته فقط براي نماز است كه.مداحي و روضه و دعا خواني هم اگر براي خدا باشد جايش در مسجد است. البته بنده نظر شخصيم ( كه هيچ جا البته ملاك نيست و فقط به درد خودم ميخورد و بس) اين است كه جاي درس خواندن و درس دادن هم مسجد است. جاي برگزاري جلسات سياسي هم مسجد است و ... .

با تشكر ، ستايشگر
    ویرایش توسط ستايشگر : ۱۳۹۰/۰۵/۱۸ در ساعت ۱۳:۲۴
    هر چه در آسمانها و زمین است از آن خداوند یکتاست. کهکشانها و ستارگان مظهر قدرت اویند. همه فانیند و تنها خداست که می ماند.

حق با علی است و علی با حق.( پیامبر مهربانی ها (ص) )

دانش اگر چه در ثریا باشد ، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. ( پیامبر خوبی ها (ص))

نه تنها جزایر سه گانه بلکه از غرب چین تا شرق مدیترانه ، از جنوب سیبری تا شمال صحرای عربستان از دیرباز مرزهای ایران بزرگ قرار دارد. و در آخر تمامی فرزندان به مادر خود می پیوندند.

نوشته
    1,230
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 23 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    22

نقل قول نوشته اصلی توسط پاسخگوی معارف دینی نمایش پست
    نباید این نکته را فراموش کرد که اولا ما نماز را آنگونه که دلمان بخواهد نمی خوانیم بلکه تمام اجزا ، افعال و اذکار نماز توسط خداوند مشخص شده است.(نحوه نماز خواندن در آیات و روایات کاملا بیان شده است.)
    سلام و درود
    احسنت برشما نظر من هم همین هست که خداوند در قران به ما اموزش می دهد که چگونه نماز بخوانیم . از جمله خداوند مهربان فرموده است

إِنَّنى أَنَا اللَّهُ لا إِلَهَ إِلا أَنَا فَاعْبُدْنى وَ أَقِمِ الصلَوةَ لِذِكرِى (طه/14)

من الله هستم ، معبودى جز من نيست ، مرا پرستش كن و نماز را براى ياد من به پادار.

خداوند بصراحت و بدون هیچگونه ابهامی فرموده است نماز را برای یاد من برپادار .
    پس چرا مادر نماز یاد حضرت محمد و خاندان او را هم می کنیم در تشهد و سلام و این
    خلاف اموزش خداوند است .
    وگرنه خداوند می فرمود نماز را برای یاد من و حضرت محمد و خاندان او برپادارید .

نوشته
    1,230
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 23 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    22

نقل قول نوشته اصلی توسط غلامعلی نوری نمایش پست
    بله با گفته ی شما همسویم : نماز باید تنها و تنها برای خدا باشد من چند آیه از قرآن را بیاورم که آوردن و خواندن نام محمد رسول الله در نماز مخالف قرآن است آیات وَأَنَّ الْمَسَاجِدَ لِلَّهِ فَلَا تَدْعُوا مَعَ اللَّهِ أَحَدًا(الجن/18) و اينکه مساجد از آن خداست، پس هيچ احدی را ( حتی یک نفر را= احد!!!!)با خدا نخوانيد! این آیه دو نکته می گوید نخست نام هیچ کسی را( حتی یک نفر = احد) با نام خدا همراه نکنید پس وقتی که در قرآن از نماز تنها برای یاد خدا یاد می شود نماز خوان طبق آیه حق ندارد نامی از کس دیگر ببرد
    سلام و ممنون از شما
    مدنظر من هم همین ایات است که خداوند بصراحت بیان می دارد نماز را برای یاد من بپادارید .

نوشته
    1,230
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    1 روز 23 ساعت 10 دقیقه
    دریافت
    34
    آپلود
    0
    گالری
    22

نقل قول نوشته اصلی توسط ستايشگر نمایش پست
    پس شما هم نماز را براي دل خودت مي خواني نه براي خدا. عمل اگر بخواهد براي كسي باشد بايد به گونهاي باشد كه خود شخص مورد نظر گفته و دوست مي دارد.
    سلام
    بزرگوار مشکل همینجاست که مانماز راانگونه که خدافرموده نمی خوانیم . وگرنه اگر همه مسلمانها انگونه که خدا در قران
    فرموده نماز می خواندند چرا اینهمه اختلاف در انها وجود دارد . یک نمونه همین موردی که من مطرح کردم

نوشته
    1,856
    حضور
    2 روز 19 ساعت 15 دقیقه
    دریافت
    2
    آپلود
    0
    گالری
    0

«هُوَ الَّذی أَنْزَلَ عَلَیْکَ الْکِتابَ مِنْهُ آیاتٌ مُحْکَماتٌ هُنَّ أُمُّ الْکِتابِ وَ أُخَرُ مُتَشابِهاتٌ فَأَمَّا الَّذینَ فی قُلُوبِهِمْ زَیْغٌ فَیَتَّبِعُونَ ما تَشابَهَ مِنْهُ ابْتِغاءَ الْفِتْنَةِ وَ ابْتِغاءَ تَأْویلِهِ وَ ما یَعْلَمُ تَأْویلَهُ إِلاَّ اللَّهُ وَ الرَّاسِخُونَ فِی الْعِلْمِ یَقُولُونَ آمَنَّا بِهِ کُلٌّ مِنْ عِنْدِ رَبِّنا وَ ما یَذَّکَّرُ إِلاَّ أُولُوا الْأَلْبابِ» (7 – آل عمران)

و او کسی است که کتاب را بر تو نازل کرد، بعضی از آیات آن، آیات محکم است که اصل کتابند، و بعضی دیگر آیات متشابه‌اند، اما آن کسانی که در دل‌هایشان انحراف است تنها آیات متشابه را پیروی می‌کنند تا به این وسیله فتنه به پا کنند و به همین منظور آن آیات را به دلخواه خود تاویل می‌کنند، در حالی که تاویل آن را نمیدانند مگر خدا و راسخین در علم، می‌گویند به همه قرآن ایمان داریم که همهاش از ناحیه پروردگار ما است و به جز خردمندان از آن آیات پند نمی‌گیرند
    با عرض سلام
    در قران نماز خواند امده ولی راسخین علم یعنی پیامبر و اولیا نحوی خواندن ان را به ما اموختن پس اگر کسی داناتر از پیامبر و راسخین بداند و انکونه که خود فکر میکند اعمال نماز خود را بجا بیاورد از همان گروه کمراه و فتنه گر است پس بر حسب رهنمای اولیا راه راست را دریابید و خود امام خود نشوید

خداوندا چنانم کن که خواهی/ نجاتم ده از این بندو تباهی
    ببین بزمی که افتاده به چاهی/ ندارد غیر تو امید و راهی
    رهرو عشقم عبادت را ز طاعت میکنم
    ترک دنیا میکنم بر خلق خدمت میکنم
    بهترین پارسایی پنهان داشتن پارسایی است

يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ
    اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد چرا چيزى مى‏گوييد كه انجام نمى‏دهيد

التماس دعا بزمئ

نوشته
    540
    صلوات
    10
    تعداد دلنوشته
    2
    مورد تشکر
    0 پست
    حضور
    8 روز 20 ساعت 37 دقیقه
    دریافت
    1
    آپلود
    0
    گالری
    0

سلام
    بزرگوار مشکل همینجاست که مانماز راانگونه که خدافرموده نمی خوانیم . وگرنه اگر همه مسلمانها انگونه که خدا در قران
    فرموده نماز می خواندند چرا اینهمه اختلاف در انها وجود دارد . یک نمونه همین موردی که من مطرح کردم
    به نام خدا.

سلام.

من اون معنايي كه به نظرم ميرسه از اين آيه كه شما مي فرماييد اين نيست كه خدا گفته باشه اسم كس ديگري رو نبريد. گفته به ياد من نماز بخونيد. يعني به نظر من "ياد" با "نام بردن" فرق ميكنه و تفاوت داره. ما كه نميگيم به ياد پيامبر خدا تو نمازمون بگيم "اشهد ان محمد رسول الله". دستور خداست كه اينجوري بگيد و ما هم ميگيم.

با تشكر ، ستايشگر
    هر چه در آسمانها و زمین است از آن خداوند یکتاست. کهکشانها و ستارگان مظهر قدرت اویند. همه فانیند و تنها خداست که می ماند.

حق با علی است و علی با حق.( پیامبر مهربانی ها (ص) )

دانش اگر چه در ثریا باشد ، مردانی از سرزمین پارس به آن دست خواهند یافت. ( پیامبر خوبی ها (ص))

نه تنها جزایر سه گانه بلکه از غرب چین تا شرق مدیترانه ، از جنوب سیبری تا شمال صحرای عربستان از دیرباز مرزهای ایران بزرگ قرار دارد. و در آخر تمامی فرزندان به مادر خود می پیوندند.

صفحه 1 از 7 123 ... آخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

اشتراک گذاری

اشتراک گذاری